مقالات

قرص سیاتیک؛ قرص هایی برای تسکین فوری درد

قرص سیاتیک | به طب آنلاین

قرص سیاتیک زمانی به کار می آید که درد در ناحیه موسوم به سیاتیک شما را ناگاه غافلگیر کند. معمولا در کنار تجویز بهترین قرص برای درد عصب سیاتیک، پزشک نکاتی را در خصوص درمان درد ارائه می‌دهد که این نکات گاهی فرد را از مصرف قرص برای تسکین درد سیاتیک باز می‌دارد.

در این مقاله از مجله سلامت به طب آنلاین به نکات درمانی لازم برای رفع درد ناشی از سیاتیک خواهیم پرداخت. همچنین بهترین آمپول و بهترین قرص سیاتیک در کنار لیستی از داروها ارائه خواهد شد تا بیمار بتواند با رویکردی درست به دنبال درمان خود باشد.

سیاتیک چیست؛ برای درد سیاتیک چی بخوریم؟

سیاتیک که از نظر پزشکی به عنوان رادیکولوپاتی کمری شناخته می‌شود، در اثر فشار یا تحریک ریشه‌های عصب سیاتیک واقع در قسمت تحتانی ستون فقرات کمری به وجود می‌آید. این فشار باعث درد شدید، بی‌حسی و ضعفی است که از کمر شروع و به پایین تابش می‌کند و  درد در ران و پا را به وجود می‌آورد.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

چگونه سیاتیک ما را غافلگیر می‌کند؟

قرص سیاتیک | به طب آنلاین

درد سیاتیک بر اثر شرایطی ایجاد می‌شود که روی ستون مهره‌ها و عصب‌هایی که از مفصل کمر عبور می‌کند، تاثیر می‌گذارد. همچنین ممکن است بر اثر افتـادن روی زمین به ستون مهره‌ها فشار وارد شود.

اگرچه ممکن است در هر سنی به سیاتیک مبتلا شوید، اما اغلب در دهه 40 سالگی خود را نشان می‌دهد. این عارضه هم در مردان و هم در زنان رخ می‌دهد. بر اساس چند مطالعه یکی از دلایل احتمالی، استعداد ژنتیکی است. دلایل متداول برای ایجاد سیاتیک شامل عوامل شخصی، به عنوان مثال، کشیـدن سیگار، استرس، قد و گروه سنی است.

شرایط رایجی که باعث بروز درد سیاتیک می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • فتق دیسک
 • کشیدگی عضلانی
 • لغزش مهره‌های ستون فقرات (به صورتی که مهره با دیگر مهره‌های بالا یا پایین هم راستا نباشد)
 • تنگی کانال نخاعی که باعث باریک شدن یا فشار به سیاتیک می‌شود.
 • اسپاسم عضلانی در ناحیه کمر یا باسن

مسکن قوی برای درد سیاتیک؛ قرص هایی برای کاهش درد

پنج نوع دارو که به عنوان بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک مصرف می‌شود عبارتند از:

 داروهای ضد التهابی، بهترین قرص برای درد سیاتیک

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی باعث کاهش التهابات در بدن می‌شوند و اثرات تسکین‌هندگی نیز دارند. از این داروها می‌توان به ناپروکسن و ایبوپروفن اشاره کرد. البته باید گفت که نمونه‌های مختلفی از داروهای ضد التهابی وجود دارد که باید زیر نظر پزشک مصرف شوند.

 شل‌کننده‌های عضلانی؛ قویترین قرص شل کننده

زمانی که علت زمینه‌ای سیاتیک، اسپاسم عضلانی باشد، شل‌کننده‌های عضلانی به عنوان بهترین قرص سیاتیک کمک‌کننده خواهند بود. این دسته از داروها شامل کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین و متوکاربامول هستند. گاهی برای کنترل فتق دیسک کمر هم از این داروها بهره می‌برند.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای کاربردی برای درد سیاتیک

به کاهش درد عصبی کمک می‌کنند. هنگامی‌ که برای کمک به کنترل درد استفاده می‌شود، پزشکان آن‌ها را با دوزهای کمتری نسبت به افسردگی تجویز می‌کنند. این‌ها عبارتند از آمی‌تریپتیلین (Elavil) و نورتریپتیلین (Pamelor).

 مصرف داروهای ضد تشنج به عنوان مسکن قوی برای درد سیاتیک

مصرف داروهای ضد تشنج باعث می‌شود که سیگنال‌های درد که اعصاب آن‌ها را ارسال می‌کنند، ضعیف شوند. در این حالت درد سیاتیک کاهش می‌یابد و بیمار حس بهتری خواهد داشت. باید اشاره کنیم که این داروها برای اثرگذاری به دوره‌ی مصرف 3 تا 4 هفته‌ای نیاز دارند. از داروهای ضد تشنج می‌توان در قالب قرص سیاتیک استفاده کرد که گاباپنتین و پره گابالین از این دست قرص‌ها هستند.

استروئیدها و بهترین قرص برای درد عصب سیاتیک

داروی پردنیزون یک داروی خوراکی است که برای کاهش التهاب استفاده می‌شود. عوارض جانبی شامل فشار خون بالا، بی‌خوابی، افزایش اشتها، افزایش رشد موهای بدن و تاری دید است. برای کاهش تورم و التهاب نیز می‌توان استروئیدها را مستقیما به کمر تزریق کرد.

تسکین تزریق استروئید ممکن است چندین ماه ادامه داشته باشد. عوارض جانبی شامل آسیب غضروف، عفونت مفاصل، ضعیف شدن تاندون‌ها و نازک شدن استخوان، پوست و بافت نرم اطراف محل تزریق است.

بهترین قرص سیاتیک؛ معرفی لیست قرص‌های مناسب برای سیاتیک

قرص سیاتیک | به طب آنلاین

گزینه‌های مختلفی برای درمان  با قرص سیاتیک در دست است، اما باید پذیرفت که بهترین قرص برای درد عصب سیاتیک وجود ندارد؛ چون هر کدام از این قرص‌ها تاثیر متفاوتی دارند. دارویی که برای یک نفر جواب می‌دهد ممکن است برای دیگری جواب ندهد.

نام تجاری کلاس دارویی OTC یا با نسخه‌ روش مصرف دوز استاندارد تسکین درد یا پیشگیرانه عوارض جانبی رایج
موترین (ایبوپروفن) NSAID OTC

 

قرص یا کپسول 200 میلی‌گرم هر 4 تا 6 ساعت تسکین درد ناراحتی معده
Aleve (ناپروکسن) NSAID OTC

 

قرص یا کپسول 220 میلی‌گرم هر 8 تا 12 ساعت تسکین درد ناراحتی معده
آسپرین NSAID OTC قرص‌ جویدنی 300-650 میلی‌گرم هر 6-4 ساعت تسکین درد ناراحتی معده، زنگ زدن در گوش، تمایل به خونریزی
تایلنول (استامنوفین) مسکن OTC کپسول 325-650 میلی‌گرم هر چهار تا 6 ساعت در صورت نیاز. از 3250 میلی‌گرم در روز تجاوز نشود تسکین درد مشکلات کبدی
لیورسال (باکلوفن) شل‌کننده عضلات نسخه قرص از 5 میلی‌گرم به 20 میلی‌گرم و سه بار در روز تسکین درد گیجی، سرگیجه، خواب آلودگی، تهوع
سوما (کاریسوپرودول) شل‌کننده عضلات نسخه قرص 250-350 میلی‌گرم سه بار در روز تسکین درد خواب آلودگی، سرگیجه، سردرد
روباکسین-750 (متوکاربامول) شل‌کننده عضلانی نسخه قرص 1500 میلی گرمی‌ چهار بار در روز تسکین سردرد
زانافلکس (تیزانیدین)، شل‌کننده عضلانی نسخه کپسول دو میلی‌گرم هر 6 تا هشت ساعت تسکین درد برادی کاردی، سرگیجه، افت فشار خون
الاویل (آمی‌تریپتیلین) ضد افسردگی سه حلقه‌ای نسخه قرص 25-10 میلی‌گرم در روز پیشگیری کننده لرزش، سرگیجه، سردرد، خشکی دهان
پاملور (نورتریپتیلین) ضد افسردگی سه حلقه‌ای نسخه کپسول 25 میلی‌گرم در روز، افزایش 25 میلی‌گرم در هفته در صورت نیاز به 100 میلی گرم پیشگیری کننده، ضربان قلب سریع، خشکی دهان، احتباس ادرار
 گاباپنتین ضد تشنج نسخه قرص با رهش طولانی 400 میلی‌گرم به صورت تدریجی به 2400 میلی‌گرم افزایش یافت. پیشگیری کننده خواب آلودگی، آتاکسی، سرگیجه

 

لیریکا (پره گابالین) ضد تشنج نسخه کپسول و قرص 150 میلی‌گرم در روز به 300 میلی‌گرم دو بار در روز افزایش یافته است. پیشگیری کننده تاری دید، یبوست، خستگی، سردرد
پردنیزون ضد التهاب نسخه قرص 5-60 میلی‌گرم در روز، سپس به تدریج به کمترین دوز کاهش می‌یابد تسکین درد

 

افزایش وزن، بی‌خوابی، بی قراری

 

گاهی استفاده از بهترین قرص برای درد سیاتیک هم کارساز نیست و درد کماکان وجود دارد. در صورت لزوم به جای قرص از آمپول هم می‌توان استفاده کرد.

کمربند پلاتینر، یک راهکار مناسب برای درمان درد سیاتیک

قرص سیاتیک و پلاتینر | به طب آنلاین

کمربند پلاتینر(PLATINER‌) دست‌ آورد به روزترین تکنولوژی جهان پزشکی است که راهی آسان برای درمان انواع کمردرد گشوده است. با توجه به گستردگی مشکلات مربوط به کمر و ستون فقرات، درمان‌های مختلفی نیز برای این موارد وجود دارد. یکی از این راه‌های متداول، عمل جراحی است. اما همان‌طور که می‌دانید عمل جراحی خطرات و چالش‌های فراوانی را در پی خواهد داشت. اما با ظهور تکنولوژی های نوین در عرصه پزشکی، ابزارهایی برای درمان آسان و غیر تهاجمی دردهای کمر در دسترس بیماران قرار گرفته است.  برای کنترل درد سیاتیک، بدون نیاز به قرص می توانید با خرید کمربند پلاتینر از بهترین درمان خانگی استفاده کنید.

درد سیاتیک و تسکین موقت درد با قرص سیاتیک

سیاتیک یک احساس دردناک است و زمانی رخ می‌دهد که عصب سیاتیک تحریک شود. در صورت ابتلا به سیاتیک امکان دارد علاوه بر ضعف یا بی‌حسی در کمر، باسن و پاها، درد متوسط ​​تا شدید را نیز احساس کنید. استفاده از کمپرس سرد و گرم، کشش، مصرف داروهای مسکن بدون نسخه و ورزش منظم در مدیریت درد نقش زیادی دارند.

همچنین در شرایط شدید پزشک در مورد فیزیوتراپی، داروهای تجویزی، داروهای استروئیدی و جراحی توصیه‌های خواهد کرد. استفاده از درمان‌های خانگی در کنار درمان‌های پزشکی تسکین بیشتری ایجاد می‌کند.

سوالات متداول در مورد قرص سیاتیک

آیا می‌توان از تریاک برای درد سیاتیک استفاده کرد؟

تریاک نوعی ماده مخدر است که باعث تسکین درد می‌شود. اما استفاده از آن برای درد سیاتیک توصیه نمی‌شود زیرا به شدت اعتیادآور است.

 بهترین قرص سیاتیک برای درد سیاتیک کدام است؟

واکنش هر فرد به داروها متفاوت است، بنابراین بهترین وجود ندارد. برای دوره‌های حاد، بسیاری از افراد دریافتند که NSAID‌های بدون نسخه درد را تسکین می‌دهند. برای سیاتیک مزمن، برخی داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای یا ضد تشنج را بهترین گزینه می‌دانند.

آیا مصرف استامینوفن برای درمان درد سیاتیک مناسب است؟

بله. این دارو اغلب برای تسکین درد حاد سیاتیک تجویز می‌شود و برای استفاده کوتاه مدت مناسب است. اما برای دوره‌های طولانی‌تر باید با پزشک مشورت کنید

 

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۶۴ رای

3 دیدگاه در “قرص سیاتیک؛ قرص هایی برای تسکین فوری درد

 1. عارف رضایی گفت:

  با سلام و احترام ‘ به نظر بنده که سه ساله درگیر درد کشنده تنگی کانال نخاعی همراه سیاتیک پای راست و دیسک کمر هستم این مطالب واقعا تمام سوالات عزیزانی که با این مشکلات درگیر هستند جواب داده منتها نظر شخصی من کم کردن وزن، اصلاح نوع تغذیه و از همه مهمتر ورزش‌های مرتبط با این بیماری میباشد چون تمام مسکن‌ها مقطعی مشکل را حل می‌کنند. تندرست و مانا باشید

  1. ناشناس گفت:

   سلام واقعا کم کردن وزن تاثیر داره؟؟

   1. محمدرضا گفت:

    بله خیلییی تاثیر داره ولی حتما حرکات کششی و نرمشی که برای کمر هست باید انجام بدین و در بیشتر مواقع مخصوصا صبحانه گرمی جات استفاده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *