مقالات

رانندگی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

رانندگی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

رانندگی پس از تعویض مفصل زانو از جمله دغدغه‌های بیمارانی است که تحت این جراحی قرار گرفتند. آشنایی به راه‌حل‌هایی برای اینکه فشار کمتری به زانوی تعویض شده وارد شود و انجام رانندگی ایمن بعد از جراحی می‌تواند به کمک بیماران بیاید.

همچنین می‌توانید بعد از جراحی از خدمات و محصولات فروشگاه اینترنتی «به طب آنلاین» استفاده کنید و از راه‌کارهای این فروشگاه برای تقویت زانو بهره ببرید. ما مطالبی در مورد تاثیرات رانندگی بر این جراحی، بایدها و نبایدها در رانندگی، زمان مناسب و نکات قابل‌توجه در این زمینه را جمع‌آوری کرده‌ایم. چنانچه به این اطلاعات نیاز دارید با ما همراه باشید.

جراحی تعویض مفصل زانو و رانندگی

یکی از بهترین مداخلات علم پزشکی انجام جراحی تعویض مفصل زانو است. در این جراحی‌ها ایمپلنت‌های مصنوعی را جایگزین مفاصل از بین رفته زانو می‌کنند که با انجام تعویض جزئی یا تعویض کامل صورت می‌گیرد. این جراحی‌ها در ۹۰ درصد از افراد نتایج خوب و قابل قبولی دارند و تنها ۵ درصد از افراد ممکن است دچار عوارض پس از جراحی شوند.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

بهبودی کامل مفاصل زانو به عواملی مانند سن بیمار، نوع جراحی، توان جسمانی و مراقبت‌های پس از جراحی بستگی دارد. در بیشتر جراحی‌ها ۸۰ درصد از توان زانو، بعد از گذشت ۳ ماه به بیمار برمی‌گردد. بعد از بهبودی بیمار می‌تواند فعالیت‌های سابق خود مانند رانندگی را انجام دهد.

ارتباط بین زانو و رانندگی مشخص است و افرادی که بیشتر رانندگی می‌کنند؛ مستعد خطر ابتلا به بیماری‌های زانو هستند. در تحقیقاتی که در این زمینه انجام گرفته، ارتباط بین صدمات وارده به زانو و رانندگی اثبات شده است.

دوره نقاهت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

دوره نقاهت و ممنوعیت رانندگی بعد از عمل تعویض مفصل زانو به مدت 3 تا 6 هفته میباشد.

رانندگی یک مقوله جدانشدنی از زندگی روزمره افراد است و جزو بزرگ‌ترین چالش‌های بیمارانی است که جراحی تعویض مفصل زانو انجام می‌دهند. تشخیص زمان رانندگی پس از تعویض مفصل به عهده پزشک معالج شما است. بیمارانی که این جراحی را انجام داده‌اند؛ حتی زمانی که مجاز به رانندگی هستند زانو را تحت فشار قرار می‌دهند.

 1. در ترافیک‌ها به صورت پی‌درپی تکرار حرکات بر پدال‌ها دارید. این امر به بافت‌های اطراف مفاصل، فشار زیادی وارد می‌کند و باعث می‌شود ترمیم بافت‌ به تعویق بیفتد.
 2. رانندگی‌های طولانی حتی بدون درنظر گرفتن ترافیک، باعث کشیدگی بافت‌های مفاصل می‌شود؛ این امر آسیب جدی به همراه دارد.
 3. نشستن در ماشین در رانندگی‌های طولانی‌مدت باعث فشار به مفاصل زانو و عوارض بعد از جراحی می‌شود.
 4. انجام حرکت‌های ناگهانی درحین رانندگی مانند ترمزهای آنی، باعث ایجاد شوک به مفاصل تعویض شده می‌شود. این امر علاوه‌بر اینکه فشار ضربه‌ای به مفاصل وارد می‌کند؛ باعث کشیدگی بافت‌های اطراف زانو می‌شود.
 5. درحین رانندگی بعد از جراحی به خاطر نشستن و خم کردن زانوها برای مدت طولانی با افزایش درد مواجه می‌شوید و بهبودی زانو به تعویق می‌افتد.
 6. ترمزگیری‌های آنی و عکس‌العمل‌های سریع تاثیرات منفی روی زانوی تحت‌جراحی می‌گذارد.

بهتر است قبل از رانندگی این نکات را در نظر بگیرید تا بتوانید مانند قبل از عمل خود، پشت ماشین بنشینید. رعایت این موارد کمک می‌کند تا عمل جراحی شما تاثیر بهتری داشته باشد.

مقاله مرتبط: فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

تاثیرات رانندگی بر جراحی زانو

محدودیت‌ها در رانندگی پس از تعویض مفصل زانو

در تمامی جراحی‌ها محدودیت‌هایی برای بیماران لحاظ می‌کنند تا هم از عوارض بعد از جراحی پیشگیری کنند و هم به بهبود بیماری کمک کنند. رانندگی پس از تعویض مفصل زانو ازجمله محدودیت‌هایی است که شما تا چند هفته بنابر تشخیص جراح باید از آن اجتناب کنید. این زمان می‌تواند برای بیماران بین ۳ هفته تا ۳ ماه تشخیص داده شود. دلایل زیر باعث می‌شوند که از رانندگی بعد از جراحی منع شوبد.

 • تاثیر داروها بر بدن
 • عدم توانایی زانو
 • نشستن‌های طولانی
 • خم‌بودن زانوها
 • تکرار حرکات درحین رانندگی
 • انجام حرکت‌های ناگهانی
 • نیاز به دقت و سرعت بالا

بعد از گذراندن دوره نقاهت و با مجوز جراح می‌توانید شروع به رانندگی کنید؛ البته ممکن است برای زمان کوتاهی سخت و همراه با درد زانو باشد. باید درنظر داشته باشید قبل از بازیابی توانایی زانو و رسیدن به بهبودی کامل، رانندگی برای زمان طولانی و رانندگی‌های پرسرعت انجام ندهید. اما محدودیت‌هایی که در رانندگی بعد از جراحی با آن مواجه می‌شوید، عبارت‌اند از:

 • کم‌شدن دامنه حرکات پا
 • کم‌شدن قدرت زانو برای فشار به پدال‌ها
 • کم‌شدن سرعت عکس‌العمل‌ها درحین رانندگی
 • کم‌شدن سرعت و احساس ناراحتی برای ورود و خروج از ماشین

دانستن این موارد کمک می‌کند تا انتظارات خود را پایین آورده و به زانو فرصت ترمیم بدهید. با آگاهی از نکات گفته شده، قطعا کمتر ناامید خواهید شد.

مشکلات رانندگی پس از تعویض مفصل زانو

ممکن است رانندگی پس از تعویض مفصل زانو همراه با احساس ضعف و ناتوانی باشد و دامنه حرکات پا کم شود اما می‌توانید اقداماتی را برای تقویت قوای زانو برای رانندگی بهتر انجام دهید. استفاده از ماشین‌های اتوماتیک می‌تواند فشار کمتری را بر زانوها وارد کند و اگر جراحی بر زانوی چپ انجام شده باشد؛ آسیب کم‌تری به زانو وارد می‌شود.

انجام فیزیوتراپی‌های مداوم بعد از جراحی می‌تواند باعث برگشت قدرت و تحرک به زانو شود. علاوه‌ بر این می‌توانید در ماشین خاموش و بدون حرکت تمرین رانندگی داشته باشید. این کار کمک می‌کند برای رانندگی آماده‌تر باشید و با سطح توانایی زانوی جدید آشنا شوید.

کمک گرفتن از عصا یا واکر برای سوارشدن و پیاده‌شدن از ماشین می‌تواند مناسب باشد. بعد از رانندگی اگر احساس درد، سفتی عضله‌ها و تورم در پا داشتید؛ با مشورت پزشک می‌توانید از کمپرس یخ و روش‌های غیردارویی مانند استفاده از زانوبند زاپیامکس اصل برای تسکین درد استفاده کنید.

نکات مهم رانندگی بهتر بعد از جراحی زانو

رانندگی پس از تعویض مفصل زانو باید همراه با رعایت اصولی باشد که فشار کمتری را به موضع جراحی‌شده وارد کند و ریسک خطرات درحین رانندگی را به صفر برساند.

 • مجدد صندلی و فرمان را تنظیم کنید.
 • صندلی نباید زیاد کوتاه باشد.
 • در رانندگی‌های طولانی، توقف و استراحت داشته باشید.
 • قبل از رانندگی حرکات کششی زانو انجام دهید.
 • قبل از رانندگی داروهای ضددرد قوی نخورید.

بهتر است رانندگی را زمانی شروع کنید که بر انجام حرکات کنترل داشته باشید و بتوانید در رانندگی عکس‌العمل به موقع نشان دهید.

رانندگی بعد از تعویض مفصل زانو

بهترین زمان برای رانندگی بعد از جراحی زانو

زمان بهبود بیمار بعد از جراحی تعویض مفصل به عوامل مختلفی بستگی دارد و سرعت بهبودی و زمان ترمیم بافت‌ها برای هر فرد متفاوت است. زمان مناسب برای رانندگی پس از تعویض مفصل زانو را جراح مشخص می‌کند. در بیشتر موارد این زمان بین ۳ تا ۸ هفته است اما ممکن است در برخی مواقع، تا ۳ ماه از رانندگی منع شوید.

پیشنهاد می‌کنیم زمانی این کار را انجام دهید که بتوانید کنترل کامل روی ماشین داشته باشید و قدرت عضلانی به پاهای شما برگشته باشد. باید بتوانید در رانندگی به راحتی زانوی خود را خم‌وراست کنید و توقف اضطراری داشته باشید.

رانندگی پس از تعویض مفصل زانو می‌تواند باعث فشار بر مفاصل تعویض شده و بافت‌های اطراف آن و کشیدگی عضلات پا شود. پس پیشنهاد می‌کنیم برای سرعت بخشیدن به ترمیم بافت‌های زانو و بهبودی کامل، زمان رانندگی را به حداقل رسانید. رانندگی‌های پرسرعت انجام ندهید و نکات ایمنی درحین رانندگی را رعایت کنید. از مراقبت‌های بعد از جراحی غافل نشوید تا منجر به بروز تصادف‌ نشود.

بیشتر بخوانید: بهترین پماد برای درد مفاصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو چه تاثیری بر رانندگی دارد؟

این جراحی ممکن است تا زمان بهبودی کامل، دامنه حرکات پا را درحین رانندگی کم کند.  

برای رانندگی بعد از تعویض مفصل زانو چه نکاتی مهم است؟

تنظیم مجدد صندلی و فرمان ماشین و دوری کردن از رانندگی‌های طولانی‌مدت باید مدنظر قرار گیرد.

چه زمانی برای رانندگی بعد از این جراحی زانو مناسب است؟

در بیشتر موارد ۳ تا ۸ هفته بعد از عمل اما در مواقعی هم ممکن است ۳ ماه زمان نیاز باشد

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *