مقالات

9 علت زانو درد را همراه با علائم و را‌ه‌های پیشگیری بشناسید

علت زانو درد ناگهانی|آگاه طب

زانو درد یک درد عضلانی رایج است که افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این عارضه در پی عوامل مختلفی بروز می‌کند. احتمال دارد زانو درد نتیجه یک آسیب، مانند پارگی رباط یا پارگی غضروف باشد. شرایط پزشکی از جمله آرتریت، نقرس و عفونت نیز باعث زانو درد می‌‎شود.

بسیاری از انواع دردهای جزئی زانو به خوبی به اقدامات مراقبت از خود پاسخ می‌دهند. فیزیوتراپی و زانوبندها نیز  به تسکین درد کمک می‌کنند. با این حال در برخی موارد، زانوی شما ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. اگر شما هم درگیر این نوع زانو دردها هستید و علت زانو درد خود را نمی‌دانید، در این مقاله از مجله پزشکی به‌طب ما را همراهی کنید.

علائم زانو درد؛ شایع‌ترین علائم که افراد را درگیر می‌کنند

محل و شدت زانو درد بسته به علت مشکل متفاوت است. علائم و نشانه‌های شایعی که گاهی اوقات با زانو درد همراه است عبارتند از:

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

 • تورم و سفتی
 • ضعف یا بی ثباتی
 • قرمزی و گرمی درهنگام لمس
 • صداهای ترکیدن یا خرخرکردن
 • ناتوانی در صاف کردن کامل زانو

این علائم نشان‌دهنده مشکل یا آسیبی در زانو یا دیگر قسمت‌‎های بدن است.

برای درمان آرتروز زانو در خانه راه‌کارهایی وجود دارد که نتایج قابل قبولی بدست داده است برای اطلاع از این درمان‌های خانگی مقاله ” آیا آرتروز زانو درمان میشود؟ درمان آرتروز با زاپیامکس در خانه” را مطالعه کنید.

علت زانو درد در چهل سالگی چیست؟ آیا علت زانو درد در زنان جوان و مردان متفاوت است

حتما برای شما هم اتفاق افتاد‌ه است که گاها در شرایط مختلف دچار زانو درد خفیف یا شدید شد‌ه‌اید. شدت این دردها بعضا به‌ قدری زیاد است که شما را کلافه می‌کند. اما تا زمانی‌ که پی به علت آن نبردید، هیچ درمانی موثر نخواهد بود. شناسایی علت زانو درد از این منظر حائز اهمیت است که می‌توان قبل از انتخاب درمان‌های تهاجمی و نیمه تهاجمی از روش‌های دیگری برای مدیریت و بهبود درد مانند استفاده از زانوبند زاپیامکس استفاده کرد. این زانوبند منحصر به فرد بسیاری از دردهای زانو را درمان می‌کند چون خدماتی همچون فیزیوتراپی را به بیمار ارائه می‌دهد. به همین دلیل خرید زانوبند زاپیامکس را بسیاری از پزشکان برای کاهش هزینه‌های درمانی به بیماران پیشنهاد می‌دهند.

زانو درد ممکن است ناشی از صدمات، مشکلات اسکلتی و ساختاری بدن، انواع آرتریت و مشکلات دیگر باشد که به شرح زیر هستند:

صدمات زانو؛ اصلی‌ترین علت زانو درد در اغلب افراد از جوانان تا افراد مسن

 علت زانو درد در چهل سالگی| آگاه طب

آسیب زانو بر هر یک از رباط‌ها، تاندون‌ها یا کیسه‌های پر از مایع (بورسا) وارد می‌شود که مفصل زانو را احاطه می‌کنند. همچنین صدمات وارده به زانو امکان دارد استخوان‌ها، غضروف‌ها و رباط‌هایی را تحت تاثیر قرار می‌دهدکه مفصل را تشکیل می‌دهند.

برخی از آسیب‌های شایع زانو عبارتند از:

1.    آسیب ACL  رباط صلیبی قدانی؛ آسیبی شایع بین ورزشکاران

آسیب یا پارگی در رباط صلیبی قدامی (ACL) از جمله صدمات شایع رد بین ورزشکاران است. باید اضافه کنیم که رباط صلیبی یکی از چهار رباطی است که استخوان ساق پا را به استخوان ران متصل می‌کند. آسیب ACL به ویژه در افرادی که بسکتبال، فوتبال یا سایر ورزش‌هایی که نیاز به تغییر جهت ناگهانی دارند، رایج است.

2.    شکستگی در استخوان‌های ناحیه زانو؛ علت زانو درد شدید

استخوان‌های زانو از جمله کشکک زانو در هنگام سقوط یا تصادفات رانندگی دچار شکستگی شوند. همچنین، افرادی که استخوان‌هایشان در اثر پوکی استخوان ضعیف شده‌است، به سادگی با قدم گذاشتن اشتباه یا یک ضربه کوچک دچار شکستگی زانو می‌شوند.

3.    پارگی مینیسک حین چرخاش ناگهانی ایجاد می‌شود

مینیسک غضروف سخت و لاستیکی است که به عنوان ضربه گیر بین استخوان ساق پا و ران عمل می‌کند. چرخاندن ناگهانی زانو، در حالی که وزن بدن روی آن است، احتمال دارد پاره شود.

4.    بورسیت زانو؛ صدمه‌ای التتابی در زانو

برخی از آسیب‌های زانو باعث التهاب در بورس‌ها می‌شوند. بورس‌ها کیسه‌های کوچکی از مایع هستند که از قسمت خارجی مفصل زانو محافظت می‌کند تا تاندون‌ها و رباط‌ها به آرامی روی مفصل بلغزند.

5.    تاندونیت کشکک؛ آسیبی رایج بین دوچرخه سواران و ورزشکاران حرکات پرشی

تاندونیت باعث تحریک و التهاب یک یا چند تاندون می‌شود. بافت‌های ضخیم و فیبری که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. این التهاب زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون کشکک آسیب‌دیده باشد و از قسمت کشکک تا استخوان ساق پا کشیده شود. دوندگان، اسکی بازان، دوچرخه سواران و کسانی که در ورزش‌ها و حرکات پرشی فعالیت می‌کنند ممکن است دچار تاندونیت کشکک شوند.

مشکلات اسکلتی و ساختاری بدن؛ علت درد زانو چپ یا راست در برخی افراد

نمونه‌هایی از مشکلات اسکلتی و ساختاری بدن که علت زانو درد هستند عبارتند از:

6.    شلی مفصل؛ آسیبی که منجر به آسیب‌های بعدی می‌شود

گاهی اوقات آسیب یا تخریب استخوان یا غضروف باعث شکسته شدن تکه‌ای از استخوان یا غضروف و شناور شدن آن در فضای مفصل می‌شود. این حالت ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند، مگر اینکه غضروف شل با حرکت مفصل زانو تداخل داشته باشد. در این صورت اثر چیزی شبیه یک مداد است که در لولای در گیر کرده است و زانو درد ایجاد می‌کند.

7.    سندرم بند ایلیوتیبیال و چسبندگی ایلیال به تیبیا

این سندرم زمانی اتفاق می‌افتد که گروهی از بافت‌های سختی که از خارج ران به سمت خارج زانو (باند ایلیوتیبیال) امتداد دارند، خیلی تنگ می‌شود. این عارضه باعث اصطکاک قسمت بیرونی استخوان ران می‌شود. دونده‌های مسافت طولانی، در معرض این سندرم هستند.

8.    دررفتگی کاسه زانو؛ آسیبی دردناک که به مراقبت نیاز دارد

هنگامی که استخوان مثلثی شکلی که جلوی زانو را می‌پوشاند، کشکک از جای خود خارج شود در رفتگی کاسه زانو ایجاد می‌شود. باید اضافه کنیم که یک بار دررفتن کشکک زانو، به در رفتگی‌های بعدی می‌انجامد.

9.    درد لگن یا پا که به زانو می‌زند؛ گاهی دردها انعابی هستند

وقتی که در ناحیه لگن یا پا احساس درد داشته باشید، این موضوع روی راه رفتن شما اثر می‌گذارد. این تغییر در راه رفتن می‌تواند فشار بیشتری بر مفصل زانو وارد کند و باعث زانو درد شود.

انواع آرتریت؛ رایج‌ترین علت زانو درد در هنگام نشستن و برخاستن

علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن| آگاه طب

بیش از 100 نوع مختلف آرتریت وجود دارد. انواعی که بیشتر روی زانو تاثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • آرتروز: استئوآرتریت که گاهی آرتریت دژنراتیو نامیده می‌شود، شایع‌ترین نوع آرتریت است. در حالت کلی آرتریت نوعی ساییدگی غضروف و مفصل است که زمانی رخ می‌دهد که غضروف زانو با استفاده و افزایش سن از بین رفته باشد.
 • روماتیسم مفصلی: ناتوان کننده‌‌ترین شکل آرتریت، آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که تقریبا هر مفصلی در بدن را از جمله زانوها تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگرچه آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است، اما شدت آن در افراد مختلف متفاوت است و حتی امکان دارد مدتی فرد را درگیر می‌کند و بعد بهبود می‌یابد.
 • نقرس: نقرس نوعی آرتریت است که زمانی اتفاق می‌افتد که کریستال‌های اسید اوریک در مفصل انباشته می‌شود. در حالی که نقرس بیشتر انگشت شست پا را درگیر می‌کند،احتمال دارد در زانو نیز رخ دهد.
 • نقرس کاذب: این نوع عارضه اغلب با نقرس اشتباه گرفته می‌شود. نقرس کاذب به دلیل بلورهای حاوی کلسیم به وجود می‌آید که در مایع مفصلی ایجاد می‌شوند. زانو شایع‌ترین مفصلی است که به نقرس کاذب مبتلا می‌شود.
 • آرتریت سپتیک: گاهی اوقات مفصل زانو ممکن است عفونی شود و تورم، درد و قرمزی در این ناحیه ایجاد کند. آرتریت سپتیک اغلب با تب رخ می‌دهد و معمولا قبل از شروع درد هیچ ضربه‌ای وجود ندارد. آرتریت سپتیک به سرعت باعث آسیب گسترده به غضروف زانو می‌شود. اگر زانو درد همراه با هر یک از علائم آرتریت سپتیک دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

بیماری کندرو مالاسی؛ علت زانو درد در زنان جوان

علت زانو درد در زنان جوان عمدتا به دلیل نرمی غضروف کشکک یا بیماری کندرومالاسی است. بیماری کندرومالاسی یک بیماری است که غضروف زانو دچار خراشیدگی و التهاب می‌شود. در خانم‌های جوان از سن حدود ۱۸ تا سن حدود ۳۵ سالگی این بیماری بسیار شایع است. علت نرمی غضروف کشکک عدم توازن بین عضلات پا است که معمولا باعث سفت شدن عضلات سمت خارجی پا می‌شود و کشکک را به سمت خارج می‌کشد. در واقع عضلات سمت داخل پا ضعیف و در نتیجه کشکک به سمت خارج کشیده می‌شود و دچار خراشیدگی، درد سوزشی زانو و صدا دادن آن خواهد شد.

می‌توان گفت شایع‌ترین علت زانو درد در زنان جوان همان نرمی غضروف کشکک یا بیماری کندرو مالاسی است.

سندرم درد پاتلوفمورال؛ علت‌ زانو درد در ورزشکاران، جوانان و گاها افراد مسن مبتلا به آرتریت

سندرم درد پاتلوفمورال یک اصطلاح کلی است که به درد ایجادشده بین کاسه زانو و استخوان ران زیرین اشاره دارد. این سندرم در ورزشکاران بسیار رایج است. در بزرگسالان جوان، به ویژه آن‌هایی که کاسه زانوشان به درستی در شیار خود قرار ندارد. در افراد مسن که معمولا در نتیجه آرتریت کاسه زانو به این بیماری مبتلا می‌شوند.

علت زانو درد در کودکان چیست؟ آیا علت درد در کودکان متفاوت است؟

زانو‌ درد در کودکان دلایل زیادی دارد. معمولا فعالیت بیش‌ از ‌حد در کودکان و نوجوانان باعث درد زانو می‌شود. گاهی هم ممکن است یک ضربه یا شرایط خاص این عارضه را ایجاد کرده باشد.

مفصل زانوی کودکان نسبت به هرگونه تمرین، فعالیت و مشکلات کوچک حساس است. فشار کاسه زانو را کمی جابه‌جا می‌کند و باعث درد می‌شود. به همین دلیل انجام هر گونه ورزش در کودکان باید زیر نظر مربی انجام شود. زیرا انعطاف‌پذیری ضعیف و استفاده از تکنیک‌ها و تجهیزات ورزشی نامناسب می‌تواند باعث مشکلات جدی در زانو شود.

عوامل خطری که می‌توانند زمینه ساز و علت زانو درد باشند

تعدادی از عوامل می‌توانند خطر ابتلا به مشکلات زانو را افزایش دهند ،از جمله:

 • اضافه وزن: چاقی باعث افزایش فشار روی مفاصل زانو می‌شود. حتی در حین فعالیت‌های معمولی مانند راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها. همچنین با تسریع در تجزیه غضروف مفاصل، شما را در معرض افزایش خطر ابتلا به آرتروز قرار می‌دهد.
 • عدم انعطاف یا قدرت عضلانی: کمبود قدرت و انعطاف‌پذیری می‌تواند خطر آسیب دیدگی زانو را افزایش‌ دهد. عضلات قوی به تثبیت و محافظت از مفاصل کمک می‌کنند و انعطاف‌پذیری عضلات به شما در دستیابی به دامنه کامل حرکت کمک می‌کند.
 • ورزش یا مشاغل خاص: برخی از ورزش‌ها نسبت به سایر ورزش‌ها فشار بیشتری به زانوهای شما وارد می‌کنند. اسکی آلپاین با چکمه‌های اسکی سفت و پتانسیل سقوط، ضربات مکرر زانو در ورزش، همگی خطر آسیب دیدگی زانو را افزایش می‌دهند. مشاغلی که به فشارهای مکرر روی زانوها نیاز دارند مانند ساخت و ساز یا کشاورزی نیز می‌توانند خطر ابتلا را افزایش دهند.
 • مصدومیت قبلی: آسیب دیدگی قبلی زانو احتمال آسیب مجدد به زانو را افزایش می دهد.

در صورت وجود این عوامل به فکر درد زانوی خود باشید.

بهترین ویتامین برای زانو درد چیست؟ آیا مصرف ویتامین در رفع علت زانو درد موثر است؟

ویتامین برای زانو درد| آگاه طب

 

ویتامین‌ها برای عملکرد درست استخوان و عضلات بسیاری حیاتی هستند و با اثرات ضد التهابی که دارند به از بین بردن درد بیمار نیز کمک می‌کنند.

کمبود ویتامین D در بروز دردهای مزمن زانو کاملا ثابت شده‌است. متاسفانه امروزه کمبود ویتامین  Dبسیار شایع است و همین عامل افراد را در معرض ابتلا به زانو درد و مشکلات مربوط به مفصل قرار می‌دهد.

به غیر از ویتامین D کمبود بقیه ویتامین‌ها نیز در ایجاد درد زانو تاثیر دارند که اسامی آن‌ها به شرح زیر است:

 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • ویتامین K
 • کلسیم

این مواد در سلامت و کمک به درمان انواع بیماری‌ها و مشکلات مانند درد زانو موثر هستند. برای درمان و رفع علل زانو در دیکی از گزینه‌ها مصرف ویتامین برای زانو درد است که به صورت کامل به آن در مقاله مورد نظر پرداخته شده است.

برای زانو درد چی خوبه بخوریم؟

رژیم غذایی شما تاثیر زیادی روی سلامت مفاصل و همچنین زانوهایتان دارد. رژیم غذایی سالم درست مانند دارو عمل می‌کند .فواید داشتن یک رژیم غذایی سالم و مفید این است که به کمک آن می‌توانید مقاومت زانوهایتان را در برابر آسیب و ساییدگی بالا ببرید.

برای داشتن زانو‌های سالم، بهتر است در رژیم غذایی خود این مواد غذایی را بگنجانید:

 • غذاهای غنی از امگا ۳: تحقیقات نشان داده است که امگا ۳ به کاهش خشکی صبحگاهی بدن، تسکین درد مفاصل و کاهش التهاب کمک می‌کند.
 • مصرف سبزیجات: سبزیجات برگ سبز و سبزیجات برگ دار سرشار از آنتی اکسیدان ها، فیبرها و کلسیم هستند و می‌توانند در کاهش درد زانوی شما موثر باشند.
 • ادویه‌ها و سبزیجات ریشه‌ای تند: ادویه ها و سبزیجات ریشه‌ای تند علاوه بر اینکه غذاهای شما را خوشمزه تر می‌کنند، التهاب مفاصل را نیز کاهش می‌دهند.
 • مصرف میوه‌های تازه: میوه‌های تازه سرشار از آنتی اکسیدان هستند. همانطور که پیش از این گفتیم، آنتی اکسیدان‌ها با تقویت سیستم ایمنی بدن از بدن در برابر، رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند و التهاب را کاهش می‌دهند.

نکته حائز اهمیت اینکه برای بهبود و درمان زانو درد علاوه بر ویتامین‌ها راه‌کارهای درمانی دیگر مانند پی ار پی زانو وجود دارد. منتهی در این روش درمانی باید خیلی مراحل و راه‌های مراقبت بعد از پی آر پی زانو را با دقت انجام داد تا روند بهبودی سریع‌تر و کیفیت حرکتی زانو بالاتر رود.

عوارض زانو درد که نباید نادیده گرفته شوند؛ این موارد را جدی بگیرید

باید اشاره کنیم که همه دردهای زانو جدی نیستند. اما برخی از آسیب‌های زانو و شرایط پزشکی، مانند آرتروز، در صورت عدم درمان می‌توانند منجر به افزایش درد، آسیب مفاصل و ناتوانی شوند. داشتن آسیب زانو حتی یک آسیب جزئی این احتمال را افزایش می‌دهد که در آینده آسیب‌های مشابهی داشته باشید.

آیا راهکاری برای پیشگیری از زانو درد وجود دارد؟

علت زانو درد در زنان جوان| آگاه طب

اگرچه همیشه نمی‌توان از زانو درد جلوگیری کرد، اما توصیه‌های زیر به جلوگیری از آسیب‌ها و زوال مفصل کمک می‌کند:

·       وزن اضافی را کم کنید تا فشار بر زانوها کم شود

حفظ وزن سالم یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای زانوهای خود انجام دهید. هر کیلو وزن اضافه، فشار اضافی به مفاصل وارد می‌کند و خطر آسیب دیدگی و آرتروز را افزایش می‌دهد.

·       تمرین‌های ورزشی استاندارد را انجام دهید

سعی کنید با یک مربی حرفه‌ای آموزش ببینید. مطمئن شوید که تکنیک‌ها و الگوهای حرکتی که در ورزش یا فعالیت خود استفاده می‌کنید درست و استاندارد هستند.

·       عضلات خود را تقویت کنید، انعطاف‌پذیری خود را بالا ببرید

عضلات ضعیف عامل اصلی آسیب دیدگی زانو هستند. سعی کنید عضلات چهارسر ران و همسترینگ، عضلات جلو و پشت ران که نقش اصلی را در محافظت از زانو دارند تقویت کنید.

·       حرکات اصلاحی مخصوص زانو درد برای شما مناسب هستند

اگر به آرتروز، زانو درد مزمن یا آسیب‌های مکرر مبتلا هستید، ممکن است لازم باشد شیوه ورزش خود را تغییر دهید. ورزش‌های شنا، ایروبیک در آب یا سایر فعالیت‌هایی که فشار کمتری به شما وارد می‌کنند را انتخاب کنید.

نظرات درباره زانوبند زاپیامکس نشان می دهد که این زانوبند توانسته تا حدود زیادی خواسته بیماران را در زمینه تسکین درد و بهبود زانو برآورده نماید.

چکیده هر آنچه که باید در مورد زانو درد بدانید

مسائل زیادی باعث ایجاد درد در زانوها می‌شود از افزایش سن و اضافه وزن گرفته تا بیماری‌ها که تا حد زیادی راجع به آن در مقاله توضیح دادیم. علت زانو درد در کودکان، علت زانو درد در زنان جوان و بقیه می‌تواند متفاوت باشد. اما اصلی‌ترین علت مربوط به آسیب زانو است. همچنین به تغذیه مناسب و راه‌های پیشگیری از زانو درد اشاره کردیم تا بتوانید علت زانو درد بکاهید و زانوهای قوی و سالمی داشته باشید.

شایع‌ترین علت زانو درد چیست؟

شایع‌‌ترین علت زانو درد مربوط به آسیب یا فشار مکرر روی زانو و افزایش سن است.

علت زانو درد در بارداری چیست؟

در دوره بارداری به‌ دلیل افزایش وزن، تغییر وضعیت بدن و تغییرات هورمونی در قسمت‌های مختلف بدن درد احساس می‌شود. یکی از این نواحی زانوها است.

علت زانو درد بعد از ورزش چیست؟

معمولا زمانی که تمرینات ورزشی به درستی انجام نشود و حرکات اشتباه باعث آسیب به زانو می‌شوند.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

2 دیدگاه در “9 علت زانو درد را همراه با علائم و را‌ه‌های پیشگیری بشناسید

 1. آتنا گفت:

  ممنون خیلی مفید بود

 2. ممنون از مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *