مقالات

کشیدگی پشت زانو در ورزش و راه‌های درمان

کشیدگی پشت زانو در ورزش و راه‌های درمان

کشیدگی پشت زانو، یکی از مشکلاتی است که بسیاری از ورزشکاران در حین ورزش با آن روبه رو خواهند شد. بسیاری از وزرشکاران می‌خواهند هر روز را بدون محدودیت از حداکثر توان خود در ورزش استفاده کنند، با این حال قرار دادن مفاصل تحت فشار بسیار زیاد می‌تواند منجر به گرفتگی، درد و در نهایت التهاب در زانو و نواحی پشتی آن شود.

برخی از آسیب‌ها با استراحت و مراقبت ویژه قابل درمان هستند، اما برخی دیگر به عمل جراحی و بهره‌گیری از روش درمانی پیچیده و خاص نیاز دارند. در ادامه این مقاله تخصصی با به طب آنلاین همراه باشید تا به‌طور مفصل با شما در مورد کشیدگی نواحی پشت زانو صحبت کنیم.

دلیل کشیدگی پشت زانو

احساس درد پشت زانو در حین ورزش یا دویدن، یکی از بیماری‌های رایج در این افراد بوده که با نام سندرم درد کشککی_رانی(PFPS) شناخته می‌شود. تحقیقات صورت گرفته نشان داده که این آسیب‌ها ممکن است به علت ضعف در عضلات تثبیت کننده لگن باشد که می‌تواند نیروی بیشتری را در زیر زانو ایجاد کند.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

سندرم درد کشککی_ رانی در اثر آسیب به تاندون‌ها، پد چربی و غضروفی در قسمت زیرین کلاهک زانو ایجاد می‌شود. عضلات موجود در ساق پا و همسترینگ، مینیسک، سرخرگ پشت زانویی یا پوپلیتئال و همچنین غضروف در پشت زانو ساختارهایی هستند که در هنگام درد پشت زانو درگیر شده و باعث پدیدار شدن عارضه‌های مختلفی خواهد شد.

درواقع درد پشت زانو بین ناحیه کاسه زانو یا کشکک تا استخوان فمور(ران) قابل حس بوده و افزایش فشار در شدت گرفتن این درد نقش اساسی دارد. درصورتی‌که دردهای پشت زانو نادیده گرفته شود، به مرور سبب ایجاد آسیب‌های جدی‌تر در قسمت زانو شده و فرد مجبور به انجام عمل جراحی سخت خواهد شد.

درباره قرص باکلوفن چه میدانید؟

علت گرفتگی و کشیدگی رگ پشت زانو

فاکتورهای بسیار زیادی در افزایش کشیدگی پشت زانو نقش دارند و همین امر منجر شده تا فرد درد بسیار زیادی را در طول روز برای انجام برخی از فعالیت‌ها از قبیل بالا رفتن از پله، نشستن طولانی مدت و انجام برخی از حرکات‌های ورزشی احساس کند. عوامل موثر در افزایش کشیدگی مفصل زانو فرد به شرح زیر است:

 • ورم و التهاب در اثر کیست بیکر ( این کسیت درواقع یکی از شایع‌ترین علل ورم و درد در نواحی پشت زانو است)
 • افراد دارای حالت پاهای پرانتزی شکل
 • جا به جایی و چرخش استخوان ران به سمت داخل
 • شل شدن مفاصل در کشکک زانوی فرد
 • آسیب و پارگی منیسک
 • ضعف شدید عضلانی
 • آرتروز زانو
 • ساییدگی و پارگی در قسمت پشت زانو
 • وجود لخته‌ی خونی در قسمت پشت پا

در اولین گام جهت بررسی علل کشیدگی نواحی پشت زانو باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بتوانید بهترین روش درمانی را با توجه به شرح حال خود و تشخیص پزشک دریافت کنید.

درمان کشیدگی پشت زانو ناشی از ورزش

روش‌های درمانی جهت بهبود در کشیدگی زانو ناشی از ورزش با توجه به شرح حال هر بیمار و میزان پیشرفت این بیماری در وی متفاوت است، اما روش‌هایی که پزشکان به افراد در تسکین درد ناشی از کشیدگی درد زانو ارائه می‌دهند به شرح زیر است.

درمان‌ خانگی کشیدگی پشت زانو

درصورتی‌که پیش از ورزش یا فعالیت‌های گوناگون درد را در ناحیه پشت رانوی خود احساس کردید، بهره‌گیری از درمان‌های خانگی تا حدودی در تسکین درد زانوی شما موثر هستند و به شما کمک می‌کنند تا با بهره‌گیری از نرمش‌های بسیار ابتدایی تا حد بسیار زیادی درد خود را کنترل کنید. برای بهره‌گیری از درمان‌های خانگی موارد زیر کمک بسیار زیادی به شما خواهند کرد.

برای زانو درد چی خوبه بخوریم؟

درمان کشیدگی پشت زانو ناشی از ورزش

استفاده از داروهای مناسب

موثرترین راه جهت تسکین درد زانو، استفاده از داروهای مسکن و ضد درد بودن نسخه است. ترکیبات موجود در داروهای ضد درد تاثیر بسیار بالایی در تسکین دردهای زانو دارند، زیرا با ساز و کار موثر خود تاثیر بسیار بالایی در کاهش التهاب و کنترل درد خواهند داشت.

مطالعه بیشتر : آمپول شل کننده عضلات

درصورتی‌که این نوع داروها بر روی درد زانوی شما تاثیر ندارند، برای دردهای شدیدتر پزشکان داروهای قوی‌تر را در راستای کنترل و بهبود درد بیماران استفاده می‌کند.

فیزیوتراپی و تقویت عضلات

توانبخشی و فیزیوتراپی تاثیر بسیار مثبتی در راستای تسکین درد ناشی از کشیدگی پشت زانو دارند. متخصصان با بهره‌گیری از نرمش‌های محدود درد و التهاب را کنترل نموده وبه بهبود و انعطاف پذیری بیشتر موافصل زانو کمک می‌کنند.

خوب است بدانید که تمرین‌های فیزیوتراپی سبب تقویت عضلات پیرامون مفاصل زانو شده و همچنین خطر آسیب‌های احتمالی در آینده را کاهش داده.

روش درمانی اوزون تراپی

یکی از روش‌های تاثیرگذار در راستای کاهش التهاب پشت زانو و تسکین درد، تزریق گاز اوزون به زانو است. در این روش درمانی اکسیژن فعال که مخلوطی از گاز اکسیژن و اوزون بوده به‌طور مستقیم به نواحی آسیب دیده تزریق می‌شود. اوزون تراپی در حقیقت یک روش درمان کم تهاجمی بوده که سبب انتقال مستقیم خاصیت ضد التهابی و احیا کننده در بافت ملتهب دیده می‌شود.

گاز اوزون در حقیقت سبب فعال شدن سیستم طبیعی آنتی اکسیدان در نواحی آسیب دیده شده و از آسیب سلولی ناشی از التهاب مزمن به‌صورت کاملا اصولی جلوگیری می‌کند. همچنین این روش درمانی سبب افزایش جریان خون و ساخت کلاژن در غضروف می‌شود.

درباره درمان زانو درد با خرید زانوبند زاپیامکس چه میدانید؟

جلوگیری از کشش پشت زانو پس از ورزش

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که در باشگاه حین انجام برخی از تمرین‌ها، درد ناشی از کشش پشت زانو به سراغ شما آید، در این موقعیت‌ها انجام برخی از حرکات‌ها می‌تواند از کشش پشت زانو در فرد جلوگیری کند.

شل کردن عضلات چهارگوش

عضلات چهار سر ران، درواقع عضلات جلوی ران شما بوده که به آن چهار گوش نیز گفته می‌شود. برای تسکین درد در این ناحیه بهره‌گیری از روش زیر به شما کمک بسیار فراوانی خواهد کرد.

 • در ابتدای درد عضلات چهارگوش خود را شل کرده و در حالت ایستاده به دیوار و یا صندلی خود را بچسبانید.
 • مچ پای خود را بدون خم کردن زانو گرفته و آن را از پشت به سمت خود بکشید، در نظر بگیرید که زانوی شما نباید به پهلو کشیده شود.
 • این نرمش را حدود 15 الی 30 ثانیه انجام دهید.

درصورتی‌که فرد مبتدی هستید، این کشش را در حالی که بر روی زمین دراز کشیده‌اید، انجام دهید. ابتدا روی زمین در سمت راست خود دراز کشیده و مچ پای سمت چپ خود را بگیرید و آن را به سمت خود بکشید.

شل کردن عضلات همسترینگ درمان کشیدگی زانو

عضلات همسترینگ شما درواقع از پشت ران شما می‌گذرد، کشیده شدن و احساس درد در این نواحی در بین افراد دونده و ورزشکاران بسیار رایج است. برای تسکین درد این ناحیه انجام موارد زیر تاثیرگذار است.

 • ایستاده و یا به پشت دراز بکشید و سپس پای راست خود را از ناحیه زانو خم کرده
 • در حالی که دست‌های خود را زیر پاهای خود درست در بالای زانو قرار داده‌اید، ران چپ خود را به آرامی به سمت خود بکشید و 15 الی 30 ثانیه نگهدارید.
 • حرکت خود را بر روی پای عکس انجام داده و این کار را برای هر پا سه بار تکرار کنید.

در نظر داشته باشید می‌توانید این کشش را در حالی که یک پای خود را صاف بر روی زمین نگه داشته‌اید و پای دیگر را به سمت خود خم می‌کنید، انجام دهید.

 

درمان کشیدگی پشت زانو ناشی از ورزش

کشیدگی پشت زانو

کشیدگی پشت زانو، امروزه یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در بین تمامی افراد به‌ویژه ورزشکاران است. دردهای ناشی از کشیدگی زانو به علت‌های مختلفی در فرد ایجاد شده و در برخی از شرایط امکان حرکت و انجام فعالیت‌های روزمره را از فرد سلب می‌کند.

روش‌های بسیار زیادی اعم از مصرف‌ داروهای متنوع، بهره‌گیری از فیزیوتراپی و اوزون تراپی تاثیر ویژه‌ای در تسکین دردهای ناشی از کشیدگی زانو خواهند داشت. البته پیشنهاد می‌شود در گام اول برای بررسی علت ایجاد کشیدگی زانو و میزان پیشرفت آن به پزشک مراجعه کنید و از توصیه‌های وی در راستای بهبود و تسکین درد استفاده کنید.

 ورزش و گرفتگی و کشیدگی پشت زانو 

در چنین شرایطی بهترین روش جهت تسکین دردهای ناشی از زانو و پا شل کردن عضلات همسترینگ و عضله چهارگوش است.

آیا تسکین درد ناشی از کشیدگی پشت زانو در خانه امکان پذیر است؟

بله، شما می‌توانید به کمک پک‌های سرد مخصوص و یا استفاده از مسکن‌ها تا حدودی درد ناشی از کشیدگی پشت زانوی خود را کنترل کنید.

عوامل موثر در افزایش کشیدگی پشت زانو چیست؟

در افراد دارای پاهای پرانتزی، وجود لخته‌های خونی، بهره‌گیری از ورزش‌های بسیار سخت و همچنین پارگی و آسیب به مینسک در افزایش کشیدگی پشت زانو نقش دارد.

به طب آنلاین نمایندگی رسمی کمربند پلاتینر

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *