مقالات

دلایل اصلی زانو درد بعد از دویدن

دلایل اصلی زانو درد بعد از دویدن

فرقی نمی‌کند که خود را برای دوی 5 کیلومتری آماده می‌کنید با اینکه در حال آماده شدن برای ماراتن بعدی خود هستید! یا اینکه اصلا دوست دارید فعال باشید و برای حفظ تنانسب اندام خود و دور شدن از استرس‌های روزمره، ورزش دو را انتخاب کرده باشید. در حالی که دویدن یا دو روی تردمیل مزایای بسیاری را برای بدن و ذهن به همراه دارد، اما می‌تواند گاهی با رنج‌ها و دردهایی نیز همراه باشد؛ چرا که بسیاری از افراد پس از دویدن، از درد زانو شکایت‌های بسیار می‌کنند.

اشاره به این موضوع جدید نیست که دویدن فعالیتی با تاثیرات بسیار بالاست، اما در عین حال مفاصل باید سطح بالایی از مقاومت را داشته باشد. زیرا این زانوها هستند که بار اصلی این استرس و فشار را تحمل می‌کنند. زانوها یکی از مفاصلی هستند که بسیاری از دوندگان را می‌تواند دچار مشکل کد. اگر شما در حال دویدن درد زانو را تجربه می‌کنید، باید علت بروز این درد را متوجه شوید تا بتوانید از مفاصل خود مراقبت کنید تا بتوانید مجدد به فعالیت خود بازگردید.

دلایل درد زانو هنگام دویدن

در ادامه شش علت شایع درد زانو حین دویدن را به شما یادآوری می‌کنیم. همچنین عنوان می‌کنیم که چه کاری باید انجام دهید تا مشکلات مربوط به زانو درد برطرف شده و بتوانید به دویدن ادامه دهید:

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

علت درد زانو دوندگان

علت درد: اغلب دلایل درد در زانوی دوندگان، ناشی از حرکات تکراری، عدم ترازبندی و تعادل مناسب ساق زانو به دلیل عضلات ضعیف و یا فشار زیاد است. همچنین گاهی این درد ناشی از فرم نادرست دویدن است.

محل و نحوه درد: درد زانو در دوندگان، اغلب در زیر قسمتی از بالای زانو یا جلوی زانو تجربه خواهد شد. به گفته دکتر محمدعلی رضایی منش، فوق تخصصی ارتوپدی زانو، نشانه درد زانو در دوندگان، صعودی و نزولی شدن شدت درد هنگام دویدن است که آن را درد عمیق و تند نیز توصیف می‌کند.

روش‌های درمان درد زانو دوندگان: از آنجایی که درد در زانوی دوندگان، به دلیل دویدن زیاد است، باید دست کم برای دو هفته از دویدن بپرهیزند و به خود استراحت دهند. پس از آن باید روی سطوح نرم مانند چمن یا شن دویدن آغاز شود. پس از هر بار دویدن باید از یخ روی ناحیه درد استفاده گردد تا فعالیت دوباره از سر گرفته شود. اگر این مشکل به صورت مداوم ادامه پیدا کند، به فیزیوتراپیست مراجعه کرده تا ضعف عضلانی مرتفع گردد.

راه‌های پیشگیری از درد زانو دوندگان: در ابتدا و مهم‌ترین راه پیشگیری از درد زانو در دوندگان، این است که شدت و مسافت دویدن را رفته رفته افزایش دهید تا از بروز خطر و آسیب بیش از حد به زانو جلوگیری شود. دکتر محمدعلی رضایی منش پیشنهاد می‌دهند به همراه دویدن، تمرینات متنوع، کشش عضلانی و تمرینات مقاومتی را برای حمایت از عضلات تعادلی خود انجام دهید.

تاندونیت کشکک عامل درد زانو حین دویدن

چه چیزی باعث تاندونیت کشکک می‌شود: تاندونیت کشکک که به آن «زانوی جامپر» نیز می‌گویند، آسیب ناشی از استفاده بیش از حد زانو است که اغلب به دلیل تاثیر پریدن و حرکات مشابه روی زانو ایجاد می‌شود. در این حالت تاندون کشکک، که کلاهک زانوی شما را به استخوان ساق پا متصل می‌کند) ملتهب شده و حتی پاره می‌شود. به گفته دکتر محمدعلی رضایی منش، دویدن با کفش‌های فرسوده‌ای که دیگر کارایی خود را از دست داده‌اند، بر بروز این مشکل می‌افزاید.

آرامش زانو با زاپیامکس امکان پذیر است؟

تاندونیت کشکک در چه محل و چگونه ایجاد می‌شود: آیا درد را دقیقا زیر کاسه زانو خود احساس می‌کنید؟ بنا بر تحقیقات انجام شده، اگر درست در زیر کاسه زانوی خود احساس درد می‌کنید، احتمالا به تاندونیت کشکک دچار شده‌اید، زیرا این محل دقیقا همان جایی است که تاندون کشکک شما به استخوان ساق پا متصل می‌شود. همچنین دکتر محمدعلی رضایی منش می‌افزاید، افرادی که این مشکل را دارند، ممکن است در اوایل شروع دویدن، بلند شدن از حالت نشستن یا کشش نیز این درد را احساس کنند.

نحوه درمان تاندونیت کشکک چگونه است: بنا به توصیه دکتر محمدعلی رضایی منش، استفاده از کمپرس یخ و استراحت کردن اولین قدم برای درمان دردهای زانو است. همچنین توصیه می‌کند که کفش‌های مخصوص دویدن خود را بررسی کنید. استفاده از زانوبند طبی نیز می‌تواند مقداری از نیروی وارد شده به تاندون کشکک شما را کاهش دهد.

چگونه می توان از بروز تاندونیت کشکک پیشگیری کرد: پزشکان فوق تخصص ارتوپدی توصیه می‌کنند پس از هر بار دویدن به ازای هر 450 کیلومتر دویدن با کفش‌هایتان، به فکر تهیه کفش‌های مخصوص دویدن جدید باشید. در تمرینات واقعی، افزودن تمرینات تقویتی چهارگانه به روتین ورزشی (مانند اسکات و حرکات کششی) می‌تواند به محافظت و تقویت تاندون کشکک در برابر مشکلات بعدی کمک کند.

آرتروز، مهمترین علت درد زانو

آرتروز، مهمترین علت درد زانو

چه چیزی باعث آرتروز می‌شود: دکتر محمدعلی رضایی منش توضیح می‌دهد که در آرتریت، غضروف مفصلی – یک پوشش صاف و براق روی استخوان‌های مفاصل– فرسوده می‌شود. برای بسیاری از افراد، این  فروسدگی به دلیل افزایش سن یا آسیب‌های تروماتیکی است که منجر به درد مفاصل می‌شود.

ناحیه درد آرتروز کجاست: آرتروز می‌تواند هر بخشی از زانوی شما را درگیر کند، اما این درد بیشتر در قسمت داخلی زانو حس می‌شود.

نحوه آرتروز چیست: پزشکان اغلب از داروهای ضد التهاب و تزریقی استروئید برای درمان آرتروز زانو استفاده می‌کنند. هنگامی که به آرتروز زانو دچار می‌شوید، مهم است که فعالیت خود را حفظ کنید. شنا یک راه عالی برای ادامه حرکت است و در عین حال فشار کمتری به مفاصل وارد می‌کند.

چگونه از بروز آرتروز جلوگیری کنیم: در حالی که هیچ راه تضمینی برای جلوگیری از بروز آرتروز وجود ندارد، محدود کردن فشار وارده به زانوها بهترین راه برای جلوگیری از بروز این مشکل است. یکی از راه‌های رسیدن به این هدف، حفظ وزن مناسب است، زیرا اضافه وزن فشار روی زانوها را در حرکت زیاد کرده و این مشکل را در دویدن دوچندان می‌کند.  

چه زمانی باید دویدن را به دلیل زانو درد متوقف کنید؟

هرچقدر که دویدن برایتان وسوسه انگیز باشد، در صورت فشار زیاد و احساس ناراحتی در هر سطحی از زانو، دویدن باید متوقف شده تا علت آن مورد بررسی قرار گیرد. در غیر این صورت، خود را در معرض خطر مشکلات بیشتری قرار می‌دهید. همچنین اگر زانو درد شما ناشی از استارت سریع هنگام دویدن باشد، استراحت کردن می‌تواند درد را از زانوهای شما دور کرده تا بتوانید زودتر به روال سابق دویدن خود بازگردید.

اگر یک یا دو روز حین دویدن احساس درد دارید، طبیعی است، اما دردهای مفصلی هنگام دویدن طبیعی نیست و باید این ورزش را تا بررسی علت و درمان متوقف سازید.

درمان درد زانو بعد از دویدن 

اگر دویدن بخش مهمی از زندگی شماست و یا اینکه دوست دارید آن را به روتین زندگی خود بیفزایید، باید دردهای زانو را جدی بگیرید؛ زیرا ایمن و سالم بودن بسیار مهم است. اگر درد پس از ورزش از بین نمی‌رود و یا با انجام هر فعالیتی، درد بیشتر می‌شود، باید سلامت زانوهای خود را مورد ارزیابی قرار دهید. همچنین برای جلوگیری از آسیب بیشتر و طولانی‌تر نشدن روند بهبود، لازم است که به سرعت به پزشک مراجعه نمایید.

یکی دیگر از شاخص های کلیدی که نشان می‌دهد، زمان مراجعه به پزشک چه وقت است، تورم غیر قابل توضیح زانو است که حاکی از بروز مشکلی جدی در سلامتی زانوهایتان است. پس در صورت بروز این مشکل، در سریع‌ترین زمان به پزشک مراجعه نمایید.

فروشگاه آنلاین به طب نمایندگی فروش کمربند پلاتینر

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *