مقالات

استئوکندرال زانو چیست؟ نکات مهم درمان برای نجات زانو

استئوکندرال زانو چیست؟ - درمان استئوکندرال زانو

این اصطلاح به آسیب‌های غضروفی و مفصلی در ‌ناحیه زانو که باعث می‌شود به‌راحتی نتوانیم فعالیت‌هایمان را انجام دهیم گفته می‌شود.

استئوکندرال زانو یکی از عارضه‌های ناحیه زانو است که امروزه ابتلا به آن بسیار رایج است. قطعا ابتلا ‌به آن با عوارضی همراه است و از طرفی راه‌های پیشگیری برای جلوگیری از وقوع آن نیز وجود دارد.

بدون سلامت زانو، راه‌رفتن برای ما به آسانی امکان‌پذیر نیست، یا باید از وسایل کمکی نظیر عصا کمک بگیریم یا کلا با دامنه حرکتی بلند خداحافظی کنیم. با توجه به اینکه استئوکندرال نیز یکی از بیماری‌هایی است که زانو را درگیر می‌کند و عملکرد حرکتی زانو را تحت تاثیر قرار می‌دهد چیستی آن و راه‌های پیشگیری، درمان و علائم مبتلا‌شدن به آن مورد  بررسی قرار گرفته است. با مطالعه متن حاضر که که در سایت به طب آنلاین جمع‌آوری شده می‌توان به تعداد زیادی از سوالات خود در رابطه با این عارضه رایج پاسخ دهید.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

استئوکندرال زانو چیست؟

ابتلا‌ به استئوکندرال ممکن است در هر فردی رخ دهد. این مشکل که از عارضه‌های مربوط به مفاصل است، معمولا در مفصل زانو یا مچ پا خود را بیشتر نشان می‌دهد. در‌صورت ابتلا‌ به آن، این دو مفصل دچار آسیب‌هایی نظیر شکستگی یا پارگی می‌شوند. غضروف موجود در این ناحیه زانو نیز امکان دارد پاره شود، آسیب ببیند یا له گردد. در موارد بسیار نادری نیز مشاهده شده که باعث ایجاد کیست در غضروف خواهد شد.

استئوکندرال زانو در محلی اتفاق می‌افتد که استخوان ساق پا و ران به یکدیگر متصل شده‌اند. زمانی این نقص رخ می‌دهد که غضروف از سطح مفصل یا استخوان زیرین آن جدا گردد. در تعریف ساده‌تر می‌توان گفت که این عارضه به آسیب‌های وارد‌ بر غضروف و مفصل که باعث ایجاد نقص در این محل شده، گفته می‌شود. این عارضه بسیار دردناک و در ‌صورت پیشرفت آن باید از روش جراحی برای درمان بهره برد.

وارد‌شدن صدمات شدید و ناگهانی از رایج‌ترین دلایلی است که این عارضه را در زانو به وجود می‌آورد. اگر ورزش‌های گروهی که در آن‌ها زیاد از پا استفاده می‌شود را انجام می‌دهید، مراقب باشید که کمترین آسیب به پاهایتان وارد شود؛ چرا که عوارض طولانی‌ مدت و پر‌هزینه‌ای به‌دنبال خواهد داشت.

مطالعه بیشتر : بهترین قرص برای زانو درد

علت ابتلا به استئوکندرال زانو

به وجود‌آمدن عارضه‌های زانو معمولا در اثر صدماتی است که به‌طور ناگهانی به این ناحیه وارد می‌شوند اما چه صدماتی و چگونه باعث به وجود آمدن استئوکندرال در زانو می‌شوند؟ در ادامه چند مورد را ذکر می‌کنیم که پاسخ مناسبی برای این سوال به‌نظر می‌رسند.

 • ممکن است در اثر رشد غیر‌طبیعی استخوان‌های زانو به‌وجود بیاید.
 • رگ‌به‌رگ شدن زانو در اثر آسیب شدیدی که به آن وارد شده باشد.
 • پیچ‌خوردگی زانو نیز یکی دیگر از علل ابتلا‌به استئوکندرال زانو است.
 • معمولا در افرادی که ورزش‌هایی نظیر فوتبال، گلف و راگبی انجام می‌دهند خطر ابتلا‌به این بیماری بیشتر است.

علت اصلی ابتلا‌ به این عارضه به‌طور دقیق قابل‌تشخیص نیست و موارد ذکر‌شده بخشی از دلایلی هستند که در تشکیل استئوکندرال نقش دارند.

استئوکندرال زانو چیست؟

علائم ابتلا به استئوکندرال زانو؛ این هشدارها را جدی بگیرید

معمولا هنگامی‌ که یک اتفاق ناخوشایند در ناحیه زانو یا پای خود احساس می‌کنیم، پس از چند دقیقه که علائم و درد آن بر‌طرف می‌شود؛ مجددا فعالیت‌های سبک ‌و سنگین خود را ادامه می‌دهیم. در این شرایط حتی اگر دچار آسیب‌دیدگی و استئوکندرال زانو شده باشیم، در آن لحظه مشخص نخواهد شد. همچنان که به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهیم علائم آن به ‌مرور آشکار خواهد شد.

 • احساس گرفتگی و سفت‌شدن ناحیه زانو می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا ‌به استئوکندرال باشد.
 • در ‌صورت ابتلا‌ به این عارضه زانوی قفل می‌کند.
 • مفصل زانو که دچار آسیب‌دیدگی شده، شل به‌نظر می‌رسد.
 • مشاهده هر‌گونه اختلال عملکردی در زانو و پا می‌تواند نشان از ابتلا‌ به استئوکندرال داشته باشد.

این علائم، هشداری برای فرد مبتلا محسوب می‌شود که باید سریع‌تر به پزشک مراجعه کرد تا میزان آسیب‌دیدگی و تشخیص قطعی بیماری اتفاق بیفتد و باتوجه به آن راهکار درمانی تعریف گردد.

آیا با مشاهده این علائم می‌توان گفت که به استئوکندرال زانو مبتلا شده‌ایم؟ پس ‌از مشاهده هر یک از این علائم و مراجعه به پزشک از طریق انجام سی‌تی اسکن و ام‌آر‌آی، تشخیص نهایی در این‌باره بیان می‌شود. ممکن است از عکس‌برداری اشعه ایکس نیز برای این تشخیص استفاده شود اما سی‌تی اسکن و ام‌آر‌آی قدرت بیشتری در تشخیص صحیح دارند.

مطالعه بیشتر : درمان زانو درد با نمک

درمان استئوکندرال زانو؛ کدام روش بهترین راهکار برای درمان است؟

استئوکندرال بسیار دردناک است. اگر به آن مبتلا شدیم باید چگونه آن را درمان کنیم؟ در بسیاری از موارد درمان با استراحت رابطه مستقیم دارد. در رابطه با مشکلات زانو نیز باید استراحت کافی داشته باشید و در کنار آن سایر نکات زیر را رعایت کنید:

 • فعالیت‌های سنگین متوقف گردد.
 • فعالیتی که باعث به وجود ‌آمدن استئوکندرال شده است را ترک و از انجام آن بشدت بپرهیزید
 • در موارد حاد باید از روش‌هایی نظیر ترمیم غضروف و عمل جراحی استفاده کرد.

جراحی استئوکندرال روش رایج درمان این عارضه است که به دو صورت جراحی باز و آرتروسکوپی انجام می‌شود. در این عمل خون‌رسانی، جداسازی قطعه آسیب‌دیده و ترمیم آن صورت می‌گیرد که موجب بازگشت دامنه حرکتی و توانایی زانو‌ها خواهد شد.

تشخیص نحوه و زمان درمان بر‌عهده پزشک قرار دارد؛ سعی کنید برای درمان این عارضه از بهترین پزشکان و جراحان استفاده کنید تا بهبودی سریع‌تر اتفاق بیفتد و کمترین عوارض را به‌دنبال داشته باشد.

زانوبند زاپیامکس؛ بهترین درمان خانگی استئوکندرال زانو

یکی از پیشرفته‌ترین زانوبند‌ها که توانسته است محبوبیت زیادی میان مبتلایان به عارضه‌های زانو به‌دست آورد زانوبند زاپیامکس است. اگر به مشکل استئوکندرال زانو مبتلا هستید می‌توان طبق نظر پزشک از این زاپیامکس استفاده کرد تا در کنار فراهم‌کردن سایر شرایط، استئوکندرال نیز درمان پیدا کند.

برای استفاده از زانوبند زاپیامکس نیاز است که آن را به برق متصل کنید. با نیم ساعت استفاده شبانه و نیم ساعت در صبح می‌توان به بهبود وضعیت زانوی خود کمک کنید. با توجه‌ به میزان آسیب‌دیدگی و پیشرفت استئوکندرال، میزان استفاده از این محصول نیز متغیر خواهد بود.

بهترین ویژگی‌های زانوبند زاپیامکس عبارت‌اند از استفاده آسان، افزایش جریان خون، تولیدشده با فناوری اولترا‌سوند، کاهش درد، سفتی و تورم، حجم کم و وزن سبک. حجم و وزن کم این محصول باعث شده که محدودیتی برای استفاده از آن نداشته باشید. به‌راحتی در حضور دیگران و در هر جایی که دسترسی به برق باشد می‌توان از آن استفاده کرد. به همین دلیل اغلب پزرشکان آن را بهترین درمان خانگی استئوکندرال می‌دانند و به بیشتر بیماران خود برای جلوگیری از جراحی خرید زانوبند زاپیامکس را پیشنهاد می‌دهند.

درمان استئوکندرال زانو

برای استفاده از این نوع زانوبند نیاز است که روی زمین بنشینید و پای خود را کاملا صاف نگه دارید؛ سپس آن را دور این عضو بپیچید و آن را تا حدی که فشار زیادی بر این ناحیه وارد نکند، محکم کنید. حالا آن را به برق متصل کنید تا با تولید امواج صوتی و ارسال آن‌ها به بافت ماهیچه و مفاصل درد را تسکین دهد. علاوه‌بر آن، در اثر تولید گرمای مناسب خون این ناحیه را با سرعت بیشتری به گردش در می‌آورد که نتیجه آن بازسازی سریع‌تر عارضه استئوکندرال زانو است.

استئوکندرال زانو که به آسیب‌های غضروفی و مفصلی وارد ‌بر این محل گفته می‌شود ممکن است به اندازه‌ای پیشرفت کند که برای درمان نیاز به جراحی داشته باشد. دانستن عواملی که باعث ابتلا به این عارضه می‌شود، می‌تواند به ‌فرد در پیشگیری از ابتلا به آن جلوگیری کند. از طرفی آشنایی با علائم این عارضه می‌تواند در تشخیص به‌موقع بیمار را یاری دهد تا بتوان قبل ‌از پیشرفت بیماری آن ‌را درمان کرد.

تمامی مطالبی که در رابطه با علائم، علل و روش‌های درمانی نظیر جراحی و استفاده از زانوبند نیاز است بدانید که هنگام مواجه‌شدن با این بیماری آن را سریع درمان کنید در بخش‌های مربوطه برای کمک به شما توضیح داده شد.

آیا استفاده از زانوبند زاپیامکس برای درمان استئوکندرال مفید است؟

بله؛ استفاده از این زانوبند به‌دلیل ایجاد گرما در عمق بافت‌های آسیب دیده زانو و همچنین ترمیم و بازسازی غضروف زانو به درمان و پیشگیری از آسیب‌های مفصلی و غضروفی تا حدود زیادی کمک می‌کند.

در‌صورت ابتلا ‌به زانودرد می‌توان از توالت ایرانی استفاده کرد؟

خیر؛ بهتر است تا زمانی که عارضه ناحیه زانوی بهبود پیدا می‌کند از توالت ایرانی استفاده نکنید. زیرا باعث ایجاد فشار زیادی روی این زانو می‌شود که تشدید بیماری را به‌دنبال دارد.

مطالعه بیشتر : آسیب توالت ایرانی بر زانو درد

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *