مقالات

سرطان زانو کشنده است؟ علائم سرطان زانو چیست؟

سرطان زانو کشنده است؟ علائم سرطان زانو چیست؟

آیا سرطان زانو کشنده است؟ یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است ذهن هر فردی را درگیر کند این است که آیا در صورت ابتلا به بیماری سرطان زانو، می‌توان به‌صورت کامل درمان شد یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت اگر سرطان در مراحل ابتدایی تشخیص و درمان شود، جای نگرانی نخواهد بود و می‌توان به بهبود کامل این بیماری فکر کرد. جالب است بدانید که سرطان زانو جز سرطان‌های نادر محسوب می‌شود.

سالانه حدود ۲ تا ۵ میلیون نفر به استئوسارکوم شایع‌ترین نوع سرطان زانو مبتلا می‌شوند و اغلب کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما درعین حال می‌تواند باعث بروز مشکلات مختلفی برای بیمار شود. انتخاب روش درمانی موثر، تشخیص به موقع و نوع گسترش بیماری می‌تواند فاکتورهای کشنده بودن یا نبودن آن را تشکیل دهد. در این مقاله از سایت به‌ طب آنلاین می‌خواهیم به جواب این سوال مهم که آیا سرطان زانو کشنده است، بپردازیم و اینکه تومور بدخیم زانو چیست و علائم این سرطان را بشناسیم.

سرطان زانو چیست؟ آیا سرطان زانو کشنده است؟

شایع ترین نوع سرطان زانو، استئوسارکوم است. معمولا در اطراف زانو در استخوان ران یا ساق پا درشت نی ایجاد می‌شود. در واقع همه سلول‌های بدن مستعد ابتلا به سرطان هستند و سرطان از هر نوعی که باشد قابلیت گسترش به سایر قسمت‌های بدن را دارد.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

سرطان  زانو نوع نادری از سرطان است و زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های استخوان شروع به رشد خارج از کنترل می‌کنند. در حالی که افراد استخوان را سخت و بدون تغییر تصور می‌کنند، اما استخوان دائماً حل می‌شود و بافت استخوانی جدیدی تشکیل می‌دهد. استئوکلاست‌ها سلول‌های استخوانی هستند که بافت قدیمی را حل می‌کنند. سلول‌های استئوبلاست‌ها جایگزین بافت قدیمی با استخوان جدید می‌شوند.

انواع سرطان استخوان کدامند و چه ناحیه‌ای را درگیر می‌کنند؟

گاهی سرطان زانو نوع اولیه است، به این معنی که منشأ آن از استخوان است، یا متاستاز استخوان، که سرطانی است که در جای دیگری از بدن منشا می‌گیرد و به استخوان‌ها گسترش می‌یابد.

استئوسارکوم: شایع‌ترین نوع سرطان استخوان

 این نوع سرطان شایع‌ترین نوع سرطان اولیه استخوان است. این نوع از سرطان یکی از انواع سرطان زانو است که استخوان زانو را درگیر می‌کند. چنین سرطانی بیشتر در نواحی اطراف زانو و استخوان ران پدید می‌آید و می‌تواند چنین نواحی را تحت تاثیر خود قرار دهد. استئوسارکوم یکی از انواع تومورهای سرطانی بدخیم زانو است که طی بررسی‌های انجام شده، بیشترین سنین درگیر شده با این نوع از سرطان زانو، مربوط به کودکان و نوجوانان است.

این نوع از تومور بدخیم زانو، سرعت تکثیر بالایی دارد و در طی مدت زمانی کوتاه به تمام قسمت‌های مختلف بدن نفوذ خواهد کرد. اولین نقطه رشد سلول‌های سرطانی استئوسارکوم، ناحیه استخوان زانو است. نکته قابل توجه این است که  سرطان استئوسارکوم معمولا در سلول‌های استئوبلاست شروع می‌شود.

مقاله مرتبط: آیا پله برای آرتروز ضرر دارد؟

سرطان زانو چیست؟ آیا سرطان زانو کشنده است؟

سارکوم یوینگ؛ دومین نوع سرطان استخوان زانو

 این دومین نوع شایع سرطان زانو است که اغلب کودکان، نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تومورهای سارکوم یوینگ به طور معمول در استخوان‌های لگن، ستون فقرات، دنده‌ها، تیغه‌های شانه و استخوان‌های بلند پاها ایجاد می‌شوند. این نوع سلول سرطانی خوش‌خیم است و  از نظر سرعت رشد، از درجه کمتری نسبت به استئوسارکوم برخوردار است. در صورت تشخیص به موقع و مراحل اولیه رشد آن، می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد و اقدام به درمان آن نمود.

کندروسارکوم؛ نوع دیگر سرطان استخوان

 این نوع سرطان استخوان در سلول‌های غضروف ایجاد می‌شود و معمولاً افراد بالای ۲۰ سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اغلب در بازوها، پاها و استخوان‌های لگن ایجاد می‌شود.

مراحل سرطان زانو و کدام مرحله سرطان زانو کشنده است؟

سرطان زانو از سه مرحله تشکیل شده است که دو مرحله اول جز مراحل ابتدایی این بیماری محسوب می‌شود که می‌تواند به بهبودی کامل منجر شود.

 • مرحله اول سرطان زانو بدین گونه است که هنوز سلول‌های سرطانی به بیرون از استخوان زانو گسترش پیدا نکرده است و سطح بسیار پایینی برخوردار است.
 • مرحله دوم سرطان زانو به این صورت خواهد بود که سلول‌های سرطانی به بیرون از استخوان زانو گسترش نیافته است اما دارای سطح بالای تهاجمی است.
 • اما در مرحله سوم سرطان زانو، سلول‌های سرطانی به بیرون از استخوان زانو سرایت کرده و به قسمت‌های مختلف بدن نفوذ می‌کند. در نتیجه عواقب سختی را به دنبال خواهد داشت و بیمار را تا حد مرگ می‌کشاند.

برای آرام شدن درد زانو خرید زانو بند زاپیامکس را امتحان کنید.

علائم سرطان استخوان زانو در زنان چیست؟

رایج‌ترین نشانه‌های سرطان زانو دردناک بودن و تورم در زانو است. این سرطان اغلب در استخوان‌‌های بلند بدن مانند، استخوان قسمت بالای مفصل زانو یا استخوان بخش انتهایی آن ایجاد می‌شود. داشتن تومورهای سرطانی در ناحیه استخوان زانو می‌تواند علائم متعددی داشته باشد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علائم سرطان زانو در زنان عبارتند از:

 • درد استخوان؛ علائم سرطان استخوان زانو در زنان

درد ممکن است به طور متناوب شروع شود و در شب بدتر شود. با گذشت زمان، درد می‌تواند ثابت شود و با فعالیت افزایش یابد. برخی افراد از درد دچار لنگی می‌شوند.

 • تورم زانو؛ علائم سرطان استخوان زانو در زنان

 این نشانه تنها پس از احساس درد در ناحیه ایجاد می‌شود. در برخی موارد، فرد ممکن است بتواند توده یا توده‌ای را در زانو ببیند و احساس کند.

 • شکستگی‌ها؛ علائم سرطان استخوان زانو در زنان

اگرچه سرطان استخوان زانو استخوان‌های زانو را ضعیف می‌‌کند، شکستگی‌ها معمولی نیستند، به جز در موارد نادری به نام استئوسارکوم تلانژکتاتیک که می‌تواند استخوان‌ها را به شدت ضعیف کند.

مقاله مرتبط : انواع شکستگی زانو

تومور بدخیم زانو، آیا سرطان زانو کشنده است؟

متخصصان علت سرطان استخوان را نمی‌دانند، اگرچه محققان عوامل خطر مختلفی را شناسایی کرده‌اند که ممکن است شانس ابتلای فرد به آن را افزایش دهد.

سرطان زانو چیست؟ آیا سرطان زانو کشنده است؟

عوامل خطر ابتلا به تومور بدخیم زانو عبارتند از:

 • برخی از درمان‌های قبلی سرطان؛ عوامل خظر سرطان زانو

افرادی  که پرتودرمانی، شیمی‌درمانی یا پیوند سلول‌های بنیادی داشته‌اند‌، به‌خصوص اگر در دوران کودکی تحت درمان قرار گرفته‌اند، بیشتر در معرض ابتلا به استئوسارکوم هستند.

 • تغییر ژنتیکی؛ عوامل خطر تومور بدخیم زانو

 تغییر خاصی در ژن RB1 ممکن است خطر ابتلا به سرطان استخوان را افزایش دهد.

 • شرایط دیگر ابتلا به سرطان زانو

 سایر شرایط نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان زانو را در فرد افزایش دهند، از جمله:

 • رتینوبلاستوما ارثی،سرطان چشم
 • بیماری پاژه
 • سندرم ورنر
 • سندرم بلوم
 • سندرم روتموند تامسون
 • داشتن اعضای خانواده مبتلا به سندرم Li-Fraumeni

علائم سرطان استخوان زانو در نوجوانان

سرطان استخوان زانو بیشتر در پسران نوجوان دیده می‌شود. نوجوانانی که مبتلا به سرطان استخوان زانو تشخیص داده شوند معمولاً نسبت به سن خود قد بلندتری دارند و این نشانه‌ای از رشد سریع استخوان است که منجر به رشد تومور می‌شود. همانطور که در بخش‌های قبلی مقاله گفته شد، سرطان زانو، بیشتر در سنین کودکی و نوجوانی در بین افراد دیده می‌شود. رشد غیرطبیعی سلول‌ها در ناحیه زانو باعث بروز چنین عارضه ای در سنین کم می‌شود. افرادی که از قد بلندتری برخوردار هستند و در سنین رشد قرار دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان زانو هستند و باعث ایجاد مشکل در راه رفتن آنان می‌شود. سرطان زانو درد نوجوانان اغلب با علائم زیر همراه است:

 • داشتن تب به‌صورت خفیف یا شدید
 • تعریق زیاد بخصوص در هنگام خواب
 • ایجاد ورم و التهاب در ناحیه استخوان
 • لنگ زدن در هنگام راه رفتن

در واقع کودکان و نوجوانانی که در خانواده آنها موارد سرطانی دیده شده باشد، باید مراقب باشند که به سرطان‌های مختلف از جمله سرطان زانو دچار نشوند. افرادی که دچار سندروم‌های سرطان کمیاب هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان زانو خواهند بود. چنین افرادی به دلیل داشتن جهش ژنتیکی در زمان نوزادی و جنینی، مبتلا به چنین عارضه‌ای هستند و دائما باید در تمامی سنین، تحت نظر پزشک باشند.

بیشتر بخوانید : علت درد پا از زانو به پایین

علائم سرطان استخوان زانو در نوجوانان

نشانه های سرطان استخوان زانو

آیا عکس تومور زانو یکی از راه‌های تشخیص تومور بدخین زانو است؟ برای تشخیص بیماری سرطان زانو، در ابتدای امر لازم است به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه شود. پزشک متخصص در ابتدا با بیمار در مورد علائم و مشکلات مربوط به زانو، سوالاتی را مطرح خواهد کرد و اطلاع دقیقی را از وضعیت بیمار بدست خواهد آورد. همچنین یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. آزمایش‌های تصویربرداری مختلف را برای تشخیص سرطان استخوان تجویز می‌کند و تشخیص آن را با بیوپسی تأیید می‌کند.

در تست‌های عکس تومور زانو از اتواع روش‌های زیر کمک گرفته می‌شود:

 • عکس تومور بدخیم زانو با اسکن استخوان
 • عکس تومور زانو اشعه ایکس
 • تصویر برداری سی تی اسکن
 • تصویر اسکن‌های ام آر آی
 • تصویر اسکن PET

معمولا پزشک برای تشخیص صحیح سرطان زانو بیوپسی را انجام می‌دهد. انواع بیوپسی عبارتند از:

بیوپسی سوزنی: پزشک از یک سوزن بزرگ برای برداشتن استوانه‌ای از بافت از استخوان آسیب دیده استفاده می‌کند.

بیوپسی جراحی: پزشک برشی در پوست ایجاد می‌کند تا به تومور برسد و نمونه‌ای از استخوان را برمی‌دارد.

عکس سرطان زانو ، عکس تومور بدخیم زانو

در این عکس سه مورد از شایع ترین تومورها نشان داده شده است.

نشانه های سرطان استخوان زانو

آیا سرطان زانو کشنده است یا درمان دارد؟

سرطان زانو را با تشخیص به موقع به راحتی می‌توان درمان کرد. روش‌های درمانی سرطان مفصل استخوان زانو در افراد با سن کمتر عبارتند از:

 • شیمی درمانی: به کار بردن داروهای مخصوص جهت از بین بردن سلول‌های سرطانی و محو کردن توده سرطانی.
 • جراحی: پس از مرحله شیمی‌ درمانی از این شیوه برای خارج کردن توده‌های سرطانی از بدن انجام می‌شود و بعد از آن دوباره شیمی درمانی برای از بین بردن بقیه توده‌ها یا سلول‌های سرطانی و کاهش عود مجدد سرطان انجام می‌شود. به طور کلی به‌کارگیری روش جراحی در بیماری سرطان مفصل زانو برای بیرون آوردن توده انجام می‌شود و با اقدام به شیمی درمانی هم بقایای تومورها در بدن کشته می‌شوند.

کلام آخر در جواب آیا سرطان زانو کشنده است؟

در این مقاله به بررسی اینکه آیا سرطان زانو کشنده است پرداختیم. علائم سرطان استخوان زانو در زنان و علائم سرطان استخوان زانو در نوجوانان را نیز  معرفی کردیم. اشاره کردیم که تومور بدخیم زانو را از روی عکس تومور زانو به راحتی می‌توان تشخیص داد و به درمان آن پرداخت. با این اوصاف می‌توان نتیجه گرفت که میزان زنده ماندن بیمار مبتلا به سرطان زانو، که البته تومور‌های سرطانی او به بخش‌های مختلفی گسترش نیافته باشد بیش از ۸۰ درصد است. عملا جای نگرانی‌ از این بابت نخواهد ماند. می‌توان با تشخیص به موقع و انتخاب روش درمانی موثر، اقدام به جلوگیری از رشد سلول سرطانی و درمان آن نمود.

مطابق با آخرین آمار بدست آمده، حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد کسانی که به سرطان استخوان زانو مبتلا هستند و سلول‌های آلوده بیش از محدوده تومور را درگیر نکرده باشند، زنده می‌مانند.

علائم تومور بدخیم زانو چیست؟

شایع‌ترین علائم تومور در زانو درد و ورم در زانو است.

عکس تومور زانو چگونه گرفته می‌شود؟

این عکس به وسیله دستگاه‌های تصویر برداری، مانند سی تی اسکن، ام آر آی گرفته می‌شود

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *