مقالات

فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو یکی از راه‌های مراقبت و کمک به درمان این عضو است. معمولا هنگامی‌که زانوی شما بیش از حد آسیب‌دیده باشد و با روش‌های ساده نتوان آن را درمان کرد، پزشک عمل جراحی تعویض این ناحیه را پیشنهاد می‌کند. نکته‌ای که اهمیت دارد این است فیزیوتراپی را پس از انجام این شیوه درمان، در زمان درست و با حرکات معین انجام دهید.

دانستن نحوه صحیح انجام حرکات فیزیوتراپی، زمان مناسب، زانو‌بند، قرص و ورزش‌های لازم بسیار مهم است. به همین دلیل در این مطلب از به طب انلاین اطلاعاتی در رابطه فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا به بهترین نحو بتوانید دوره نقاهت را طی کنید.

فیزیوتراپی و زانو؛ درمان انواع آسیب‌های زانو با فیزیوتراپی

جلسات موثر فیزیوتراپی و زانو معمولا به  این شکل شروع می‌شود که ابتدا پزشک یا فیزیوتراپیست برخی معاینات حرکتی و لمسی را برای تشخیص مشکل زانوی شما انجام می‌دهد. پس از آن، انواع حرکات متناسب با نحوه درمان شما را در اختیارتان قرار خواهد داد. انجام فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو نیز توسط پزشک و برای مدت محدود برای شما تجویز خواهد شد. میزان تورم، تعادل، درد، آسیب‌دیدگی، قدرت و دامنه‌حرکتی از‌جمله موارد اثر‌گذار بر این موضوع هستند.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

انجام حرکات موثر فیزیوتراپی و زانو برای مشکلات و درد آن می‌تواند بسیار مفید باشد. به شرط آن‌که تمرینات به شیوه صحیح و ست‌های مشخص‌شده انجام شوند. نکاتی که هنگام انجام فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند این موارد هستند:

 • ممکن است برای انجام برخی حرکات به دستور پزشک نیاز داشته باشید.
 • ۲ یا ۳ روز در هفته را به انجام این تمرینات اختصاص دهید.
 • اگر زانوی شما درد می‌کند برای بهبود آن می‌توانید فیزیوتراپی انجام دهید.
 • برای افزایش قدرت ناحیه پا و زانو انجام فیزیوتراپی مفید است.
 • اگر هنگام نشستن، راه‌رفتن یا ایستادن زانوی شما دچار مشکل می‌شود فیزیوتراپی برای درمان آن یکی از بهترین گزینه‌ها است.
 • با‌ توجه به میزان درد شما که خفیف، متوسط یا حاد است تعداد جلسات و حرکات متفاوت خواهد بود.

معمولا انجام حرکات فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو تحت نظر پزشک صورت می‌گیرد. علاوه بر نکات گفته‌شده، سوالات خود را می‌توانید پیش یا حین انجام جلسات فیزیوتراپی از پزشک خود بپرسید.

مقاله مرتبط: علت درد پا از زانو به پایین

فیزیوتراپی زانو بعد از عمل رباط صلیبی

فیزیوتراپی زانو بعد از عمل رباط صلیبی یا تعویض مفصل زانو برای تسریع بهبود دامنه حرکتی و و تسکین درد بسیار عالی است. انجام برخی حرکات که پس از جراحی رباط صلیبی به کاهش درد و عدم ایجاد عوارض پس از آن کمک می‌کند. در ادامه، توضیحاتی در این باره داده شده است.

 • کشش زانو در جهت‌های مختلف را انجام دهید؛ انجام این حرکت حدود ۲ ماه باید انجام شود.
 • همسترینگ، تقویت عضلات چهار‌سر و عضلات چهار سر ران حتما باید انجام شود.
 • انجام حرکات ایزومتریک از هفته اول پس از جراحی مجاز است و می‌توانید آن را انجام دهید.

پیش از انجام این نکات به خاطر داشته باشید که اگر پس از جراحی به خوبی نمی‌توانید حرکت کنید از عصا کمک بگیرید. حین انجام حرکات نیز سعی کنید بالا‌تنه و پایین‌تنه خود را خم نکنید و صاف نگه دارید. داشتن وضعیت‌بدنی غیراستاندارد حین انجام حرکات می‌تواند تاثیرات بدی روی بدن شما باقی بگذارد.

فیزیوتراپی زانو بعد از عمل رباط صلیبی

ورزش های زانو  در فیزیوتراپی

انجام ورزش های مناسب زانو علاوه بر تقویت این عضو، باعث تقویت عضلات و استخوان‌های اطراف آن نیز می‌شوند. اما سوال این است که چه تمریناتی و با چه میزانی انجام دهیم که آسیب‌های وارد‌شده بر زانو را درمان کند و منجر‌ به آسیب‌رسانی بیشتر نشود.

انجام غیر‌اصولی برخی حرکات ورزشی می‌تواند وضعیت بیمار را وخیم‌تر کند. برخی از ورزش های مناسب زانو عبارت‌اند از:

 • تمرین اسکات کنار دیوار

اولین حرکت فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو خم کردن است. نیاز است که این تمرین روزانه در ۳ ست ۱۰تایی انجام شود. شیوه انجام به این صورت است که باید با مقداری فاصله از دیوار بایستید و پا‌های خود را به اندازه عرض شانه‌هایتان باز کنید. کمی پاشنه پا‌هایتان را به یکدیگر نزدیک کنید تا حالت کلی این عضو به سمت بیرون قرار بگیرد. دست‌هایتان را از پشت روی دیوار قرار دهید. حالا به آرامی در حالی‌که بالا‌تنه و گردن شما کاملا صاف است به پایین بیایید و تمرکز را روی عضلات باسن و زانو بگذارید. اگر قصد انجام حرفه‌ای این حرکت را دارید یک توپ میان بدن و دیوار بگذارید.

 • تمرین انقباض ران با بالا آوردن پا به صورت صاف

این تمرین در ۳ ست ۱۵ ثانیه‌ای برای نتیجه‌گیری بهتر انجام می‌شود. برای انجام این حرکت به یک صندلی نیاز دارید که روی آن بنشینید. یکی از پا‌هایتان را صاف کرده و در همان حالت بالا بیاورید. به مدت ۱۵ ثانیه عضلات ران خود را منقبض کنید. برای تاثیر گذاری بیشتر می‌توانید از وزنه‌های مخصوص مچ پا استفاده کنید.

 • بالا‌ بردن پای مستقیم

این حرکت در ۳ ست ۱۰تایی برای هر پا انجام می‌شود. برای این روش نیز به صندلی نیاز دارید. روی آن بنشینید و یک پای خود را کاملا صاف مقداری بالا بیاورید. پا را ۱۰ مرتبه به پایین و بالا بدون برخورد با زمین حرکت دهید. برای نتیجه‌گیری بهتر از فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو می‌توان از وزنه مخصوص مچ پا استفاده کرد.

 • همسترینگ انقباض ران

این حرکت در ۳ ست ۱۵ ثانیه‌ای برای هر پا انجام می‌شود. به یک صندلی نیاز دارید که لبه آن بنشینید و یک پای خود را کاملا صاف و دیگری را خم کنید. کمی از صندلی فاصله بگیرید و وزن عمده خود را روی عضو صاف قرار دهید. در این حین باید عضلات شما کاملا منقبض باشد. سعی کنید پشت و باسن را اصلا خم نکرده و نگاهتان رو‌به جلو باشد. یکی از موثر‌ترین حرکات فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو این حرکت است.

انجام ۴ حرکت ذکر‌شده با رعایت نکات لازم می‌تواند در بهبودی اوضاع زانوی شما اثری شگفت‌انگیز داشته باشد. نکات را رعایت کنید و هر روز تا زمان درمان کامل تمرینات را انجام دهید؛ پس‌از بهبود می‌توانید تعداد دفعات تکرار را کمتر کنید.

فیزیوتراپی زانو بعد از عمل رباط صلیبی

زانوبند زاپیامکس برای بهبود زانو بعد از عمل تعویض مفصل

استفاده از زانو‌بند یکی دیگر از راه‌های درمان برای مشکلات مفصل پا است که در کنار انجام فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو می‌توان از آن استفاده کرد. از بهترین زانو‌بند‌های موجود در بازار می‌توان زانوبند زاپیامکس را نام برد که با استفاده از تکنولوژی UIC و مدرن‌ترین روش‌ها و تجهیزات پزشکی تولید می‌شود. این زانو‌بند از نوع برقی بوده و دارای کابل و سیم است که با استفاده از آن می‌توانید آن را برای استفاده مکرر آماده کنید.

امواج اولتراسوند و مادون‌قرمز در کنار فناوری کلاک‌پالس با‌هم هماهنگ شده‌اند و با نفوذ بین لایه‌ها خود را به عضلات می‌رسانند و آن‌ها را تقویت می‌کنند. استفاده از این محصول به راحتی می‌تواند منجر‌به تسکین درد‌های شما شود و دامنه و عملکرد حرکتی شما را بهبود ببخشد.

استفاده از زانوبند زاپیامکس دشوار نیست و محدودیت استفاده ندارد. این محصول می‌تواند توسط پزشک تجویز شود یا خودتان آن را خریداری و در کنار انجام فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو استفاده کنید.

یکی از بهترین زانوبندهای مفید برای درمان آسیب‌دیدگی و کاهش درد در این ناحیه است که با ایجاد گرما به روند درمان کمک می‌کند.

درمان آسان و فوری زانو درد

قرص مسکن زانو برای زانو درد همراه با فیزیوتراپی زانو

استفاده از قرص، کرم، داروی مایع و شیاف در کنار فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو، می‌تواند به شنا در کاهش درد کمک کند. در اینجا به معرفی چند مورد از بهترین قرص مسکن زانو پرداخته‌ایم تا در تسکین درد به شما کمک کنند.

 • استامینوفن: استامینوفن از‌ جمله مسکن‌هایی است که دارای کمترین عوارض است. این قرص به صورت جداگانه و ترکیبی با سایر دارو‌ها در داروخانه‌ها موجود و قابل‌مصرف است. استفاده بیش از اندازه از آن ممکن است عوارضی مانند خواب‌آلودگی در کوتاه مدت و آسیب به کبد را در بلند‌مدت به دنبال داشته باشد.
 • آسپرین: این قرص رقیق‌کننده خون بوده و میزان گردش آن را در ناحیه آسیب‌دیده بالا می‌برد. مصرف آن طبق دوز معین عوارض خاصی به دنبال نخواهد داشت. در کنار انجام فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو می‌توانید از این قرص استفاده کنید.
 • ایبوپروفن: از‌جمله مسکن‌های ضد‌التهابی غیر‌استروئیدی است که شامل قرص‌های موترین، ادویل و نوپرین می‌شود.
 • ناپروکسن: پر‌مصرف‌ترین قرص مسکن زانو ناپروکسن است که شامل قرص‌های الو، آناپروکس و ناپروسین می‌شود.

موارد ذکر‌شده علاوه‌بر خاصیت تسکین‌دهندگی درد، به بهبود و کاهش التهاب ناحیه زانو در کنار فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو نیز کمک می‌کنند. سعی کنید استفاده از آن‌ها را طبق دستور‌العمل پزشک پیش ببرید تا عوارض کوتاه‌مدت و بلند‌مدت آن در شما به وجود نیاید. پس‌از تسکین درد می‌توانید استفاده از این محصول را قطع کنید.

دوز مصرفی آن‌ها با توجه‌به شدت درد تجویز می‌شود، اما معمولا هر ۸ ساعت یا هر ۶ ساعت یک‌بار می‌توانید از این قرص‌ها استفاده کنید. اگر پزشک میزان دوز مصرفی بیشتری برای شما در‌نظر گرفته است؛ مطابق با آن پیش بروید. هیچ‌گاه به صورت خود‌سرانه بیشتر از ۴ بار در شبانه‌روز از این دارو استفاده نکنید.

انجام فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو بسیار مفید است و شما به راحتی می‌توانید این حرکات را که توسط پزشک توصیه شده‌اند در منزل انجام دهید تا به تسریع روند درمان منجر شود. قرص مسکن، زانوبند زاپیامکس، ورزش‌های مناسب و فیزیوتراپی زانو بعد از عمل رباط صلیبی بخشی از مطالبی بود که در متن فوق در اختیار شما قرار دادیم؛ با مطالعه این مطالب اطلاعات نسبتا کاملی در رابطه با عمل رباط صلیبی و تعویض مفصل به دست خواهید آورد که انجام آن‌ها در زمان مناسب و با تعداد دفعات مشخص می‌تواند به بازیابی سریع‌تر سلامت این ناحیه منجر شود.

مقاله مرتبط: درمان قطعی زانو درد با طب سنتی

آیا فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو مفید است؟

بله؛ به شرط آن‌که حرکات را به صورت منظم و طبق دستور پزشک انجام دهید. انجام اشتباه و زیاد می‌تواند اوضاع این ناحیه را وخیم‌تر کند.

آیا فیزیوتراپی زانو بعد از عمل رباط صلیبی تاثیری در سرعت روند درمان دارد؟

بله؛ به طور کلی انجام فیزیوتراپی و برخی حرکات به نحو صحیح، می‌تواند منجر‌به بهبود و تسریع روند درمان عارضه‌های ناحیه زانو شود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *