مقالات

آیا ورزش برای سیاتیک و کمر درد ضرر دارد؟

چه چیزهایی برای سیاتیک مضر است؟ - ورزش های مضر برای سیاتیک

محافظت و تقویت کمر بخش مهمی از حفظ سلامت عمومی است. با این حال عارضه‌هایی مانند فتق دیسک، باعث فشرده شدن ریشه عصبی نخاعی در قسمت پایین، به علت تحت فشار گذاشتن عصب سیاتیک، می‌تواند احساس  ناراحتی طاقت فرسا در کمر و پاهای ایجاد کند. عصب سیاتیک، طولانی ترین و ضخیم ترین عصب در کل بدن است.

فردی که با دردهای سیاتیک زندگی می‌کند، ممکن است انواع راه‌های درمانی مانند فیزیوتراپی و ورزش را امتحان کند تا درد خود را متوقف کند. با این وجود بعضی از ورزش‌ها وجود دارند که در واقع به کمر آسیب بیشتری می‌رسانند یا باعث درد بیشتر شوند. این مقاله ورزش‌هایی را که برای مبتلایان به سیاتیک و کمردرد مضر است و باید از آن اجتناب کنند، فهرست می‌کند. در این مطلب از به طب آنلاین با ما همراه باشید.

ورزش‌های مضر برای سیاتیک که باید از آن اجتناب کنید

دردهای سیاتیک در مواردی می‌تواند غیرقابل تحمل باشد و زندگی فرد را مختل کند، بنابراین فرد به دنبال راه‌های درمانی برای این عارضه است. یکی از راه‌های درمان کمردرد و کاهش التهاب، به طورکلی حرکات کششی ورزشی است، اما بسیاری از ورزش ها به دلیل فشرده کردن عصب سیاتیک می‌توانند آسیب بیشتری داشته باشند تا مفید واقع شوند. به همین دلیل است که باید تا حد امکان از آنها اجتناب کنید.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

البته استفاده از کمربند پلاتینر در کنار عدم انجام ورزش‌های مضر بریا سیاتیک و کمر درد، تاثیر بسیار زیادی در بهبودی دارد. کمربند پلاتینر محصولی آلمانی با تکنولوژی UIC است که خیلی راحتی درد و ناراحتی در کمر را از بین می‌برد.

فعالیت‌های مضر برای سیاتیک و کمردرد، شامل موارد زیر هستند:

ورزش‌هایی که باعث کشش همسترینگ شما می‌شود

ورزش‌هایی که به شدت کشش همسترینگ (عضله‌های پشتی ران) را مورد تمرین قرار می‌دهند، تاثیرات مختلفی روی سیاتیک دارد. این نوع ورزش‌ها ممکن است علائم سیاتیک را تشدید کنند، زیرا کشش شدید، فشار اضافی روی اعصاب سیاتیک وارد کرده و باعث تحریک این اعصاب می‌شود.

فعالیت‌های مضر برای سیاتیک که ممکن است به کشش همسترینگ منجر شوند و تاثیرات منفی روی سیاتیک داشته باشند. شامل انجام تمریناتی مانند اسکات‌ها و لانژها، انجام حرکاتی که نیاز به انعطاف‌پذیری زیاد از عضلات پشتی پا دارند. و همچنین تمریناتی که فشار زیادی به منطقه پایین پشت و اعصاب اسیاتیک وارد می‌کنند، می‌شوند.

ورزش‌های مضر برای سیاتیک

بلند کردن وزنه‌های سنگین قبل از گرم کردن بدن

بلند کردن وزنه‌های سنگین قبل از گرم کردن بدن ممکن است باعث افزایش ریسک آسیب به عضلات و اعصاب سیاتیک شود. به ویژه وقتی عضلات بدن گرم نیستند، بلند کردن وزنه‌های سنگین می‌تواند خطراتی برای سیاتیک ایجاد کند و باعث تشدید درد و مشکلات عصبی شود. بهترین راهکار این است که قبل از ورزش یا بلند کردن وزنه، بدن خود را به طور کامل گرم کنید تا عضلات آماده فعالیت شوند و ریسک آسیب به حداقل برسد.

ورزش بلند کردن دو پا به صورت هم زمان به ستون فقرات فشار وارد می‌کند

تمریناتی که شامل بلند کردن هم‌زمان هر دو پا در حالت خوابیده به پشت است. این تمرین برای استفاده از عضلات مرکزی بدن طراحی شده است و در عین حال که در تقویت عضلات شکم و کمر موثر است و  درد سیاتیک را نیز تشدید می‌کند. اگر عضلات شکم شما ضعیف هستند، وزن پاهای شما باید توسط کمر شما حمایت شود که می‌تواند شما را در معرض خطر فتق دیسک و درد سیاتیک قرار دهد.

ورزش دراز و نشست برای افراد مبتلا به سیاتیک و کمر درد

انجام دراز نشست ممکن است برای افرادی که مشکلات سیاتیک دارند، خطرناک باشد. چرا که  باعث افزایش فشار روی عصب سیاتیک و تشدید دردهای آن می‌شود. در واقع، دراز نشست باعث فشار بیشتر روی دیسک‌های فشاری در ناحیه کمری و عصب سیاتیک می‌شود و می‌تواند به علت خم شدن زیاد کمر و تنش عضلات، وضعیت سیاتیک را تشدید کند.

درباره زانوبند زاپیامکس چه میدانید؟

با سیاتیک چه ورزش هایی می‌توان انجام داد؟

نشستن‌های طولانی مدت یا بی‌تحرکی نیز می‌تواند باعث افزایش درد سیاتیک و مانع از بهبودی آن شود، بنابراین مهم است که:

  • روزانه مقداری فعالیت بدنی انجام دهید، حتی اگر فقط کشش ملایم باشد.
  • پیاده روی، شنا و تمرینات آب درمانی نیز گزینه‌های خوبی هستند.
  • هنگام راه رفتن با سرعت ارام حرکت کنید و از راه رفتن در سربالایی خودداری کنید.
  • روی افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات پشت، هسته و ساق پا کار کنید.

انجام این ورزش‌های در کنار مصرف قرص سیاتیک، درد و محدودیت حرکتی ناشی از آسیب را کاهش خواهش داد.

ورزش‌های مناسب سیاتیک و قوانین انجام آن

در انجام حرکات ورزشی مواردی وجود دارد که افرادی که از درد سیاتیک رنج می‌برند باید آن را خاطر بسپارند. برای مثال:

  • قبل از انجام حرکات کششی، همیشه باید بدن خود را گرم کنید تا جریان خون در عضلات کمر شما جریان یابد.
  • از انجام حرکات کششی که تنه را می‌چرخاند یا نیاز به خم شدن دارد، خودداری کنید.
  • هنگامی که احساس درد یا مقاومت کردید، باید تمرین را متوقف کنید.

تنها با پیروی از این چند قانون ساده، در مسیر درستی قرار می‌گیرید تا در حین ورزش از ایمنی خود محافظت کنید.

ورزش‌های مضر برای سیاتیک

درمان دارویی سیاتیک چیست؟

اگر سیاتیک برای شما تشخیص داده شده است، پس از بررسی علائم و سلامت کلی شما، پزشک ممکن است در مورد برخی داروها یا تزریقات ستون فقرات برای درمان بیماری با شما صحبت کند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای کاهش تورم و در عین حال تسکین درد استفاده می‌شود. آنها به طور خاص، قرص سیاتیک نیستند و درد سیاتیک را هدف قرار نمی دهند ، اما در کاهش التهاب در سراسر بدن، ممکن است به درد سیاتیک کمک کند. پزشک ممکن است آسپرین، ایبوپروفن (Advil) یا ناپروکسن (Aleve) را توصیه کند. از آنجایی که استفاده طولانی مدت از NSAID ها می تواند خطر عوارض جانبی جدی مانند خونریزی گوارشی، حمله قلبی یا سکته مغزی و آسیب کلیوی را به همراه داشته باشد، برای مدیریت درد مزمن مناسب نیستند . ممکن است پزشک برای شما قرص شل‌ کننده عضلات کمر تجویز کند.

 شل کننده‌های عضلانی طیف گسترده‌ای از داروهای مورد استفاده در درمان مشکلات مزمن عضلانی، می‌شوند،

 رایج ترین آنها عبارتند از:

  • دانتریوم (دانترولن)
  • لیورسال (باکلوفن ۱۰)
  • زانافلکس (تیزانیدین)

بدیهی است شل‌کننده‌های عضلانی درد عصبی را درمان نمی‌کنند، اما با آرام‌کردن عضلات منقبض که به درد سیاتیک ، کمردرد و درد عصبی در پاها منجر می‌شوند، به تسکین موقت درد کمر کمک می‌کنند.

در پایان اضافه می‌کنیم، در حالی که تمرینات ورزشی در وضعیت سیاتیک می‌توانند تفاوت ایجاد کنند. باید آنها را با سایر روش‌های تسکین درد برای حداکثر اثر ترکیب کرد. با این وجود، کاری که قبل و بعد از فعالیت انجام می‌دهید به همان اندازه تفاوت دارد. حرکات کششی مناسب را بیاموزید، پیش از انجام حرکات با نرمش‌های ملایم بدن را گرم کنید و بعد از اتمام کار، ناحیه را خنک کنید، و مهمتر از همه، یاد بگیرید که چگونه از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کنید. و وقتی شرایط سخت می‌شود، استفاده از برخی داروهای ضد التهابی بدون نسخه برای درد شما اشکالی ندارد.

همچنین به خاطر داشته باشید قرار گرفتن در یک وضعیت برای مدت طولانی می‌تواند درد سیاتیک شما را افزایش دهد. بنابراین تغییر وضعیت هر 20 دقیقه یا بیشتر می تواند باعث شود، تا فشار از ستون فقرات شما برداشته شود و کمی بهبود یابد.

سوالات متداول در مورد ورزش های مضر برای سیاتیک و کمر درد

آیا سیاتیک خطرناک است؟

عموماً سیاتیک نیاز به درمان دارد، اما به طور معمول، خطرناک نیست. این مشکل اغلب به دلیل فشار بر روی عصب سیاتیک در ناحیه پایین کمر ایجاد می‌شود و می‌تواند با درمان‌های تسکین دهنده درد و فیزیوتراپی مدیریت شود.

آیا پیاده‌روی برای سیاتیک مفید و موثر است؟

پیاده‌روی برای افرادی که با مشکل سیاتیک دست و پنجه نرم می‌کنند، مفید باشد. برای پیاده‌روی از مسافت‌های کوتاه شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید.

بهترین ورزش برای سیاتیک کدام است؟

ورزش‌هایی که به تقویت عضلات پشتی و افزایش انعطاف پشتی ارتباط دارند، می‌توانند برای کسانی که با مشکل سیاتیک دست و پنجه نرم می‌کنند، مفید باشند. بهتر است تمریناتی مانند، یوگا، پلانک، پرس سینه، شنا به افزایش انعطاف پشتی کمک کنند.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *