مقالات

درمان زانو درد؛ از خانه تا مطب | راه‌هایی برای رهایی از درد زانو و درمان

درمان قطعی زانو درد | به طب آنلاین

درمان زانو درد و بهترین روش احیای زانوهای دردناک همیشه یکی از پرسش‌های اصلی افرادی است که به واسطه حادثه یا افزایش سن دچار درد زانو هستند و با این درد گاه طاقت فرسا، دست و پنجه نرم می‌‎کنند. البته باید دانست که این مشکل سن و سال نمی‌‎شناسند و هرکسی ممکن است به دلیلی به زانو درد دچار شود. شدت و ضعف آن نیز یکسان نیست. گاهی این درد بسیار عذاب آور است و به حدی می‌رسد که شما را از کار و زندگی می‌اندازد و گاهی هم  یک درد معمولی است که می‌شود آن را تحمل کرد. به هر روی انواع مشکلات زانو با علت‌های گوناگون را باید درمان کرد تا کار به جاهای باریک نکشد و پای جراحی و درمان‌های سخت به میان نیاید. در این مقاله از سایت به طب آنلاین درباره انواع درمان‌های زانو اطلاعات مفیدی را دراختیارتان می‌گذاریم. درابتدا به معرفی برخی درمان‌های خانگی می‌پردازیم.

درمان زانودرد با ورزش

برای درمان زانو درد و کاستن از التهاب آن حرکات ورزشی گوناگونی وجود دارد که درصورت انجام متناوب و درست آن تاثیرش را خواهید دید. در واقع ورزش سبب می‌شود تا دامنه حرکتی مفصل زانو بهبود یابد و درد شما را از کار روزانه باز ندارد. برخی ورزش‌هایی که به شما کمک خواهد کرد را به شما معرفی می‌کنیم:

  • تمرین رکاب زدن در هوا: هر دو دست روی زمین باز باشد و پاهایتان را به شکل رکاب در هوا بچرخانید.
  • تمرین بازکردن کامل زانو: روی صندلی بنشینید. زانوهایتان را 90 درجه خم کنید. پایتان را تا حد افقی شدن بالا بیاورید.
  • کشش زانو: دستتان را پشت ران چپ حلقه کنید و به طرف سینه بکشید و پا را کاملا عمود کنید.
  • بالاآوردن مستقیم پا: به پشت دراز بکشید و یک پا را رو به بالا خم کنید. پای دیگر صاف باشد.

البته حرکات موثر دیگری هم برای درمان زانودرد با ورزش وجود دارد  که بسیار موثر است.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

وضعیت بدنی و حمایت از زانو

وضعیت بدن یعنی حالتی که شما می‌ایستید، می‌نشینید و می‌خوابید. اگر همه کارهای روزمره را در وضعیت درست انجام دهیم‌، کمترین فشار بر عضلات تحمیل خواهد شد. وضعیت نامناسب بدنی و الگوی حرکتی ضعیف فشار بیش از حدی به عضلاتمان وارد می‌آورد و زانوهایمان را درگیر خواهد کرد. پس قرار گرفتن در وضعیت مناسب و آگاهی از چگونگی حرکات صحیح مثل شیوه درست نشستن و برخاستن و حمل اجسام، سلامت زانوها را تضمین می‌کند.

کاهش وزن و رژیم غذایی

مفاصل به طور طبیعی به ما کمک می‌کنند تا حرکت کنیم و کارهایمان را انجام دهیم. در واقع بار بدنمان بر دوش مفاصل است و هرچه این بار سنگین‌تر باشد احتمال فرسودگی آن در درازمدت بیشتر خواهد بود. برای همین یکی از توصیه‌های اصلی پزشکان برای درمان زانو درد، کاهش وزن و برداشتن بار از روی مفاصل زانو است؛ زیرا چاقی از عوامل اصلی ایجاد آرتروز زانو است.

فواید ماساژ درمانی برای مشکلات زانو

درمان قطعی زانو درد و ماساژ | به طب آنلاین

ماساژ، یک روش مطمئن برای درمان زانو درد در خانه است. ماساژ را البته باید به صورت ترکیبی انجام داد. پیش از آنکه پایتان را زیر تیغ جراحی بفرستید با کمک یک کارشناس فیزیوتراپی روش ماساژ درمانی را امتحان کنید. انواع ماساژ برای درمان انواع زانو درد  وجود دارد. ماساژ سوئدی، ماساژ میوفاسیال و ماساژ شیاتسو از نمونه‌های ماساژهای مطرح هستند.

گرم و سرد کردن؛ روش کارآمد خانگی برای بهبود زانو

گاهی یخ یک گزینه درمانی است. کاهش جریان خون گاهی انتقال مواد درد زا را کاهش خواهد داد و به کنترل درد کمک خواهد کرد. گرما درمانی پس از وقوع حادثه توصیه نمی‌شود. بهتر است بعد از هفته ششم از گرما درمانی و کمپرس گرم استفاده کنید درواقع هدف از گرم کردن زانو، کاستن از التهابی است که در مراحل پیشرفته بیماری اعمال خواهد شد.

مصرف سرکه سیب بهترین درمان خانگی زانو درددرمان زانو درد با عسل

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی است که در تسکین درد آرتروز زانو بسیار موثر است. انجمن آرتریت آمریکا اعلام کرده که سرکه سیب یک اسطوره غذایی است و  به طور شگفت‌آوری سبب کاهش التهاب و درد زانو می‌شود.

درمان زانو درد با زنجبیل، از واقعیت تا افسانه

به گفته محققان، خواص زنجبیل مانند ایبو بروفن است. نمونه ویژگی‌های زنجبیل از بین بردن التهاب است که اگر هنگام زانو درد به شکل‌های خوراکی یا مالیدنی مصرف شود به شکل موثری درد را کاهش می‌دهد. بسیاری از از افراد درگیر با درد زانو پس از مصرف زنجبیل توانسته‌اند به زندگی عادی بازگردند.

روغن اکالیپتوس با روغن نعناع، روغن زیتون

روغن اکالیپتوس با خواص ضد درد، مشکلات مربوط به درد زانو را برطرف خواهد کرد. این روغن را با نعنا مخلوط کنید  و سپس روغن زیتون را بر آن بیافزایید و آن‌ها را مخلوط نمایید. مالش این روغن روی ناحیه دردناک زانو و نفوذ آن به پوست سبب می‌شود تا دردتان تا حد بسیار زیادی کاهش یابد و احساس خوبی را تجربه کنید. در این مجال به برخی درمان‌های پزشکی نیز اشاره خواهیم کرد.

درمان­‌های پزشکی برای بهبود درد زانو

درمان ها پزشکی با تشخیص نوع آسیب آغاز می‌شود. پزشک پس از معاینات اولیه ممکن است عکسبرداری یا ام ار ای را تجویز کند تا دلیل اصلی مشکل را دریابد و بر اساس تشخیص درست درمان را پیشنهاد دهد.

درمان با دارو و قرص زانودرد

داروها می‌توانند در کاهش درد زانو بسیار موثر باشند که البته نوع آن به تشخیص پزشک بستگی دارد. مسکن‌هایی مثل استامینوفن که در کاهش درد کاربرد دارد و همچنین داروهای استروئیدی برای کاهش التهاب و همینطور آسپرین و ایبوبروفن، داروهایی هستند که در شکل‌های کپسول‌، قرص و آمپول، درد شما را تا حد زیادی آرام می‌کنند.

درمان به روش جراحی

وقتی آسیب زانو آنقدر پیش رود که دیگر اصلاح و کنترل آن امکانپذیر نباشد پزشک ناگزیر به جراحی متوسل خواهد شد. انواع جراحی برای درمان اساسی بخش‌های مختلف زانو وجود دارد که از این میان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • جراحی آرتروسکوپی: این عمل با فرستادن لوله آرتروسکوپ به داخل زانو همراه است. این عمل برای تشخیص نوع عارضه است.
  • جراحی استئوتومی:  در این عمل، قسمتی از استخوان زانو برش داده می‌شود و مفصل زانو جابه جا خواهد شد.
  • آرتروپلاستی: به جراحی تعویض مفصل زانو اطلاق می‌شود.

درمان زانو درد در افراد مسن

شاید احساس کنید که زانو درد سالمندان دیگر درمانی ندارد، اما این گونه نیست. برای درمان از بین رفتن غضروف زانو و دیگر مشکلات در این زمینه، راه‌های گوناگونی برای کاستن از درد زانو در سالمندان وجود دارد که از این جمله می‌توان به پیاده‌روی آرام، استفاده از بانداژ و تغذیه مناسب همراه با کنترل وزن اشاره کرد. همچنین به دلیل عوارض احتمالی قرص‌های شل کننده عضلات در سالمندان، بهتر است از پماد و داروهای خانگی استفاده شود.

درمان قطعی زانو درد با روش‌های مدرن و آسان

درمان قطعی زانو درد و زاپیامکس | به طب آنلاین

سلامتی زانو و مراقبت از آن بسیار مهم است؛ زیرا یکی از پرکاربردترین اعضای بدن به شمار می‌رود. اما راه‌هایی هست که با پیشرفت علم کار بشر را نیز آسان کرده است. یکی از این امکانات جدید، رانوبند زاپیامکس است. زانوبند زاپیامکس با داشتن سه تکنولوژی اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس، به سادگی در کوتاه‌ترین زمان ممکن باعث کاهش درد و دیگر علائم زانودرد خواهد شد. این اثرات ناشی از تکنولوژی‌های به‌کاررفته در این محصول هستند که باعث افزایش جریان خون، بلاک عصبی، ماساژهای ریز و گرمی در نواحی آسیب‌دیده می‌شوند. با خرید زانوبند زاپیامکس می‌توان برای مشکلات مختلف زانو مانند آرتروز، روماتیسم، شکستگی، گرفتگی‌های عضلانی شدید، نقرس و آسیب‌های ورزشی استفاده کرد.

برای زانو درد چی بخوریم؟

استفاده از گیاهان دارویی و قرص‌های مسکن بهترین راه کاهش درد است.

درمان زانو درد خفیف چگونه است؟

برای درمان زانو درد خفیف بهتر است به روش‌های خانگی مانند ورزش و درمان گیاهی عمل کنیم.

برای درمان درد زانو چه دکتری بویم؟

در ابتدا بهتر است یک متخصص ارتوپد و مفاصل شما را ویزیت کند.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *