مقالات

سلول درمانی زانو یا تزریق سلول‌ بنیادی زانو چیست؟

عوارض و فواید سلول درمانی یا تزریق سلول‌ بنیادی

بدن انسان به طور مداوم در حال ساخت سلول های بنیادی در مغز استخوان است. بر اساس شرایط و سیگنال‌های خاصی در بدن، سلول‌های بنیادی به جایی که نیاز دارند هدایت می‌شوند. سلول بنیادی یک سلول پایه و نابالغ است که هنوز تکامل نیافته است تا مثلاً به سلول پوست یا سلول عضلانی یا سلول عصبی تبدیل شود. انواع مختلفی از سلول های بنیادی وجود دارد که بدن می تواند از آنها برای اهداف مختلف استفاده کند. این سلول‌ها اغلب به عنوان درمان “ترمیم کننده” شناخته می شود و باید گفت سلول درمانی زانو و مفاصل عوارض بسیار کمی دارد. در این مقاله از مجله پزشکی به طب آنلاین به بررسی سلول درمانی زانو و عوارض آن می پردازیم.

درمان با سلول های بنیادی روی زانو تاثیر دارد؟

با قدرت رو به رشد پزشکی بازساختی، پزشکان بیشتری اکنون می توانند درمان های مقرون به صرفه را ارائه دهند که درد را در کوتاه مدت و دراز مدت برطرف می کند. از این جله از درمان ها می توان به فناوری جدید روز مانند زانوبند زاپیامکس اشاره کرد که در میان انواع زانوبند طبی جایگاه ویژه ای دارد.

سلول درمانی زانو برای زانو این امکان را به همراه دارد که درد مفصل زانو را منسوخ کند.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

این روش غیر تهاجمی شامل تزریق مستقیم سلول های بنیادی به مفصل زانو آسیب دیده برای ترویج ترمیم غضروف آسیب دیده، کاهش التهاب و تحریک تولید فاکتورهای رشد است که به بهبود بافت کمک می کند. با بهره گیری از توانایی های درمانی طبیعی بدن، سلول درمانی زانو جایگزین کمتر تهاجمی برای جراحی جایگزینی سنتی زانو است که بدون جراحی گسترده و دوره های نقاهت طولانی، عملکرد مفصل را بهبود می بخشد و درد را کاهش می دهد.

سلول های بنیادی درمانی برای زانو با این هدف توصیه می‌شود:

 • کندی و ترمیم غضروف آسیب دیده
 • کاهش التهاب و کاهش درد
 • احتمالاً به تأخیر انداختن یا جلوگیری از نیاز به جراحی تعویض زانو

به زبان ساده، درمان شامل موارد زیر است:

 • گرفتن مقدار کمی خون، معمولا از بازو
 • تمرکز سلول های بنیادی روی هم
 • تزریق مجدد سلول های بنیادی به زانو

البته باید دانست که تجویز این درمان فقط باید با نظر پزشک صورت گیرد.

روش تزریق سلول بنیادی به زانو چگونه است؟

سلول درمانی برای زانو

روش‌های گوناگونی برای تزریق سلول بنیادی به زانو وجود دارد که به نوع سلول بنیادی و هدف درمان بستگی دارد:

روش تزریق مستقیم سلول بنیادی

 هنگام استفاده از روش موضعی سلول های بنیادی به صورت هیدرو ژل یا مایع تزریق خواهند شد. اما روش دیگری نیز وجود ارد که در عمل جراحی رخ می دهد و سلول بنیادی به صورت مستقیم در محل زانو قرار داده می‌شود.

مشتقات سلول های بنیادی

در این روش دیگر سلول‌های خام به زانو  تزریق نمی‌شود. در این میان تراریخته‌های سلولی یا فاکتورهای رشد سلولی به زانو تزریق خواهد شد. با تزریق این مشتقات، روند ترمیمی بافت‌ها فعالیت خود را آغاز می‌کنند. گفتنی است  درمان سلول بنیادی به زانو هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد و ممکن است در آینده نزدیک نتایج تازه‌ای از تحقیقات ارائه شود.

فواید سلول درمانی زانو و مفاصل چیست؟

خبر خوب در مورد این نوع درمان با سلول های بنیادی این است که اغلب از سلول های خود بیمار برای درمان استفاده می شود. با  این گونه درمان‌ها، پزشکان می‌توانند از خطراتی که همراه با سلول‌های اهداکننده هستند اجتناب کنند. در درمان‌های اتولوگ، سلول‌ها همه آنتی‌بادی‌های یکسانی دارند، بنابراین نه بدن و نه سلول‌های معرفی‌شده یکدیگر را رد نمی‌کنند.

این سلول های بنیادی بالغ نسبت به انواع سلول های بنیادی پرتوان بسیار ایمن هستند. نمونه‌هایی از سلول‌های بنیادی پرتوان عبارتند از سلول‌های بنیادی جنینی (مشتق‌شده از جنین) و نوعی از سلول‌های بنیادی آزمایشگاهی که به عنوان سلول‌های بنیادی پرتوان القایی (سلول iPS) شناخته می‌شوند. همچنین، ماهیت نسبتاً کم خطر سرپایی این روش (مثلاً، پیوند مغز استخوان) به این معنی است که احتمال بروز مشکل بسیار کاهش می یابد.

هیچ درمانی در هر زمان موثر نیست. با این حال، تا جایی که بیماران نتایج خوبی را برای تزریق سلول‌های بنیادی گزارش می‌کنند، شواهد کلی در جهت سودمندی است. البته هر نوع درمان جدیدی در ابتدا با این نوع چالش ها مواجه خواهد شد. برای کسانی که به پاسخی برای درد زانو نیاز دارند و هنوز پاسخی را پیدا نکرده‌اند که کارساز باشد، احتمالاً ارزش این خطر را دارد که به اندازه‌ای که انتظار داشتند مؤثر واقع نشود.

سلول درمانی برای زانو

هزینه تزریق سلول بنیادی در زانو؛ تزریق چقدر طول می کشد؟

پاسخ به هر دوی این سوالات بسته به کلینیکی که این عمل را انجام می دهید و سطح تخریب زانو بیمار متفاوت است. برخی از کلینیک‌ها یک دوره تزریق را در طول زمان توصیه می کنند.  در برآورد هزینه تزریق سلول بنیادی باید تعداد درمان‌هایی که بیمار نیاز دارد و همچنین تعداد مفصل را در نظر گرفت. از آنجایی که «آماده‌سازی دسته‌ای» سلول‌های بنیادی آسان‌تر است، بیماری که بیش از یک زانو (یا مفصل دیگر) را درمان می‌کند، هزینه کمتری خواهد پرداخت. اکثر بیماران در روز جراحی به خانه باز می گردند. آنها معمولاً باید 9 تا 12 ماه منتظر بمانند تا به روال عادی زندگی باز گردند. این فاصله زمانی را برای رشد غضروف و به دست آوردن مجدد کنترل ماهیچه ها در اختیار بیمار قرار می دهد.

عوارض سلول درمانی برای زانو

هر جا که سوزن ها وارد عمل شوند، خطراتی وجود دارد. امکان ابتلا به عفونت در محل خونگیری و همچنین در محل تزریق وجود دارد، اما این خطرات بسیار کم است. سایر خطرات شامل تغییر رنگ در محل تزریق یا درد است. در حالی که برخی از افراد از رشد احتمالی سلول های بنیادی در محل تزریق به تومور می ترسند، بعید است که این اتفاق بیفتد، زیرا پزشکان از سلول های بنیادی بالغ برای این روش ها استفاده می کنند که ظرفیت تکثیر کمی دارند. پس از این روش، برخی از افراد ممکن است به طور موقت افزایش درد و تورم را تجربه کنند. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق افرادی که تزریق سلول های بنیادی انجام می دهند، هیچ عارضه جانبی نامطلوبی ندارند. در این روش از سلول های بنیادی استفاده می شود که از بدن خود شما می آیند. در تئوری، این موضوع به طور چشمگیری خطر هر گونه عوارض جانبی جدی را کاهش می دهد. با این حال، روش‌های مختلفی برای برداشت و پردازش سلول‌های بنیادی وجود دارد که احتمالاً بر میزان موفقیت‌های مختلف مطالعات منتشر شده تأثیر می‌گذارد.

قبل از دریافت هر گونه درمانی، بهتر است:

درمان آرتروز و درد زانو با سلول بنیادی زانو

زانو درد با دلایل گوناگون مانند زانو درد در اثر آسیب ورزشی یا کهنسالی یا زانو درد کوهنوردی به سراغ ما می آید. گاهی نیز یک عارضه تبدیل به آرتروز می شود و مراقبت های بیشتری نیاز است. درمان با سلول های بنیادی همچنین می تواند به طور بالقوه استئوآرتریت (OA) زانو را درمان کند.  بسیاری از بیماران آن را به عنوان یک جایگزین موثر برای راه حل های بسیار تهاجمی تر، مانند جراحی آرتروسکوپی یا تعویض زانو گزارش می‌کنند.

در استئوآرتریت غضروفی که انتهای استخوان ها را می پوشاند شروع به تحلیل رفتن و فرسودگی می کند. هنگامی که استخوان ها این پوشش محافظ را از دست می دهند، شروع به مالیدن روی یکدیگر می کنند. این حالت منجر به درد، تورم و سفتی و در نهایت از دست دادن عملکرد و تحرک می شود که با این روش می توان تا حد زیادی امیدوار بود.

سلول درمانی برای غضروف زانو

سلول‌های بنیادی، سلول‌های تمایز نیافته با پتانسیل تمایز به انواع مختلف سلول مانند استخوان، ماهیچه، پوست و غیره هستند و دوشکل دارند:

 • سلول‌های بنیادی جنینی که از جنین هایی می‌آیند که در مرحله رشد بلاستوسیست تشکیل می‌شوند.
 • سلول‌های بنیادی بالغی که در سرتاسر بدن در بافت‌هایی مانند پوست، مغز استخوان، خون، ماده مغز، ماهیچه‌های اسکلتی و غیره وجود دارند. سلول‌های بنیادی بالغ تا زمانی که در اثر آسیب یا بیماری بافتی فعال شوند در حالت غیرقابل تقسیم باقی می مانند.

این سلول‌ها می‌توانند تقسیم شوند تا انواع سلول‌های تولید کننده نامحدود را از بافت مبدا خود تجدید کنند و بافت آسیب دیده یا بیماری را بازسازی نمایند. سلول‌های بنیادی مورد استفاده در درمان با سلول‌های بنیادی برای زانو در خون، مغز استخوان و بافت چربی ما یافت می‌شوند و از همان خانواده سلول‌هایی می‌آیند که مفاصل، ماهیچه‌ها، استخوان، رباط‌ها و غضروف‌های ما را تشکیل می‌دهند.

ماهیت سلول های بنیادی چیست و درکجا یافت می‌شوند؟

سلول‌های بنیادی، سلول‌های تمایز نیافته با پتانسیل تمایز به انواع مختلف سلول مانند استخوان، ماهیچه، پوست و غیره هستند و دوشکل دارند:

 • سلول‌های بنیادی جنینی که از جنین هایی می‌آیند که در مرحله رشد بلاستوسیست تشکیل می‌شوند.
 • سلول‌های بنیادی بالغی که در سرتاسر بدن در بافت‌هایی مانند پوست، مغز استخوان، خون، ماده مغز، ماهیچه‌های اسکلتی و غیره وجود دارند. سلول‌های بنیادی بالغ تا زمانی که در اثر آسیب یا بیماری بافتی فعال شوند در حالت غیرقابل تقسیم باقی می مانند.

این سلول‌ها می‌توانند تقسیم شوند تا انواع سلول‌های تولید کننده نامحدود را از بافت مبدا خود تجدید کنند و بافت آسیب دیده یا بیماری را بازسازی نمایند. سلول‌های بنیادی مورد استفاده در درمان با سلول‌های بنیادی برای زانو در خون، مغز استخوان و بافت چربی ما یافت می‌شوند و از همان خانواده سلول‌هایی می‌آیند که مفاصل، ماهیچه‌ها، استخوان، رباط‌ها و غضروف‌های ما را تشکیل می‌دهند.

آیا درمان با سلول های بنیادی باعث رشد مجدد غضروف می شود؟

پاسخ مثبت است، اما باید انتظار واقع بینانه ای داشته باشیم که چقدر، چقدر سریع و چقدر می تواند موثر باشد.

موفق ترین درمان با سلول های بنیادی چیست؟

رایج ترین درمان مبتنی بر سلول های بنیادی مورد تایید FDA، پیوند سلول های بنیادی خون ساز است که سرطان های خون مانند لوسمی را درمان می کند. سلول های بنیادی همچنین می توانند درمان ترمیمی برای سوختگی های شدید پوست و قرنیه های آسیب دیده جدی باشند.

سلول های بنیادی در زانو چقدر دوام می آورند؟

سلول های بنیادی تزریق شده به ناحیه مورد نظر تا یک سال به کار خود ادامه می دهند و بسیاری از بیماران نیازی به درمان های متعدد ندارند. مزایای آزمایش سلول های بنیادی درمانی برای مشکلات مفصلی خود را در نظر بگیرید و جایگزینی موثر برای جراحی را تجربه کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۲ رای

1 دیدگاه در “سلول درمانی زانو یا تزریق سلول‌ بنیادی زانو چیست؟

 1. حمید مرادیان گفت:

  سلام آقای دکتر.ایا بیماری پوستی خود ایمنی مرفه آ توسط ژن درمانی یا راههای دیگر قابل درمان میباشد.اگر ممکن است راهنمایی فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *