مقالات

آسیب و عوارض توالت ایرانی بر زانو درد

آسیب و عوارض توالت ایرانی بر زانو درد

بسیاری از افراد در سنین مختلف و به دلایل متعدد از درد آزاردهنده مفاصل رنج می‌برند. مفصل زانو به عنوان یکی از مهم‌ترین مفاصل بدن، نقش برجسته‌ای در حرکت دارد. التهاب و خوردگی مفاصل زانو در موارد مختلف با درد، بی‌حسی، خشکی، سفتی و محدودیت دامنه حرکتی همراه است. سبک زندگی و نحوه انجام‌ فعالیت‌های روزمره بر کاهش یا افزایش درد زانوها موثر است‌. استفاده از توالت ایرانی از جمله عواملی است که در تشدید درد زانوها اثر گذاشته و روند بهبود را کند می‌کند. در این مقاله از به طب آنلاین به بررسی عوارض توالت ایرانی بر زانو درد پرداخته و تاثیرات آن را عنوان می‌کنیم.

توالت ایرانی و درد زانو ؛ آیا توالت ایرانی بر زانو درد تاثیر دارد؟

زانو به عنوان بزرگ‎ترین مفصل بدن، به طور مداوم وزن بدن را تحمل کرده و متحمل فشار می‌شود. افزایش شدت فشار بر مفصل زانو سبب تحریک، التهاب و فرسودگی آن شده و آسیب‌های متعددی ایجاد می‌کند. ابتلا به بیماری‌های زانو در نتیجه همین آسیب‌ها حاصل می‌شود و سبب آزار فرد خواهد شد.

استفاده روزانه از توالت ایرانی بر وخامت درد و گسترش التهاب زانوها در افراد مبتلا به این بیماری‌ها موثر است. هنگام استفاده از توالت ایرانی، درد و سر شدن زانوها بیش از پیش نمایان می‌شود. با وارد شدن فشار نامتعادل و مداوم به زانوها، آسیب به زانو افزایش خواهد یافت. چنین فشارهایی موجب بیماری‌هایی نظیر آرتریت و آرتروز زانو می‌شود.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

زانوبند زاپیامکس برای کاهش درد زانو

با زانوبند طبی میتوانید فشار وارده بر زانو در اثر نشستن و برخاستن را کاهش دهید. زیرا که فشاری که در اثر استفاده طولانی مدت از توالت فرنگی بر زانو وارد میشود جبران ناپذیر است. اگر زانو درد مداوم دارید قبل از جراحی و خوردن قرص های گوناگون روش های درمان خانگی و آسان تر و کم هزینه تر را امتحان کنید.

توالت ایرانی و تاثیرش بر زانو؛ استفاده کنیم یا خیر؟

توالت‌های ایرانی بدون قائل شدن ارتفاع از سطح زمین و هم سطح با آن ساخته می‌شوند. هنگام استفاده از این نوع توالت، فشاری نامتعادل به زانوها وارد شده و زانوها ناچار به تحمل وزن بدن خواهند بود. تداوم استفاده از توالت ایرانی، خصوصا برای افرادی که مستعد ابتلا به بیماری‌های زانو هستند، مضر بوده و باعث ایجاد آرتروز خواهد شد.

این بیماری مفصلی در نتیجه فرسوده شدن و تحلیل رفتن غضروف‌ها و ایجاد التهاب در مفاصل زانوها ایجاد می‌شود. آرتروز زانو علاوه بر احساس درد، حرکت بیماران را با اختلال مواجه می‌کند. استفاده از توالت ایرانی در طول روز سبب ایجاد آسیب در زانوها شده و به کمر و ران پا نیز فشار وارد می‌کند.

با وجود تمام مزایای گفته شده، نمی‌توان ارتباط توالت ایرانی و تاثیرش بر زانو را انکار کرد. استفاده مکرر از این نوع توالت باعث ایجاد درد در زانوها شده و فرسایش این مفاصل را سرعت می‌بخشد. افرادی که تمایل به استفاده از توالت ایرانی دارند می‌توانند جهت ممانعت از ایجاد آسیب‌های این ‌چنینی، هنگام نشستن، وزن بدن را به کف پاها منتقل کنند. به این شکل فشار اعمال شده بر زانوها کاهش یافته و از شدت آسیب کاسته می‌شود

توالت ایرانی و درد زانو ؛ آیا توالت ایرانی بر زانو درد تاثیر دارد؟

معایب استفاده از توالت ایرانی برای مفصل زانو در مقابل توالت فرنگی

امروز معایب و عوارض توالت ایرانی بر زانو درد اثبات شده است که در ادامه آن‌ها را ذکر می‌کنیم:

 • استفاده از توالت ایرانی با اثر گذاری مستقیم بر مفاصل زانو، فشار زیادی به آن‌ها وارد می‌کند. در حقیقت تحمل وزن و فشار کل بدن در زمان استفاده از این نوع توالت بر عهده زانوها است. به این شکل در گذر زمان مفاصل زانو دچار ساییدگی شده و فرسوده می‌شوند. ایجاد آرتروز زانو و درد در قسمت زانو، کمر و ران، نتیجه استفاده مکرر از توالت ایرانی است.
 • عدم وجود سرپوش بر روی توالت ایرانی نیز توزیع بخارات و سموم مضر در هوا را افرایش داده و سبب ایجاد آسیب در پوست و ریزش مو‌ها می‌شود.

مقایسه توالت ایرانی و فرنگی؛ کدام بهتر است؟

توالت ایرانی و توالت فرنگی دارای ویژگی‌های مختلفی هستند. مزایا و معایب این دو نوع توالت می‌تواند برای افراد با شرایط خاص، مفید یا مضر باشد. به عنوان مثال برای آن دسته از افراد که دچار مشکلات گوارشی نظیر یبوست هستند یا در هنگام دفع احساس مشکل می‌کنند، استفاده از توالت ایرانی و سنتی گزینه مناسب‌تری محسوب می‌شود. اما بدیهی است که استفاده از توالت فرنگی برای افرادی با مشکلات حرکتی و افرادی که در ناحیه کمر، پاها و … دچار مشکل هستند، انتخابی ایده‌آل است.

مزایای استفاده از توالت فرنگی چیست؟

اکنون که به مقایسه توالت ایرانی و فرنگی پرداختیم، خوب است تا با مزایای استفاده از توالت فرنگی نیز آشنا شویم:

 1. جلوگیری از ایجاد فشار در ناحیه زانو، کمر و لگن
 2. جلوگیری از درد در افراد مبتلا به آرتروز زانو و کمر
 3. جلوگیری و بهبود بیماری فتق
 4. ممانعت از شل شدن عضلات ناحیه مقعد
 5. مجهز به سرپوش جهت جلوگیری از خروج و توزیع بخارات و سموم ایجاد شده و کاهش آسیب به پوست و مو
 6. سهولت استفاده در خانم‌های باردار

چگونه از ایجاد آسیب در زانو هنگام استفاده از توالت ایرانی جلوگیری کنیم؟

به منظور پیشگیری از ایجاد آسیب در زانو در اثر استفاده از توالت ایرانی، لازم است از استفاده مکرر بپرهیزید. به این‌ معنا که تعداد دفعات استفاده از توالت ایرانی را کاهش داده و استفاده از توالت فرنگی را جایگزین آن کنید. وضعیت نشستن در هنگام استفاده از توالت فرنگی به گونه‌ای است که مانع انتقال وزن فشار حداکثری به زانو می‌شود. این توالت‌ها عوارض استفاده از توالت ایرانی را ندارند و در حفظ سلامت زانو و مفاصل اثر مثبت دارند.

چگونه از ایجاد آسیب در زانو هنگام استفاده از توالت ایرانی جلوگیری کنیم؟

تمامی توصیه‌ها مبنی بر این است که افراد مبتلا به مشکلات زانو و کمر، از توالت فرنگی استفاده نمایند. در صورتی که فرد امکان استفاده از توالت فرنگی را نداشته باشد، لازم است رعایت دستور العمل‌هایی نظیر انجام فعالیت‌های ورزشی مخصوص برای تقویت مفاصل و عضلات را جدی بگیرد. به این ترتیب می‌توان از فرسودگی غضروف میان مفاصل جلوگیری کرده و ریسک ابتلا به آرتروز را کاهش داد.

توالت ایرانی و آسیب به زانو

استفاده از توالت ایرانی به سبب وضعیت نشستن و ایجاد فشار و وزن کل بدن بر روی زانوها در تشدید بیماری‌های مرتبط با مفصل زانو و کمر نقش دارد‌. باتوجه به آنچه که از عوارض توالت ایرانی بر زانو درد و تاثیرات آن گفته شد، به افراد مبتلا به این نوع بیماری‌ها توصیه می‌شود به جای استفاده از توالت ایرانی، از توالت فرنگی استفاده کنند تا نشانه‌های درد در نواحی مفصل زانو کاهش یابد.

 1. آیا استفاده از توالت ایرانی بر درد زانو می‌افزاید؟

 • بله، استفاده از این نوع توالت بر زانوها فشار وارد می‌کند و به همین دلیل به افراد مبتلا به آرتروز توصیه نمی‌شود.
 1. استفاده از کدام توالت برای خانم‌های باردار مناسب است؟

 • به خانم‌های باردار استفاده از توالت فرنگی پیشنهاد می‌شود.
 1. استفاده از توالت فرنگی بهتر است یا توالت ایرانی؟

 • هر یک از این دو دارای مزایا و معایبی هستند که استفاده از هر یک با توجه به شرایط جسمانی پیشنهاد می‌شود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

2 دیدگاه در “آسیب و عوارض توالت ایرانی بر زانو درد

 1. احمد علیخانی گفت:

  درسته همش

 2. بازتاب: ساوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *