مقالات

آیا آب گرم برای دیسک کمر خوب است؟

آیا آب گرم برای دیسک کمر خوب است؟

یکی از سوالات رایج افرادی که با دردهای مفصلی رو به رو می‌شوند این است که آیا آب گرم برای دیسک کمر خوب است؟ سایت به طب آنلاین این مورد را به طور کامل بررسی کرده و نتیجه را در اختیار مخاطبان خود قرار داده. اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوال هستید این یک فرصت عالی است که به جواب برسید پس تا پایان این مقاله با به طب آنلاین همراه باشید تا اطلاعات کافی در این زمینه را به دست آورید.

در این مقاله در رابطه با اینکه چرا اصلاً باید از آب گرم برای درمان دیسک کمر استفاده کنیم صحبت خواهیم کرد. همچنین مواردی مانند راه رفتن در استخر برای سیاتیک و فواید جکوزی برای دیسک کمر را بررسی خواهیم کرد.

آیا آب گرم در درمان دیسک کمر موثر است؟

استفاده از کیسه آب گرم یا قرار گرفتن در وان آب گرم همیشه از روش‌های کاربردی و نتیجه دهنده برای درمان دردهای مفصلی بوده است. پس در جواب سوال آیا آب گرم برای دیسک کمر خوب است؟ می‌توان گفت که گرمای آب باعث:

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

 • گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود.
 • گردش خون را بهبود می‌بخشد.
 • در نتیجه سفتی عضلات را کاهش داده درد را تسکین می‌دهد.

زمانی که از کیسه آب گرم استفاده کنید یا به صورت کامل در آب گرم قرار بگیرید دمای مطبوع آب باعث افزایش جریان خون در ماهیچه‌های کمر خواهد شد. که این امر بهبودی درد کمر را به همراه خواهد داشت. در واقع آب گرم کمک خواهد کرد که گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و مواد مغذی ضروری بیشتری را به قسمت آسیب دیده برسانند. همه این موارد باعث خواهند شد که بافت‌های آسیب دیده کم کم شروع به ترمیم شدن کنند.

زمانی که در آب گرم قرار بگیرید ممکن است کمی احساس داخی داشته باشید. گرمای اعمال شده و افزایش جریان خون در بدن باعث خواهند شد که دمای پوست نیز با دمای مرکز بدن مطابقت پیدا کند. پس از آن، خون موجود در رگ‌ها گرمای اضافی پوست را جذب کرده و از پوست بدن در برابر سوختگی ناشی از گرمای زیاد آب محافظت خواهد کرد.

همچنین گرمای موجود در پوست به عمق ماهیچه‌های ناحیه آسیب دیده نفوذ خواهد کرد گردش خون را در ماهیچه‌ها بیشتر می‌کند. همین گردش خون باعث خواهد شد تا درد موجود در ماهیچه‌ها کاهش پیدا کند. در برخی موارد ممکن است افراد فربه دیرتر به نتیجه برسند. این به دلیل وجود لایه‌های چربی روی ماهیچه‌های بدن فرد است. هرچه فرد لایه‌های چربی ضخیم‌تری داشته باشد گرما دیرتر از او عبور خواهد کرد و به ماهیچه‌ها می‌رسد. در نتیجه دیرتر از افراد لاغر درمان برای این افراد اعمال می‌شود.

مطالعه بیشتر: تاثیر ایروبیک بر دیسک کمر

نحوه راه رفتن در استخر برای دیسک کمر

همانطور که می‌دانید انجام برخی تمرینات در آب استخر می‌تواند درد کمر و دیگر مفاصل بدن را تا حد زیادی کاهش دهد. به صورت کلی ۵ تمرین مهم را در این بخش برای شما شرح خواهیم داد تا در هنگام استخر رفتن آنها را انجام دهید

 • کشش کمر: کشش کمر یکی از مهم‌ترین روش‌های درمانی برای تسکین و درمان درد کمر در استخر است. با کمک این روش می‌توانید با طولانی کردن کشیدگی ستون فقرات فشار را تا حد زیادی از دیسک‌های آسیب دیده بردارید و کمردرد خود را کاهش دهید. با کمک این روش در بسیاری از موارد دیگر نیازی به جراحی ندارید و حتی می‌توانید فتق دیسک خود را به صورت کاملاً محافظه کارانه درمان کنید.
 • راه رفتن با مقاومت: فعال ساختن هسته در بدن فردی که دچار دیسک کمر شده است امری مهم تلقی می‌شود. ساده‌ترین راه فعال کردن این هسته این است که یک هیدروتون در هر دست خود بگیرید و در استخر به جلو عقب راه بروید. هیدروتون موجود در دست شما باعث خواهد شد تا بهترین موقعیت لگن خود را حفظ کنید و هسته را فعال کنید.
راه رفتن در استخر برای سیاتیک کمر
 • اسکات یا اسلاید دیواری: یکی از کلیدی‌ترین حرکات در استخر انجام اسکات یا اسلاید دیواری است. در این حرکت باید کنار دیوار بایستید و به صورت نشسته و ایستاده در بیایید. به دلیل اینکه آب وزن بدن را کاهش می‌دهد و محیطی مناسب را برای افتادن فرد فراهم می‌کند، انجام این تمرین در صورت افتادن آسیبی به فرد نمی‌رساند.
 • توپی طبی: این تمرین کمی سخت است و ممکن است برای همه مناسب نباشد. اول از همه باید در بخش عمیق استخر قرار بگیرید و یک توپ طبی را در قسمت لگن خود با پا نگه دارید. پس از آن تلاش کنید توپ را با یک پای خود به سمت شانه مخالف ببرید و به حالت قبل برگردید. این کار را باید با هر دو پا انجام دهید.
 • تخته به پشت: این تمرین باعث خواهد شد تا مقاومت بدن خود را بالا ببرید. به کمک دمبل‌های شناور در هر دو دست و هر دو پا تلاش کنید به پشت روی آب دراز بکشید. چند دقیقه در این حالت بمانید و پس از آن استراحت کنید.

فواید جکوزی برای دیسک کمر

یکی از سوالات رایجی که ذهن افراد را درگیر خود کرده این است که فواید جکوزی برای دیسک کمر چیست؟ و آیا آب گرم برای دیسک کمر خوب است؟ همانطور که می‌دانید جکوزی حوضی بزرگ است که آب گرم در آن جریان دارد. دیواره‌ها و کف جکوزی‌ها دارای سوراخ‌هایی است که آب را با فشار به داخل حوض هدايت می‌کنند.

زمانی که فرد در جکوزی قرار بگیرد با فشار آب گرم بر ناحیه آسیب دیده هم به گونه‌ای یک ماساژ خوب دریافت می‌کند و هم از فواید آب گرم بهره‌مند می‌شود. جکوزی علاوه بر دیسک کمر بر دیگر دردهای مفصلی نیز تاثیر می‌گذارد و فواید زیادی دارد که در این بخش به تک تک آنها اشاره خواهیم کرد.

 • استفاده از جکوزی روند بهبود را سرعت می‌بخشد.
 • گرمای آب جکوزی اسپاسم‌های دردناک عضلانی را آرام می‌کند.
 • جکوزی دردهای ناشی از سفتی عضلات را کاهش می‌دهد.
 • آب گرم جکوزی تمرینات درمانی را برای فرد قابل تحمل‌تر می‌کند.
 • جکوزی انتقال سیگنال‌های درد در بدن را قطع می‌کند.
 • گرمای جکوزی مواد شیمیایی آرامبخش تولید می‌کند.
 • گرمای آب جکوزی باعث تقویت ایمنی بدن می‌شود.
 • از شر وابستگی‌های دارویی خلاص خواهید شد.

ایا آب سرد برای دیسک کمر خوب است؟

بسیاری از افراد بر این باورند که سرما یا آب سرد درد کمر دیگر مفاصل را افزایش داده و بدتر می‌کند. اول از همه باید بگوییم این حرف کاملاً تکذیب شده است. در همه جای دنیا از آب سرد به عنوان عنصری درمانی برای دردهای مفاصل استفاده می‌کنند.

آب سرد عاملی است که ورم ناشی از التهاب و خود التهاب مفصل آسیب دیده را کاهش خواهد داد. آب سرد علاوه بر اینکه تنش‌های عضلات را تسکین می‌دهد، فشار زیادی که روی اعصاب ناحیه آسیب دیده قرار دارد را از بین خواهد برد و اعصاب گرفته شده را باز خواهد کرد.

توجه داشته باشید که استفاده از آب سرد یا کیسه یخ به صورت مستقل درمان را بر روی عضلات فرد انجام نمی‌دهد. این روش گرفتگی‌ها را باز کرده و به بهبود و تسکین درد تا حدودی کمک خواهد کرد. برای دریافت درمان کامل بهتر است از این روش در کنار درمان اصلی خود برای تسریع بخشیدن روند بهبودی استفاده کنید.

مقاله مرتبط: درد دیسک کمر به کجا می زند؟

راه رفتن در استخر برای سیاتیک کمر

راه رفتن در استخر برای سیاتیک کمر

پیشتر نیز در رابطه با راه رفتن در استخر برای درمان گرفتگی‌ها، التهابات عضلات و مفاصل صحبت کردیم. همانطور که می‌دانید راه رفتن ساده در آب نیز می‌تواند تا حد زیادی به تسکین دردهای عضلانی و مفصلی کمک کند. قرار گرفتن در آب به صورت کلی وزن فرد را تا حدی کاهش می‌دهد و فشاری که بر مفاصل کمر یا سیاتیک فرد قرار دارد را کم خواهد کرد.

در این صورت گردش خون سریعتر انجام خواهد شد و عضلات فرصت دارند گرفتگی و سفتی خود را از بین ببرند. با قرار گرفتن و راه رفتن در استخر گردش خون را در بدن خود بالا خواهید برد، گرفتگی‌های موجود در بدن خود را باز خواهید کرد و سیاتیک نیز در این حین خود را بازیابی خواهد کرد. در نتیجه می‌توان گفت راه رفتن در استخر برای سیاتیک امری مهم تلقی می‌شود و در درمان مشکلات این چنینی موثر خواهد بود.

استخر و درد سیاتیک

یکی از سوالاتی که همیشه بر سر زبان مردم بوده این است که آیا آب گرم برای دیسک کمر خوب است؟ در این مقاله به طور کامل این موضوع را بررسی کردیم و تمامی فواید و نکات مهم در این باره را برای خوانندگان شرح دادیم. همچنین موارد مهمی مانند تمرینات ورزشی مناسب و راه رفتن درست در استخر را آموزش دادیم تا بتوانید از آنها استفاده کنید.

اگر شما هم از دیسک کمر خود رنج می‌برید و به دنبال کسب اطلاعات در رابطه با تاثیر آب گرم بر دیسک کمر هستید این مقاله به کارتان می‌آید. امیدواریم مطالب گفته شده کارساز بوده و به شما کمک کند.

آیا راه رفتن در استخر به دردهای مفصلی و سیاتیک کمک می‌کند؟

بله؛ زمانی که فرد آسیب دیده در استخر قرار بگیرد گردش خون در بدن او بالا خواهد رفت و به کمک آب گرفتگی عضلات و سیاتیک او باز خواهد شد. در نتیجه شاهد بهبود و تسکین درد فرد خواهیم بود.

آیا آب گرم برای دیسک کمر خوب است؟

دمایی که آب گرم دارد با انتقال پیدا کردن به پوست و پس از آن رسیدن به عضلات دردناک گردش خون در ناحیه دردناک را بالا خواهد برد و سفتی عضلات را کم می‌کند. پس از آن تا حد زیادی شاهد کاهش درد خود هستید.

فواید جکوزی برای دیسک کمر چیست؟

علاوه بر اینکه از یک روش ایمن برای درمان دردهای مفصلی خود مانند دیسک کمر استفاده می‌کنید، جکوزی می‌تواند روند بهبود شما را تا حد زیادی سرعت ببخشد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *