مقالات

رژیم غذایی برای درمان آرتروز؛ تاثیر مواد غذایی بر آرتروز

رژیم غذایی برای درمان آرتروز

رژیم غذایی در آرتروز، می‌تواند تفاوت واقعی در کیفیت زندگی شما ایجاد کند. با ایجاد تغییرات ساده در رژیم غذایی خود و دانستن اینکه در بیماری آرتریت از کدام غذاها باید اجتناب کنید، می‌توانید درد و التهاب را کاهش دهید. با اینکه نمی‌توانید انتظار داشته باشید که آرتروز را با پیروی از یک رژیم غذایی خاص درمان کنید، با این حال انتخاب رژیم غذایی مناسب برای آرتریت می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد. آرتریت یک اصطلاح جمعی برای حدود صد بیماری مختلف است که ویژگی مشترک همگی، التهاب مفاصل است.

هر کدام اندکی متفاوت ظاهر می‌شوند، محرک‌های متفاوتی دارند و افراد مختلف را به شیوه‌های متفاوت تحت تاثیر قرار می‌دهند، بنابراین هیچ قانون صریحی در مورد اینکه در آرتریت، چه چیزی باید بخورید یا نه وجود ندارد. با این حال، بسیاری از مبتلایان به آرتریت می‌گویند که وقتی رژیم غذایی خود را تغییر داده‌اند، متوجه تغییر در علائم خود شده‌اند. برای انتخاب یک رژیم غذایی سالم تا انتها با این مطلب از به طب آنلاین همراه باشید.

داشتن رژیم غذایی سالم برای آرتروز مهم است؟

ملاحظات اصلی هنگام انتخاب رژیم غذایی برای آرتریت این است که شما قصد دارید التهاب را کاهش داده و وزن سالم بدن را تضمین کنید. این امر به کاهش تنش و آزردگی مفاصل آسیب دیده کمک می‌کند.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

  • التهاب: بیماری‌های آرتریت یک ویژگی مشترک دارند، التهاب. التهاب مفاصل منجر به درد، سفتی و کاهش عملکرد می‌شود. برخی از غذاها باعث افزایش التهاب می‌شوند و برخی به تسکین آن کمک می‌کنند.
  • شاخص توده بدنی: اضافه وزن، نیرو و فشار بیشتری در مفاصل شما، به ویژه زانوها ، کمر و مناطق دارای چربی اضافی وارد می‌کند و حتی می‌تواند با تولید مواد شیمیایی و هورمون‌های خاصی، التهاب را در سراسر بدن افزایش دهد. در این صورت این شرایط می‌توانند به پیشرفت بیماری شما کمک کرده و آن را بدتر کنند.

بنابراین وقتی به داشتن یک رژیم غذایی سالم برای آرتروز فکر می‌کنید، مهم است که به دنبال یک رژیم غذایی متعادل همراه با یک سبک زندگی سالم و ورزش منظم باشید. همچنین مهم است بدانید که کاهش وزن فقط برای افرادی که اضافه وزن دارند مناسب است. اگر به تغییر رژیم غذایی آرتریت خود فکر می‌کنید، ابتدا این موضوع را با پزشک یا متخصص تغذیه خود در میان بگذارید.

درباره محصول درمانی برای آرتروز زانو با زانوبند زاپیامکس بیشتر بدانید

غذاهای مضر برای آرتروز

انتخاب مواد غذایی در آرتریت ، مهم است و غذاهایی وجود دارند که برای کمک به کاهش التهاب و کنترل وزن بدن، باید از مصرف آنها اجتناب کنید:

 1. غذای سرخ شده، دشمن سلامتی

 غذاهای سرخ شده قطعا یکی از مواردی است که در صورت ابتلا به آرتروز باید از مصرف آن خودداری کنید. اهمیت اجتناب از مصرف غذاهای سرخ شده (مانند سیب زمینی سرخ کرده، مرغ سرخ شده، پیراشکی) در مبتلایان به آرتروز دو چندان است. اولاً، به این دلیل که مصرف بیش از حد غذاهای سرخ کرده ، چربی بدن را افزایش می‌دهند که باعث ایجاد افزایش تنش در مفاصل شده ، در نتیجه می‌تواند منجر به سایش و پارگی شود. ثانیاً، غذاهای سرخ شده اغلب در روغن های هیدروژنه تهیه می‌شوند که معمولاً به عنوان چربی‌های ترانس شناخته می‌شوند.

2. AGE (محصول نهایی گلیکاسیون پیشرفته)؛ غذاهای فرآوری شده

 AGE معمولا در غذاهای فرآوری شده یا غذاهای پخته شده در دمای بالا مانند BBQ یا غذاهای سرخ شده یافت می ‌شود. کاهش مصرف غذاهای دارای AGE یا کاهش دمای پخت و پز می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند.

3. شکر و انواع شیرینی‌جات

اگر مبتلا به آرتروز هستید، باید از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های دارای سطح بالای شکر اجتناب کنید. آب میوه، کیک، نوشابه و شیرینی و یا آب نبات ، سطح قند خون شما را افزایش می‌دهند که باعث ایجاد یک واکنش التهابی در بدن شما می‌شود و آرتریت را تشدید می‌کند. قندها اساسا کالری خالی هستند، و ارزش غذایی ندارند. یک قوطی نوشابه حاوی مقدار زیاد شکر، بیش از مقدار توصیه شده روزانه 32 گرم است.

غذاهای مضر برای آرتروز

4. انواع چربی‌های ناسالم و ترانس

یکی از مهم ترین غذاهایی که برای جلوگیری از ایجاد آرتریت باید از مصرف آن اجتناب کنید، غذاهای حاوی چربی‌های بد هستند. که به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • چربی‌های اشباع شده: مانند محصولات لبنی پرچرب همچون کره، غذاهای فرآوری شده مثل کیک، برخی از روغن‌های گیاهی مثل روغن پالم و روغن حیوانی که می‌توانند التهاب در اطراف مفاصل بدن و همچنین سطح کلسترول خون شما را افزایش دهند .
  • چربی‌های ترانس: بدترین نوع چربی در رژیم غذایی مخصوص آرتریت هستند و با اینکه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند در غذاهای فرآوری‌شده مانند غذاهای سرخ‌شده، بیسکویت‌ها و شیرینی‌ها یافت شوند. آنها همچنین با سطح کلسترول بالا مرتبط هستند. و معمولا برچسب “روغن هیدروژنه” دارند.
  • چربی‌های غیراشباع چندگانه: ممکن است شنیده باشید که امگا 3 نوعی چربی مفید است که در ماهی‌های چرب نیز یافت می‌شود، اما چربی‌های غیراشباع امگا 6 که در موادی مانند ذرت، آفتابگردان یا گیاهان روغنی یافت می‌شوند، التهاب را افزایش می‌دهند. از این روغن اغلب برای پخت و پز استفاده می‌شود.

5.کربوهیدرات های تصفیه شده

 یکی دیگر از مواد غذایی که در صورت داشتن آرتروز باید از مصرف آن اجتناب کنید، فراورده‌های تهیه شده از کربوهیدرات‌های تصفیه شده، مانند آرد سفید (ساده یا چندمنظوره) یا برنج سفید است. برای تهیه‌ی آرد سفید، قسمت‌های سبوس و جوانه آن که ارزشمندترین قسمت‌ آن هستند، جدا می‌شوند. کربوهیدرات‌های تصفیه شده همچنین باعث افزایش سطح سیتوکین و سایر ترکیبات التهابی می‌شوند که این امر آرتریت را تشدید می‌کند. در عوض آرد و برنج سفید از برنج ، نان و غلات سبوس دار استفاده کنید.

6. الکل، مضر برای سلامتی و هر بیماری

الکل با ورم مفاصل به ویژه نقرس ارتباط دارد. همچنین مانند شکر, کالری خالی است. مصرف این نوشیدنی‌ها هیچ فایده‌ای برای سلامتی ندارد. همچنین ممکن است مصرف الکل با برخی داروها تداخل داشته باشد.

7. نمک یا سدیم برای بدن مضر است

 بیشتر مردم هر روز نمک بسیار بیشتری نسبت به مقدار توصیه شده کمتر از 2300 میلی گرم مصرف می‌کنند. سطوح بالای سدیم اغلب در غذاهای فرآوری شده یافت می‌شود که می‌تواند سبب افزایش فشار خون شود. مطالعات اخیر ارتباطی بین مصرف زیاد نمک و پاسخ ایمنی خودکار پیدا کرده‌اند، جایی که بدن سلول‌های التهابی تولید می‌کند و شروع به حمله به خود می‌کند. مانند آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان (آرتریت ستون فقرات).

8. مصرف وعده‌های غذایی سنگین و حجیم غلط است

با افزایش سن، برای حفظ وزن و سطح انرژی خود به وعده‌های کوچک تری نیاز داریم، بنابراین باید مقدار غذای بشقاب خود را طوری تنظیم کنیم تا اطمینان حاصل شود که در خوردن غذاهای آرتروز خود زیاده روی نمی‌کنیم.

9. سیگار کشیدن برای سلامتی ممنوع

 نه فقط خوردن و نوشیدن غذا ، بلکه استعمال تنباکو با افزایش خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید مرتبط است. افکار دیگری در مورد غذاهای پرهیزی در آرتریت در رابطه با اجتناب از مصرف خوراکی‌‌هایی شامل مرکبات مانند لیمو و گریپ فروت و برخی سبزیجات مانند سیب زمینی، فلفل، فلفل قرمز و گوجه فرنگی وجود دارد. با این حال هیچ واقعیت علمی پشت این افکار وجود ندارد و این موادغذایی در واقع سرشار از آنتی اکسیدان هستند که در واقع می‌تواند به کند کردن پیشرفت آرتریت کمک کند.

10. گوشت قرمز؛ مصرف زیاد توصیه نمی‌شود

 هنگام انتخاب غذایی مناسب برای آرتریت، به جای گوشت قرمز، گوشت بدون چربی مانند مرغ یا غذاهای دریایی را انتخاب کنید. برخی مطالعات ارتباط بین مصرف زیاد گوشت قرمز و آرتریت التهابی را نشان داده‌اند. گوشت قرمز چرب تر است و چربی‌ها به راحتی به مواد شیمیایی پیش التهابی تبدیل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد با کمربند پلاتینر

غذاهای مضر برای آرتروز

مواد غذایی مناسب برای آرتروز

 علاوه بر پرهیز از مصرف مواد غذایی مضر برای آرتروز، غذاهایی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به بهبود آرتریت مصرف کنید.

رژیم غذایی سالم برای آرتروز

 هنگام انتخاب موادغذایی مناسب آرتریت، اطمینان از داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است. سازمان غذا و دارو توصیه می‌کند که مطمئن شوید از تمام گروه های غذایی مختلف استفاده می‌کنید، اما رژیم غذایی خود را به نسبت‌های غذایی تقسیم کنید، بنابراین نحوه انتخاب غذاهای سالم برای آرتریت به این صورت است:

  • میوه‌ها و سبزیجات (یه ویژه سبزیجات رنگی زیرا سرشار از آنتی اکسیدان هستند) و غلات کامل به عنوان مثال. برنج قهوه ای و بلغور جو دوسر
  • لبنیات بدون چربی یا کم چرب (مانند شیر بدون چربی) و پروتئین بدون چربی (مرغ، غذاهای دریایی، لوبیا، آجیل، دانه‌ها)

واقعیت شگفت انگیز! آیا می‌دانستید شیر بدون چربی و نیمه چرب کلسیم بیشتری نسبت به شیر پرچرب دارد.

 غذاهای غنی از امگا 3 برای آرتروز

یکی از بهترین گزینه‌های غذایی برای آرتریت، مصرف مواد سرشار از امگا 3 است. امگا 3 می‌تواند از طریق مهار آنزیم‌هایی که باعث التهاب می‌شوند و در سنتز مواد شیمیایی گسترش دهنده التهاب مانند سیتوکین‌ها نقش دارند، به کاهش التهاب کمک کند. منابع خوب امگا 3 شامل ماهی‌های چرب مانند ماهی سالمون و ساردین، گردو، دانه کتان، دانه کدو تنبل، دانه سویا و روغن کلزا است.

در ادامه چند نکته مهم دیگر برای انتخاب بهترین غذای آرتریت آورده شده است:

  • بهترین سبزیجات: سبزیجات سبز برگ مانند اسفناج، کلم بروکلی، سیب زمینی شیرین، کدو حلوایی، هویج، لوبیا خشک و نخود فرنگی
  • بهترین گوشت‌ها: غذاهای دریایی و ماهی – به خصوص ماهی‌های روغنی برای داشتن امگا 3
  • بهترین میان وعده: ذرت بو داده
مواد غذایی مناسب برای آرتروز

در حالی که مهم است که رژیم غذایی مناسب برای آرتریت داشته باشید و بدانید از مصرف چه غذایی برای آرتریت اجتناب کنید یا برعکس چه غذایی را استفاده کنید. لازم است توجه داشته باشید که رژیم غذایی تنها یکی از جنبه‌های درمان است. انتخاب های شما در مورد رژیم غذایی برای آرتریت همیشه باید با پزشکتان در میان گذاشته شود و به عنوان مکملی برای درمان دیگر استفاده شود، نه به عنوان جایگزین. گزینه‌های درمانی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در کاهش درد، التهاب و ناتوانی موثرتر باشد. لطفاً به یاد داشته باشید، تغییر رژیم غذایی تنها یکی از کارهایی است که می‌توانید برای کاهش درد انجام دهید و باید در ترکیب با سایر درمان‌های آرتریت مانند ورزش‌ها، مکمل‌ها و تزریق‌ها انجام شود.

آیا مصرف قهوه اثر ضد التهابی در آرتریت دارد؟

با وجود اینکه قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است ، مدرک علمی مشخصی مبنی بر اثر ضد التهابی قهوه بر روی آرتریت وجود ندارد.

آیا رژیم غذایی مناسب می‌تواند باعث کاهش اثر آرتریت شود؟

هدف از بهبود رژیم غذایی کمک به کنترل و جلوگیری از پیشرفت علائم بیماری آرتریت است.

آیا در کنار رژیم غذایی می‌توان از مکمل‌ها برای آرتریت استفاده کرد؟

در کنار بهبود عادات غذایی خود می‌توانید مصرف مکمل‌های ویتامین B، روی، امگا ۳ و ویتامین C را نیز در برنامه غذایی خود قرار دهید.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *