مقالات

عوارض شکستن قولنج؛ بشکنیم یا نشکنیم؟!

عوارض شکستن قولنج

عوارض شکستن قولنج برای همه آشکا رنیست. کمتر کسی به این موضوع فکر می‌کند که شکستن قولنج می‌تواند خطرناک باشد یا اینکه عوارضی را به همراه داشته باشد. هرچند در گذشته شکستگی‌هار ار با عنوان قولنج می‌شناختند اما امروز از ان به عنوان اسپاسم یا گرفتگی بخشی از عضلات یاد می‌شود. اتفاقی که با شکستن قولنج انتفاق می‌افتد این است که با وارد کردن فشار به نواحی مختلف بدن از گردن، کمر، انگشتان، گوش، پاها و غیره گرفتگی عضلانی آن بخش از بین می‌رود و احساس خوبی در بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله از فروشگاه آنلاین به طب آنلاین عوارض شکستن قولنج و مزایای احتمالی آن را بررسی می‌کنیم.

با شکستن قولنج چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد؟

شکستن قولنج؛ باعث آزادی مایع بین استخوان ها می شود | به طب آنلاین

گرفتگی در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد و معمولا همه آدم‌ها در هر سنی این اتفاق را تجربه کرده‌اند. علت گرفتگی عضلات هم دلایل مختلفی دارد که می‌توان از کم آبی، آسیب دیدگی، کمبود مواد معدنی در بدن، فعالیت بیش از توان و تنش عضلانی از عمده این موارد هستند.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

اما همانطور که گفته شد قولنج در بخش‌های مختلف بدن رخ می‌دهد. به نظر شما با شکستن قولنج چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد که بعد از آن احساس راحتی می‌کنید؟ با شکستن قولنج فشار درون توده پر از مایع که میان مفصل‌ها قرار گرفته تغییر می‌کند. به عبارت دیگر مفاصلی که بین استخوان‌ها فاصله ایجاد کرده‌اند از مایعی که برای حفاظت استخوان‌ها از ساییده شدن به یگدیگر درست شـده را تخلیه می‌کند. درباره عوارض شکستن قولنج مطالب علمی‌زیادی وجود ندارد و از این رو اتفاق نظری هم بین پزشکان و متخصصان شکل نگرفته است. با این وجود درباره اینکه نباید قولنج را به طور مرتب شکست چون عوارض احتمالی دارد، نظرات مشابه زیادی وجود دارد.

بیشتر بدانید: خرید پلاتینر از نمایندگی رسمی

عوارض شکستن قولنج گوش و انگشتان دست چیست؟

عوارض شکستن قولنج انگشتان دست یا شکستن قولنج زانو هر دو مانند شکستن قولنج هر بخش دیگر بدن بدون عوارض نیست. هر چند برخی از پزشکان معتقدند اعضای مختلف بدن از جمله زانو، کمر، گردن، انگشتان دست و پا گاها خود به خود می‌شکنند و از این بابت نباید نگران عوارض باشیم. قولنج در در همه بخش‌های بدن ممکن است بروز کند. از گوش گرفته تا کمر و گردن و قفسه سینه و دست و پا و انگشتان و خلاصه هر جایی که استخوان و مفاصل به یکدیگر می‌رسند یعنی کل بدن! از این رو شکستن عمدی یا شکسته شـدن قولنج در اثر حرکت بدن، در همه قسمت‌های بدن امکان‌پذیر است. باید توجه داشت که شکستن قولنج در سنین بالا یعنی کهنسالی که  معمولا افراد به دلایل مختلف از جمله پوکی استخوان آسیب‌پذیرتند از شکستن قولنج خودداری کنند.

بیشتر بدانید: قرص باکلوفن برای کمر درد؛ از فواید تا عوارض مصرف

استفاده از کمربند پلاتینر؛ گزینه بهتری برای تسکین کمردرد

کمربند UIC پلاتینر؛ محصولی فناورانه برای بهبود کمر درد | به طب آنلاین

همه افرادی که به نوعی با درد بویژه در ناحیه کم مواجه هستند به دنبال راهکارها یا درمان‌های ساده و سریع می‌گردند. این اتفاقی طبیعی است اما برخی سراغ راه و ابزارهای اشتباهی می‌روند که می‌توان به آنها آسیب بزند. یکی از دردهایی که 80 درصد افراد در طول زندگی خود تجربه می‌کند کمردرد است. کمر درد می‌توانند ناشی از آسیب‌های مختلفی نظیر سیاتیک، فشار به ستون مهره‌ها، فشار، گرفتگی عضلات و … باشد. یکی از کالاهایی که می‌توان به تسکین کمر درد کمک کند استفاده از کمربند پلاتینر است. کمربند پلاتینر یکی از جدیدترین تولیدات در حوزه تکنولوژی‌های پزشکی و محصول کشور آلمان است. پلاتینر مجهز به سه فناوری اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است.

بیشتر بدانید: درمان کمردرد در پنج دقیقه؛ روش هایی برای تسکن سریع دردهای کمر

فناوری‌های پلاتینر چگونه عمل می‌کنند؟

اولتراسوند با تحت تاثیر قرار دادن رشته‌های عصبی انتقال دهنده درد به سیستم اعصاب مرکزی به کاهش درد و تسکین درد درد کمک می‌کند. فناوری انفرارد یا مادون قرمز با ایجاد حرارت در عمق بافت‌های صدمه‌دیده به افزایش جریان خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی می‌پردازد. تاثیر گرمایی انفرارد در ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده کمر ویژگی منحصر به فرد استفاده از این تکنولوژی برتر است. تکنولوژی کلاک پالس هم با فرستادن پالس‌های الکتریکی به اندام و انجام ماساژ ملایم به بازسازی بافت‌ها کمک می‌کند. نکته مهم این است که استفاده از کمربند پلاتینر بسیار راحت و بدون عوارض و بدون محدودیت سنی است و با بستن روزانه 45 دقیقه می‌توان طی دو هفته به آرامش دست یافت.

کمربند پلاتینر می تواند به بهبود دیگر دردها هم کمک کند که برخی از آنها عبارتند از:

  • تسکین و افزایش دامنه حرکتی کمر بعد از جراحی دیسک
  • سرعت بخشیدن به بهبود جای جراحی دیسک کمر
  • رفع اسپاسم‌های شدید عضلانی
  • پیشگیری از آتروفی عضلات
  • بهبود گردش جریان خون
  • افزایش دامنه حرکتی کمر

بیشتر بدانید: قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه؟ جست‌و جو برای سریع‌ترین راه درمان کمردرد

یادداشت پایانی؛ عوارض شکستن قولنج

شاید شسکتن قولنج به راحتی و رفع خستگی شما کمک کند. اما توجه داشته باشید که عادت کردن بدن به شکستن قولنج یا اصطلاحا گرفتن قولنج می‌تواند در طولانی‌مدت بدن شما را به شدت خسته کرده و باعث آسیب‌های زیادی شود. هرچند هنوز عوارض این اقدام به طور دقیق مشخص نیست ولی برخی پزشکان آرتروز، درد استخوانی و مفصلی را از عوارض احتمالی شکستن قولنج می‌دانند. بهتر است به جای شکستن قولنج از حرکات کششی و ورزشی یا کمربند پلاتینر که درد کمر و ستون فقرات را تسکین می‌دهند استفاده کنید.

سوالات متداول

عوارض دراز مدت قولنج چیست؟

در حالی که می‌تواند برای والدین بسیار استرس زا باشد، قولنج هیچ اثر طولانی مدتی بر سلامت یا رشد کودک ندارد. قولنج معمولاً طی چند ماه خودبه‌خود بهبود می‌یابد

شکستن قولنج می‌تواند برای مفاصل خطرساز باشد؟

از جمله عوارضی که برای شکستن قولنج برشمرده شده آرتروز است. امابرخی از پزشکان معتقدند قولنج همه مفاصل گاها خودشان می‌شکنند بنابراین شکستن قولنج نمی‌تواند خیلی خطرساز باشد.

آیا قولنج در شب شایع‌تر است؟

قولنج می‌تواند در هر زمانی، روز یا شب اتفاق بیفتد. گرفتگی عضلات بسته به میزان فعالیت و آمادگی بدنی شما دارد.

کمربند پلاتینر را باید از کجا خرید؟

بهترین گزینه برای خرید کمربند پلاتینر فروشگاه اینترنتی به‌طب آنلاین، نماینده رسمی‌شرکت زایس ترونیک است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *