مقالات

قرص استامینوفن یا پاراستامول؛ دارویی با کاربردهای متفاوت برای تسکین دردها

قرص استامینوفن | به طب آنلاین

قرص استامینوفن یکی از پرکاربردترین داروها در میان مسکن‌هاست که به شکل قرص، قرص جویدنی، کپسول، سوسپانسیون یا محلول (مایع)، قرص طولانی رهش (طولانی اثر) و قرص متلاشی کننده خوراکی (قرصی که به سرعت در دهان حل می شود)، برای مصرف خوراکی عرضه می‌شود. این دارو را  بدون نسخه می‌توانید تهیه کنید. امروزه همه مردم با احساس هر دردی در هر قسمت از بدن به سراغ استامینوفن می‌روند. امروزه قرص‌هایی وارد بازار شده که در ترکیبشان استامینوفن و کافئین  یا آسپرین وجود دارد که برای درمان سردردهای شدید مصرف می‌شود. در این مقاله از فروشگاه به طب آنلاین  به معرفی ویژگی‌های  استامینوفن می‌پردازیم.

چگونگی کارکرد قرص استامینوفن

قرص استامینوفن و کاهش درد | به طب آنلاین

استامینوفن پس از اینکه به صورت خوراکی جذب شد در کبد متابولیزه خواهد شد. نیمه عمر قرص استامینوفن در  کبد ۲ تا ۳ ساعت است. استامینوفن را برای کسانی که بیماری کلیوی دارند تجویز می‌نمایند؛ چرا که پس از مصرف کلیه را درگیر نخواهد کرد و پس از اینکه این قرص را مصرف کردید، اثر آن تا یک ساعت به اوج خود می‌رسد. این دارو به میزان اندک به پروتئین‌های پلاسما متصل می‌شود و تا حدی توسط آنزیم‌های میکروزومی کبدی به سولفات (Sulfate) غیرفعال و گلوکورونید (Glucuronide) متابولیزه می‌شود. کمتر از 5 درصد  از این دارو بدون تغییر از طریق ادرار دفع می‌شود. همانطور که گفته شد نیمه عمر این دارو 2 تا 3 ساعت است. در صورت مصرف دوزهای بالا یا وجود بیماری کبدی، ممکن است نیمه عمر دارو افزایش پیدا کند. اثر ضد درد استامینوفن  را هنوز کسی کشف نکرده است. این دارو را به عنوان مهارکننده ضعيف آنزیم‌­های سیکلواکسیژناز 1 (COX-1) و سیکلواکسیژناز 2 (COX-2) در بافت‌های محیطی بدن می شناسند و به همین دلیل، دارویی ضد التهاب به شمار نمی‌رود.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

قرص استامینوفن( پاراستامول) برای چیست؟

استامینوفن برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط ناشی از سردرد، دردهای عضلانی، قاعدگی، سرماخوردگی و گلودرد، دندان درد، کمردرد و واکنش به واکسیناسیون (واکسن) و کاهش تب استفاده می‌شود. استامینوفن همچنین ممکن است برای تسکین درد استئوآرتریت (آرتریت ناشی از شکسته شدن پوشش مفاصل) استفاده شود. استامینوفن در دسته‌ای از داروها به نام مسکن (تسکین دهنده درد) و ضد تب (کاهنده تب) قرار دارد.

قرص استامینوفن برای کودکان؛ قرص استامینوفن 325 برای چیست؟

قرص استامینوفن و کاهش درد | به طب آنلاین

در مورد داروی استامینوفن یادتان باشد محصولات استامینوفن را که برای بزرگسالان ساخته شده است به کودکان ندهید. برخی محصولات ویژه بزرگسالان و کودکان بزرگتر، دوز استامینوفن بیشتری دارند که  برای یک کودک کوچکتر مناسب نیست. برچسب بسته را بررسی کنید تا متوجه شوید کودک به چه مقدار دارو نیاز دارد. دوز مناسب را با دانستن  وزن فرزندتان می‌توانید تعیین کنید. دوز مطابق با وزن را می‌توانید در نموداری‌ که به همین منظور تهیه شده ببینید.  این دارو را هنگام درد و تب برای کودکان تجویز می‌کنند.

اگر نمی‌دانید چه مقدار دارو باید به کودک خود بدهید، از پزشک کودک خود بپرسید. اگر علائم شما بدتر شد و علائم جدید یا غیرمنتظره‌ای از جمله قرمزی یا تورم پدید آمد و درد شما بیش از 10 روز طول کشید یا تب کودک بدتر شد یا بیش از 3 روز طول کشید، مصرف استامینوفن را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر کودکتان علائم جدیدی از جمله قرمزی یا تورم داشت، یا درد کودکتان بیش از 5 روز طول کشید، یا تب بدتر شد یا بیش از 3 روز طول کشید، دادن استامینوفن به کودکتان را متوقف کنید و با پزشک او تماس بگیرید. به کودکی که گلودرد شدیدی دارد یا  گلو درد او از بین نمی‌رود یا تب، علائم سردرد، بثورات، حالت تهوع یا استفراغ  را دارد، استامینوفن ندهید. فوراً با پزشک کودک تماس بگیرید؛ زیرا این علائم ممکن است نشانه یک بیماری جدی‌‎تر باشد.

نحوه استفاده از استامینوفن؛ شیوه درست مصرف برای تاثیر بیشتر

این محصول را طبق دستور از طریق دهان مصرف کنید. همه راهنمایی های موجود بر روی بسته بندی محصول را دنبال کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. استامینوفن در انواع گوناگون موجود است. دستورالعمل دوز را برای هر محصول به دقت بخوانید؛ زیرا ممکن است مقدار استامینوفن بین محصولات متفاوت باشد. بیش­تر از حد توصیه شده استامینوفن مصرف نکنید. داروی مایع را با قاشق، قطره چکان  و سرنگ اندازه گیری  کنید تا دوز درست به بیمار خورانده شود.

قرص استامینوفن کدئین برای چیست؟

وقتی درد های خفیف تا متوسط دارید از ترکیب استامینوفن و کدئین استفاده کنید. استامینوفن  باعث تسکین درد و کاهش تب خواهد شد. کدئین  را یک قرص مسکن اپیوئیدی با اثرات ضد سرفه می‌دانند. کدئین بر سیستم پاسخ به درد توسط سیستم اعصاب مرکزی اثر می‌گذارد و درد را تسکین می‌دهد. البته اگر کمردرد دارید می توانید به جای قرص های احتمالا پر عوارض با خرید کمربند پلاتینر گام موثری در بهبود کمردردتان بردارید.

قرص پاراستامول 500 وعوارض قرص استامینوفن500

مصرف بیش از حد استامینوفن می‌تواند باعث آسیب کبدی شود که گاهی به اندازه‌­ای جدی است که شخص به پیوند کبد دنیازارد و ممکن است به مرگ ختم شود. اگر دستورالعمل‌های روی نسخه یا برچسب بسته‌بندی را به دقت دنبال نکنید یا اگر بیش از یک محصول حاوی استامینوفن مصرف کنید، ممکن است تصادفاً مقدار زیادی استامینوفن وارد بدنتان شود. برای اطمینان هنگام مصرف این موارد را رعایت کنید:

 • بیش از یک محصول حاوی استامینوفن را همزمان مصرف نکنید.
 • برچسب تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید را بخوانید تا ببینید آیا آن‌ها حاوی استامینوفن هستند یا خیر.
 • توجه داشته باشید که اختصاراتی مانند APAP، AC، استامینوفن، استامینوف، استامینوپ، استامین ممکن است به جای کلمه استامینوفن روی برچسب نوشته شود. اگر نمی‌دانید دارویی که مصرف می‌کنید حاوی استامینوفن است یا خیر، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • استامینوفن را دقیقاً طبق دستور روی نسخه یا برچسب بسته مصرف کنید.
 • استامینوفن را بیشتر از دستور مصرف نکنید، حتی اگر هنوز تب یا درد دارید.
 • از پزشک یا داروساز خود بپرسید که آیا نمی‌دانید چه مقدار دارو یا هر چند وقت یکبار باید دارو را مصرف کنید.
 • اگر پس از مصرف داروی خود طبق دستور همچنان درد یا تب دارید با پزشک خود تماس بگیرید.
 • توجه داشته باشید که نباید بیش از 4000 میلی گرم استامینوفن در روز مصرف کنید. اگر نیاز به مصرف بیش از یک محصول حاوی استامینوفن دارید، ممکن است محاسبه مقدار کل استامینوفن که مصرف می‌کنید برای شما مشکل باشد. از پزشک یا داروساز خود بخواهید که به شما کمک کند.
 • اگر بیماری کبدی دارید یا قبلاً داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر فکر می‌کنید بیش از حد استامینوفن مصرف کرده‌اید، حتی اگر احساس خوبی دارید، مصرف دارو را متوقف کنید و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • درکنار استامینوفن در دردهایی مانند کمر درد با قرص باکلوفن برای کمر درد آشنا شوید.

استامینوفن برای سرماخوردگی

هنگام سرماخوردگی استامینوفن یکی از داروهای موثر است که پزشک در نسخه تجویز می‌کند. اصولا هنگامی که نوزادان 6 ماهه سرما می‌خورند والدین مجازند فقط از داروی سرما خوردگی استفاده کنند و برای سنین بالاتر می‌توانند ایبوبروفن را به استامینوفن بیافزایند. به هر روی استامینوفن به خوبی می تواند بدن دردهای ناشی از سرما خوردگی را کنترل کند تا دوران سرماخوردگی را آسان‌تر پشت سر بگذاریم.

استامینوفن، از کودکی تا بزرگسالی، دارویی برای همه

قرص استامینوفن و عوارض | به طب آنلاین

در این مقاله درباره استامینوفن و نحوه اثر گذاری این دارو سخن گفتیم. همچنین یادآور شدیم که این دارو را می‌توان هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان استفاده کرد . البته به شرطی که با توجه به دوز مناسب دارو را استفاده نمایید. توجه به خطرات احتمالی استفاده بیش از حد از این دارو نیز سبب می‌شود تا همواره جانب احتیاط را نگه دارید. یادتان باشد در مواردی که برای استفاده از استامینوفن دچار شک هستید حتما با پزشک مشورت نمایید.

پرسش‌های مطرح درباره قرص استامینوفن

قرص استامینوفن برای جوش صورت

باید گفت استامینوفن خاصیت ضد التهابی ندارد و به تنهایی قادر به از بین بردن جوش صورت نیست.

مصرف استامینوفن در دوران بارداری چگونه است؟

با توجه به قرار گرفتن استامینوفن در گروه B بارداری، از نظر مصرف در دوران بارداری  داروی ایمنی به شمار می رود، ولی بهتر است قبل از مصرف با پزشک معالج خود مشورت کنید.

چه دوزی از قرص استامینوفن باعث مسمومیت می‌شود؟

در بزرگسالان مصرف بیش از 7٫5 گرم استامینوفن در ۲۴ ساعت منجر به مسمومیت می‌شود.

شکل‌های دارویی استامینوفن کدامند؟

برخی از رایج‌ترین فرم‌های دارویی استامینوفن، قرص، سافت‌ژل، شربت و قطره‌های خوراکی هستند.

 

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *