مقالات

روش درست خوابیدن برای آرتروز زانو

روش درست خوابیدن برای افراد مبتلا به آرتروز زانو

خواب شبانه، برای آن دسته از افرادی که به آرتروز زانو مبتلا هستند، توأم با رنج و ناراحتی است. در حقیقت بین آرتروز زانو و روش صحیح خوابیدن، یک رابطه مستقیم وجود دارد. افراد مبتلا به آرتروز زانو، برای پیدا کردن یک وضعیت خواب راحت، چالش زیادی را تجربه می‌کنند. با این حال اگر روش صحیح خوابیدن برای افراد مبتلا به آرتروز زانو، در پیش گرفته شود؛ می‌توانند خواب آرامی را تجربه کرده و ناراحتی و درد زانوهای خود را به حداقل برسانند. در این مقاله از به طب آنلاین، نکات مفید و موقعیت‌های خواب را که به طور خاص برای افراد مبتلا به آرتروز زانو طراحی شده است را دنبال خواهیم کرد.

آرتروز زانو و روش صحیح خوابیدن برای تسکین درد

برای آن که بتوانید بهترین حالت برای استراحت زانو را انتخاب کنید که فشار کمتری به زانوهای شما وارد شده و ناراحتی ناشی از آرتروز نیز کاهش پیدا کند؛ تکنیک‌های زیر پیشنهاد می‌شوند:

حتما یک تشک باکیفیت و طبی، انتخاب کنید

زمانی که از یک تشک راحت و باکیفیت طبی استفاده کنید که با وضعیت بدنی شما، هماهنگی داشته باشد؛ فشار بر زانو کاهش پیدا خواهد کرد. از این روی اهمیت بسیار زیادی دارد که حتما از پزشک خود در خصوص نوع تشک مناسب سوال کرده و مطابق با آن، بهترین تشک را انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

دمای اتاق را در وضعیت مطبوع و نسبتا خنک قرار دهید

دمای اتاق باید خنک و مطبوع باشد و حتما درجه آن را در حدی تنظیم کنید که از تعریق شبانه، موقع خواب جلوگیری کند. در صورتی که فضای اتاق خواب گرم و دم‌کرده باشد، موجب تعریق شده و به تحریک زانو درد و عود آرتروز منجر خواهد شد. به علاوه تعریق بدن موقع خواب، به طور کلی کیفیت استراحت را کاهش داده و باعث ناراحتی می‌شود.

مقاله مرتبط: نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

یک بالشت نرم و مناسب، میان زانوهای خود قرار دهید

حتی اگر موقع خواب نیست و برای استراحت می‌خواهید دقایقی دراز بکشید، یک بالشت نرم میان زانوهای خود، بگذارید. به این شکل، درد زانوها کاهش پیدا کرده و حتی از بدتر شدن وضعیت آرتروز زانو نیز جلوگیری موثری به عمل می‌آید. بهتر است که بالشت کاملا نرم و راحت باشد تا سفتی و خشکی آن، بدتر موجب بروز درد زانو نشود.

درست خوابیدن برای افراد مبتلا به آرتروز زانو

بالشت آغوشی را در بغل بگیرید و آرام بخوابید

استفاده از بالشت آغوشی یا همان بالشت بارداری، برای کاهش دردهای آرتروز زانو، بسیار مناسب است. این روش برای بانوان بارداری که زانوهای آن‌ها، وزن زیادی را تحمل می‌کند پیشنهاد شده و به طور کلی برای هر شخصی که از آرتروز زانو رنج ببرد، یک ایده عالی به حساب می‌آید. به علاوه شما خواب راحت‌تری را نیز به این ترتیب، تجربه خواهید کرد.

خوابیدن به پشت را امتحان کنید

خوابیدن به پشت کمک می‌کند تا عضلات بخش زانو در وضعیت راحت‌تری قرار گرفته و درد کمتری را تجربه کنید. در چنین وضعیتی، لازم است که پاها را در امتداد بدن صاف نگه دارید. برای آن که درد کمتری احساس کرده و عوارض آرتروز زانو را به حداقل برسانید، بهتر است که زیر زانوهای خود، بالشت قرار دهید. لازم است که بالشت در سایزی باشد که بخشی از عضله پایین ران و بالای ساق را نیز پوشش دهد. به این ترتیب بهترین حالت را در خواب تجربه کرده و کمترین ناراحتی را تجربه خواهید کرد.

نکته 1: دقت داشته باشید که باید قطر و ضخامت بالشتری که زیر زانوهای خود می‌گذارید، مقداری کمتر از ضخامت بالشتی باشد که برای زیر سر خود، انتخاب می‌کنید.

نکته 2: همان طور که در این مطلب اشاره کردیم خوابیدن به پشت، کمک زیادی به تسکین دردهای ناشی از آرتروز زانو می‌کند. به همین اندازه نیز خوابیدن روی شکم، منع شده است. در واقع خوابیدن روی شکم، نه تنها دردهای آرتروز زانو را شدت می‌دهد، بلکه حتی ممکن است در افرادی که عارضه‌ای در این مورد ندارند، مشکلاتی به وجود بیاورد. از این روی توصیه می‌شود که خوابیدن روی شکم را کنار گذاشته یا حداقل مدت زمان این مدل و فرم خوابیدن را به حداقل برسانید.

موقع خوابیدن به پهلو، زانوهای خود را کمی خم کنید

خم کردن زانوها، زمانی که قصد دارید به پهلوی راست یا چپ بخواهید، کمک می‌کند تا درد کمتری را احساس کنید. شما باید در وضعیت شبه جنینی قرار بگیرید، اما دقت داشته باشید که قرار نیست آن قدرها پاها را به سمت شکم، بالا بیاورید که بدتر برای شما آزاردهنده باشند. تنها کافی خواهد بود که پاهای را از بخش زانوها، کمی خم کنید تا بدن در وضعیت راحت‌تری قرار گرفته و دردهای مزمن آرتروز را کمتر احساس کنید. به علاوه در صورتی که بتوانید یک بالشت نرم و راحت را نیز بین دو زانوی خود در همین وضعیت خمیده، قرار دهید؛ راحتی و آسایش به مراتب بیشتری را تجربه خواهید کرد.
همچنین به عنوان روش آخر میتوانی از درمان های جانبی مثل استفاده از تکنولوژی جدید زانوبند زاپیامکس آلمانی استفاده کنید.

با استفاده از این روش‌های معرفی شده، کنترل درد زانوی آرتروزی، به مراتب ساده‌تر شده و رنج‌های همیشگی افرادی که به این عارضه مبتلا هستند، کاهش پیدا می‌کند. به این شکل می‌توان خواب راحت و عمیقی را تجربه کرد که به خودی خود، به ارتقای سطح سلامتی فرد نیز کمک خواهد کرد.

درست خوابیدن برای افراد مبتلا به آرتروز زانو

در این مطلب از به طب آنلاین، ارتباط بین آرتروز زانو و روش صحیح خوابیدن را دیدیم و تکنیک‌های موثر برای کاهش درد زانو را نیز بررسی کردیم. به جز تکنیک‌ها و روش‌هایی که در این مطلب از به طب آنلاین دیدیم، شما چه راهکارهای دیگری را برای کاهش درد زانو ناشی از آرتروز، می‌شناسید که در این مطلب به آن‌ها، نپرداخته باشیم؟

مقاله مرتبط: آیا پله برای آرتروز ضرر دارد؟

مشتاق دنبال کردن نظرات و تجربیات شما در خصوص بهترین روش خواب برای کنترل درد آرتروز زانو، هستیم.

بهترین روش خوابیدن برای کاهش درد آرتروز زانو چیست؟

خوابیدن به پشت یا کمر، بهترین روش خواب و استراحت، برای افرادی است که آرتروز زانو دارند و از دردهای شبانه آن، رنج می‌برند.

تشک مناسب برای افرادی که آرتروز زانو دارند چگونه است؟

این افراد حتما باید از تشک نرم و طبی استفاده کرده و مراقب باشند که تشک آن‌ها سفت و سخت نباشد

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۳ رای

1 دیدگاه در “روش درست خوابیدن برای آرتروز زانو

  1. احد گفت:

    دمت گرم زانوم شکسته کمکم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *