مقالات

ورزش برای گودی کمر؛ کمرتان را با حرکات اصلاحی و بدون جراحی مداوا کنید

شخصی که ورزش برای گودی کمر را اجرا می کند| به طب آنلاین

ورزش برای گودی کمر را کسانی دنبال می‌کنند که در آغازین روزهای تشخیص عارضه درد در قسمت کمر هستند و می‌خواهند با ورزش و حرکات اصلاحی، مشکل گودی کمرشان را درمان کنند. درحقیقت ستون فقرات انسان به طور طبیعی خمیده است، اما انحنای بیش از حد ستون فقرات گاهی مشکلاتی را درپی خواهد داشت. ناگفته پیداست که گودی کمر، زیبا بودن بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هایپرلوردوز یا گودی کمر زمانی است که انحنای ستون فقرات بیش ازحد به سمت داخل خمیده شده باشد. البته خبر خوب این است که این عارضه برگشت پذیر است و می‌توان با حرکات اصلاحی در طول زمان گودی کمر را برطرف کرد. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی به طب آنلاین درباره ورزش برای گودی کمر اطلاعاتی در اختیارتان قرار می‌دهیم تا به راحتی درخانه بتوانید تا حد زیادی این مشکل را برطرف کنید.

ورزش برای گودی کمر چه تاثیری برای اصلاح این عارضه دارد؟

ورزش برای گودی کمر یکی از بهترین روش‌های اصلاحی است. از آنجا که این عارضه به وضعیت نامناسب بدن در طول زمان مربوط می‌شود، می‌توان با حرکات مناسب اصلاحی به بازگرداندن حالت کمر به حالت استاندارد دست یافت. هدف بلندمدت انجام ورزش‌های اصولی قرار گرفتن لگن در بهترین شرایط است تا بدن به حالت نرمال باز گردد. اولین قدم این است که در طول فعالیت‌های روزانه مراقب وضعیت بدن خود باشید. هنگامی‌که با روش صحیح ایستادن و نشستن آشنا شدید آن را ادامه دهید و دوباره به رفتارهای اشتباه بازنگردید. زیرا این حرکات به  درد در ناحیه کمر و ایجاد گودی کمر منتهی می‌شود. کمردرد و کیفیت زندگی و البته حس زیباییی شناسی انسان ارتباط مستقیم دارند.

بیشتر بدانید: کمردرد زایمان‌؛ چرا زنان بعد از زایمان به درد کمر دچار می شوند

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

ورزش های مناسب و حرکات اصلاحی گودی کمر

برای تاثیر بیشتر ورزش برای گودی کمر یک برنامه تمرینی و کششی روزانه را تدوین کنید. اگر در مورد صحت فعالیت و رفتارهای روزانه خود مطمئن نیستید با پزشک مشورت کنید. مدام به یاد داشته باشید که صاف بنشینید یا بایستید. از اطرافیانتان بخواهید که اگر در شیوه راه رفتن، ایستادن و نشستن شما ایرادی می بینند به شما گوشزد کنند. انواع حرکات دینامیک و کششی در عضلات بسیار مهم است. اجرای مستمر حرکاتی از این دست سبب بهبود به مرور زمان خواهد شد. یادتان باشد برنامه ورزشی را از کسانی بپذیرید که از آناتومی کمر اطلاع کافی داشته باشند. حرکات ورزشی نامناسب ممکن است آسیب‌دیدگی را بیشتر کند و وضعیت گودی کمر بدتر از گذشته شود.  در اینجا برخی از حرکات ورزشی توصیه شده و استاندارد را معرفی می کنیم. البته اگر این عارضه با درد همراه باشد می توانید از قرص‌هایی  مانند قرص باکلوفن برای کمر درد استفاده کنید.

1. کشش خم کننده های ران، و از بین بردن گودی کمر

 شخصی که در حال ورزش برای گودی کمر کشش خم کننده های ران است

 یکی از موارد مناسب ورزش برای گودی کمر کشش خم کننده های ران است. به پشت دراز بکشید و باسن خود را در لبه میز قرار دهید و زانوهای خود را به سمت سینه خود بکشید.سپس یک زانو را تا حد امکان به قفسه سینه نزدیک کنید. به آرامی پای آزاد را صاف کنید تا از لبه خارج شود و اجازه دهید زانو شل شود تا کشش در جلوی ران احساس شود. وقتی کارتان تمام شد، برای محافظت از کمر، زانو را به سمت بالا بیاورید.

بیشتر بدانید: بهترین آمپول برای کمر درد؛ چه آمپول هایی در کاهش درد کمر موثرند؟

2. کشش لگن به پشت، ورزشی برای درمان سریع گودی کمر

شخصی که در حال ورزش برای گودی کمر کشش لگن به پشت است| به طب آنلاین

روی یک تخت یا میز به پشت دراز بکشید و بدنتان به پهلو باشد. زانوهای خود را به سمت سینه بکشید و یک پا را از تخت/میز پایین بیاورید. زانوی دیگر خود را به سمت قفسه سینه بالا بیاورید تا زمانی که در جلوی پایی که خارج از تخت خوابیده احساس کشیدگی کنید. کشش را حفظ کرده و با بازگرداندن پا به سمت میز به آرامی به حالت اولیه بازگردید.

بیشتر بدانید: عوارض شکستن قولنج؛ بشکنیم یا نشکنیم؟!

3. خم و راست  شدن کمر، موثر در درمان گودی کمر

شخصی که در حال ورزش برای گودی کمر خم و راست شدن کمر است | به طب آنلاین

 برای انجام این ورزش برای گودی کمر دستان خود را دور زانوهای خود بپیچید و به سمت سینه خود بکشید. سر و شانه‌های خود را از زمین بلند کنید و به سمت زانوهای خود بیاورید. این حرکات باعث می شوند کمر شما رفته رفته درحالت مناسبی قرار گیرند و به شکل عادی خود نزدیک شوند. البته تداوم در اجرای این حرکات و اجرای درست آن‌ها شرط اساسی در  این حرکات است.

4. کشش عضلات پشت و اصلاح گودی کمر

شخصی که در حال ورزش برای گودی کمر کشش عضلات پشت است | به طب آنلاین

همه افراد برای حفظ وضعیت بدن خود به عضلات باز کننده قوی پشت و کمر احتیاج دارد. این عضلات در امتداد و در دو طرف ستون فقرات ایفای نقش می‌کنند. برای تقویت عضلات از چهار دست و پا شروع کنید. با فشار دادن دستان خود به سمت پایین کمر خود را گرد کنید و برای مدت زمان توصیه شده در وضعیت نگه دارید. بدون حرکت دادن دست ها، باسن خود را روی پاشنه پا پایین بیاورید. سپس دستان خود را به سمت جلو حرکت دهید. کشش را برای زمان مقرر نگه دارید.

5. پل گلوت تک پا، ورزشی موثر و ساده

شخصی که در حال ورزش برای گودی کمرپل گلوت تک پا است | به طب آنلاین

 انقباض شکمی خود را نگه دارید. سپس به آرامی نفس خود را رها کنید و با انقباض عضلات سرینی (عضلات باسن) باسن خود را به سمت بالا از روی زمین فشار دهید. در عین حال برای حفظ تعادل بیشتر پاشنه های خود را روی زمین بفشارید. البته از فشار دادن بیش از حد باسن خود به سمت بالا بپرهیزید؛ چراکه به طور کلی میزان هایپراکستنشن (قوس) در ناحیه کمر شما افزایش می یابد. حفظ انقباض شکم به جلوگیری از قوس بیش از حد در ناحیه کمر کمک می کند. پا را از روی زمین بلند کنید و به سمت پل شانه بروید و هر بار یکی از مهره ها را جدا کنید. پا را صاف و ران را در یک راستا با ران دیگر نگه دارید، خود را روی زمین پایین بیاورید و به سمت بالا بلند شوید و هر بار یکی از مهره ها را جدا کنید.

6. پل یک طرفه روی توپ، آسان و موثر

شخصی که در حال ورزش برای گودی کمر پل یک طرفه روی توپ است| به طب آنلاین

ب در این ورزش برای گودی کمربه پشت دراز بکشید و یکی از مچ پاها را روی یک توپ قرار دهید، پای دیگر را مستقیماً از توپ خارج کنید و پشت خود را در وضعیت خنثی قرار دهید (کمی قوس دار). با آوردن ناف به سمت داخل و با فعال کردن عضلات کف لگن (داخلی ران) 20 تا 30 درصد حداکثر انقباض، قسمت تحتانی شکم خود (عرض شکم) را فعال کنید. در حالی که لگن خود را از روی زمین بلند می کنید و پشت خود را نگه می دارید، تنفس شکمی خود را ثابت نگه دارید. صاف و زانوی شما کمی خم شده است. به زمین برگردید و این کار را تکرار کنید.

ورزش برای گودی کمر؛ راهی موثر برای رفع نقص ستون فقرات

سالانه افراد زیادی درگیر عارضه گودی کمر هستند. باید به این موضوع توجه کرد که این عارضه مخصوص رنج سنی خاصی نیست. سبک زندگی غیر سالم سبب می شود شما به این عارضه دچار شوید و به دلیل رعایت نکردن اصول حرکتی در جامعه امروز، این عارضه بسیار شایع است. اگر شغل شما  به نشستن زیاد  نیازدارد نوع صندلی تان را حتما اصلاح کنید و اصول نشستن درست را فراموش نکنید. طرز صحیح ایستادن و استفاده از کفش های طبی نیز در برطرف شدن این عارضه نقش دارد. دیدن فیلم آموزشی درمان گودی در انجام بهتر حرکات موثر است. اگر در جریان درمان با ناراحتی در قسمت کمر روبه رو شدید می توانید از کمربند پلاتینر (platiner) برای کمک به تسریع در روند از بین بردن گودی کمر استفاده کنید.

سوالات متداول در زمینه ورزش برای گودی کمر

آیا گودی کمر در کودکان اتفاق می افتد؟

غالباً گودی کمردر کودکی بدون هیچ دلیل مشخصی ظاهر می‌شود. به این نوع از گودی کمر، گودی‌ کمر خوش‌خیم کودکان گفته می‌شود. چرا این اتفاق در کودکان شایع است زیرا ماهیچه‌های اطراف باسن کودک ضعیف یا سفت هستند

پیشگیری از گودی کمر چگونه امکان دارد؟

می‌توانید با انجام برخی تمرینات به حفظ وضعیت خوب و سلامت ستون‌فقرات کمک کنید.

راه تشخیص گودی کمر چیست؟

با رادیو گرافی از نیمرخ ایستاده فرد می توان به وجود گودی کمر پی برد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *