مقالات

زانو درد بعد از ترک اعتیاد + رایج‌ترین علائم پس از ترک اعتیاد

زانو درد بعد از ترک اعتیاد + رایج‌ترین علائم پس از ترک اعتیاد

بهترین راهکار برای کاهش درد زانو بعد از ترک اعتیاد چیست؟ چرا پس از ترک اعتیاد دچار درد بدن می‌شویم؟

 ترک مواد مخدر برای بسیاری از افراد نوعی تجربه استرس آور و تا حدودی دردناک است. زمانی که تصمیم می‌گیرید مواد مخدر یا الکل یا ترک کنید، بدن شما تلاش می‌کند سیستم‌های مختلف خود را سم زدایی کند. سم زدایی بدن با عوارض مختلفی همراه است. یکی از مهم‌ترین عوارض سم زدایی بدن، زانو و کمر درد است. به طور کلی بدن درد در حین سم زدایی بدن شایع بوده و حتی متاسفانه روی و فعالیت‌های روزمره شما تأثیر می‌گذارد.

نگران نباشید! این دردها را می‌توان از طریق هیدراتاسیون، استراحت و درمان دارویی کاهش داد. در این سری از مقالات تصمیم داریم بهترین راهکارهای کاهش درد زانو پس از ترک اعتیاد را بررسی کنیم. اگر در حال حاضر مهم‌ترین دغدغه شما کاهش درد بدن ناشی از ترک اعتیاد است، در به طب آنلاین با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

اثرات ترک اعتیاد روی بدن

زمانی که بلاخره بدن شما تلاش می‌کند نسبت به اثرات سوء مواد مخدر بخش‌های مختلف خود را سم زدایی کند، عوارض جانبی متنوعی ایجاد می‌شود. این عوارض به شکل دردهای شدید، خفیف و حتی مداوم مشخص می‌شوند. برای مقابله و کاهش درد بدن بسیار اهمیت دارد که دقیقا بفهمیم منشا این دردها کجاست و چرا ایجاد می‌شوند.  

علائم عمده ترک اعتیاد شامل: اضطراب، تپش قلب، بی خوابی، بدن درد و تب است. بسیاری از علائم فیزیکی ترک اعتیاد در عرض 12 ساعت پس از قطع مصرف داروی مورد نظر معتادان ظاهر می‌شود. مسلما هر چه مدت زمان اعتیاد فرد به ماده مخدر بیشتر باشد، علائم و دردها بیشتر خواهند بود.

درد معده؛ یکی از عمده‌ترین اثرات ترک اعتیاد

در طول فرآیند سم زدایی، معمولاً افراد دچار مشکلات گوارشی مانند: تهوع، استفراغ و اسهال می‌شوند. این علائم به دلیل واکنش بدن به توقف ناگهانی مصرف ماده‌ای است که در مدت زمان طولانی به آن وابسته شده است. عملکرد معده نیز در این مدت دچار اختلال می‌شود. بسیاری از افراد پس از ترک اعتیاد بعد از مصرف غذا دچار دل دردهای شدید و طولانی می‌شوند.

نوشیدن آب و هیدراته نگه داشتن بدن به کاهش درد معده ناشی از ترک اعتیاد کمک می‌کند. برای کاهش این دردها حداقل یک هفته از غذاهای ساده مانند: کراکر، نان تست یا آبگوشت استفاده کنید تا دچار معده درد نشوید. علاوه بر این داروهایی وجود دارند که هضم غذا را بیشتر می‌کنند. شما می‌توانید زیر نظر پزشک این داروها (اغلب حاوی نعنا هستند) را مصرف کنید. اگر دردها و مشکلات گوارشی شما شدید شد و یا برای مدت طولانی ادامه داشت، برای درمان و کاهش درد با پزشک متخصص مشورت کنید.

خستگی شدید و مداوم ناشی از ترک مواد مخدر

بسیاری از افراد در طول ترک اعتیاد، دچار خستگی شدید و مداوم می‌شوند. به طوری که قادر به انجام بسیاری از فعالیت‌های روزمره خود نیستند. در طول فرآیند سم زدایی بدن تلاش می‌کند بدون ماده مخدر انرژی زا سطح فعالیت و انرژی خود حفظ کند. بنابراین طبیعی است که نسبت به روزهای گذشته کمتر احساس اعتماد بنفس و انرژی داشته باشید.

اثرات ترک اعتیاد روی بدن

پیشنهاد می‌کنیم در طول فرآیند ترک اعتیاد، از لحاظ کاری به خود فشار نیاورده و سعی کنید خواب کافی داشته باشید. حداقل یک ماه 7 تا 8 ساعت در طول شب خواب آرام داشته باشید. برای افزایش سطح انرژی در فعالیت‌هایی مانند: مدیتیشن و یوگا درمانی شرکت کنید تا آرامش بیشتری داشته باشید.

برنامه غذایی سالم و پرکالری، انرژی مورد نیاز بدن را برای انجام فعالیت‌های روزانه در اختیار شما قرار می‌دهد. علاوه بر این مصرف منابع غنی از پروتئین سبب کاهش دردها و گرفتگی زانو می‌شود. به طور کلی انجام ورزش‌های ملایم مانند: ورزش‌های کششی و پیاده روی به کاهش تنش، کرختی و درد بدن کمک کرده و آرامش را به شما بازمیگرداند.

زانو درد در هنگام ترک اعتیاد

بدن درد در حین سم زدایی به روش‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد. در بیشتر موارد شدیدترین و چالش برانگیزترین درد برای این افراد، زانو درد است. جالب است که بدانید زانو درد با دردهای دیگری مانند: سردرد، خستگی و کمر درد نیز همراه است. علاوه بر این برخی از افراد ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا مانند: درد استخوان، لرز و تب را در طول ترک اعتیاد تجربه کنند.

شدت بدن درد در طول سم زدایی به نوع ماده‌ مخدری بستگی دارد که فرد تلاش می‌کند آن را ترک کند. برای مثال کسانی که به کوکائین معتاد هستند ممکن است در مقایسه با افرادی که الکل را کنار می‌گذارند، بدن درد شدیدتری را تجربه کنند. مدت زمان تجربه زانودرد نیز در افراد مختلف متفاوت است. به طوری برخی از افراد تنها چند روز دچار زانودرد هستند و برخی دیگر چندین ماه به طور مداوم دچار این مشکل هستند.

استفاده از کمپرس داغ و ماساژ زانو با روغن‌های گیاهی گرم باعث تسکین درد و شل شدن عضلات می‌شود. علاوه بر این دوش گرفتن در حمام گرم و گذاشتن زانوها در آب حاوی نمک اپسوم نیز سبب افزایش آرامش و کاهش درد می‌شود.

ورزش کردن (کشش سبک) به دلیل کاهش تنش و افزایش جریان خون سبب تسکین سریع‌تر زانو درد بعد از ترک اعتیاد می‌شود. اگر درد زانو باعث شده که قادر به انجام فعالیت‌های معمولی روزمره خود نباشید، پس از مشورت با پزشک مصرف داروهای مسکن را آغاز کنید.

اثرات ترک اعتیاد روی بدن

اضطراب و افزایش تحریک پذیری پس از ترک اعتیاد

علاوه بر علائم جسمی، متاسفانه ترک اعتیاد چالش‌های عاطفی و روانی را نیز برای فرد به همراه دارد. بسیاری از افراد ممکن است در طول ترک اعتیاد، سطح اضطراب بیشتری را تجربه کنند. علت افزایش تحریک پذیری و اضطراب، عدم تعادل مواد شیمیایی در بدن است؛ زیرا به هر حال بدن شما تلاش می‌کند بدون ماده‌ای که به آن وابسته شده است عملکردهای مختلف خود را تنظیم کند.

اضطراب به روش‌های مختلفی مانند: احساس بی قراری، عصبی بودن و ترس ظاهر می‌شود. در طول ترک اعتیاد میزان تمرکز افراد نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط افراد به دلیل تحریک پذیری، اضطراب و عدم توانایی در مدیریت احساسات ترجیح می‌دهد از اجتماع دور باشد.

تنفس عمیق، مدیتیشن و یوگا به آرامش ذهن و بدن کمک کرده و احساس اضطراب و تحریک پذیری را کاهش می‌دهد. توصیه می‌کنیم در این وضعیت موقعیت‌ها یا افکاری را که باعث اضطراب شما می‌شود؛ بشناسید و روی راه‌های کنار آمدن با آنها تمرکز کنید. در فعالیت‌هایی مانند: ورزش، مطالعه گروهی کتاب یا پیاده روی که باعث شادی و آرامش شما می‌شوند؛ شرکت کنید

در این زمان چالش برانگیز برای دریافت حمایت عاطفی به دوستان و خانواده خود متکی باشید. در صورت نیاز به یک گروه مشابه با شرایط خود بپیوندید. تجربه طیف تنوعی از احساسات مانند: اضطراب و تحریک پذیری کاملا طبیعی است. بپذیرید که این احساسات موقتی هستند و باید در این دوران بیشتر از همیشه به فکر خود باشید.

بی خوابی ناشی از ترک اعتیاد

یکی دیگر از علائم رایج ترک اعتیاد، بی خوابی است. این اختلال به دلیل ترکیبی از عوامل مانند: ناراحتی فیزیکی، اضطراب و بهم خوردن تعادل مواد شیمیایی در مغز ایجاد ‌می‌شود. همانطور که قبلاً اشاره شد، دردهای ناشی از ترک اعتیاد باعث می‌شوند فرد نتواند به اندازه کافی استراحت کند. علاوه بر این افزایش سطح اضطراب و تحریک‌پذیری نیز ذهن را دچار تشویش کرده و خواب آرام را چالش‌برانگیز می‌کند.

همچنین کناره گیری از اجتماع و انجام فعالیت‌های فیزیکی مختلف منجر به ایجاد تغییرات منفی در مغز شده و چرخه طبیعی خواب را مختل کند. در نهایت این موارد منجر به بی خوابی، درد بدن و افزایش تحریک پذیری می‌شوند. برای رفع بی خوابی در طول ترک اعتیاد، از یک برنامه روتین قبل از خواب (مانند مطالعه در نور کم) پیروی کنید. اجتناب از کافئین و وسایل الکترونیکی نیز به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند. اگر بی خوابی ادامه یافت، بهتر است با یک متخصص روانشناس مشورت کنید.

تاثیرات ترک سیگار بر بدن

احساس ناراحتی در طول ترک دارو

کناره گیری از دوستان و خانواده هم از نظر جسمی و هم از نظر احساسی یک تجربه بسیار ناراحت کننده است. به طور همزمان واکنش بدن به قطع ناگهانی یک ماده منجر به احساس اضطراب، زانو درد، مشکلات گوارشی، تحریک پذیری و بی خوابی ‌می‌شود. مجموعه این علائم انجام فعالیت‌های روزانه را چالش برانگیز کرده و روی توانایی بدن در فرآیند سم زدایی تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل حمایت شدن توسط خانواده و دوستان در این دوران بسیار اهمیت دارد.

پیشنهاد می‌کنیم فعالیت‌هایی مانند: گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم یا خواندن کتاب را انجام دهید تا ذهن‌تان را از اضطراب دور شود. همچنین تمرکز روی تنفس می‌تواند به کاهش دردهای جسمی و تقویت آرامش کمک کند. نوشیدن آب زیاد سبب دفع سموم از بدن شده و شدت برخی از علائم ناشی از ترک اعتیاد را کاهش می‌دهد. استفاده از کمپرس گرم و سرد نیز باعث کاهش درد بدن و آرامش می‌شود. مجددا توصیه می‌شود از داروهای مسکن برای درد زانو و به طور کلی درد بدن زیر نظر پزشک استفاده کنید.

توجه داشته باشید تحمل این گونه دردها در حین ترک اعتیاد همیشه چالش برانگیز هستند؛ اما عبور از این مرحله برای بهبودی طولانی مدت شما ضروری است. برای تحمل بیشتر این دوران به تغییرات مثبت فکر کرده و مواردی را به خود یاددآوری کنید که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید.

روش‌های کاهش درد زانو بعد از ترک اعتیاد

همانطور که گفته گفتیم تجربه این علائم جای نگرانی ندارد! درد بدن، درد زانو و احساس اضطراب کاملا طبیعی هستند. خوشبختانه روش‌های زیادی وجود دارد که در این دوران می‌توانید از شدت علائم خود کاسته و تجربه ترک اعتیاد را تجربه شیرین‌تری کنید. سلامتی شما اهمیت بسیار زیادی برای ما دارد. به همین دلیل در ادامه به بهترین روش های کاهش زانودرد پس از ترک اعتیاد اشاره خواهیم کرد.

  1. استفاده از کمپرس سرد: سرما باعث کاهش انتقال، انتقال دهنده یا نوروترانسمیترهای مربوط به درد می‌شود. به همین دلیل استفاده از کیسه یخ و یا کمپرس مخصوص در مدت زمان کم از شدت دردهای شما می‌کاهد.
  2. استفاده از کمپرس گرم: گرما درمانی باعث افزایش جریان خون و به دنبال آن کاهش درد و تورم می‌شود. در هنگام استفاده از کمپرس گرم توجه داشته باشید که گرما آن باعث سوختی و درد بیشتر شما نشود!
  3. زانوبند طبی: زانوبندهای طبی ابزارهایی هستند که از طریق حمایت از عضلات از تشدید آسیب و درد جلوگیری می‌کنند. یکی از بهترین زانوبندهای طبی، زانوبند زاپیامکس است. این زانوبند از طریق ایجاد گرما و لرزش خفیف در عضلات، از شدن درد زانو میکاهد.

نگه داشتن زانو در ارتفاع بالاتر از سطح قلب: نگه داشن زانو در ارتفاع بالاتر از سطح قلب و استراحت کافی به دلیل کاهش تنش عضلاتی سبب تسکین زانو درد می‌شود.

1. به منظور کاهش درد بهترین تمرین درد زانو چیست؟

بهترین تمرین‌ها برای کاهش درد زانو شامل: تمرین های کششی و هوازی هستند.

2. آیا ترک اعتیاد و درد استخوان ها با یکدیگر ارتباط دارند؟

بله؛ ترک اعتیاد به دلیل ایجاد اختلال در مواد شیمایی و کاهش تحرک سبب دردهای عضلانی و درد استخوان می‌شود.

2. بهترین دارو برای درد زانو ناشی از ترک اعتیاد چیست؟

بهترین دارو برای کاهش دردهای عضلانی ناشی از ترک اعتیاد شامل موارد زیر است:

دیکلوفناک

سلکوکسیب

ناپروکسن

اتوریکوکسیب

ایبوپروفن

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *