مقالات

علت استخوان درد در حاملگی (بارداری)

علت استخوان درد در حاملگی (بارداری)

استخوان درد در حاملگی (بارداری)، یک عارضه شایع است. در دوران بارداری تغییرات زیادی در بدن رخ می‌دهد و برخی از این تغییرات باعث ایجاد انواع درد در بدن می‌شوند. در حالی که درد مفاصل می‌تواند در هر نقطه‌ای از بارداری اتفاق بیفتد یا در هر مرحله‌ای از بارداری شروع شود.

حال اینکه احتمال بروز آن در مناطق خاص و در سه ماهه دوم و سوم بارداری بیشتر است. خبر خوب این است که راه های مطمئن و موثری برای تسکین وجود دارد. ممکن این سوال برای شما پیش بیاید، علت استخوان درد در بارداری چیست؟ به همین دلیل بر آن شدیم در این مقاله از به طب آنلاین به بررسی استخوان درد در حاملگی( بارداری) بپردازیم.

دلیل درد استخوان در دوران بارداری چیست؟

بدن در دوران بارداری تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. یکی از مستندترین اثرات بارداری این است که چگونه وزن کودک بر مادر تأثیر می‌گذارد. پر واضح‌ترین علت‌‌های درد استخوان در دوران بارداری شامل موارد زیر است:

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

  • افزایش وزن؛ علت اصلی درد استخوان در بارداری

این وزن اضافه پیامدهای مختلفی برای عضلات، استخوان‌ها و حتی احساس ذهنی ما دارد. رشد نوزاد در رحم باعث تحرک اندام‌های بدن و افزایش وزن می‌شود. بنابراین جای تعجب نیست که زنان باردار استخوان درد و دردهای عضلانی، به ویژه در زانو، کمر و لگن را تجربه کنند. همانطور که  رشد نوزاد، رشد رحم را به دنبال دارد سایر قسمت‌های بدن شما نیز منبسط می‌شود.

بیشتر بخوانید : فواید قرص منیزیم

افزایش وزن به خصوص در اطراف باسن، به دلیل تحمل مسئولیت وزن بدن جنین، فشار بیشتری به استخوان‌ها و مفاصل لگن، کمر و زانو وارد می‌کند. علاوه بر این، احتباس آب، که یکی از ناراحتی‌های مشخص بارداری است، که به نوبه خود منجر به افزایش وزن و تشدید سندرم تونل کارپال می‌شود، سندرمی که با گزگز و درد در انگشتان دست خود را نشان می‌دهد.

  • هورمون‌های بارداری؛ علت درد استخوان در حاملگی

در دوران بارداری هورمون‌ها تغییرات زیادی می‌کنند. علت اصلی استخوان درد یا نرم شدن رباط‌های مفصلی ترشح هورمون‌های ریلکسین و پروژسترون است. ریلکسین هورمونی است که بدن در دوران بارداری ترشح می‌کند.

ترشح این هورمون از سه ماهه اول شروع، تا نزدیک به زایمان افزایش پیدا می‌کند و باعث افزایش شلی رباط می‌شود.‌

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، برخی از مفاصل ثبات طبیعی خود را از دست می‌دهند و باعث می‌شود که هنگام انجام فعالیت‌های روزانه احساس شلی کنند. به عنوان مثال، زمانی که بدن برای گشاد شدن لگن، هورمون ریلکسین آزاد می‌کند، ممکن است کمردرد را تجربه کنید. این باعث می‌شود مفاصل SI حالت ارتجاعی بیشتری پیدا کنند و منجر به درد در آن ناحیه می‌شود. نرم شدن رباط‌های لگن امکان جابجایی کمربند لگنی را فراهم می‌کند تا نوزاد از لوله رحم عبور کند.

  • گرفتگی عضلات پا؛ علت پا درد در بارداری موقع خواب

معمولا زنان باردار بیشتر در معرض گرفتگی عضلات پا یا اسپاسم قرار می‌گیرند. علت دقیق آن مشخص نیست. اما ممکن است تغییر در غلظت کلسیم یا فشار رحم روی عروق خونی و اعصاب علت این عارضه باشد. خانم‌های باردار در سه‌ماهه دوم بیشتر دچار گرفتگی عضلات می‌شوند.

این عارضه در شب موقع خواب بیشتر از روز اتفاق میافتد. همچنین دلیل دیگر پادرد در بارداری موقع خواب سنگین شدن وزن بدن است که بدن متحمل می‌شود. بیستر این فشار روی پاها است و شب‌ها موقع استراحت درد پا شروع می‌شود‌.

درد استخوان در دوران بارداری

استخوان درد بارداری چقدر طول می‌کشد؟

دوران بارداری با آن که یک فرآیند فیزیولوژیک است و معمولا بدون عارضه‌ خاصی تمام می‌شود، اما برای برخی مشکلاتی را نیز به همراه دارد. استخوان درد هم یکی از این مشکلات است که بیشتر  استخوان ران و کمر در اوایل بارداری درگیر می‌شود. بعضا در عده‌ای از مادران باردار در اوایل بارداری، حتی استخوان زیر قفسه سینه نیز دچار درد می‌شود. دردی که انگار زیر قفسه سینه خار دارد و حتی با ماساژ نیز بهبود پیدا نمی‌کند. اما در سه ماهه دوم و آخر، فرد در زانو و لگن نیز درد را تجربه می‌کند. استخوان درد در اوایل بارداری به علت رشد جنین در رحم اتفاق می‌افتد این دردها اغلب موقتی و کوتاه مدت هستند اما گاهی  شدت درد طوری است که مادر باردار را از خواب بیدار می‌کند و یا خواب را از مادر سلب می‌کند. در نهایت از نظر علمی استخوان درد در حاملگی کاملا عادی و بی خطر است.

آغاز درد استخوان در بارداری

درد استخوان معمولاً در سه ماهه دوم و سوم قابل توجه می‌شود، زیرا نوزاد در حال رشد به مرور زمان وزن بیشتری اضافه می‌کند. با این حال، این غیر معمول نیست که زنان باردار در سه ماهه اول بارداری خود درد استخوان را تجربه کنند. اگر در اوایل شروع به احساس درد شدید مفصلی کردید، بهتراست به یگ  پزشک متخصص بارداری مراجعه کنید تا به شما در درمام پا درد و کمر درد در بارداری کمک کند.

مطالعه بیشتر : دلیل زانو درد هنگام بالا رفتن از پله ها چیست؟

نقاط درگیر در استخوان درد حاملگی

استخوان درد در بارداری اغلب سه نقطه از بدن را درگیر می‌کند و بعضا فراتر می‌رود. این مناطق از استخوان شامل موارد زیر است:

۱. استخوان ران: یکی از دردناک‌ترین استخوان‌ها در دوران بارداری، استخوات ران است. از آنجایی که لگن نقش مهمی در تثبیت قسمت بالایی بدن شما دارد، جای تعجب نیست که اضافه وزن در دوران بارداری باعث ایجاد درد در ناحیه لگن شود. استخوان ران بزرگترین استخوان بدن و بیشترین فشار وزن بدن   را متحمل می‌شود، به ویژه در چند ماه آخر بارداری مستعد درد است.

۲. استخوان کمر (کمر درد): کمردرد یکی از شایع ترین بیماری‌های‌ دوران بارداری است که اگر درمان نشود می‌تواند به یک مشکل جدی برای سلامتی تبدیل شود.  بروز کمر درد به دلیل نرم شدن رباط‌های ناحیه لگن است که از ساختارهای ستون فقرات تحتانی حمایت می‌کند.

۳. استخوان زانو: افزایش وزن اضافی ناشی از بارداری نیز می تواند فشار بیشتری را به قسمت پایین بدن وارد کند و باعث درد زانو شود. عارضه زانو درد در بارداری مخصوصا در دو سه ماهه آخر شایع است.

4. استخوان لگن: احساس درد در قسمت جلوی استخوان لگن یا در ناحیه کمر نیز رایج است. درد استخوان لگن در  بدترین موارد، ممکن است به اختلال عملکرد سمفیز پوبیس (SPD) در دوران بارداری، تبدیل شود. اختلال SPD برای نوزاد مضر نیست، اما به طور قابل توجهی بر سطح درد شما تأثیر می‌گذارد.

پا درد و زانودرد در اوایل بارداری نشانه چیست؟

پادرد در بارداری یکی از مشکلات رایج برای خانم‌های باردار است. در طول نه ماه بارداری ممکن است علائمی مانند درد پا، خستگی و تورم  تجربه شود. افزایش وزن بدن، رشد جنین و بزرگ‌شدن رحم باعث فشار بیشتر به پاها می‌شوند. تغییرات هورمونی و گردش خون هم در مشکلات پا تاثیر دارند. به همین دلیل خانم‌ها بیشتر در اوایل بارداری و اواخر بارداری دچار پا درد شده و به دنبال روشی برای تسکین آن هستند. رشد جنین و تغییرات هورمونی در تمام بدن تاثیر گذاشته و علائم مختلفی را ایجاد می‌کنند. در مبحث علت درد استخوان در بارداری چیست در این مقاله اشاره کردیم که در اوایل بارداری هورمونی به نام هورمون ریلکسین در بدن ترشح می‌شود. همان‌طور که از نام هورمون ریلکسین مشخص است، به شل شدن ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، مفاصل و رباط‌های بدن کمک کرده و آنها را آرام می‌کند.

مطالعه مقاله : قرص گاباپنتین برای پا درد خوبه؟

در نتیجه هنگام زایمان رباط‌های لگن و دهانه رحم گشاد و نرم می‌شوند. این هورمون می‌تواند روی قسمت‌های دیگر بدن از جمله پاها تاثیر داشته باشد. در نتیجه ساختارهای حمایت‌کننده در پاها ضعیف و نرم می‌شود. به همین دلیل شخص دچار پادرد شده و حتی بعد از بارداری از بزرگ‌شدن پاها شکایت می‌کند.

پا درد و زانودرد در اوایل بارداری نشانه چیست؟

چرا زنان باردار پا درد می‌گیرند؟

دردهای ماهیچه‌ای یا گرفتگی و درد ساق پا در تمام خانم‌های باردار اتفاق نمی‌افتد اما از آنجایی که احتمال لخته‌شدن یا بالا رفتن غلظت خون در دوران بارداری افزایش می‌یابد بنابراین مواجهه با چنین دردهایی هم در اوایل بارداری دور از انتظار نخواهد بود. در واقع پاسخ  این سوال که پا درد در اوایل بارداری نشانه چیست هنوز دقیقا مشخص نیست. اما نظریه‌های متفاوتی مانند موارد زیر وجود دارد:

  • خستگی روزهای حاملگی به دلیل‌ افزایش وزن طبیعی ناشی از بزرگ شدن شکم
  • فشرده شدن رگ های خونی در پاها
  • تغذیه بارداری ( افزایش مصرف فسفر کمبود کلسیم و منیزیم)
  • هورمون‌های حاملگی که باعث درد و خارش مخصوصا در پاها می‌شوند.

درمان زانودرد در حاملگی با زانوبند زاپیامکس

در دوران بارداری وقتی جایی از بدن درد می‌کند با توجه به وجود جنین و تغذیه او از مادر مصرف دارو به غیر از مواقع ضروری توصیه نمی‌شود. زیرا داروها دارای عوارض هستند و بر جنین تاثیر می‌گذارند. در چنین مواقعی بهترین راهکار استفاده از زانوبند طبی زاپیامکس به منظور کاهش درد است.

زانوبند زاپیامکس محصولی جدید با سه تکنولوژی بسیار پیشرفته و بی‌خطر است که برای انواع مشکلات زانو کاربرد دارد. در این زانوبند سه تکنولوژی اولتراسوند (Ultrasound)، انفرارد (Infrared) و کِلاک پالس (Pulse Clock) وجود دارد.

این تکنولوژی‌ها بر درد، دامنه حرکتی، سفتی مفصل و بهبود التهابات زانو اثر می‌گذارند. همچنین با تحریک عضلات و ماساژ آنها زمینه درمان را فراهم خواهند کرد. با خرید زانوبند زاپیامکس در موقع استخوان درد در حاملگی از عوارض داروهای شیمیایی در امان باشید.

جمع بندی نهایی استخوان درد در حاملگی

حاملگی در جهان شگفت انگیزترین فرآیند در جهان است با این حال با معایبی همراه است و این معایب شامل ایجاد عوارض و همچنین استخوان درد در حاملگی است. پا درد در موقع خواب یکی از عوارض حاملگی است که علت آنرا در این مقاله توضیح دادیم. استخوان درد در اوایل بارداری امری عادی  و در اکثر مواقع بدون خطر گزارش شده است.

پا درد در اوایل بارداری احتمال دارد بر اثر لخته یا افزایش وزن رخ دهد که درمان پا درد و کمر درد در بارداری اکثرا بدون مصرف دارو صورت می‌گیرد. درمان زانو درد در حاملگی به کمک زانو بند زاپیامکس بسیار آسان است.

استخوان درد در بارداری (حاملگی) کدام استخوان‌ها را درگیر می‌کند ؟

اغلب استخوان ران، کمر، زانو و استخوان لگن

درمان زانو درد در حاملگی چیست؟ زانو بند زاپیامکس، بدون عوارض، ایمن و و کنترل درد زانو

علت استخوان  درد در بارداری چیست؟ افزایش وزن جنین و رحم، تغییرات هورمونی

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *