مقالات

فتق دیسک کمر؛ مهره هایی که نظم کمر را به هم می زنند

فتق دیسک کمر | به طب آنلاین

فتق دیسک کمر وقتی ایجاد می‌شود که دیسک بین مهره‌ها از محل معمول خودش خارج شده باشد. این خروج سبب می‌شود تا اعصاب ستون فقرات تحت فشار زیادی قرار گیرند و درد  این فشار در پاها، کمر و دست و گردن احساس شود. در این حالت گاهی درد بسیار شدید خواهد بود. حال اینکه هر بیرون زدگی در دیسک کمر را نمی‌توان فتق دانست. در این مقاله از مجله پزشکی به طب آنلاین درباره فتق دیسک کمر و موارد پیرامون آن سخن می گوییم.

تفاوت‌های بیرون زدگی و فتق

باید دانست که بین فتق دیسک کمری و بیرون‌زدگی دیسک تفاوت وجود دارد. وقتی فرد دچار  عارضه بیرون‌زدگی دیسک می‌شود در واقع نوکلئوس از آنولوس خارج نمی‌شود و موضوع حساسیت خاصی ندارد. بیرون‌زدگی دیسک یک فرایند طبیعی در سنین سالخوردگی خواهد بود. در این مواقع ممکن است هیچ علائمی نباشد. اگر درد ایجاد شده شدید  باشد و بیرون‌زدگی دیسک و فشار وارد ه اعصاب نخاعی یا تنگ شدن کانال نخاعی را در پی داشته باشد، علائمی مانند درد، بی‌حس شدن و گزگز، ضعف یا احساس بی حالی را در پی خواهد شد. در این حالت است که با فتق دیسک کمر روبه رو هستیم. بیرون‌زدگی دیسک ممکن است گاهی پیش از فتق دیسک کمر ایجاد شده باشد.

فتق‌ها بر چند نوعند؟

دیسک کمر گاهی به فتق می‌انجامد.  وقتی  به سبب فرسایش هسته ژله مانند  به لایه خارجی رسوخ کند، فشار دردناکی بر اعصاب وارد خواهد کرد که نتیجه آن درد خواهد بود. مشکلات دیسک را به لحاظ شدت در سه شکل طبقه بندی می‌کنند. گاهی دیسک بر آمده است و این حالتی است که دیسک مستقیماً دچار آسیب نشده‌اند و برآمدگی در اثر فشار پدید آمده است. گاهی با بیرون زدگی دیسک روبه روییم. بیرون زدگی یا اکستروژن زمانی است که  بخش خارجی پاره می‌شود و مایع ژله مانند به بیرون راه می‌یابد. گاهی هم موضوع جدا شدگی دیسک است که درد بسیار شدیدی را تولید می‌کند.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

فتق دیسک کمر؛ علائم و روش تشخیص

فتق دیسک کمر و مهره ها | به طب آنلاین

یکی از نشانه‌های اصلی فتق دیسک کمر دردی است که به تناسب آسیب دیدگی شدید و خفیف خواهد بود.  افزون بر درد بیرون زدگی‌ها ممکن است به طناب نخاعی فشار وارد کند. این حالت‌ها گاهی با اسپاسم کمر، سیاتیک، بی‌حسی در پا و ضعف عضلانی همراه خواهد بود. درد مدام در یک طرف بدن، کاهش واکنش در زانو و مچ پا و گاهی از دست دادن کنترل روده و مثانه از علائم  این نوع گرفتگی است. بهترین راه تشخیص فتق دیسک کمر پس از معاینات معمولی بالا آوردن پا‌، استفاده از دستگاه ام ار ای است.

چرا به فتق دیسک کمر دچار می‌شویم؟

فتق دیسک کمر دلایل متعددی دارد که ممکن است به ایجاد درد شدید منجر شود. ساییدگی ناشی از بالا رفتن سن  یکی از دلایل مهم فتق دیسک کمر است. گاهی نیز وضعیت نامناسب بدن مانند نشستن و برخاستن غیر صحیح و بلند کردن غلط اجسام سبب این عارضه خواهد شد. آسیب دیدگی در پی برخورد اجسام و افتادن در زمین ورزش  و البته اضافه وزن از عوامل ایجاد فتق دیسک کمر است.

آیا قطعی فتق دیسک کمر درمان قطعی دارد؟

نخستین و بهترین مرحله در درمان بیماری دیسک کمر، استراحت کافی است. بیمار باید در همان ابتدا به طور مطلق استراحت کند و حرکات محدودی را انجام دهد که البته باید با احتیاط انجام پذیرد. تلاش بر این است تا فرد در موقعیت های دردناک قرار نگیرید.

داروهایی که برای این منظور به کار می‌رود عبارتند از:

گاباپنتین و پرگابالین قرص‌ها مسکن‌هایی هستند که گاهی باعث خواب آلودگی می‌شوند و تا حدودی دردهای شما را کنترل خواهند کرد.  اگر با اسپاسم عضلانی روبه رو باشید، پزشک شما شل کننده‌های عضلانی تجویز می‌کند. باید گفت خواب آلودگی و سرگیجه عوارض جانبی احتمالی این گونه دارو ها به شمار می­‌روند.

گاهی هم ممکن است تزریق کورتون از سوس پزشک تجویز شود. گاهی ممکن است پزشک یک دوره استروئید خوراکی را با هدف کاهش ورم و التهاب برای شما در نظر بگیرد.

فیزیوتراپی درمانی اولیه برای فتق

کار فیزیوتراپیست ها کاستن از دردهای شماست. فیزیوتراپ با علم به آناتومی کمر، حرکاتی را با شما تمرین می‌کند که نقش بسیار موثری در کاهش دردهایتان خواهند داشت. ممکن است فیزیوتراپیست ها این موارد را به شما پیشنهاد می‌دهند:

  • استفاده از گرما و یا سرما
  • حرکات کششی
  • استفاده از اموال اولتراسوند
  • تحریک الکتریکی
  • استفاده کوتاه مدت از اورتز(کمربند) های حمایتی در کمر

پس از اینکه بهبودی نسبی حاصل شد و درد روند کاهشی را طی کرد، سپس به شما پیشنهاد می شود که روش های آب درمانی  و درمان‌های مکمل را پی بگیرند.

درمان فتق دیسک کمر در خانه

برای درمان دیسک کمر در منزل و درمان سیاتیک روش‌های گوناگونی وجود دارد که مداومت در انجام آن‌ها بسیار موثر خواهد بود. این موارد شامل استراحت، اصلاح وضعیت نشستن و برخاستن و یخ و گرما در مانی است. گاهی نوع خوابیدن هم در وضعیت دیسک کمرتان موثر است و گاهی همین شیوه خوابیدن باعث اوج گرفتن درد خواهد شد. استفاده از روغن‌های گیاهی هم تاثیر بسیار زیادی در  کنترل درد دارد و حتی ماساژ این روغن‌ها در محل درد، باعث افزایش جریان خون خواهد شد و بهبودی را سرعت می‌بخشد. بهتر است در برنامه غذایی‌تان از پروتئین‌های گیاهی، سبزیجات، ماهی سالمون و محصولات لبنی استفاده کنید تا روند درمانتان تسریع شود.

آشنایی به مدرن‌ترین راه درمان دیسک کمر؛ کمربند پلاتینر

فتق دیسک کمر و کمربند پلاتینر | به طب آنلاین

کمربند پلاتینر به دلیل نوع طراحی خاص و ساده خود به سادگی قابل استفاده برای هر سایزی است و همه اعضای خانواده می‌توانند به صورت مشترک از آن بهره ببرند. از جنس پارچه است و در آن مولدهای فناوری UIC  جهت کاهش درد به کار رفته است. هنگام استراحت آن را به راحتی  به کمر ببندید و مولد را از طریق کابل و آداپتور همراه، به برق وصل کنید. فراموش نکنید که حتما هنگام استراحت یا در حالت نشسته از کمربند پلاتینر استفاده شود. زمان استفاده از آن در شبانه روز 45 دقیقه تا یک ساعت است و برای دستیابی به بهترین نتیجه باید سه هفته تا یک ماه آن را به کار گیرید تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید. نظرات درمورد کمربند پلاتینر نشانگر رضایت خریداران است.

چه کارهایی برای فتق دیسک کمر ضرر دارند؟

برای جلوگیری از فتق دیسک باید مراقب رفتارتان باشید. هزاران نفر در روز با بلند کردن نادرست اجسام، به ایجاد درد در ناحیه کمر خود دامن می‌زنند. اگراین نکات را رعایت کنید سلامت همواره همراهتان خواهد بود:

  • به مدت طولانی ننشینید و در طول نشستن از انجام حرکات کششی غافل نشوید.
  • مراقب اضافه وزنتان باشید. کنترل وزن از فاکتورهای اصلی کنترل درد است.
  • در انتخاب کفش هایتان دقت کنید. کفش های پاشنه بلند برای خانم ها به ستون فقرات آسیب می زند.
  • هنگام بلند کردن اجسام سنگین مراقب باشید تا به ستون فقرات شما فشار وارد نشود.

این‌ها و مواردی از این دست سبب می‌شود تا شما روزهایتان را باسلامت و بدون درد سپری نمایید و هرگز دچار اختلال حرکتی نشوید.

پیشگیری از فتق دیسک کمر؛ چرا و چگونه

فتق دیسک کمر درد | به طب آنلاین

اینکه می‌گویند بهترین راه پیشگیری است مربوط به یک دوره خاص نیست. هرچقدر با بدنتان مدارا کنید، بدنتان نیز بیشتر در خدمت شما خواهد بود. کمر به عنوان یکی از اعضای پرکاربرد با بخش‌های مختلف، یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است که در زندگی روزمره به سلامت آن نیاز دارید. پس پیش از اینکه به فتق دیسک دچار شوید در مورد سبک زندگی و حرکات روزمره تجدید نظر نمایید. در این مقاله در باره فتق دیسک و موارد مربوط به آن اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم تا تنی سالم و زندگی پرشوری را تجربه کنید.

پرسش‌های متداول در زمینه فتق دیسک کمر

بهترین روش برای تشخیص فتق دیسک چیست؟

یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص بیرون زدگی دیسک بین مهره‌ای و میزان آن، MRI است.

چه غذاهایی برای فتق دیسک مناسب نیستند؟

غذاهای پرقند، غذاهای چرب و گوشت‌های فرآوری شده.

آیا روش نوینی برای درمان فتق دیسک وجود دارد؟

بله. امروزه کمربند پلاتینر با تکنولوژی یو آی سی در میان بیماران طرفداران زیادی دارد و در درمان دیسک بسیار موثر است.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *