مقالات

گرفتگی عضله پشت زانو؛ درمان گرفتگی پشت زانو

گرفتگی عضله پشت زانو؛ درمان گرفتگی پشت زانو

زانو بزرگترین مفصل بدن شما و یکی از مستعدترین قسمت‌های آسیب‌پذیر آن است.  زانو از استخوان‌هایی تشکیل شده است که می‌توانند بشکنند یا از مفصل خارج شوند و همچنین از غضروف‌ها، رباط ها و تاندون‌هایی که می‌توانند دچار کشیدگی یا پارگی شوند، تشکیل شده است. برخی از آسیب‌های زانو در نهایت با استراحت و مراقبت به خودی خود بهبود می‌یابند. برخی دیگر نیاز به جراحی یا سایر مداخلات پزشکی دارند. گاهی درد نشانه یک بیماری مزمن مانند آرتریت است که به مرور زمان به زانو آسیب می‌رساند و مثلا باعث گرفتگی عضله پشت زانو می‌شود. در اینجا  به برخی از شرایطی که می‌تواند باعث گرفتگی عضله پشت زانو شود اشاره می‌کنیم و راه‌های گوناگون رفع آن را بر می‌شماریم.

7 دلیل گرفتگی عضله پشت زانو

گرفتگی عضله پشت زانو دلایل گوناگونی دارد که برخی را به راحتی می‌توان درمان کرد، اما درمان دیگر علت ‌ها نیاز به بررسی ویژه توسط پزشک دارد:

 1. گرفتگی عضلات پشت پا

کرامپ، سفت شدن عضله است. ماهیچه‌های ساق پا به احتمال زیاد دچار گرفتگی می‌شوند، اما سایر عضلات ساق پا نیز ممکن است به این حالت دچار شوند؛  از جمله عضلات پشت ران نزدیک زانو. هنگام ورزش یا در دوران بارداری احتمال گرفتگی عضلات پا بیشتر است. سایر علل احتمالی عبارتند از:

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

 • مشکلات عصبی در پاهای شما
 • کم آبی بدن
 • عفونت ها مانند کزاز
 • سموم، مانند سرب یا جیوه در خون
 • بیماری کبد

هنگامی که گرفتگی دارید، ناگهان احساس انقباض یا اسپاسم عضلانی خواهید کرد. درد از چند ثانیه تا 10 دقیقه طول می‌کشد. پس از رفع گرفتگی، ممکن است عضله برای چند ساعت درد داشته باشد.

 1. زانوی جامپر و گرفتگی عضله پشت زانو

زانوی جامپر آسیبی است به تاندون  که کاسه زانو (کشکک) شما را به استخوان ساق پا متصل می‌کند. به این عارضه تاندونیت کشکک نیز می‌گویند. زمانی که می‌پرید یا تغییر جهت می‌دهید، مانند زمانی که والیبال یا بسکتبال بازی می‌کنید، ممکن است این اتفاق رخ دهد. این حرکات می تواند باعث پارگی های ریز در تاندون شود. در نهایت، تاندون متورم و ضعیف خواهد شد. زانوی جامپر باعث درد زیر کاسه زانو می‌شود و با گذشت زمان گرفتگی عضلات پشت زانو را تشدید می کند. علائم دیگر عبارتند از:

 • ضعف
 • سفتی، سختی
 • مشکل خم شدن و صاف کردن زانو
7 دلیل گرفتگی عضله پشت زانو
 1.  آسیب همسترینگ

همسترینگ شامل سه ماهیچه است که از پشت ران شما می‌گذرد:

 • عضله نیمه تاندینوس
 • عضله نیمه غشایی
 • عضله دوسر فموریس

این ماهیچه ها به شما این امکان را می‌دهند که زانوی خود را خم کنید. آسیب دیدن یکی از این عضلات را کشش همسترینگ می‌نامند. کشیدگی همسترینگ زمانی اتفاق می‌افتد که عضله بیش از حد کشیده شود. عضله ممکن است به طور کامل پاره شود که بهبود آن ماه ها طول خواهد کشید. هنگامی که به عضله همسترینگ خود آسیب می رسانید، درد ناگهانی را احساس خواهید کرد. صدمات وارده به عضله دوسر ران  که به آن تاندیوپاتی عضله دوسر فموریس گفته می شود، باعث گرفتگی عضله پشت زانو می‌شود.

نشانه‌های دیگر عبارتند از:

 • تورم
 • کبودی
 • ضعف در پشت پای شما

این نوع آسیب در ورزشکارانی که در ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال، تنیس یا دوومیدانی سریع می دوند، رایج است. کشش عضلات قبل از بازی می تواند به جلوگیری از بروز این آسیب کمک کند.

 1. کیست بیکر، علت گرفتگی عضله پشت زانو

کیست بیکر یک کیسه پر از مایع است که در پشت زانو تشکیل می شود. مایع داخل کیست را مایع سینوویال می‌نامند. به طور معمول، این مایع به عنوان روان کننده برای مفصل زانو شما عمل می‌کند. اما اگر آرتریت یا آسیب زانو دارید، زانوی شما ممکن است مایع سینوویال زیادی تولید کند که در این حالت به کیست می‌انجامد و گاهی باعث گرفتگی عضله پشت زانو خواهد شد.

علائم عبارتند از:

 • درد در داخل و پشت زانو
 • تورم پشت زانوی شما
 • سفتی و مشکل در خم کردن زانو

این علائم زمانی که شما فعال هستید بدتر می شوند. اگر کیست بترکد، درد شدیدی در زانو احساس خواهید کرد.

کیست بیکر گاهی اوقات خود به خود از بین می رود. برای درمان کیست بزرگ یا دردناک، ممکن است به تزریق استروئید، فیزیوتراپی یا تخلیه کیست نیاز داشته باشید. تعیین اینکه آیا یک مشکل زمینه ای باعث ایجاد کیست شده است.

بهترین زانوبند کدام است؟

7 دلیل گرفتگی عضله پشت زانو
 1. تاندونیت گاستروکنمیوس (کرنش ساق پا)

عضله گاستروکنمیوس و عضله سولئوس ساق پا شما را تشکیل می‌دهند که در پشت ساق پای شما قرار گرفته‌اند. این ماهیچه‌ها به شما کمک می‌کنند تا زانوی خود را خم کنید و انگشتان پا را حرکت دهید.

هر ورزشی که شما را ملزم به رفتن سریع از حالت ایستاده به دویدن کند، مانند تنیس یا اسکواش، ممکن است عضله گاستروکنمیوس را تحت فشار قرار دهد یا پاره کند.

علائم دیگر عبارتند از:

 • درد و تورم در ساق پا
 • کبودی در ساق پا
 • مشکل ایستادن روی نوک پا

درد با توجه به اندازه پارگی کم و زیاد خواهد شد. استراحت، بالا بردن پا و یخ زدن ناحیه آسیب دیده به بهبود سریعتر آن کمک می کند.

کمربند پلاتینر درمان قطعی درد کمر

 1. گرفتگی عضله پشت زانو و پارگی مینیسک

منیسک یک تکه غضروف گوه‌ای شکل است که مفصل زانو را تثبیت می کند. هر زانو دو مینیسک دارد.

ورزشکاران گاهی هنگام چمباتمه زدن و چرخاندن زانو مینیسک را پاره می‌کنند. با افزایش سن، مینیسک شما ضعیف و تحلیل می رود و با هر حرکت پیچشی احتمال پارگی آن بیشتر است. هنگامی که منیسک را پاره می‌کنید، ممکن است صدای “ترک” را بشنوید. در ابتدا ممکن است آسیب جدی نباشد. اما پس از چند روز راه رفتن روی آن، زانو دردناک‌تر می‌شود.

سایر علائم پارگی مینیسک عبارتند از:

 • سفتی در زانو
 • تورم
 • ضعف
 • قفل شدن یا بازکردن زانو

استراحت، یخ و بالا بردن زانوی آسیب دیده ممکن است به کاهش علائم و بهبود سریعتر آن کمک کند. اگر پارگی به خودی خود بهبود نیافت، ممکن است برای ترمیم آن به جراحی نیاز داشته باشید.

 1. آرتروز از دلایل گرفتگی عضله پشت زانو

آرتریت یک بیماری دژنراتیو است که در آن غضروفی که مفصل زانو را تحت فشار قرار می دهد و از آن حمایت می کند به تدریج از بین می رود. چند نوع آرتریت وجود دارد که می تواند زانوها را درگیر کند:

 • استئوآرتریت شایع ترین نوع است. این یک تجزیه تدریجی غضروف است که با افزایش سن رخ می دهد.
 • آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به مفاصل حمله می کند.
 • لوپوس یکی دیگر از بیماری های خود ایمنی است که باعث التهاب در زانوها و سایر مفاصل می شود.
 • آرتریت پسوریاتیک باعث درد مفاصل و لکه های پوسته پوسته روی پوست می شود.

شما می توانید درد آرتریت را با ورزش، تزریق و داروهای ضد درد کنترل کنید.

بیشتر بخوانید : درمان سیاتیک پای راست

درمان درد پشت زانو با طب سنتی ، درمان خانگی درد پشت زانو

برای کسانی که ناراحتی  پشت زانو را تجربه می‌کنند، گنجاندن گیاهان و ادویه های ضد التهاب در رژیم غذایی ایده خوبی است. با این حال، این مواد غذایی به خودی خود تفاوت زیادی در کاهش درد گرفتگی عضله پشت زانو ایجاد نمی‌کنند. با این حال، مصرف گیاهان و ادویه جات خاص در طول روز به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی ضد التهابی ممکن است اثر تجمعی در کاهش التهاب و سایر علائم داشته باشد.

درمان درد پشت زانو با طب سنتی ، درمان خانگی درد پشت زانو

برای کمک به کاهش درد زانو، این 8 گیاه را امتحان کنید:

سیر: سیر حاوی دی آلیل دی سولفید است، یک ماده ضد التهابی که اثرات سیتوکین های التهابی گرفتگی عضله پشت زانو را کاهش می دهد، درست مانند تره فرنگی و پیاز. متخصصان دریافته اند که مصرف سیر دارای اثرات ضد آرتریت است، انحطاط غضروف را متوقف می کند و التهاب را کاهش می‌دهد.

زنجبیل: زنجبیل که نسل‌ها در طب و غذای آسیایی استفاده می‌شود، دارای خواص ضدالتهابی است. این گیاه دارویی می‌تواند مولکول‌های التهابی به نام لکوترین‌ها و پروستاگلاندین‌ها را کاهش دهد که ترکیبات هورمون مانندی هستند که باعث درد و التهاب می‌شوند و درد گرفتگی عضله پشت زانو را کاهش می‌دهند.

زردچوبه: زردچوبه، ادویه‌ای غنی است که قرن‌ها برای دادن رنگ و طعم به وعده‌های غذایی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در طب چینی نیز برای درمان تعدادی از بیماری‌ها از جمله درد مفاصل و بیماری‌های اسکلتی-عضلانی و گرفتگی عضله پشت زانو استفاده می‌شود. زردچوبه و کورکومین، جزء فعالی است که  باعث  زردی زردچوبه می‌شود و نه تنها دارای قابلیت ضد التهابی است، بلکه ضد درد نیز به شمار می‌آید.

مطالعه بیشتر : برای زانو درد چی خوبه بخوریم؟

5 درمان خانگی برای گرفتگی پشت زانو

درمان خانگی نخستین راهی است که هنگام  گرفتگی عضله پشت زانو به ذهن می‌رسد. نقش درمان‌های خانگی برای زانو درد عبارتند از:

 • اقدامات ساده‌ای برای مدیریت علائم زانو درد هستند؛
 • شامل مواد اولیه ای هستند که به طور طبیعی به بهبود زانو کمک می‌کنند؛
 • آنها به حمایت از یک سبک زندگی سالم و فعال کمک می‌کنند؛
 • این درمان‌های خانگی صدها سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند.

5 روش خانگی برای درد  گرفتگی عضله پشت زانو :

استراحت: استراحت سریعترین و ضروری ترین درمان برای درد خفیف ناشی از گرفتگی عضله پشت زانو است. استراحت می تواند به بافت‌ها زمان برای بهبودی بدهد و خطر آسیب بیشتر را کاهش دهد.

ماساژ درمانی: بر اساس یک بررسی تحقیقاتی، ماساژ درمانی می‌تواند به کاهش درد گرفتگی عضله پشت زانو کمک کند، حداقل در کوتاه مدت. مطالعه دیگری نشان داد افرادی که متوجه کاهش علائم خود شدند، احساس آرامش بیشتری داشتند و بهبودهایی را در کیفیت زندگی خود تجربه کردند.

از یخ و گرما درمانی استفاده کنید: یخ، ضد التهابی طبیعی است که  به خوبی در ترکیب با گرما درمانی می‌تواند به رفع گرفتگی عضله پشت زانو کمک کند.

استفاده از روغن‌های مالشی: ماساژ زانو با روغن هایی مانند روغن خردل داغ می‌تواند به افزایش گردش خون، کاهش التهاب و تسکین درد کمک کند. خاصیت تسکین درد آن را به یکی از عالی ترین درمان های خانگی برای زانو درد در هنگام بالا رفتن از پله، دوچرخه سواری یا دویدن و گرفتگی عضله پشت زانو تبدیل کرده است.

استفاده از زانوبند زاپیامکس: یکی از مطمئن‌ترین درمان‌های خانگی برای درمان گرفتگی عضله پشت زانو، استفاده از زانوبند پیشرفته زاپیامکس آلمانی است. شما می‌توانید با خرید زانوبند زاپیامکس آلمانی UIC به راحتی گرفتگی عضله پشت زانو را در کوتاهترین زمان درمان کنید.

استفاده از زانوبند زاپیامکس

چرا پشت زانو دچار گرفتگی می شوم؟

دلایل زیادی برای درد پشت زانو وجود دارد. یک فرد ممکن است آسیب، کیست، التهاب، زانوی دونده یا آرتروز داشته باشد. زانو یک مفصل پیچیده است و حتی از فعالیت های ساده روزمره تاثیر زیادی می گیرد.

آیا گرفتگی زانو طبیعی است؟

گرفتگی و درد اندام تحتانی همراه با سفتی و درد در زانو از شکایات رایج در جمعیت عمومی است. از آنجایی که علت و ایجاد این اختلالات به خوبی شناخته نشده است، درمان تصادفی، در اکثر موارد ناموفق و گاهاً خطرناک بوده است.

آیا B12 پایین می تواند باعث گرفتگی عضلات پا شود؟

کوبالامین یا ویتامین B12 ویتامینی است که افراد می توانند آن را در غذاهای حیوانی و لبنیات پیدا کنند. افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند گاهی اوقات ممکن است  گرفتگی عضله پشت زانو را تجربه کنند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *