مقالات

بهترین مدل خوابیدن برای گودی کمر؛ چطور بخوابیم تا کمردرد نگیریم؟

بهترین مدل خوابیدن برای گودی کمر

آیا با بهترین و بدترین روش‌های خوابیدن آشنا هستید؟ آیا می‌دانستید نحوه استراحت شما در بروز مشکلاتی مانند گودی کمر تاثیر دارد؟ در حال حاضر تعداد زیادی از افراد از مشکلاتی مانند کمردرد رنج می‌برند. منشا درد کمر می‌توانند بسیار متفاوت باشد؛ اما نحوه خوابیدن شما در بهبود یا تشدید درد کمر تاثیر زیادی دارد. برای مثال روش صحیح خوابیدن برای گودی کمر قرار دادن بالش کوچک میان زانوها و به پهلو خوابیدن است.

اگر در حال حاضر دچار عارضه کمر درد هستید، با تغییر روش استراحت به درمان سریع‌تر خود کمک کنید. در این مقاله قصد داریم در خصوص روش صحیح خوابیدن، بهترین روش‌های درمان کمر درد و علل ایجاد عارضه گودی کمر صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا بتوانیم با ارائه بهترین نکات در مقالات طب آنلاین، سهم زیادی در بهبود مشکلات شما داشته باشیم.

گودی کمر یا لوردوز چیست؟

در تعریف پزشکی لوردوز یا گودی کمر به خمیدگی ستون فقرات گردن یا کمر رو به جلو گفته می‌شود. ستون فقرات ناحیه گردنی و ستون فقرات قسمت کمری به طور طبیعی کمی به سمت جلوی بدن شما مایل هستند. این انحنا به حفظ وضعیت طبیعی، استقامت و تعادل کمک می‌کند. زمانی که ستون فقرات بیش از اندازه انحنا پیدا کند، به آن انحنای لوردوتیک یا گودی کمر گفته می‌شود.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

در ستون فقرات ناحیه گردن، انحنای 30 تا 40 درجه و در ستون فقرات ناحیه کمر، انحنای 40 تا 60 درجه طبیعی است. متاسفانه نحوه خوابیدن و یا نشستن اشتباه سبب انحنای غیر طبیعی و کمر درد یا گردن درد  می‌شوند. اغلب پزشکان متخصص انجام حرکات کششی و اصلاحی را برای کمک به بهبود وضعیت بدن پیشنهاد می‌کنند.

به همین دلیل گفته می‌شود اکثر افراد دارای عارضه گودی کمر به درمان خاصی نیاز ندارد. دقت داشته باشید در صورتی که به موقع سبک استراحت خود را تغییر نداده و با انجام حرکات اصلاحی برای رفع مشکل گودی کمر تلاش نکنید، احتمال تشدید آسیب وجود دارد.

گودی کمر یا لوردوز چیست؟

مهم‌ترین علت گودی گمر چیست؟

در اکثر مواقع مهم‌ترین علت گودی کمر نشستن و یا خوابیدن با حالت اشتباه است. با این حال مشخص شده که ابتلا به بعضی از بیماری‌ها باعث تشدید ایجاد گودی کمر می‌شود.

مهم‌ترین عارضه‌هایی که سبب گودی کمر می شوند، عبارتند از:

 • اسپوندیلولیستزیس
 • آکندروپلازی
 • پوکی استخوان
 • استئوسارکوم
 • دیستروفی عضلانی
 • کیفوز
 • اضافه وزن
 • انسفالوپاتی استاتیک
از تکنولوژی جدید درمان کمردرد غافل نشوید!

چگونه متوجه اختلال گودی کمر شویم؟

احتمالا در حال حاضر احتمالا مهم‌ترین سوال شما این است که چگونه متوجه اختلال گودی کمر شویم؟ مهم‌ترین و بارزترین علامت گودی کمر انحنای بیش از حد ستون فقرات به سمت داخل بدن است. متناسب با محل آسیب(کمر یا گردن) عارضه لوردوز می‌تواند سبب برآمدگی بیش از حد قسمت باسن یا معده شود. همچنین به دلیل انحنای زیاد کمر، افراد مبتلا به لوردوز به سختی می‌توانند روی زمین دراز بکشد. در بسیاری از موارد، گودی کمر، ظاهر افراد را در هنگام ایستادن و راه رفتن تغییر می‌دهد.

درباره بهترین قرص شل کننده عضلات کمر بیشتر بخوانید

توجه داشته باشید از لحاظ ظاهری این عارضه علائمی شبیه مشکلات دیگری مانند کیفوز دارد. به همین دلیل برای تشخیص قطعی نوع مشکل خود باید علائم زیر را بررسی کنید.

علائم گودی کمر عبارتند از:

 • درد کمر و گردن
 • سیاتیک، درد کمر شدیدی که به ناحیه پاها نیز کشیده می‌شود.
 • ضعف شدید، احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی
 • زمانی که به پشت می‌خوابید، قسمت میانی کمر شما با زمین فاصله‌ی زیادی دارد.
 • بی اختیاری ادرار (تعداد کمی از افراد)
 • اختلال در انجام برخی از فعالیت‌‌های جسمانی
 • درد در قسمت پایین کمر
 • چاقی در قسمت شکم
 • عدم تحرک
 • دردهای شوک مانند کمر یا گردن
 • ناتوانی برای انجام بعضی از حرکات ورزشی

بهترین روش خوابیدن برای گودی کمر چیست؟

ایستادن، نشستن و خوابیدن اشتباه فشار زیادی به گردن، باسن و کمر وارد می‌کنند و باعث ایجاد یا حتی بدتر شدن کمردرد می‌شوند. به همین دلیل حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات هنگام دراز کشیدن در تخت بسیار اهمیت دارد. برای حفظ انحنای طبیعی بدن در هنگام خوابیدن سر، شانه‌ها و باسن خود را در یک راستا قرار داده و در صورت امکان کمر خود را به دیوار یا بالش مناسب تکیه دهید. علاوه بر این قرار دادن بالش کوچک میان زانوها از زانو درد جلوگیری کرده و به حفظ انحنای صحیح کمر کمک می‌کند. برای آشنایی بیشتر در خصوص روش صحیح خوابیدن برای گودی کمر، به مثال‌های زیر توجه کنید.

بهترین روش خوابیدن برای گودی کمر چیست؟

بهترین روش‌های استراحت برای جلوگیری از گودی کمر:

1. به پهلو بخوابید و یک بالش بین زانوها قرار دهید

در هنگام استراحت به شانه راست یا چپ بخوابید و بین زانوهای خود بالش نرم و کوچکی را قرار دهید. این روش خوابیدن سبب حفظ انحنای طبیعی کمر و مراقبت از استخوان‌های ناحیه گردن، باسن، لگن و کمر شما می‌شود. افرادی که دچار فتق دیسک کمر هستند، این روش بهترین مدل خوابیدن برای آنها است.

2. خوابیدن به سمت کمر برای کاهش درد ناشی از گودی کمر

اگر دچار درد گردن هستید، بهترین حالت استراحت برای تسکین درد و بهبود وضعیت فعلیتان، خوابیدن به سمت کمر است. صاف خوابیدن سیب توزیع مساوی وزن در کل بدن می‌شود. به همین دلیل دیگر دچار عوارضی مانند: ضعف و بی حسی نخواهید بود. برای اینکه به زانوهای شما فشار کمتری وارد شود، پیشنهاد می‌کنیم در زمان استراحت یک بالش کوچک را زیر زانوهای خود قرار دهید.

3. استراحت به صورت جنینی

یکی از بهترین روش‌های تسکین سریع دردهای کمر، استراحت به صورت جنینی است. استراحت به صورت جنینی یعنی به پهلو خوابیده و زانوهای خود را به سمت قفسه سینه خم کنید. این سبک استراحت سبب تسکین درد کمر و گردن شما خواهد شد. علاوه بر این می توانید به جای زانوهای خود، یک بالش و یا پتو سبک را بغل کنید تا سبب حفظ ایزومتریک کمرتان شوید.

4. خوابیدن به سمت شکم

دقت داشته باشید، خوابیدن به شکم بدترین روش استراحت برای افراد مبتلا به گودی کمر و یکی از بهترین روش های استراحت برای افرادی است که دچار تنگی کانال ستون فقرات هستند. برای اینکه کمتر دچار عوارض ناشی از این روش استراحت شوید، زیر باسن و شکم خود بالش نرم و کوچکی را قرار دهید.

گودی کمر یا لوردوز چیست؟

حرکات اصلاحی مناسب برای گودی کمر

خوشبختانه در حال حاضر روش‌های موثری برای اصلاح و درمان گودی کمر وجود دارد. بهترین و کم خطرترین روش درمان انجام حرکات اصلاحی ورزشی است. بهترین ورزش برای گودی کمر حرکت دراز نشست است. اگر به دلیل کمر درد شدید قادر به انجام این حرکت ورزشی نیستید، به حرکات پیشنهادی زیر توجه کنید.

کشش فلکسور هیپ یکی از روش‌های تسکین دردهای کمر

برای انجام حرکت کششی فلکسور هیپ، یک زیر انداز نرم مانند تشک یوگا تهیه کنید. ابتدا پای راست خود را جلوی بدن قرار دهید. دقت داشته باشید که پای راست شما نسبت به زانو زاویه 90 درجه تشکیل داده باشد. سپس خم شده و زانوی چپ را به صورت کشیده و مستقیم به سمت عقب بدن روی مت قرار دهید.

شانه‌ها را به سمت پایین و عقب بکشید. بدون قوس دادن به کمر، لگن و ستون فقرات، دست‌هایتان را به آرامی روی مت بگذارید. دقت داشته باشید در این حرکت ورزشی اگر کمر خود را خم کنید، احتمال درد کمر وجود دارد. کشش فلکسور هیپ را هر بار 30 تا 45 ثانیه حفظ کنید. برای نتیجه گیری بهتر می‌توانید بعد از تمرین از کمربند پلاتینر استفاده کنید. توصیه می‌شود کشش فلکسور هیپ را روزانه 2 تا 5 مرتبه برای هر دو پا انجام دهید.

حرکت گربه مناسب‌ترین ورزش برای گودی کمر

برای انجام حرکت ورزشی گربه، دست‌ها و زانوها را روی زمین یا تشک یوگا قرار دهید. در این حرکت باید زانوها به اندازه عرض لگن از هم باز شده و مستقیماً زیر باسن قرار بگیرند. انگشتان پا را جمع کنید و دست‌های خود را مستقیماً زیر شانه و رو به جلو قرار دهید. با انقباض عضلات شکم به ستون فقرات خود حرکت دهید. در حین انجام این حرکت به آرامی نفس بکشید تا ستون فقرات به سمت بالا و پایین خم شود. اجازه دهید چند ثانیه سر شما کمی به سمت پایین به صورت خم باقی بماند. حدود 10 تا 15 ثانیه به دم و بازدهم و انبساط و انقباض کمر ادامه دهید.

پس از چند تکرار، عضلات کمر خود را شل کنید. کشش گربه بهترین حرکت برای درمان فتق دیسک کمر است. فقط در این حرکت مراقب زانوهایتان باشید که آسیب نبینید میتوانید این حرکت را همراه با زانوبند زاپیامکس آلمانی هم انجام دهید.

حرکت گربه مناسب‌ترین ورزش برای گودی کمر

جمع بندی روش صحیح خوابیدن برای گودی کمر

در این مقاله در خصوص عارضه گودی کمر، علت، علائم، بهترین ورزش برای گودی کمر و روش‌های مناسب خوابیدن صحبت کردیم. انحنای شدید کمر یکی از شایع‌ترین عارضه‌های ناشی از سبک زندگی اشتباه است. متاسفانه عدم تحرک، ضعف عضلات و خوابیدن اشتباه سبب افزایش انحنای کمر می‌شود. خوشبختانه در حال حاضر درمان‌های موثری برای اصلاح فرم کمر و گردن وجود دارد. به همین دلیل در مدت زمان کوتاه و سادگی می‌توانید از شر درد کمر ناشی از انحنای زیاد خلاص شوید.

سوالات متداول روش صحیح خوابیدن برای گوشی کمر

 1. چه آزمایش‌هایی برای تشخیص لوردوز تجویز می‌شود؟

بهترین آزمایش های تشخیصی گودی کمر شامل: ام ار آی، سی تی اسکن و تصویر برداری با اشعه ایکس است.

 1. برای کاهش انحنا کمر چه درمان هایی پیشنهاد می‌شود؟

برای اصطلاح سریع فرم کمر می توانید از حرکات اصلاحی فیزیوتراپی استفاده کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *