مقالات

بررسی دلیل کمر درد و زانو درد همزمان

بررسی دلیل کمر درد و زانو درد همزمان

تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که علت کمر درد و زانو درد همزمان چیست؟ بسیاری از افراد در هنگام انجام فعالیت سنگین مثل راه رفتن، دویدن و بازی کردن دچار درد در کمر و زانو به‌صورت هم‌زمان می‌شوند.

همیشه برای این افراد سؤال است که چرا این دردها به‌صورت هم‌زمان بروز می‌کند؟ در اینجا می‌خواهیم علت هم‌زمانی آن‌ها را بررسی کنیم و برای هر یک چاره‌ای بیندیشیم. پس تا آخر این محتوا همراه به طب آنلاین باشید.

علت کمردرد و زانودرد هم‌زمان

زانوها و کمر برای حمایت از حرکاتی مثل راه رفتن، تنیس بازی و ورزش باهم کار می‌کنند. هنگامی‌که در یکی از این نواحی دردی احساس شود، ممکن است به عضو دیگر فشار وارد کند. صدمات، وضعیت نامناسبی که بدن در آن قرار می‌گیرد یا آرتروز همگی می‌توانند روی کمر و زانو به‌طور هم‌زمان تأثیر بگذارند.با زانوبند زاپیامکس میتوان تاحدی به تسکین درد زانو پرداخت.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

کمردرد یک بیماری شایع است که می‌تواند ورزش کردن یا انجام فعالیت‌های روزانه را سخت کند و به همین سبب فرد مبتلا مشکلات زیادی را تحمل خواهد کرد.

افراد مبتلا به کمردرد ممکن است فشار بیشتری به زانوهای خود وارد کنند تا درد در این ناحیه را جبران کنند که همین امر علت کمردرد و زانو درد همزمان است.

ارتباط بین کمر درد و زانو درد چیست؟

کمردرد راه رفتن صحیح یا حتی حرکت ساده افراد را دچار مشکل می‌کند. این افراد نحوه حرکت و راه رفتن خود را برای جبران دردهای کمر تغییر می‌دهند و همین امر سبب بروز زانودرد نیز می‌شود. این تغییرات در راه رفتن فشار زیادی روی زانوها وارد می‌کند که در موارد حادتر باعث ایجاد دردهای شدید در مفاصل، کمر و زانو خواهد شد. 

به همین ترتیب، زانودرد باعث ناراحتی و فشار به قسمت پایینی ستون فقرات یعنی ابتدای کمر و حتی لگن می‌شود. افرادی که زانودرد را تجربه می‌کنند ممکن است تحرک و انعطاف‌پذیری خود را از دست بدهند که این امر یکی از علت کمردرد و زانو درد هم‌زمان را بیان می‌کند.

سفتی عضلات که در نتیجه درد زانو ایجاد می‌شود؛ می‌تواند به درد ناحیه پایینی این بخش از بدن و حتی کمر اضافه کند. به‌عنوان مثال اگر فردی دچار درد و ناراحتی در ناحیه همسترینگ است، در دراز مدت دچار کمردرد و آرتروز نیز خواهد شد.

اطلاعاتی در مورد درد در ناحیه پایین کمر

کمردرد یک بیماری شایع است که تقریباً بین ۷۵ تا ۸۰ درصد مردم را درگیر کرده است. در افراد مختلف کمردرد به شکل‌های متفاوت بروز می‌کند مثلاً ممکن است بعد از آسیب مثل شکستگی یا کشیدگی عضلانی، رخ بدهد.

در اغلب افراد وضعیت نامناسب خم شدن یا نشستن روی زمین باعث ایجاد درد در ناحیه کمر می‌شود‌. تعدادی از افراد در محل کار خود به‌صورت درست روی میز نمی‌نشینند و همین امر، علت کمر درد و زانو درد همزمان است.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که کمردرد اغلب قبل از درد زانو در افراد بالای 50 سال پیش می‌آید و ارتباط تنگاتنگی بین زانودرد و کمردرد برقرار است. 

علت کمر درد و زانو درد همزمان

سیاتیک رایج‌ترین علت کمردرد و زانودرد همزمان

سیاتیک یک نوع رگ است که عصب سیاتیک را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این رگ در قسمت پایینی زانو و ساق پا قرار دارد که وظیفه آن کنترل حرکت و دویدن افراد است. این عصب به قسمت پایینی کمر در ستون فقرات نیز متصل است و ارتباط زانو و کمر را برقرار می‌کند. به همین علت افرادی که رگ سیاتیک آن‌ها دچار گرفتگی شود، دردهای زیادی را در ناحیه پایین کمر یا کف پا تجربه ممی‌کنند

علائم گرفتگی سیاتیک ممکن است از کمر شروع شود اما در برخی از افراد اطراف زانو یا پایین‌تر از آن نیز درگیر می‌شوند. علائم سیاتیک ممکن است از پشت شروع شود اما می‌تواند در اطراف زانو یا پایین‌تر از آن نیز احساس شود. در ادامه علائم سیاتیک که علت کمر درد و زانو درد همزمان است را بررسی می‌کنیم.

  • بی‌حسی در پا: این علامت تقریباً بین همه افرادی که دچار گرفتگی رگ سیاتیک می‌شوند، مشترک است. اولین علامت گرفتگی سیاتیک، بی حسی در پا است. افراد مبتلا به این عارضه هنگام راه رفتن عادی یا دویدن، بی حس شدن در پا را احساس می‌کنند و در برخی از موارد دردهای شدیدی را نیز تجربه خواهد کرد.
  • سوزن سوزن شدن پا: این علامت در همه افرادی که به عارضه سیاتیک مبتلا هستند، یکسان است. به‌طور مثال فرض کنید امروز قصد کرده‌اید کمی پیاده‌روی کنید اما به محض اینکه، اقدام به انجام این کار می‌کنید دچار مشکل در راه رفتن خواهید شد.

یعنی پاها شروع به سوزش می‌کنند و بلافاصله احساس درد در کمر و ناحیه فوقانی ستون فقرات خواهید داشت. به محض مشاهده این علامت باید به گرفتگی رگ سیاتیک مشکوک شوید.

  • ضعف عضلات: همیشه به یاد داشته باشید ضعف عضلات ارتباط تنگاتنگی با درد کمر، زانو و مفاصل دارد. پس اگر دچار هر یک از این مشکلات باشید، قطعاً در آینده‌ای نه چندان دور، مشکل ضعف عضلانی خواهید داشت. دقیقاً علت کمردرد و زانو درد همزمان نیز همین موضوع است. 

آیا آرتروز زانو ممکن است علت کمر درد و زانو درد همزمان باشد؟

آرتریت وضعیتی است که در آن فرد مبتلا، التهاب و درد در برخی مفاصل را تجربه می‌کند. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد، اما شایع ترین آن‌ها آرتروز و آرتریت روماتوئید است. آرتریت زانو ممکن است به دلیل ساییدگی و پارگی در سراسر بخش بالایی زانو و ساق پا رخ دهد. افراد مسن یا ورزشکارانی که فشار بیش از حد به زانوهای خود وارد می‌کنند، ممکن است به آرتروز مبتلا شوند.

دلیل کمر درد و زانو درد باهم

تشخیص آرتروز زانو ( علت کمر درد و زانو درد همزمان)

علائم آرتروز زانو شامل موارد زیر است که در صورت بروز هرکدام از آن‌ها بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

  • سفتی یا ورم در زانو: سفت شدن عضلات یا مفاصل پا به‌خصوص زانو، یکی از شایع‌ترین علائم آرتروز زانو است. این علامت در اثر فعالیت نکردن طولانی مدت یا در برخی موارد فعالیت زیاد بروز می‌کند.
  • دردی که بعد از ورزش بدتر می‌شود: احساس درد بعد از انجام فعالیت ورزشی طولانی مدت امری طبیعی است اما اگر این درد مدت طولانی با شما باشد و به مرور زمان وخیم‌تر شود نشان دهنده بروز آرتروز در زانو است.
  • ضعف در زانو: احساس ضعف در زانو برای افرادی که کم تحرکی و اضافه وزن دارند امری طبیعی است.

لازم به ذکر است این افراد بیشتر از سایرین در معرض کمردرد و یا آرتروز قرار می‌گیرند به همین علت توصیه می‌شود حرکات ورزشی و راه رفتن را در دستور کار خود قرار دهند.

در این مقاله به علت کمر درد و زانو درد همزمان پرداختیم. فهمیدیم درد در یک ناحیه می‌تواند منجر به تغییر در وضعیت بدنی، راه رفتن و حرکت شود. این تغییرات ممکن است فشار غیر معمولی بر سایر قسمت‌های بدن وارد کند و منجر به ایجاد دردهای شدید شود.

شرایط خاصی مانند سیاتیک، آرتریت و آسیب زانو علت بروز درد در کمر و زانو در یک زمان است. در ادامه راه‌های درمانی کمردرد، گرفتگی سیاتیک و زانودرد را بیان کردیم. در پایان نکته‌ای که باید ذکر کنیم این است، مصرف داروهای ضد التهاب و تسکین دهنده بدون توصیه پزشک اکیداً ممنوع است.

آیا سیاتیک موجب کمردرد می‌شود؟

بله. گرفتگی سیاتیک در نواحی مختلف از جمله ساق پا، زانو و کمر بروز می‌کند. اگر دچار گرفتگی سیاتیک در زانو شوید، قطعا کمردرد خواهید گرفت.

احساس درد بعد از ورزش طبیعی است؟

بله. اگر بعد از ورزش به مدت چند ساعت احساس درد می‌کنید، امری کاملا طبیعی است. اما اگر شدت درد بیشتر شود، از حالت طبیعی خارج می‌شود.

درد کمر و زانو درد چه باهم

بروز همزمان این دردها تأثیر منفی بر راه رفتن و فعالیت‌های طبیعی افراد می‌گذارد. به همین دلیل در صورت مشاهده‌ی درد در زانو، سریعاً برای درمان اقدام کنید.

به طب آنلاین نمایندگی رسمی برای خرید کمربند پلاتینر

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *