مقالات

درمان خانگی خالی شدن زانو؛ همه چیز درباره بی ثباتی زانو

درمان خانگی خالی شدن زانو | به طب انلاین

درمان خانگی خالی شدن زانو را کسانی جست‌و‌جو می‌کنند که هنگام راه رفتن گاه به گاه دچار مشکل می‌شوند.  وقتی زانو ناگهان دچار لغزش می‌شود  فرد تکیه گاه خود را از دست می دهد. خالی کردن زانو شکل اولیه و ثانویه دارد. این زمانی است که شما در قسمت زانویتان احساس ناپایداری می‌کنید که ممکن است دلایل فراوانی داشته باشد. خالی شدن زانو مدل‌های گوناگونی دارد و درمان‌های گوناگونی نیز برای آن معرفی کرده‌اند. اگر می‌خواهید اطلاعاتی در زمینه هر یک از این موارد به دست آورید این مقاله از سایت فروشگاهی به طب آنلاین را مطالعه کنید.

علت خالی شدن زانو هنگام راه رفتن

خالی شدن زانو دلایل گوناگونی دارد که در این مجال به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

پارگی رباط زانو

اگر یک یا چند رباط در زانو آسیب ببینند سبب ناپایداری این ناحیه از بدن خواهند شد. رباط های چهار‌گانه زانو مسئول حفاظت زانو در سمت‌های مختلفند. حال اگر یکی از این رباط‌ها آسیب ببیند زانو در همان جهت ضعیف می‌شود و به اصطلاح خالی می‌کند.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

ضعف در عضلات اطراف زانو

درمان خانگی خالی شدن زانو و اجزای زانو | به طب انلاین

وقتی عضلات زانو ضعیف شوند احتمالا با مشکل خالی شدن زانو روبه رو خواهید شد. یکی از مشکلاتی که هنگام ضعف عضلات پدید می‌آید رها شدن استخوان‌هاست؛ زیرا عضلات ضعیف نمی‌توانند از استخوان زانو محافظت کنند.پس موقع راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله ها احساس خالی شدن زانو به فرد دست می‌دهد.

پاره شدن مینیسک‌ها

مینیسک‌ها را باید ضربه گیرهای زانو دانست. این ضربه گیرها به شکل حرف c در زانو قرار گرفته‌اند. اگر مینیسک آسیب ببیند سبب ناپایداری مفصل خواهد شد و به این ترتیب  زانو خالی می شود؛ زیرا پارگی مینیسک زنو را به لحاظ تعادل ضعیف می‌کند.

ساییده شدن غضروف‌ها یا آرتروز

آرتروز زانو را یکی از دلایل اصلی خالی شدن زانو می‌دانند. به گونه‌ای که اگر به دلیل حرکات غیر استاندارد و مداوم زانو ساییدگی رخ دهد به مروز مینیسک ها به خطر می‌افتند. در صورت آسیب دیدن  مینیسک ها و در پی آن رباط‌ها، سیستم حفاظتی زانو ضعیف خواهد شد و شما پدیده خالی شدن زانو را تجربه خواهید کرد.

خالی شدن زانو و انواع آن

خالی شدن زانو نیز مانند نارسایی‌های دیگر انواعی دارد. این گونه‌ها معمولا به میزان ضعف عضلات زانو باز می‌گردند که به اشکال اولیه در زانو و اشکال ثانویه تقسیم می‌شود:

خالی کردن زانواز نوع  اولیه:

این حالت زمانی است که یکی از رباط‌های زانو دچار مشکل شده است. به این ترتیب زانو از جای خود در می‌رود. این نوع خالی کردن با درد چندانی همراه نیست و اغلب با ورم زانو روبه رو هستیم. باید دانست که خالی شدن مکرر زانوها به دلیل پاره شدن رباط، سبب ساییدگی غضروف در بلند مدت می‌شود.

خالی کردن زانو از نوع ثانویه

خالی کردن ثانویه زمانی رخ می‌دهد که با پارگی مینیسک ربه رو باشیم. همینطور دلیل دیگر این نوع از خالی کردن به آرتروز زانو مربوط می‌شود. باید تئوجه داشت قفل کردن را با خالی شدن زانو اشتباه نگیرید. قفل کردن زمانی است که شما نمی‌توانید در حین راه رفتن حرکت کنید. به عبارت دیگر زانویتان قفل می‌شود. چراکه تکه‌های مینیسک پاره شده بین استخوان‌ها گیر می‌کند و مانع از راه رفتن می‌شود.

عارضه خالی کردن زانو را چگونه تشخیص می‌دهند؟

تشخیص نوع خالی کردن زانو با  معاینه زانو آغاز می‌شود. چرخاندن زانو و صاف کردن زانو کارهایی است که پزشک از بیمار می‌خواهد تا انجام دهد. به این ترتیب اگر مشکل با معاینه تشخیص داده شود درمان بر همین مبنا آغاز خواهد شد. در غیر این صورت باید پزشک از تصاویر ام ار ای یا اشعه ایکس برای تشخیص بهتر استفاده کند.

چگونه معضل خالی شدن زانو را درمان کنیم؟

برای درمان خالی شدن زانو راه‌های گوناگونی وجود دارد. پرداختن به هر یک از این درمان‌ها راه و رسم خودش را دارد.  برخی درمان‌ها مربوط به راه‌های پزشکی است و در موارد پیشرفته اعمال خواهد شد. زمانی که جز عمل جراحی هیچ راه دیگری پیش رو نباشد. مثلا تعویض مفصل زانو و جراحی اصلاحی زانو بری ترمیم رباط و مینیسک  در این دسته جای می‌گیرد. اما برخی درمان‌ها مربوط به شکل خفیف بیماری است و می‌توان در خانه آن ها را اجرا کرد. اکنون به برخی از راه‌های درمان خانگی خالی شدن زانو اشاره می‌کنیم.

اصلاح سبک زندگی

همیشه اضافه وزن یکی از دلایل اصلی مشکلات مربوط به کمر و زانو بوده است. پس اولین قدم در اصلاح و حتی پیشگیری از خالی کردن زانو، کنتل وزن است. افزایش افسار گسیخته وزن سبب تخریب زودتر رباط ها و مینیسک و در نتیجه خالی شدن زانو خواهد شد.

ورزش برای خالی شدن زانو

برخی حرکات ورزشی ساده به محکم شدن زانویتان کمک خواهد کرد. پس خیلی زود باید مراقبت از زانوی آسیب دیده را آغاز کنید و نگذارید اوضاع از این دتر شود.

  • کشش زانو نشسته روی صندلی
  • کشش زانو خوابیده به صورت کشویی
  • بالا آوزن زانو بوسیله کش یا حوله
  • حفض تعادل روی پله
  • نشستن یا بلند شدن روی صندلی

اینها از جمله ورزش‌هایی است که در سامان یافتن زانو و جلوگیری از خالی شدن زانو  کمک خواهند کرد.

با زانوبند زاپیامکس زانوهایتان را محکم نگه دارید

درمان خانگی خالی شدن زانو و زانوبند زاپیامکس | به طب انلاین

زاپیامکس امروزه یکی از گزینه‌های اصلی درمان زانو است. زانو درد عارضه‌ای بسیار شایع میان افراد میانسال به بالا است که همواره به عنوان یکی از اصلی‌ترین مراجعات پزشکی به حساب می‌آید. وقتی سخن از زانو درد به میان می‌آید، اغلب افراد از فیزیوتراپی و در نهایت جراحی به عنوان راه درمان یاد می‌کنند. با توجه به حجم هزینه‌های درمان این روش‌ها، افراد از اقدام برای درمان صرف نظر می‌کنند. اما فراموش نکنید که راه‌های دیگری برای درمان مشکلات زانو وجود دارد که کمتر به آن‌ها اشاره می‌شود. روش درمانی که بیمار را از فیزیوتراپی و جراحی بی‌نیاز خواهد کرد خرید زانوبند زاپیامکس است و نظرات درمورد زانوبند زاپیامکس نیز  رضایت کامل کاربران را نشان می‌دهد.

زانوبند زاپیامکس محصولی نوظهور است که توسط شرکت زایس ترونیک آلمان تولید می‌شود و مجهز به فناوری UIC  است.UIC ، مخفف سه تکنولوژی برتر عرصه درمان به نام‌های اولتراسوند (Ultrasound)، انفرارد (Infrared) و کِلاک پالس (Pulse Clock) است. این زانوبند دردهای زانو را در کمترین زمان ممکن برطرف می‌سازد.

پرسش‌های پر تکرار در زمینه درمان خالی کردن زانو

برای خالی شدن زانو چی بخوریم؟

معمولا غذاهای حاوی امگا سه و آنتی اکسیدان توصیه می‌شود تا بتوانند از ایجاد التهاب و نابسامانی های دیگر جلوگیری کنند.

خالی شدن زانو چه انواعی دارد؟

خالی شدن اولیه که مربوط به مشکل در رباط هاست و خالس شدن ثانویه که به مشکل آرتروز مربوط است.

بهترین درمان خانگی برای خالی شدن زانو کدام است؟

بهترن راه استفاده از زانوبند پیشرفته زاپیامکس است. چون با این زانوبند می توان به خوبی و در کوتاه‌‌ترین زمان عضلات زانو را تقویت کرد.

 

 

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *