مقالات

عوارض ترک سیگار؛ از میل به کشیدن دوباره تا تغییرات چهره!

ترک سیگار؛ سلامی دوباره به زندگی|به طب آنلاین

عوارض ترک سیگار به علائمی می‌گویند که در اثر نرسیدن نیکوتین به بدن ایجاد می‌شود. بر اساس تحقیقات این عوارض می‌تواند فرد را به صورت جسمی و ذهنی درگیر کند. اما عوارض ترک سیگار موقتی هستند و پس از چند وقت به طور کامل از بین می‌روند. برخی از عوارض ترک سیگار شامل میل به دوباره کشیدن، بی خوابی، اضطراب و… هستند. توجه داشته باشید که خانواده‌ها باید در این مراحل به فرد کمک کنند. به طب آنلاین عوارض ترک سیگار را بررسی می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید.

عوارض ترک سیگار ناگهانی راه‌های مدیریت

تلاش برای ترک سیگار در افراد متفاوت است. اما همه افراد تقریبا عوارض ناگهانی ترک سیگار را تجربه می‌کنند. هنگامی که کشیدن سیگار را متوقف می‌کنید بدن و مغز باید به نداشتن نیکوتین عادت کنند. با گذشت زمان عوارض ترک سیگار محو می‌شود. این عوارض در روز‌های اول شدیدتر و پس از چندین روز یا چند هفته رفع خواهند شد. برخی از عوارض‌های ترک سیگار شامل موارد زیر هستند:

میل به کشیدن دوباره؛ بزرگترین عوارض ترک ناگهانی سیگار

شایع‌ترین عوارضی که افراد بعد از ترک سیگار با آن دست و پنجه نرم می‌کنند هوس یا میل به کشیدن دوباره است. این میل ممکن است خفیف تا شدید متغیر است. نحوه برخورد با هوس یکی از مهم‌ترین مراحل ترک سیگار به حساب می‌آید.

راه‌های مدیریت مبارزه با میل به کشیدن دوباره

روش‌های مختلفی برای مدیریت میل دوباره به سیگار کشیدن وجود دارد. یکی از این اقدامات مصرف داروهای ترک سیگار است. این داروها عطش افراد سیگاری را برای میل دوباره کاهش می‌دهد.

احساس تحریک پذیری؛ یکی دیگر از عوارض ترک ناگهانی سیگار

به طور کلی هنگام ترک سیگار ممکن است بیمار به دلیل تغییرات شیمیایی یا عصبی در بدن دچار کج خلقی یا تحریک‌پذیری شود. رایج‌ترین عوارض ترک سیگار تحریک‌پذیری است و تقریبا همه افراد را درگیر خواهد کرد.

راه‌های مدیریت تحریک‌پذیری بعد از ترک سیگار

برای مدیریت تحریک‌پذیری سعی کنید مدام به خودتان یادآوری کنید در مرحله جدید زندگی هستید و این تغییر ارزش دارد. همچنین برای احساس بهتر چندتا نفس عمیق بکشید و مجدد به خودتان یادآوری کنید به چه علت می‌خواهید سیگار را ترک کنید.

تغییرات چهره بعد از ترک سیگار؛ بی قراری فرد

تغییرات چهره، عوارض ترک سیگار|به طب آنلاین

یکی دیگر از عوارض ترک سیگار احساس بی قراری و نا آرامی است و روزها و هفته‌های اول بعد از ترک سیگار رایج است. این نوع بی قراری به دلیل نرسیدن نیکوتین به بدن ایجاد می‌شود. در کنار این نا آرامی‌ها تغییراتی در چهره فرد ایجاد خواهد شد که این تغییرات کم کم و بع مرور متوقف می‌شوند.

تغییرات چهره ناشی از مصرف سیگار عبارتند از:

 • چروک شدن پوست اطراف چشم و دهان
 • خراب شدن لثه‌ها و دندان‌ها
 • ایجاد لکه‌های پیری
 • افزایش ریزش مو

این نوع تغییرات به مدت سیگاری بودن فرد بستگی دارد. اگر مدت سیگاری بودن فرد بیشتر باشد تغییرات ظاهری شدیدتر می‌شوند و پس از ترک سیگار این عوارض از بین نمی‌روند.

راه‌های مدیریت تغییرات چهره و بی قراری پس از ترک سیگار

برای مدیریت ابتدا باید از برخی سرگرمی‌ها برای منحرف کردن ذهن خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که مصرف قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌های کافئین دار را کاهش دهید. همچنین برای برطرف کردن تغییرات چهره به دلیل مصرف سیگار به پزشک پوست و مو و دندان مراجعه کنید.

مشکل در تمرکز؛ یکی از عوارض ترک سیگار در سن بالا است

به علت حذف نیکوتین از بدن، روند بسیاری از فعالیت‌ها دچار مشکل می‌شوند. عدم تمرکز به عنوان رایج‌ترین مشکل پس از ترک سیگار به حساب می‌آید. این عدم تمرکز می‌تواند به علت نیاز به مصرف نیکوتین، تحریک‌پذیری و بی قراری باشد.

راه‌های مدیریت عدم تمرکز پس از ترک سیگار

عدم تمرکز در روزهای اول پس از ترک سیگار بسیار رایج و طبیعی است. به همین دلیل اصلا خودتان را ناراحت نکنید و از فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز بالایی دارند خودداری کنید.

مشکل در خوابیدن؛ یکی از عوارض ترک سیگار ناگهانی

بسیاری از افرادی که اقدام به ترک سیگار می‌کنند، روزهای اول دچار مشکل در خوابیدن می‌شوند. این مشکل یکی دیگر از دلایل برگشت فرد به سمت سیگار است. زیرا بی خوابی برای افراد مشکل و آزاردهنده خواهد بود.

راه‌های مدیریت بی‌خوابی پس از ترک ناگهانی سیگار

اگر به طور منظم چای، قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین دار مصرف می‌کنید بهتر است آن‌ها را اواخر بعد از ظهر ننوشید. توجه داشته باشید که کافئین موجود در سیگار مدت بیشتری در بدن می‌ماند. به همین علت سعی کنید از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی کافئین حین ترک سیگار خودداری کنید.

احساس استرس و اضطراب؛ عوارض ناشی از ترک سیگار

ورزش، مهم‌ترین فعالیت پس از ترک سیگار|به طب آنلاین

به طور کلی افراد سیگاری بیشتر از افراد عادی در معرض اضطراب یا استرس قرار می‌گیرند. به همین علت پس از ترک سیگار تغییرات خلقی، اضطراب و افسردگی امری طبیعی است.

راه‌های مدیریت اضطراب و افسردگی پس از ترک سیگار

توصیه می‌شود برای رهایی از این عوارض فعال باشید و ورزش کنید. می‌توانید از فعالیت‌های کوچک شروع کنید. به عنوان مثال به پیاده روی کنید و آهنگ‌های شاد و روحیه بخش گوش دهید.

عوارض ترک سیگار چند روز است؟

مدت زمان عوارض ترک سیگار به میزان وابستگی فرد به سیگار بستگی دارد. هرچقدر فرد مدت زمان بیشتری سیگاری باشد، این عوارض سخت‌تر خواهند بود. به طور کلی این عوارض بین 3 الی 4 هفته طول می‌کشد و به مرور شدت آن کاهش پیدا می‌کند.

توجه داشته باشید که چند روز اول، سخت‌ترین زمان برای ترک است و توجه خانواده به فرد در حال ترک بسیار مهم است.

بعد از ترک سیگار چه باید کرد؟

ترک سیگار یک اقدام بسیار مهم برای افراد است. به همین علت به افرادی که اقدام به ترک سیگار می‌کنند پیشنهاد می‌شود به جای هزینه خرید سیگار، مبلغ آن را برای سلامتی خود صرف کنند. به عنوان مثال خشکبار میل کنند. برخی دیگر از فعالیت‌هایی که افراد پس از ترک باید انجام دهند عبارتند از:

 • دوری از جمع افراد سیگاری
 • مراقبت از سلامتی خود
 • مدیریت استرس
 • ورزش کردن
 • خواب کافی
 • مدیتیشن

همه آنچه که باید راجب عوارض ترک سیگار بدانید!

عوارض ترک سیگار آن دسته از علائمی هستند که به صورت موقت پس از کنار گذاشتن سیگار ایجاد می‌شوند. این علائم به دلیل وابستگی روانی به مصرف و کمبود نیکوتین دریافتی بدن به وجود می‌آیند.

برخی دیگر از علائم رایج پس از ترک سیگار می‌توان به بی قراری، تحریک‌پذیری و میل دوباره به مصرف اشاره کرد. شما می‌توانید پس از ترک سیگار با انجام برخی از فعالیت‌ها از میل دوباره به سیگار دوری کنید و سلامتی خود را مجدد بدست بیاورید.

پرتکرار ترین سوالات در مورد عوارض ترک سیگار

آیا عوارض ترک سیگار تنگی نفس است؟

تنگی نفس یکی از عوارض موقت ترک سیگار است و پس از چند روز بهبود پیدا می‌کند.

نوشیدنی برای ترک سیگار مفید است؟

بله. استفاده از محصولات ترک سیگار مانند نوشیدنی‌ها یا فیلتر به روند ترک سیگار کمک زیادی خواهد کرد.

فواید ترک سیگار چیست؟

از فواید ترک سیگار می‌توان به سالم ماندن ریه‌ها، دندان‌ها و پوست اشاره کرد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۵ رای

28 دیدگاه در “عوارض ترک سیگار؛ از میل به کشیدن دوباره تا تغییرات چهره!

 1. علیرضا گفت:

  سلام و عرض ادب
  ترک فقط ترک ناگهانی

  وسلااااام

  1. سعید گفت:

   ناگهانی یعنی بدون برنامه ، خیر این کار اشتباه هست ، ۱۶ سال سیگار کشیدم و سه ساله ترک کردم و به هیچ عنوان وسوسه هم ندارم ، بهترین روش ، روش تدریجی هست ، اول سیگاری که میکشین رو سبک تر کنین بعد تعدادش رو کم کنین ، از وینستون رسوندن جی وان نقره ای بعد تعداد کم کردم بعد گذاشتم کنار، حدود شش ماه طول کشید تا تونستم کم کنم و دیگه وقتی سیگار میکشیدم بهم حال نمی‌داد انگاری هوا میکشیدم ، بعد گذاشتم کنار

  2. ناشناس گفت:

   من ۲۱ سال سیگار کشیدم اول وینستون دو سال آخر بهمن کوچیک الان نزدیک به سه ماهه که نکشیدم ولی این دو سه روزه بد زده به سرم دوباره شروع کنمولی به سختی اولش فکر میکنم که چطور ترک کردم از رفتن به طرف سیگار پشیمون میشم

   1. ناشناس گفت:

    سلام تو رو خدا نکش
    منم نزدیک به ۲۰ سال کشیدم دو سه دوره که حتی یکیش پنج سال طول کشیده بود ترک کردم اما دوباره کشیدم
    واقعا سیگار بر روح و جسم آدم اثر خیلی بدی داره

  3. ناشناس گفت:

   دقیقا ??

 2. ابی گفت:

  سلام 8روز است ترک کرده ام بسیار راحت

 3. محمد گفت:

  بعد چهل سال مصرف بالاخره قطع نیکوتین کردم….تا چه پیش آید…

 4. یوسف گفت:

  با لطف خداوند مهربان و معجزه ی اون بالا سری ۱۲ روز هست قطع ناگهانی نیکوتین کردم ۳۵ سال مصرف کردم اما الان با لطف خودش خیلی راحت تر از دفعات قبل مثل شیر دارم میرم جلو آسو کریم کارش درسته

  1. حدیث گفت:

   بعد از ترک قیافتون شکسته شده؟

 5. اسمعیل گفت:

  پس از ۱۴ سال مصرف‌ امروز ۱۳ روز هست که ترک کردم
  به امید خدا همین فرمون میریم جلو …
  حس خوب وابسته نبودن به چیزی ….
  دوست داشتن خودتون و به خودتون احترام گذاشتن این است که سیگار نکشید و بجاش به سلامتی تون برسید
  ورزش کنید کار کنید بیرون قدم بزنید دوستان سیگاری برای چند مدت نبینید …
  والسلام

 6. ahmad گفت:

  سلام و عرض احترام به دوستان محترم
  من خودم که نه ولی دوستم همین الان خبردار شدم که قطع نیکوتین کرده، این کامنت را میزارم که اگر 2باره سیگار کشید بوکونم تو چشش

 7. پوریا گفت:

  45/50سال سیگار…نیکوتین…امروزدرست 30روزه ترک کرده ام ودلیلش هم عجیب وهم لطف خدایی بود!!!!!!بخاطراینکه بایدبه ارگانی مدراک سونوگرافی پاهایم را میدادم…ازدکتری خواستم برایم سونوگرافی تجویزکنندکه رفتم سونوگرافی وجواب خیلی بد بود.وجودلخته خون درپای چپ.!!!!فردایش برای یک بیماری که یکی دوسال بوددرگیرش بودم ومشخص نبودچیه،رفتم دکتری داخلی…معاینه کردوگفت ازریه هایت مشکلی رااحساس میکنم ونوشت سی تی ومن جواب سونوگرافی رانشانش دادم وتادیدگفت:همین.دنبال همین بودم.همان عصرنوشت بستری شوم وبعدسی تی رنگی وجواب وجود لخته خون حاد دردو طرف ریه هایم.ده روزبستری درسی سی یو بودم.حالم به ظاهرخوب بودولی وجودلخته درپاوریه ها خطرناک…بابستری شدن ده روزسیگارنشدبکشم وامروزسی روزه ترک کردم.بدون عوارض…بخوام و نخوام بخاطرسلامتی بایدسیگارنکشم.یاعلی…

 8. هدایتی گفت:

  سلام وقت بخیر قطع نیکوتین یکدفعه ای بهترین راه حله .مثل روزه گرفتن می مونه .یعنی اینکه از این ساعت دیگه نمی کشم.تمام .خودم بعداز تقریباً 20سال کشیدن . الان بمدت 10روز هست که کلاً یکدفعه ای قطع کردم . راحت شدم .همه جا مایه سرافکندگی بود.

  1. رضا گفت:

   واقعا باعث سر افکندگیه

 9. علی 49 گفت:

  ترک سیگار راحت تر از ترک دنیاست

 10. بهروز گفت:

  سلام ترک یکباره بهترین حالت هست واصلا اذیت نمیشید…من بیست وسه روزه ترک کردم روزی سه بسته میکشیدم …فقط افسردگی وکشش وتمایل به کشیدن دوباره رو باید چند ماههی مدیریت کنید
  اگه روانی ترک کنی وبفهمی چرا نمیکشی وچرا دوباره نمیخوای بکشی راحت ترک میشه
  وگرنه واقعا سخت هست ترکش بی مطالعه

 11. فرید گفت:

  ترکش اصلا کار سختی نیست . هی گندش نکنید . من خودم بالای ۱۰۰ مرتبه ترک کردم ، تو این ۱۸ سالی که سیگار کشیدم .?
  مشکل اصلی بازگشت به سیگاره بعد از یه مدت .
  وقتی ترک می کنی ، بخش نا خود آگاه ذهن انسان تمام تلاشش رو میکنه که متقاعدت کنه که از دوباره به یک بهانه ای خودت بری سیگار بکشی . یه جورایی جنگ ترک سیگار روانیه و ذهنیه . به دوستانی که ترک کردند پیشنهاد میکنم حتی تفریحی هم سراغش نرن . حتی یک نخ سیگار میتونه یک آدم سیگاری ترک کرده رو برگردونه خونه اول . برای همینه که یک آدم ترک کرده هیچ وقت یک آدم معمولی نمیشه .
  روزی یک پاکت کنت ۴ میکشیدم . الان ۳ روزه که کم کردم به ترتیب ۳ و ۲ و ۱ نخ در شبانه روز کشیدم . گفتم یک جا قطعش نکنم چون خیلی عصبیم می کرد.

 12. محسن گفت:

  خوش به حال کسایی که از سیگار لذت میبرن و کامل کنترل شده سیگار میکشن. طرف مثلا یه مهمونی رفته بعد از شام‌یه نخ میکشه میره تا دو روز دیگه یا یه هفته دیگه یا شاید هم یک ماه دیگه.

 13. ناشناس گفت:

  من دو هفته ترک کردم خیلی راحت

 14. رضا گفت:

  سلام کی میگه سخت نیست خیلی هم سخته با بدبختی یه بار ترک کردم شش سال نکشیدم دوباره شروع کردم ۸ سال کشیدم باز ۱ ماه و چند روزه گذاشتم کنار دیگه با تفنگ دو لول هم دنبالم کنند نمی‌کشم چون واقعا سخته ترک کردنش

 15. بدبخت گفت:

  ٤ سال كشيدم يك هفتس تركم?الان ك دارم اين كامنتو مينويسم داره اشكم در مياد واقعا اراده خيلي قوي ميخادش؛
  لعنت به سيگار

 16. حسین گفت:

  یا معنی کلمه ترک نمیدونید یا درد و رنج ترک رو تجربه نکردید…

  من امروز روز 18 ترک هستم.. ترک همزمان قرص ب2 و ماری جوانا (گل) و روزی یک بسته سیگار اونم به مدت ۲ سال همشون باهم دارم استفاده میکنم.. ۲۷ سالمه تو خدمت سربازی این بلا سرم اومد .. اما الان از ۱ مهر که خدمتم تموم شده همشون کنار گذاشتم…

  داداشم به مرگ مادرم ۱۸ شبانه روز نخوابیدم
  هر لحظه ازش آرزوی مرگ میکنم اما تو اوج درد و خشمم جلوی خودم وایمیستم میگم توعه بی شرف این بلا سر خودت آوردی و الانم گوه میخوری کم بیاری و درجا بزنی..

  بخاطر خودت فقط بجنگ و ترک کن نه بخاطر خانوادت نه زنت نه بچت ارزش خودت بفهم و بدون ما تو ایران انقدر بدبختیم که دیگه نباید بیشتر از این خودمون خار و داغون کنیم..

  من تو این ۱۸ روز تمام دردی که نباید تجربه میکردم تجربه کردم فقط بخاطر اینکه به خودم بفهمونم تاوان تصمیماتم باید بدم و هیچوقت نمیتونی از تصمیمی که میگیری و عواقبش فرار کنی حتی توی قبر…

  پس شروع کن و ترک کن و به حرفای مفت اطرافیانت اهمیت نده..
  رفیق اگه رفیق باشه موقع خلاف میزنه تو گوشت
  پدر اگه پدر باشه کاری نمیکنه که تو خودتو بری با مواد آرووم کنی
  عشق اگه عشق باشه تو رو به خاری و ذلت نمیکشونه به سمت رستگاری و خوشبختی میبره

  این ها حرفای دل من حسین ۲۷ ساله که ۵ سال درگیر هر نوع خلافی بودم الان یه شیر هستم که زندگیم از چنگال شغال ها داره میکشه بیرون ..✋?

  1. G9 گفت:

   ۷سال پیش درگیر اعتیاد شدم اعتیاد به شیشه و اواخرش ماری جوانا هم اضافه شد و من قبل از اعتیادم از آدمای سیگاری هم بدم میومد ولی راسته که از هر چی بدت بیاد سرت میاد الان خدا رو شکر میکنم که به اراده ی خودم ۶ساله پاکم و فقط سیگار میکشم .. دو سال پیش تصمیم به ترک سیگار کردم و تو روز سوم حال خرابی کشیدم و خماری شیشه … و راهنما گفت که الان نباید ترک کنی …. ولی بخاطر سیگار و وابستگی بهش چند روزیه فکر ترک کردنش افتاده تو سرم … ولی خب این دست و اون دست میکنم … هی امروز فردا…. ولی ضاهرمو یجوری از بین برده که اعتماد به نفسم از بین رفته…

 17. ناشناس گفت:

  من لعنتی پنج سال کشیدم،یهو ترک کردم پنج سال نکشیدم،همه چی از نصفه شب و بیرون و تکبر و غرور و رفیق بد شروع شد…حالا ی نخ ک کاری نمیکنه،ی نخ همانا تا الان ک ده سال گذشته همانا،آسم عفونت مدام ریه غلظت خون برونشیت خلط شدید و سرفه و.‌.ولی همچنان خریت میکنم،بچه ها حرف از ترک میشه تنم میلرزه،بخدا سلامتم از بین رفته ولی نمیتونم ترک کنم،همه کار کردم قلیون ویپ پاد ولی نشد ک نشد برام دعا کنید خدا کمک منم کنه بخدا خسته شدم ولی نمیتونم

 18. ناشناس گفت:

  سلام
  از۱۲سالگی میکشیدم الان ۵۵سالمه.یعنی۴۳سال سیگار میکشیدم!!
  یهویی تصمیم به ترک گرفتم الان۴۷روزه ترکم
  جالب این که فندک و نصف سیگار موقع ترک همبشه توجیبم هست ودورنینداختم !
  وتوماشین وخونه وسرکار سیگار پاکتی دسترسم هست ولی نمیکشم …بسه چهل سال..بذار سیکاره حسرت کشیدنشو بکشه

 19. ناشناس گفت:

  اون عزیزی که نوشته بود با یک کام و یک نخ برمیگرده، درست گفته. اگه ترک کردین یکبار برای همیشه ترک بکنین. سخته. ولی شدنیه.

 20. محمدرضا تورک اوغلی گفت:

  سلام ۶روزترک کردم مطمعنم دیگه نمیکشم اسلام تصمیمی واسه ترک نداشتم کارت بانکیم سوخته بودمنم از۱۲ظهرتا۶بعدازظهرنکشیدم بعدگفتم بخوابم خوابیدم شب ۲بیدارشدم سردردداشتم گفتم همش تقصیره سیگارلعنتی نمیکشم بعد۵سال گذاشتمش کنار.فقط بدونین ۱حس خوبی داره تشویق میشین

 21. رضا گفت:

  سخت تمرین پیاده تمرین کارترک سیگاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *