مقالات

عوارض و فواید استفاده از زانوبند طبی

مدت استفاده از زانوبند طبی

همه افرادی که با زانو درد پس از جراحی دست و پنجه نرم می‌کنند و در دوره نقاهت خود هستند از سختی‌های تسکین درد زانو خبر دارند. درمیان داشتن همزمان استراحت، تمرینات کششی و کمپرس یخ این امکان وجود دارد که کل روز شما برای مدیریت دردتان بگذرد. استفاده از زانوبند یکی از راه‌های ساده و موثر برای تسکین درد است. در این میان باید از نحوه صحیح بستن زانوبند و فواید آن مطلع باشید.

آیا می‌دانید چه مدت زمانی از روز خود را باید از زانوبند استفاده کنید تا میزان اثرگذاری آن به حد مطلوبی برسد؟ نکته مهم این است که استفاده از زانوبند آنقدرها هم ساده نیست! داشتن دانش کافی در رابطه با اینکه چه مدت و چه مقدار زمان لازم است از زانوبند استفاده کنید امری مهم است. با کسب اطلاعات از سایت به طب آنلاین می‌توانید استفاده از زانوبند را به بخش کلیدی توانبخشی خود تبدیل کنید.

آیا استفاده از زانوبند در تمام روز خوب است؟

در برخی موارد افراد گمان می‌کنند استفاده از زانوبند آن هم در تمام طول روز ممکن است سرعت بهبود را افزایش دهد، اما آیا واقعاً این روش پاسخگو است و مشکلی ندارد؟

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

در مواردی خاص که آسیب وارده به زانوهات یا شدید باشد نیاز است که در تمام طول روز از زانوبند استفاده شود. نکته مهم این است که استفاده از زانوبند در تمام طول روز حتی برای بیمارانی که آسیب شدید دیده‌اند نیز فقط در اوایل دوره درمان مجاز است. در این موارد فرد حمایت بسیار مهمی را از زانوبند دریافت می‌کند. با کمک آن فشار وارد بر مفصل زانو کاهش پیدا می‌کند و به حفظ ثبات زانو کمک می‌شود. با پیشرفت روند بهبودی زانو زمان استفاده از زانوبند کاهش پیدا خواهد کرد.

علاوه بر این استفاده از زانوبند در کل روز جنبه‌های منفی نیز دارد. یکی از نگرانی‌هایی که در این باره وجود دارد مشکل آتروفی عضلانی است. اگر در تمام طول روز از زانوبند استفاده کنید و یک حمایت خارجی را به صورت مداوم برای پا فراهم کنید ماهیچه‌های اطراف زانو در مدت طولانی ضعیف خواهند شد. همین مورد می‌تواند منجر به طولانی شدن زمان روند بهبودی و از دست دادن قدرت زانو شود.

یکی از موارد مهم این است که به راحتی خود فکر کنید. استفاده مداوم در طول یک روز کامل می‌تواند منجر به تحریک پوست، ایجاد اصطکاک و نقاط فشار شود. بهتر است که به طور منظم وضعیت پوست خود را چک کرده و اقدامات بهداشتی لازم را برای آن اعمال کنید. همچنین در مواقعی که زانو در حالت ثابت خود است می‌توانید زانوبند را باز کنید تا پوست اجازه تنفس پیدا کند.

با توجه به موارد گفته شده، در پاسخ به سوالی که پرسیده شد باید بگوییم امکان استفاده از زانوبند در تمام طول روز به شرایط خاص بیمار و مرحله بهبودی او بستگی دارد. اگر از این بابت مطمئن نیستید بهتر است از پزشک یا فیزیوتراپ خود مشورت بگیرید و مطمئن شوید که پوست شما ظرفیت استفاده بیش از حد از زانوبند را دارد.

در مورد کمربند پلاتینر و درمان کمر درد چه میدانید؟

عوامل موثر بر مدت زمان استفاده از زانوبند

هنگامی که پزشک می‌خواهد مدت زمان استفاده از زانوبند را برای شما تعیین کند، آن را با توجه به چند فاکتور مختلف مشخص می‌کند. برخی ملاحظات کلیدی وجود دارند که بر مدت زمان استفاده از زانوبند تاثیر مهمی خواهند گذاشت. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که روند بهبودی برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

نوع و شدت آسیب زانو

آسیب‌های حاد نسبت به دیگر موارد به دوره طولانی‌تری در اوایل دوره نقاهت برای استفاده از زانوبند احتیاج دارند. رگ به رگ شدن ربات یا پارگی مینیسک نمونه‌ای از این موارد هستند. نکته مهم این است که برای فشارهای خفیفی مشکلات ناپایداری جزئی ممکن است دیگر نیازی به استفاده مداوم و طولانی مدت از زانو بند نداشته باشید.

تاثیر زانوبند بر درد زانو

توصیه دکتر برای مشکل زانو

یکی از ضرورت‌های استفاده از زانوبند در تمام طول روز این است که با یک متخصص مشورت داشته باشید. داشتن تخصص لازم و درک کافی از سوی پزشک حتی با وجود داشتن آسیب شدید به شما کمک خواهد کرد تا یک برنامه شخصی داشته باشید. پزشک معالج چهارچوب زمانی خاصی برای استفاده از زانوبند را با توجه به هدف، محدودیت و پیشرفت بهبودی شما توصیه می‌کند.

راحتی و تناسب زانوبند

همانطور که یک زانوبند مناسب می‌تواند پشتیبانی و ثبات خوبی را برای فرد آسیب دیده به عمل بیاورد، به همان اندازه یک زانوبند نامناسب می‌تواند ناراحت کننده باشد. در این صورت ممکن است گردش خون مختل شده یا پوست اطراف زانو تحریک شود. در هنگام خرید بهتر است مطمئن شوید که زانوبند اندازه و شکل متناسب با زانوی شما را دارد.

سبک زندگی و سطوح فعالیت بدنی فرد

استفاده از زانوبند برای افرادی که سبک زندگی فعالی دارند و به ورزش و فعالیت‌های یکی زیادی می‌پردازند توصیه می‌شود. زانو و فشار قابل توجهی که ناشی از این فعالیت‌ها است را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. اگر فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید کمترین فشار را به زانو وارد کنند، استفاده از زانوبند در مدت زمان‌های کوتاه‌تری لازم است همین زمان کم نیز می‌تواند برای کاهش درد مفید باشد.

به صورت کلی در دوره نقاهت، پزشک معالج با توجه به روند بهبودی مدت زمان استفاده از زانوبند را تغییر خواهد داد. هرچه به بهبود ثبات زانو بیشتر نزدیک شوید و پیشرفت در بهبودی بیشتر باشد مدت زمان تعیین شده به تدریج کاهش پیدا می‌کند. نکته مهم این است که هرگونه تغییر در علائم یا تحرکات خود را با پزشک مطرح کنید تا با توجه به این موارد تنظیمات لازم را انجام دهد.

درمان جدید زانودرد بدون نیاز به فیزیوتراپی

چه مدت باید در روز از زانوبند استفاده کرد؟

یکی از سوالات مهم کاربران این است که چه مدت باید در روز از زانوبند استفاده کرد؟ این مورد با توجه به شرایط منحصر به فرد بیمار متفاوت خواهد بود. در این بخش چند نکته کلی وجود دارد که با توجه به آنها می‌توانید به بهره‌برداری حداکثری از زانوبند خود دست پیدا کنید.

  • توصیه های عمومی

زمانی که در مراحل اولیه بهبودی خود قرار دارید، مدت زمان ۲ الی ۴ ساعت در یک زمان می‌تواند حمایت و ثبات خوبی را برای زانو فراهم کند. کم کم با تقویت زانو و پیشرفت در روند بهبودی ممکن است که دیگر نیازی به استفاده طولانی مدت از زانوبند نداشته باشید. پزشک شما می‌تواند با توجه به آسیب و درصد پیشرفت در بهبودی و اهداف خاصی که برای بهبودی در نظر دارد توصیه‌های شخصی خوبی را ارائه دهد.

  • پیشنهاداتی برای افزایش/کاهش تدریجی استفاده

هنگامی که قصد افزایش یا کاهش مدت زمان استفاده از زانوبند را دارید، بهتر است این کار را کم کم و به تدریج انجام دهید. برای مثال اگر در یک زمان به مدت دو ساعت از زانوبند استفاده کرده باشید، با داشتن پیشرفت در روند بهبودی می‌توانید آن را به تدریج به یک ساعت و ۳۰ دقیقه کاهش دهید. با این کار زانوی شما سازگاری لازم را به دست خواهد آورد و در عین حال خطر آتروفی عضلانی را به حداقل خواهید رساند. علاوه بر این بهبودی پیشرونده را نیز ارتقا می‌دهید. برای افزایش زمان استفاده نیز باید به همین روال تکیه کنید.

  • اهمیت گوش دادن به بدن و ارائه دهنده درمان

در طول درمان بهتر است به سیگنال‌های بدن خود گوش سپرده و هرگونه ناراحتی، درد یا تغییر در ثبات زانوی خود را هم در زمان بستن و هم پس از بستن زانوبند به پزشک اطلاع دهید. اگر حتی یک تغییر کوچک را حس کردید آن را به پزشک خود اطلاع دهید تا با توجه به آن تغییر زانوبند را تنظیم کند. با بررسی‌های منظم و برقراری ارتباط با یک فرد متخصص در این زمینه در یک مسیر مناسب برای بهبودی قرار می‌گیرید که موثرترین حالت را در آن به دست می‌آورید.

بیشتر بخوانید : علت زانو درد بعد از تمرین ورزش و دویدن

تاثیر زانوبند بر درد زانو

آیا باید با زانوبند بخوابید؟

یکی از نکات مهمی که کمتر به آن توجه می‌شود این است که علاوه بر اینکه مدتی در روز را از زانوبند استفاده می‌کنید در شب نیز با زانوی خود چه کاری انجام ‌دهید. خوابیدن با زانوبند یکی از مواردی است که سوالاتی را برای کاربران به وجود می‌آورد. در این بخش مزایا و معایب خوابیدن با زانوبند را بررسی کرده و خواهیم گفت که آیا این مورد گزینه مناسبی برای شما یا زانویتان است یا خیر.

  • مزایای خوابیدن با زانوبند

در برخی موارد ممکن است که فردا آسیب دیده دچار بی‌ثباتی قابل توجه زانو باشد یا افرادی که پس از جراحی‌های خاص دوره نقاهت خود را می‌گذرانند نسبت به دیگران نیاز به ثبات و حمایت بیشتری دارند. استفاده از زانوبند در طول خواب شبانه می‌تواند این حمایت را برای فرد به وجود آورد. با کمک زانوبند از حرکات ناخواسته جلوگیری می‌شود و درد زانو به حداقل  می‌رسد و در نهایت فرد خوابی آرام‌تر را تجربه می‌کند.

در موارد دیگر نیز ممکن است پزشک جهت حفظ تراز مناسب و همچنین محافظت از محل جراحی شده توصیه کند تا از زانوبند در هنگام خواب استفاده شود. این مورد به روند بهبودی کمک کرده و درمان سریعتر اتفاق خواهد افتاد.

  • معایب خوابیدن با زانوبند

استفاده از زانوبند برای مدت طولانی مخصوصاً در زمان خواب ممکن است مشکلاتی مانند تحریک پوست را به وجود بیاورد. تسمه‌ها یا بالشتک‌های زانوبند نیز ممکن است در پوست فرو بروند که این اتفاق منجر به ناراحتی بیشتر یا اختلال در خواب فرد می‌شود.

علاوه بر این، استفاده از زانوبند در هنگام خواب به دلیل سفتی زیاد و فشار مانع از گردش خون مناسب در نواحی اطراف زانو خواهد شد. این مورد باعث می‌شود تا فرد احساس سوزن سوزن شدن و بی‌حسی داشته باشد. این مورد در روند بهبودی نیز اختلال به وجود می‌آورد و آن را کند می‌کند.

بهترین روش ها برای خوابیدن با زانوبند

همیشه قبل از تصمیم گیری برای خوابیدن با زانوبند بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. پزشک معالج وضعیت بیمار را ارزیابی می‌کند و در رابطه با مزایا و خطرات احتمالی که ممکن است به وجود بیایند صحبت خواهد کرد. همچنین توصیه‌های شخصی خود را بر اساس پیشرفت بهبودی شما ارائه می‌دهد.

نکته مهم این است که مطمئن شوید که زانوبند و به درستی و راحت در جای خود قرار گرفته است. جهت جلوگیری از توقف جریان خون یا ایجاد ناراحتی بهتر است تسمه‌ها را در موقعیتی قرار دهید که نه خیلی سفت باشند و نه خیلی آزاد. بهتر است به طور مرتب پوست خود را چک کرده و در صورت لزوم از لایه‌های اضافی یا بالشتک‌های مخصوص استفاده کنید تا از بروز هرگونه تحریک یا خشکی جلوگیری شود.

اگر پزشک شما توصیه کند که استفاده از زانوئن را در هنگام خواب متوقف کنید بهتر است این کار را به تدریج و کم کم انجام. زمان استفاده از زانوبند در هنگام شب را کاهش داده تا بتوانید کنترل زانو را به دست بگیرید.

اولین نکته مهمی که باید بدانید این است که همه زانوبندها به صورت یکسان طراحی نشده‌اند. استفاده از یک زانوبند با کیفیت که از یک برند معتبر باشد مانند زانوبند ،aBreg می‌تواند مزایا و تفاوت‌های بیشتری در رابطه با سرعت و ایمن بودن زانو نسبت به دیگر موارد داشته باشد. زانوبند TheBreg Fusion نیز یکی از بهترین موارد برای شروع است. این زانوبند با دقت زیادی برای پشتیبانی عملکردیطراحی شده و بهترین گزینه برای استفاده بعد از جراحی است.

یکی دیگر از گزینه‌های بسیار خوب برای بازگرداندن سلامتی زانو، زانوبند Donjoy است. این مورد برای بازسازی و از بین بردن آسیب‌ها یا کاهش درد زانو انتخابی مناسب است. بستن زانو با یخ یکی از موثرترین راه‌ها برای ترکیب کردن درمان سرماخوردگی و همچنین فشرده سازی لازم برای کمک به بهبودی زانو است. در این زمینه بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا ارزیابی کند و به شما بگوید که آیا این انتخاب برای درمان بهتر مناسب است یا خیر.

  • ورزش منظم و فیزیوتراپی

بهره‌مندی از ورزش منظم و فیزیوتراپی یکی از راه‌های موثر برای بازگرداندن قدرت، انعطاف پذیری و دامنه حرکتی زانو به حساب می‌آید. فیزیوتراپیست شما با نوشتن یک برنامه تمرینی مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا به تقویت ماهیچه‌های اطراف زانوی خود بپردازید. داشتن یک برنامه ورزشی منظم به بهبود ثبات مفصل و ارتقای بهبود عملکرد کلی نیز کمک بزرگی خواهد کرد. در این باره باید مطمئن شوید که به برنامه نوشته شده پایبند هستید زیرا می‌تواند تفاوت بزرگی در روند بهبودی شما ایجاد کند.

بیشتر بخوانید : علت قفل شدن زانو در خواب چیست؟

تاثیر زانوبند بر درد زانو
  • استراحت و تغذیه کافی

داشتن استراحت کافی به بدن فرد اجازه می‌دهد تا بهبود پیدا کرده و خود را بازسازی کند. ترمیم بافت‌های آسیب دیده نیازمند سوخت مناسب هستند. با داشتن یک رژیم غذایی متعادل که سرشار از مواد مغذی باشد می‌توانید این سوخت را فراهم کنید. مشورت داشتن با یک متخصص تغذیه باعث خواهد شد تا یک رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشید. این رژیم باید از اهداف بهبودی شما پشتیبانی لازم را بکند.

  • معاینات و پیگیری‌های منظم با پزشک

یکی از موارد ضروری مراجعه به پزشک برای انجام ارزیابی‌های اثربخشی برنامه درمانی و نظارت او بر پیشرفت درمان شما است. پزشک معالج روند بهبودی زانو را ارزیابی کرده و هرگونه نگرانی یا عارضه را برطرف خواهد کرد. همچنین با مراجعه به پزشک، در طول سفر بهبودی خود راهنمایی و پشتیبانی لازم را دریافت خواهید کرد.

نگرش مثبت و صبر

در برخی موارد ممکن است در مسیر بهبود پیدا کردن مشکلاتی به وجود بیاید اما بهبودی نیاز به زمان دارد. با اینکه مثبت ماندن در زمان‌های سخت اصلاً آسان نیست اما با خوشبینی می‌توانید به خود کمک کنید تا با انگیزه و تمرکز زیاد بر اهداف خود پایبند بمانید.

بهبودی نیاز به زمان دارد و ممکن است در این مسیر مشکلات یا مشکلاتی ایجاد شود. همیشه مثبت ماندن در زمان‌های سخت آسان نیست، اما خوش‌بین بودن می‌تواند به شما کمک کند با انگیزه و تمرکز بر اهداف خود بمانید. با داشتن صبر این امکان را دارید که بدون دلسردی بر فراز و نشیب‌های بهبودی به حرکت ادامه دهید. با اعتماد داشتن به این فرایند و دریافت راهنمایی از پزشک خود می‌توانید سریعتر به بهبودی دست پیدا کنید.

ایده های پایانی در مورد مدت زمان استفاده از زانوبند

بهبودی هر فردی ت به دیگران کمی متفاوت‌تر به نظر می‌رسد و همیشه این سوال پرسیده می‌شود که چه مدت باید در روز از زانوبند استفاده کرد؟ با توجه به این مورد ارائه یک پاسخ دقیق در رابطه با نحوه قرار دادن زانوبند برای توانبخشی کمی دشوار است. از نکات گفته شده در این مقاله برای راهنمایی بیشتر خود استفاده کرده و با یک پزشک یا فیزیوتراپیست خوب در رابطه با مشکلات زانو مشورت بخواهید. با این کار مطمئن خواهید شد که بیشترین بهره را از زانوبند خود می‌برید.

با تحقیق و بررسی نه تنها زانوبندهایی را از تمامی برندها پیدا می‌کنید بلکه هر چیزی را که فرد برای توانبخشی و بالا رفتن روند بهبودی خود بدون درد نیاز دارد را پیدا خواهد کرد. قطعاً در رابطه با اینکه تجهیزات مناسب و با کیفیت چه تفاوتی می‌توانند برای ایستادن روی پاهای شما ایجاد کنند شگفت زده می‌شوید.

تاثیر زانوبند بر درد زانو

عوامل موثر بر مدت زمان استفاده از زانوبند کدامند؟

نوع و شدت آسیب، توصیه دکتر، راحتی و تناسب بریس، سبک زندگی و سطوح فعالیت بدنی فرد و پیشرفت بازیابی، 5 عامل موثر بر مدت زمان استفاده از زانوبند هستند.

چه نکاتی برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی وجود دارد؟

نکاتی مانند زانوبند خاصی که می پوشید، داشتن ورزش منظم و فیزیوتراپی، استراحت و تغذیه کافی و معاینات و پیگیری‌های منظم با پزشک از نکات مهم برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی هستند.

معایب خوابیدن با زانوبند چیست؟

 تحریک پوست، اختلال در خواب، جلوگیری از گردش خون مناسب در نواحی اطراف زانو، احساس سوزن سوزن شدن و بی‌حسی و ختلال در روند بهبودی از معایب خوابیدن با زانوبند هستند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *