مقالات

برای زانو درد چی خوبه بخوریم؟ غذاهایی برای محافظت از زانو

برای زانو درد چی خوبه بخوریم | به طب آنلاین

برای زانو درد چی خوبه بخوریم؟ این پرسش عامیانه‌ای است که از نظر خیلی از مبتلایان به زانو درد اهمیت بسیاری دارد. اگر چه  داروها به کنترل علائم کمک می‌کنند، اما رژیم غذایی سطح درد و پیشرفت آسیب را تغییر خواهد داد.

برخی از غذاها ممکن است به فرد در مدیریت علائم زانو درد کمک کنند. از سوی دیگر حفظ وزن سالم برای کاهش فشار روی زانوها مهم است، اما برخی از مواد موجود در غذاها نیز ممکن است بر بدن تأثیر بگذارد. به نحوی که می‌تواند به تسکین التهاب و درد کمک کند. زمانی که توده بدنی را در محدوده 18 تا 52 قرار دهید، مفاصل در آرامش خواهند بود و مادامی که از این فراتر برود، درد زانو خودش را نشان خواهد داد. برای اطلاع از اینکه کدام غذاها ممکن است برای افراد مبتلا به زانو درد مفید باشد و پرهیز از کدام یک از آن ها لازم است.

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود؟

تحقیقات بسیاری امروزه نقش ویتامین‌ها در سلامت مفاصل زانو را به اثبات رسانده‌اند. در این میان می توان به تاثیر بالای ویتامین D اشاره کرد:

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

ویتامین C، توانا در کلاژن سازی برای زانو

ماده موجود در ویتامین C یعنی اسید اسکوربیک در تولید کلاژن بسیار موثر است. اگر ویتامین C کم باشد بی شک بافت‌های همبند دچار مشکل خواهند شد و شما در محل زانویتان احساس درد خواهید کرد. به این ترتیب مفاصلتان به صدا در می‌آید.

ویتامین A  و تقویت بافت همبند

ویتامین آ به رشد استخوان کمک خواهد کرد. به این ترتیب اگر روزانه مقادیر مشخصی ویتامین ا به بدن نرسد ممکن است با مشکلاتی در محل زانو روبه رو شوید که از آن جمله می‌توان به صدا دادن زانو و درد در محل مفصل اشاره کرد. البته استفاده بی‌رویه این ویتامین هم مشکلات رسوب مفصلی را در پی خواهد داشت.

ویتامین D، ویتامینی ضروری برای زانو

ویتامینD از غذا و نور خورشید به دست می‌آید. در حالی که شواهد متفاوت است، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که بین ویتامینD کم و درد همبستگی وجود دارد. زیرا کمبود ویتامینD می‌تواند منجر به از دست دادن استخوان و شکستگی، ضعف عضلات و درد در عضلات و استخوان‌ها شود. پس می‌توان از آن به عنوان یک ویتامین برای زانو درد و به طور کلی درد مفاصل نام برد.

ویتامینD3 اغلب توصیه می‌شود؛ زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که قوی‌ترین شکل ویتامینD است، به‌این معنی که دوزهای پایین‌تر مزایای مورد نظر را به دست خواهد داد.

یک مطالعه در سال 2017 به‌این نتیجه رسید که مصرف مکمل ویتامینD به مدت شش ماه باعث کاهش درد می‌شود. بهبود عملکرد فیزیکی، قدرت و کیفیت زندگی و کاهش آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو در افراد مبتلا به آرتریت زانو با مصرف آن بدست آمد.

کمبود  ویتامین D این نشانه‌ها را در پی خواهد داشت:

 • استخوان درد شدید خصوصا در فصل های سرد سال
 • داشتن اضافه وزن
 • بروز مشکلات گوارشی مکرر
 • سردرد و سرگیجه
 • عفونت های مکرر
 • عرق کردن بیش از حد
 • احساس افسردگی
 • ریزش مو

ویتامین K  و رابطه آن با زانو درد

مطالعات گوناگون نشان می‌دهد که بین ویتامین K  و زانو درد ارتباط معناداری وجود دارد. به گونه‌ای که با بالا بودن شاخص ویتامین K علائم زانو درد و آرتروز کمتر گزارش شده است. به این ترتیب با مصرف درست ویتامین K موجود در سبزیجات با برگ سبز از زانویتان محافظت نمایید.

مقاله مرتبط: بهترین زانوبند و انواع زانوبند

چه ویتامین‌هایی برای زانوهای ضعیف مفید هستند؟

بی‌شک در اثر کمبود مصرف برخی ویتامین ه زانو ضعیف می شود. این مواد مغذی شامل گلوکزامین، کندرویتین، MSM، بروملین، کلاژن، ویتامین C، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 هستند. همه این مواد مغذی به کاهش درد و التهاب کمک می کنند. حتی می توانید مکمل هایی مانند کورکومین (زردچوبه) و ویتامین C را قبل از خواب برای بهبود عملکرد مفاصل مصرف کنید.

بهترین ویتامین برای درد مفاصل زانو

نتایج نشان می دهد که سطح متوسط کمبود ویتامین D می تواند شروع درد زانو را در پی داشته باشد. این تحقیق همچنین نشان داد که اگر کمبود درمان نشود، درد بدتر خواهد شد. همچنین ویتامین K برای فعال کردن پروتئین وابسته به ویتامین K به نام پروتئین ماتریکس گلا که جزئی از ماهیچه، استخوان و غضروف است، حیاتی است. سالانه میلیون ها نفر با شکایت از درد زانو به پزشک مراجعه می کنند. UCSF Health گزارش می دهد که در بیش از نیمی از موارد، مشکل غضروف زانو آسیب دیده است.

قرص ویتامین برای زانو درد؛ جبران کمبودها با قرص ویتامین

برای زانو درد چی خوبه بخوریم | به طب آنلاین

برخی مواد لازم برای تقویت استخوان‌ها وجود دارد که می توانید با مصرف قرص از آن‌ها بهره‌مند شوید.در اینجا به برخی از این مواد اشاره خواهیم کرد:

گلوکزامین

این آمینو قند بخشی طبیعی از غضروف مفاصل شماست. مصرف آن به عنوان مکمل ممکن است در کاهش از دست دادن غضروف و همچنین کاهش سفتی، تورم و درد نقش داشته باشد. می‌توانید آن را به صورت کپسول، قرص، مایع یا پودر پیدا کنید. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که آن را همراه با مکمل دیگری، کندرویتین مصرف کنید.

کندرویتین

این ماده بخشی طبیعی از بافت همبند در استخوان‌ها و غضروف شماست. هنگامی که آن را به عنوان مکمل مصرف می‌کنید، می‌تواند به تقویت کلاژن در مفاصل کمک کند تا به شما در جذب بهتر شوک یاری رساند. ممکن است به نگه داشتن آب در غضروف شما نیز کمک کند. این باعث می شود بافت نرم تر عمل کند.

روغن ماهی / امگا 3

این مکمل‌های روغنی کهربایی رنگ، پروتئین‌ها و اسیدهای چرب را که می‌توانند التهاب را تحریک کنند، مسدود می‌کنند. بدن شما آنها را به مواد شیمیایی ضد التهابی به نام رزولوین تبدیل می‌کند که می‌تواند در از بین بردن سفتی و حساسیت مفاصل نقش داشته باشد.

متیل سولفونیل متان (MSM)

این ترکیب سولفوریک به طور طبیعی در میوه‌ها، سبزیجات، غلات، حیوانات و انسان وجود دارد. گوگرد به بدن شما کمک می‌کند تا بافت همبند را بسازد. مصرف روزانه 1000 تا 3000 میلی گرم یا بیشتر از این ماده شیمیایی طبیعی ممکن است به علائم آرتروز زانو مانند درد و تورم یاری برساند.

صبحانه مفید برای آرتروز زانو

برای زانو درد چی خوبه بخوریم | به طب آنلاین

اگر به سلامت زانویتان می‌اندیشید بهتر است در تمام وعده‌های غذایی اصول تغذیه را رعایت نمایید. صبحانه نیز یکی از وعده‌های مهمی است که مواد تشکیل دهنده آن برای تقویت زانوها بسیار ضروری است.

تخم مرغ: تخم مرغ شامل موادی بسیار مغذی برای حفاظت از زانوی شماست. وجود امگا سه موجود در تخم مرغ از موادی است که برای تقویت زانو بسیار توصیه شده است.

آب پنیر: توصیه می شود برای کنترل درد زانو روزانه یک بار آب پنیر مصرف کنید. کلسیم موجود در آب پنیر باعث محافظت از زانویتان خواهد شد. مواد موجود در آب پنیر درد را کاهش می‌دهند.

آب پرتقال: منبع مهمی از ویتامین ث را می‌توانید برای صبحانه مصرف کنید. به این ترتیب 25 درصد ویتامین ث بیشتری در مقایسه با خوردن خود پرتقال به بدنتان می‌رسد.

چه ویتامین هایی به درد زانو کمک می‌کنند؟

برای تاثیر گذاری بیشتر ویتامین ها بر درد زانو بهتر است از مکمل های ویتامینی استفاده کنیم. البته مطالعات گوناگونی در مورد ویتامین های موثر برای زانو انجام شده است. مطالعات همچنین در مورد اینکه کدام شکل مکمل موثرتر است متفاوت است. برخی شواهد نشان می‌دهد که گلوکزامین سولفات بهترین است. برخی دیگر گلوکزامین هیدروکلراید را موثرتر می‌دانند.  در این بخش به  برخی از این مکمل ها ی ویتامین اشاره می کنیم:

ویتامین گیاهی Legion Fortify:

 • به کاهش سفتی، تورم و ناراحتی مفاصل کمک می کند، در حالی که دامنه حرکت و دوام را نیز بهبود می بخشد.
 • هر کپسول گیاهی حاوی 500 میلی گرم کورکومین است
 • تسکین درد با طیف کامل را برای شرایط مختلف، از جمله کمردرد، زانو درد، شانه درد، آرتریت روماتوئید و موارد دیگر ارائه می دهد.
 • فاقد پرکننده های مصنوعی، رنگ های غذایی یا سایر مواد زائد شیمیایی است.
ویتامین گیاهی Legion Fortify:

ویتامین Manna Liposomal Curcumin

 • لیپوزوم‌ها می‌توانند به طور چشمگیری جذب مواد مغذی را افزایش دهند
 • می‌تواند به کاهش درد مفاصل، درد عضلانی و خستگی کمک کند
 • برای مبارزه با التهاب کار می‌کند
 • کورکومین می‌تواند به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند
 • ساخته شده با تمام مواد طبیعی و بدون مواد افزودنی
ویتامین Manna Liposomal Curcumin

ویتامین Nordic Naturals

این مجموعه شامل 1500 میلی گرم سولفات گلوکزامین است، یک ترکیب طبیعی موجود در غضروف که بافتی است که مفاصل را بالشتک می کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که گلوکزامین سولفات ممکن است با علائم آرتروز و آرتریت روماتوئید مبارزه کند. بر اساس تحقیقات، سومین عامل کلیدی در اینجا کلاژن نوع دوم غیر طبیعی است که ممکن است حتی موثرتر از مکمل گلوکزامین یا کندرویتین سولفات برای سلامت مفاصل باشد. این مجموعه قوی ترمیم غضروف و بازسازی مفاصل سالم را هدف قرار می‌دهد.

ویتامین Nordic Naturals:

آیا B12 به درد زانو کمک می‌کند؟

مطالعات نشان می‌دهد که به دلیل کمبود ویتامین B12، علائم آرتریت روماتوئید از جمله درد مفاصل و سفتی می تواند بدتر شود. ویتامین B12 به طور خاص ویتامینی برای دردهای عضلانی و مفاصل است – از اعصاب محافظت می کند، بازسازی اعصاب را تحریک می کند و می تواند به کاهش درد ناشی از آسیب های قدیمی کمک کند.

آزمایش‌ها نشان می‌دهد که ویتامین های B3، B9 و B12 ممکن است برای درمان استئوآرتریت، به ویژه در بهبود تحرک مفاصل و گرفتن زانو، مفید باشند. ویتامین B6 ممکن است سطوح نشانگرهای التهاب را در آرتریت روماتوئید کاهش دهد، اما هیچ مدرکی مبنی بر بهبود اقدامات بالینی وجود ندارد. چندین مطالعه نشان داده اند که ویتامین B12 در کنترل متابولیسم استخوان نقش دارد. مطالعه دیگری نشان داد که افراد مبتلا به استئوآرتریت مصرف کمی ویتامین B9 (اسید فولیک) نیاز دارند.

آیا B12 به درد زانو کمک می‌کند؟

غذای تقویت زانو؛ از دریا تا جالیز

مزایای برخی غذاها برای تقویت زانو بسیار گفته شده است که در این جا به برخی از این مواد غذایی اشاره می‌کنیم.

ماهی

امگا سه، ماده ضد التهابی قدرتمندی است که می‌تواند زانویتان را در مقابل دردهای مفصلی بیمه کند. پس مصرف استاندارد امگا سه با مصرف ماهی تامین می‌شود. به دلیل اینکه نمی‌توان هر روز ماهی مصرف کرد، لازم است کمبود این ماده را با مصرف قرص جبران کنید.

 اسفناج و پیاز

مقادیر زیاد آنتی اکسیدان موجود در این مواد غذایی سبب می‌شود تا همه محققان به شما توصیه کنند تا از اسفناج و پیاز در غذای روزانه استفاده کنید. این مواد را می‌توانید در قالب سالاد یا در خورش ها مصرف نمایید و از مزایای این سبزیجات بهره‌مند گردید.

سویا

سویا می‌تواند درد زانو را التیام بخشد. این موضوع را محققان در تحقیقاتشان دریافته‌اند. بنا‌براین نظر، سویا مقادیر فراوانی ایزوفلاون دارد که در موارد ضد التهابی به کار می‌رود و آثار خوبی از تجربه‌های قبلی برجای گذاشته است.

ویتامین برای صدای زانو

صدای زانو یا به اصطلاح تق تق زانو دلایل گوناگونی دارد. از سویی این صدا به حباب های گاز مربوط می شود و از سوی دیگر این صداها را باید حصل تغییر شکل غضروف زانو یا ارتروز دانست.    برای رفع این مشکل نیز شما می توانید از ویتامین برای صدای زانو استفاده کنید. این ویتامین‌ها می‌توانند عملکرد مفصل را بهبود بخشند و درد را تسکین دهند. این مواد مغذی شامل گلوکزامین، کندرویتین، MSM، بروملین، کلاژن، ویتامین C، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

کمبود کدام ویتامین باعث صدا دادن مفاصل می‌شود؟

اصلی‌ترین ویتامینی که کمبود آن باعث به صدا دادن زانو می شود ویتامین c است. همچنین کمبود ویتامین دی نیز باعث صدا دادن مفاصل خواهد شد. B12  هم یکی دیگر از ویتامین هایی است که کمبود آن باعث به صدا درآمدن زانو می شود. شما می توانید از این مکمل ها برای رفع صدا دادن زانو استفاده کنید:

Physio Flex Pro: بهترین مکمل مشترک به طور کلی

یکی از بهترین مکمل هایی که می توانید برای مفاصل دردناک مصرف کنید Physio Flex Pro است. این مکمل با امتیاز بالا به کسانی که از درد آرتریت و صدا دادن زانو و مفاصل رنج می‌برند کمک می‌کند تا بدون درد زندگی کنند و عملکرد مفصل را بازیابی کنند. مکمل های Physio Flex Pro با استفاده از روغن کاری مفاصل برای کاهش سفتی مفاصل و بازیابی تحرک کار می‌کنند. همچنین با ترمیم بافت همبند با استفاده از ترکیبات کاملا طبیعی به محافظت از مفاصل کمک می‌کند.

Physio Flex Pro: بهترین مکمل مشترک به طور کلی

کلسیم جلبک قرمز ایسلندی: بهترین مکمل مفاصل برای زانو، غضروف و صدادان زانو

جلبک قرمز ایسلندی کلسیم نتیجه سال ها تحقیق و جلبک های قرمز تازه ای است که از ایسلند می آیند. در یک مطالعه بالینی توسط مرکز تحقیقات کاربردی مینه‌سوتا، 50 داوطلب که از زانوهای دردناک رنج می‌بردند، جلبک قرمز، گلوکزامین یا دارونما مصرف کردند. این مطالعه نه تنها توانایی تسکین درد چشمگیر جلبک قرمز را نشان داد، بلکه بازه زمانی کوتاه‌تر را نیز نشان داد. محققان در این مطالعه تنها در دو هفته نتایجی را جمع‌آوری کردند و نشان دادند که جلبک قرمز در درمان سریع درد مفاصل و رفع صدای زانو بسیار موثر است.

کلسیم جلبک قرمز ایسلندی: بهترین مکمل مفاصل برای زانو، غضروف و صدادان زانو

زانو عضو بسیار مهمی است در معرض آسیب های بسیاری قرار دارد. از این رو محافظت از آن بسیار ضروری است. به این ترتیب مواد غذایی می تواند در کنترل دردهای زانو بسیار اثر گذار باشد. در این مقاله درباره مواد غذایی و این موضوع که برای زانودرد چی خوبه بخوریم اطلاعاتی دراختیارتان قرار دادیم. البته در این میان می‌توان به درمان های مکمل برای زانودرد مانند استفاده از زانوبند زاپیامکس نیز اشاره کرد.

قرص غضروف بهترین قرص برای زانو درد

شاید شنیده باشید که غضروف دوباره احیا نمی‌شود. اما تحقیقات محققان نشان می‌دهد که برخی داروها در ترمیم غضروف نقشی هرچند اندک دارند که اکنون برخی از این قرص‌ها را معرفی می‌کنیم:

گلوکزامین کندرویتین یک مکمل غذایی است که برخی ادعا می کنند علائم آرتروز شما را کاهش می دهد. با حفظ سلامت غضروف مفاصل شما کار می کند. غضروف بافت همبند بین استخوان های شماست. این مکمل توسط FDA برای استفاده پزشکی تایید نشده است. گلوکوزامین؛ کندرویتین (gloo KOH suh meen؛ chon DROI tin) ممکن است از سلامت مفاصل حمایت کند. این می تواند تجزیه غضروف در مفاصل را کاهش دهد، که ممکن است درد و تورم را کاهش دهد.

Jointrex Forte یک برند با کیفیت بالا، مقاوم در برابر دستکاری و پشتیبانی از مفاصل است که حداکثر تسکین را در سفتی مفاصل، کاهش التهاب، حمایت از آرتریت و ساخت و ترمیم غضروف همراه با روان کننده و کشسانی مفاصل ارائه می‌دهد. کپسول 700 میلی گرمی غضروف کوسه نیز برای حفظ و سلامت غضروف ها توصیه می‌شود. این مکمل در درمان اختلالت حرکتی و بهبود درد مفاصل ناشی از آرتروز نیز موثر است.

پرسش‌های پرتکرار درباره برای زانو درد چی خوبه بخوریم؟

مواد غذایی و ویتامین های مختلفی وجود دارد که باعث تسکین درد زانو میشود اما می توان گفت به صورت موقتی ممکن است تاثیرگذار باشد.

در ادامه چندین مواد مغذی برای زانو درد را به اختصار عنوان میکنیم.

کدام میوه برای زانو درد مفید است؟

میوه‌های دیگر مانند آناناس و پاپایا طعم عالی دارند و حاوی بروملین هستند. گروهی از آنزیم‌ها درد و تورم مفاصل را کاهش می‌دهند. خرمای خشک، آلو و انجیر نیز غذاهای بسیار خوبی برای تسکین درد مفاصل به شمار می‌روند.

آیا برنج می‌تواند به درد زانو کمک کند؟

در اسرع وقت پس از یک آسیب، مانند رگ به رگ شدن زانو یا مچ پا، می‌توانید درد و تورم را تسکین دهید و با RICE- Rest، Ice، Compression و Elevation بهبودی و انعطاف پذیری را افزایش دهید.

آیا شیر می‌تواند درد زانو را کاهش دهد؟

از آنجایی که شیر برای رشد استخوان‌ها مفید است، آیا می تواند به مفاصل نیز کمک کند؟ بر اساس یک مطالعه، محققان دریافتند که پیشرفت کمتر آرتروز در بین زنانی که میلی لیتر مصرف می‌کردند وجود دارد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

2 دیدگاه در “برای زانو درد چی خوبه بخوریم؟ غذاهایی برای محافظت از زانو

 1. بازتاب: دیرین دیرین
 2. بازتاب: محمدرضا سالاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *