مقالات

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

چگونه بعد از تعویض زانو بخوابیم؟ این پرسش یکی از شایع ترین شکایات پس از جراحی تعویض مفصل زانو یا حتی پس از هر عمل جراحی زانو است. بیش از 90 درصد از مردم گاهی به مدت بیش از 6 هفته مشکل خواب دارند. احساس درد در شب بیشتر است، که باعث می‌شود برای پیدا کردن راهی برای راحت‌ خوابیدن  تلاش کنید.

اگر می‌خواهید در مورد نحوه خوابیدن پس از جراحی مفصل زانو بیشتر بدانید، لطفا این مطلب را در به طب آنلاین مطالعه کنید.

خواب و راحتی زانو بعد از عمل مفصل به چه علت مهم است؟

جراحی تعویض مفصل زانو که به عنوان آرتروپلاستی زانو نیز شناخته می شود. یک روش رایج است که برای تسکین درد و بازگرداندن تحرک در افراد مبتلا به آرتریت یا آسیب شدید زانو انجام می‌شود. در حالی که جراحی می‌تواند کیفیت زندگی را تا حد زیادی بهبود بخشد، روند بهبودی می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص زمانی که صحبت از داشتن یک خواب خوب در شب باشد.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

خواب کافی برای سلامتی و رفاه کلی شما بسیار مهم است، به خصوص بعد از یک جراحی بزرگ مانند تعویض مفصل زانو. خواب نقش مهمی در روند بهبودی ایفا می‌کند و به بدن اجازه می دهد بافت های آسیب دیده را ترمیم کند و بافت های جدید بسازد. همچنین به کاهش التهاب و درد کمک می کند، که علائم رایج پس از جراحی تعویض زانو هستند.

مقاله مرتبط: رانندگی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از عمل جراحی مفصل زانو  چیست؟ نکاتی برای راحت خوابیدن

قبل از اینکه بخواهید به رختخواب بروید بهتر است از یک سری نکات و روش‌های کمک کننده برای داشتن خواب راحت و مراقبت بیشتر از زانو پس از عمل تغییر مفصل، اطلاع داشته باشید‌.

1. داروهای خود را مصرف کنید

سعی کنید برنامه دارویی خود را طوری تنظیم کنید که مصرف دارو نزدیک به زمان خواب باشد. اگر برای شما داروهای ضد درد یا شل کننده‌های عضلانی و تجویز شده است. این یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود درد شبانه بخصوص در 6 هفته اول پس از جراحی است.

2. انجام پیاده‌روی سبک قبل از خواب

اگر نیمه شب با درد و ضربان در زانوی خود از خواب بیدار می‌شوید. اندکی پیاده‌روی و قدم زدن به منحرف شدن حواس بدن و مغز و ارسال جریان خون به نواحی دیگر کمک می‌کند. در هنگام شب، بدن تمام انرژی خود را روی بهبودی زانو متمرکز می‌کند. اگر قبل از خواب کمی راه بروید و از سایر عضلات بدن خود استفاده کنید، باعث می‌شود مغز تمرکز خود را به سایر قسمت‌های بدن تغییر دهد. بدن شما شروع به ارسال جریان خون به سایر ماهیچه‌های بدن می‌کند که برای کمک به راه رفتن شما استفاده می‌شود. در نهایت این کار باعث بهبود درد و ضربان در زانوی شما می‌شود.

3. استفاده از کمپرس یخ و قرار دادن پا در ارتفاع بالاتر از بدن

 در حالی که پای خود را بالاتر از سطح زانوها آورده‌اید بخوابید، این کار به کنترل تورم در شب نیز کمک می‌کند. همچنین می‌توانید در طول شب از کمپرس سرد ​​استفاده کنید، اما مراقب باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید. اگر یخ را برای مدت طولانی روی بدن بگذارید ممکن است صدمات ناشی از یخ‌زدگی عضلات و سوختگی پوست ایجاد شود.

4. تغییر موقعیت خوابیدن

موقعیت انتخابی برای خوابیدن، بهتر است در ابتدا حالت خوابیدن به کمر باشد. و هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، به پهلوی خود برگردید و سپس برخیزید. پس از تعویض مفصل زانو، خوابیدن در هر وضعیتی که راحت است، اشکالی ندارد.

چگونه بعد از تعویض زانو بخوابیم؟

بیشتر اوقات خوابیدن به پشت بهترین حالت است زیرا کمترین فشار را به زانو وارد می‌کند. خوابیدن به پهلو روی پای جراحی نشده، دومین گزینه مناسب است. خوابیدن روی شکم عموما کمترین مطلوبیت را دارد.

5. مکان خوابیدن خود را تغییر دهید

داشتن گزینه‌های متعدد مکان خواب پس از تعویض زانو بسیار مفید است. قسمت اول شب خود را با خوابیدن در رختخواب خود بگذرانید، سپس به سمت روی مبل یا کاناپه دراز بکشید. این کار می‌تواند به قرار دادن پای شما در موقعیت‌های مختلف کمک کند. گاهی اوقات کاناپه‌ها می‌توانند کمی نرم‌تر یا محکم‌تر باشند، که ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که زانوی شما در این زمان به آن نیاز دارد. هنگام استفاده از تکیه گاه، به چند بالش برای حمایت از پای خود نیاز دارید.

بیشتر بخوانید : بهترین پماد برای درد مفاصل زانو

موقعیت‌های خواب و راحتی زانو پس از عمل مفصل باید چگونه باشند؟

بعد از اینکه نکات ذکر شده در بالا را امتحان کردید، اکنون می‌توانید روی یافتن یک  موقعیت خواب خوب برای راحت نگه داشتن پا تمرکز کنید. از آنجایی که خواب برای بهبودی بسیار مهم است، نیازی به بالا نگه داشتن پا در هنگام خواب نیست. بالا بردن پا در شب بسیار ناراحت کننده است و باعث می‌شود به دلیل درد زیاد از خواب بیدار شوید. همچنین، یکی دیگر از تصورات غلط رایج، اجتناب از خم کردن زانو در هنگام خواب است. خم کردن زانو در هنگام خواب کاملا اشکالی ندارد، به خصوص اگر این تنها راهی باشد که می‌توانید به یک موقعیت راحت برسید.

·         خوابیدن به پشت جزو خواب و راحتی زانو بعد از عمل مفصل است

رایج ترین حالت خوابیدن بعد از تعویض زانو، خوابیدن به پشت است. قرار دادن یک بالش یا زیر پای جراحی‌شده‌ی شما می‌تواند به حفظ راحتی ساق پا ک زانو کمک کند. بالش باید از پایین ران تا زانو قرار گیرد. قرار دادن بالش که از ساق پا شروع می شود بسیار ناراحت کننده خواهد بود و باعث کشیدگی زانو می‌شود.

·         خوابیدن در طرف غیر جراحی

پس از تعویض مفصل زانو، خوابیدن به پهلو، اشکالی ندارد. اگر می‌خواهید به پهلوی خود بخوابید، نیاز دارید که یک بالش در فاصله بین پاهایتان قرار گرفته باشد و یک بالش به صورت افقی زیر مچ پای شما (پای جراحی) قرار گیرد. اگر از بالش زیر مچ پا استفاده نکنید، قسمت خارجی زانوی شما شروع به درد گرفتن میکند. هنگام خوابیدن به پهلو مهم است که زانو را در یک راستا به بدن نگه دارید.

·         خوابیدن به سمت زانوی جراحی شده

خوابیدن به این سمت در ابتدا می‌تواند ناراحت کننده باشد. این پوزیشن بیشتر بین هفته های 3 تا 6 بعد از جراحی استفاده می‌شود. اگر این وضعیت در اولین امتحان احساس خوبی در شما از، یک هفته صبر کنید و دوباره آن را امتحان کنید.

برای امتحان این وضعیت، یک بالش را روی تخت قرار دهید و پای خود را در روی آن قرار دهید. سپس به یک بالش دیگر در بالای پای خود نیاز دارید تا هر گونه ناراحتی ناشی از خوابیدن در این موقعیت را کاهش دهد.

·         خوابیدن روی شکم تا چند وقت بعد از عمل ممکن نیست

وضعیت دیگری که ممکن است در هفته‌های پس از جراحی قابل تحمل نباشد، خوابیدن روی شکم است. این حالت عموما بدلیل افزایش فشار روی زانو و محل جراحی، کمترین میزان مطلوبیت را دارد. با این حال، بسیاری از افراد قبل از جراحی روی شکم خود خوابیده‌اند و ممکن است در خواب ناخودآگاه بخواهند روی شکم دراز بکشند. که برای جلوگیری از این اتفاق و غلت زدن می‌توانید یک یا دو بالش در دو طرف خود قرار دهید.

·         خوابیدن روی کاناپه؛ انتخاب برخی افراد

خوابیدن روی کاناپه یکی دیگر از گزینه هایی است که به نظر می رسد مستقیما پس از جراحی به خوبی کار می‌کند. به طور کلی در مقایسه با تختی که ممکن است خیلی بلند باشد، نشستن و بلند شدن از روی کاناپه آسان‌تر است. سفتی یا نرمی مبل ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که برای داشتن یک خواب خوب در شب به آن نیاز دارید. هنگام خوابیدن روی مبل (به پشت، پهلو یا شکم) می‌توانید از هر یک از وضعیت‌های ذکر شده در بالا استفاده کنید.

موقعیت‌های خواب و راحتی زانو پس از عمل مفصل باید چگونه باشند؟

بنابراین نحوه خوابیدن پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو بسیار مهم است زیرا خواب در فرآیند بهبودی و بهبود عملکرد مفصل زانو تأثیرگذار است. خواب در وضعیت مناسب به کاهش فشار و وزن بر مفصل زانو کمک می‌کند. خوابیدن به صورت مناسب و به توصیه پزشک باعث جلوگیری از ایجاد مشکلات بعدی در مفصل زانو می‌شود. این اشکالات می‌توانند شامل تغییرات مفصلی، انحراف‌ها یا خارهای زانویی باشند.

به همین دلیل، پیروی از توصیه‌های پزشکتان در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل تعویض مفصل زانو بسیار مهم است تا فرآیند بهبودی بهتر و سریع‌تری داشته باشید و عملکرد مفصل زانو بهینه شود.

مقاله مرتبط : فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

چرا مفصل زانو پس از عمل در شب بیشتر درد می‌کند؟

محتمل ترین دلیل این امر این است که روند بهبود طبیعی بدن در شب کند می‌شود. این بدان معنی است که در روند نقاهت بدن ، تشکیل بافت اسکار و بهبودی پس از عمل جراحی بیشتر طول می‌کشد.

سریعترین راه برای بهبودی پس از تعویض مفصل زانو چیست؟

 افرادی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار گرفته‌اند مسیر طولانی بهبودی را پیش رو دارند. آنها باید برای مدت طولانی مسکن مصرف کنند، اما همچنین باید عضلات خود را تمرین دهند تا قدرت خود را بازیابند.

بعد از تعویض زانو مدت بعد می‌توانم راه بروم؟

برخی از افراد پس از چند هفته بهبودی می‌توانند به تنهایی راه بروند، اما بسیاری از آنها به واکر یا عصا برای حمایت نیاز دارند.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

1 دیدگاه در “نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

  1. بازتاب: علی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *