مقالات

قرص کوآنزیم کیوتن CoQ10 چیست؟

قرص کیوتن برای چی خوبه

آیا می‌دانید مکمل کیوتن CoQ10 چیست؟ آیا با مزایا و عوارض این مکمل آشنا هستید؟ کوآنزیم (CoQ10) Q10 به آنزیمی گفته می‌شود که در تولید انرژی سلول‌های بدن شما نقش دارد. علاوه بر این کوآنزیم Q10 به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل کرده و از سلول‌ها در برابر آسیب‌های مختلف محافظت می‌کنند. این کوآنزیم با نام‌های یوبی کینون و ویتامین Q10 نیز شناخته می‌شود. سیستم ایمنی بدن برای کارآیی خود به کوآنزیم Q10 نیاز دارد. در بیشتر مواقع بدن شما به طور طبیعی CoQ10 را تولید می‌کند؛ اما در صورت ابتلا به بعضی از انواع بیماری‌های عصبی، فیبرومیالژیا و بیماری قلبی سطح تولید و ترشح این کوآنزیم کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول مانند استاتین‌ها با کاهش سطح CoQ10 ارتباط دارد. در این شرایط پزشکان اقدامات مختلفی را برای جبران کاهش CoQ10 اتخاذ می‌کنند. یکی از راه‌های موثر افزایش سطح این کوآنزیم، مصرف مکمل CoQ10 است. مکمل‌های CoQ10 دارای عوارض بسیار اندک و اثرات مفید بسیار زیادی هستند. برای آشنایی بیشتر شما با CoQ10 و نقش‌های مختلف آن در بدن در جدیدترین مقاله به طب آنلاین به این موضوع پرداخته شده است با ما همراه باشید.

مکمل کوآنزیم کیوتن coenzyme q10؛ قرص کیوتن چیست؟

احتمالا اولین سوال مهم شما این است که قرص کیوتن چیست؟ کوآنزیم (CoQ10) ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد. بالاترین میزان این کوآنزیم در قلب، کبد، کلیه‌ها و پانکراس است. کوآنزیم در تبدیل غذا به انرژی کمک می‌کند. از آنجایی که CoQ10 یک آنتی اکسیدان قوی است؛ تقریباً در تمام سلول‌های بدن یافت می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها با ذرات آسیب رسان بدن به نام رادیکال‌های آزاد که به غشای سلولی آسیب می‌رساند و از طریق اختلال در عملکرد DNA باعث مرگ سلولی می‌شوند مبارزه می‌کند. دانشمندان بر این باورند که رادیکال‌های آزاد در روند پیری و همچنین در ابتلا به تعدادی زیادی از بیماری‌های جدی از جمله: بیماری قلبی و سرطان نقش دارند.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

آنتی اکسیدان‌هایی مانند CoQ10 می‌توانند رادیکال‌های آزاد را خنثی کرده از برخی از آسیب‌های ناشی از فعال شدن رادیکال های آزاد جلوگیری کنند. CoQ10 در تنظیم عملکرد طبیعی قلب نقش دارد زیرا باعث افزایش تولید انرژی در سلول‌ها شده و از کاهش انقباضات و تشکیل لخته خون جلوگیری می‌کند. استفاده از مکمل‌های حاوی کوآنزیم Q برای تمام افراد مناسب نیست؛ زیرا بسیاری از افراد این ماده را از طریق رژیم غذایی مناسب دریافت می‌کنند

قرص کیوتن برای چی خوبه؟

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‎دهد مصرف کوآنزیم کیوتن تأثیر زیادی روی نحوه عملکرد قلب می‌گذارد.

1. کوآنزیم کیوتن در تنظیم عملکرد طبیعی قلب نقش دارد

در مطالعه‌ای که روی 420 بیمار مبتلا به نارسایی قلبی انجام شده بود، مشخص شد که در مقایسه با گروه کنترل یا مصرف کننده دارونما، افرادی که مکمل کوآنزیم کیوتن را سه بار در روز با دوز 100 میلی گرم به مدت دو سال مصرف می‌کردند، خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی مانند نارسایی به میزان زیادی کاهش پیدا کرد.

کوآنزیم کیوتن از کاهش پروتئین واکنشی C (یک نشانگر التهابی) جلوگیری می‌کند. میزان این نشانگر در خون پیش بینی کننده خطر ابتلا به بیماری قلبی است. در مطالعه دیگری محققان نشان دادند که پروتئین واکنشی C در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی که به مدت 12 هفته مکمل کوآنزیم کیوتن را مصرف کردند، کاهش چشمگیری پیدا کرد. همچنین نشان داده شد که کوآنزیم کیوتن از آسیب‌های قلبی ناشی از مصرف برخی از داروهای شیمی درمانی مانند دوکسوروبیسین جلوگیری می‌کند.

معرفی محصول جدید زایسترونیک آلمان : زانوبند زاپیامکس UIC

کوآنزیم کیوتن(coq10)

2.     کاهش دردهای عضلانی ناشی از استاتین

افرادی که استاتین یا داروهای کاهنده کلسترول را مصرف می‌کنند، به نسبت سایر افراد بیشتر دچار درد و گرفتگی‌های عضلانی می‌شوند. محققان بر این باورند که استاتین‌ها باعث کمبود تولید و ترشح  کوآنزیم کیوتندر سلول می‌شود. در مطالعه‌ای به 50 شرکت کننده دو بار در روز 50 میلی گرم کوآنزیم کیوتن داده شد تا بررسی کنند که آیا افزایش سطح کوآنزیم کیوتن از طریق مصرف مکمل می‌تواند به کاهش اثر دارو کمک کند یا خیر. نتایج این مطالعه نشان داد که این مکمل دردها و اسپاسم‌های خفیف تا متوسط ​​عضلانی را کاهش می‌دهد.

3.     در کاهش سردردهای میگرنی موثر است

به منظور بررسی اثر مکمل کوآنزیم Q10 محققان به مدت سه ماه بیماران مبتلا به میگرن را از طریق درمان با دوزهای مشخصی از مکمل کوآنزیم کیوتن مورد مطالعه قرار دادند. در طول این مطالعه مشخص شد افراد مبتلا به میگرن که به مدت سه ماه مکمل کوآنزیم کیوتن مصرف کرده‌اند در مقایسه با گروه کنترل، کمتر دچار حملات میگرن شدند. علاوه بر این مدت زمان حمله میگرن در آنها بسیار کوتاه شد.

4.     مکمل کوآنزیم کیوتن علائم فیبرومیالژیا را کاهش می‌دهد

فیبرومیالژیا به حالتی گفته می‌شود که در آن بیماران دچار علائمی مانند: درد شدید در سراسر بدن، خستگی و کاهش کیفیت خواب می‌شوند. مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن در بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا اثراتی مانند: کاهش درد و خستگی مفرط(مخصوصا خستگی صبحگاهی) را به دنبال دارد. علاوه بر این مکمل کوآنزیم کیوتن افسردگی و اضطراب را در این بیماران به میزان بسیار زیادی کاهش می‌دهد. همچنین در مطالعه‌ای مشخص شد که مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن به میزان 24 تا ۳۷ درصد سبب کاهش دردهایی مانند کمر درد در بیماران فیبرومیالژیا می‌شود.

5.     کوآنزیم کیوتن مشکلات و اختلالات مرتبط با نعوظ را کاهش می‌دهد

اختلال نعوظ یکی از علل اصلی نارضایتی جنسی در میان زوجین است. در مطالعه‌ای که با 230 کیس مختلف انجام شده بود گزارش گردید که مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن در رفع اختلالات نعوظ موثر است. علاوه بر این نکته جالب دیگری که در طی این بررسی مشخص شد آن بود که مشکلات مرتبط با فشار خون که یکی از دلایل مهم اختلال نعوظ است، تا میزان زیادی رفع گردید. در این مطالعه به مدت سه ماه تمام افراد مقدار 200 گرم کوآنزیم کیوتن مصرف کردند. افزایش رادیکال‌های آزاد در خون یکی دیگر از مواردی است که سبب ایجاد این اختلال می‌شود. یک از مهم‌‍ترین اثرات مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن کاهش میزان رادیکال های آزاد خون است.

6.     مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن میزان قند خون را کنترل می‌کند

کنترل قند خون(گلوکز) و سطح انسولین بخش مهمی از روند پیشگیری و درمان بیماری دیابت است. کوآنزیم کیوتن به کنترل این بیماری کمک می‌کند. در مطالعه‌ای که روی 40 بیمار مبتلا به دیابت انجام شده بود نشان داده شد که مکمل کوآنزیم کیوتن سطح HbA1C(میانگین قند خون در سه ماه گذشته)، میزان گلوکز و انسولین ناشتا را کاهش می‌دهد. دوزهای مورد مطالعه از 100 میلی گرم تا 900 میلی گرم در روز متغیر بود و مدت زمان مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن توسط بیماران از چهار تا شش ماه گزارش شد.

قرص کیوتن برای چی خوبه

نحوه مصرف کوآنزیم کیوتن به چه صورت است؟

مکمل کوآنزیم کیوتن به صورت قرص، کپسول نرم و شربت‌های خوراکی در داروخانه موجود است. این مکمل با دوزهای 30 تا 600 میلی گرم به فروش می‌رسد. شما می‌توانید ازن مکمل را بدون نسخه پزشک تهیه کنید. از آنجایی که ماده کوآنزیم کیوتن محلول در چربی است، مصرف آن با مواد غذایی حاوی روغن و چربی به جذب و اثرگذاری سریع‌تر کمک می‌کند.

بهترین زمان مصرف کیوتن

در خصوص مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن حداقل یا حداکثر دوز موثر مشخص نشده است. به طور معمول دوز مناسب مصرف روزانه کوآنزیم کیوتن از 60 میلی گرم تا 1000 میلی گرم برای حداکثر 12 هفته متغیر است. اگر روزانه بیش از 100 میلی گرم کوآنزیم کیوتن مصرف می‌کنید، مقدار دوز مصرفی را در طول روز تقسیم کنید تا احتمال بروز عوارض جانبی آن به حداقل برسد. بهترین میزان مصرف این مکمل برای هر شخص به وضعیت سلامتی، نوع بیماری و علت تجویز پزشک بستگی دارد.

 به عنوان مثال برای کمک به درمان بیماران دارای مشکلات قلبی اغلب از دوزهای 100 تا 400 میلی گرم استفاده می‌شود. همچنین برای تسریع روند بهبودی بیماران دارای اختلالات اعصاب، دوزهای 600 میلی گرم تا 3000 میلی گرم تجویز می‌گردد. اگر قصد مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن را دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا بر اساس پرونده پزشکی، وضعیت سلامتی و سایر داروهای مصرفی شما بهترین میزان مصرف را مشخص کند.

مصرف قرص کیوتن بی خطر است؟

مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن برای بسیاری از افراد بی خطر است. علاوه بر این گفته می‌شود مصرف این مکمل برای کودکان(در دوزهای کمر) و افراد باردار نیز با عارضه خاصی همراه نیست. با این حال توصیه می‌شود قبل از شروع مصرف مکمل با پزشک متخصص مشورت کنید. توجه داشته باشید که در حال حاضرسازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا مکمل کوآنزیم کیوتن را به عنوان مکمل موثر برای درمان بیماری‌های خاص تایید نکرده است.

تداخلات دارویی بالقوه مکمل کوآنزیم کیوتن با سایر داروها

تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن ممکن است با مکانیسم اثر برخی از داروها تداخل داشته باشد و اثر آنها را به میزان زیادی کاهش دهد. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که قبل از شروع مصرف کوآنزیم کیوتن لیست تمام داروها و مکمل‌های مصرفی خود را به پزشک متخصص ارائه دهید.

داروهایی که با قرص کیوتن تداخل دارند

  • وارفارین: داروی رقیق کننده خون که با نام‌های تجاری Coumadin و Jantoven عرضه می‌شود.
  • انسولین: داروی موثر بر دیابت
  • تعدادی از داروهای درمان سرطان
  • داروهای مربوط به فشار خون
قرص کیوتن برای چی خوبه

عوارض قرص کیوتن

همانطور که اشاره شد، نتایج بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن با عارضه جدی همراه نیست. با این حال مانند سایر انواع مکمل‌ها، مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن نیز ممکن است با عوارض جانبی خفیفی مانند: بی خوابی و مشکلات مانند: ناراحتی معده، تهوع، استفراغ و اسهال همراه باشد. به عنوان مثال نتایج یک مطالعه نشان داد افرادی که روزانه 100 میلی گرم یا بیشتر مکمل کوآنزیم کیوتن را برای درمان میگرن مصرف می‌کردند، دچار بی خوابی شدید شدند. مطالعه دیگری نیز نشان داد که آنزیم‌های کبدی افرادی که 300 میلی‌گرم یا بیشتر مکمل کوآنزیم کیوتن را مصرف می‌کنند، افزایش یافته است. با این حال افزایش آنزیم‌های کبدی با سمیت یا عارضه خطرناک همراه نبود.

عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن شامل موارد زیر است:

  • سرگیجه
  • حساسیت به نور
  • سردرد
  • سوزش سردل
  • خستگی مفرط

بهترین زمان مصرف کیوتن چه زمانی است؟

بهترین زمان مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن در فاصله میان وعده‌های غذایی است. به طور کلی چنانچه مکمل‌ها را با معده پر مصرف کنید علاوه بر تاثیر گذاری بیشتر، احتمال بوز عوارض و مشکلات گوارشی نیز کاهش پیدا می‌کند.

درباره خواص قرص منیزیم بدانید

مزایای قرص کیوتن برای زنان

اگر شما هم جزء افرادی هستید که هر ماه به دلیل دردهای شدید قاعدگی از انجام بسیاری از کارهای روزمره خود باز می‌مانید، خبری خوبی برایتان داریم. مطالعات بسیار زیادی ثابت کرده‌اند که مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن در کاهش علائم پیش‌ و حین قاعدگی مانند: درد شکم، افزایش وزن، تحریک پذیری و اضطراب موثر است. علاوه بر این مصرف این مکمل اختلالات جنسی(ناتوانی جنسی) را در بسیاری از زنان کاهش می‌دهد.

مزایای  قرص کیوتن برای مردان 

مصرف این مکمل باعث افزایش قدرت باروری و تحرک اسپرم در مردان می‌شود. علت اصلی ناباروی در بسیاری از آقایان کاهش تحرک سلول‌های جنسی است. مصرف این مکمل در تسریع روند باروری(در کنار مصرف سایر داروها) اقایان موثر است. علاوه بر این مکمل کوآنزیم کیوتن باعث تقویت عضلات، کاهش آسیب‌های پوستی مرتبط با پیری و کاهش علائم افسردگی می‌شود.

اثرات قرص کیوتن برای تخمک

مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن در بهبود کیفیت تخمک و روند تخمک گذاری موثر است. از آنجایی که کوآنزیم کیوتن باعث افزایش انرژی این سلول می‌شود، شانس برخورد تصادفی اسپرم و تخمک و بارداری را افزایش می‌دهد.

ایا قرص کیوتن لاغر میکند؟

جالب است که بدانید یکی از اثرات بالقوه مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن افزایش چربی سوزی و کمک به لاغری است. این مکمل سرعت متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. بنابراین چنانچه علاوه بر ورزش و رعایت رژیم غذایی از مکمل کیوتن استفاده کنید، شاخص توده بدنی یا Body Mass Index(BMI) شما با سرعت بیشتری کاهش پیدا خواهد کرد.

ایا قرص کیوتن لاغر میکند

خواص کیوتن q10 برای پوست

همانطور که اشاره شد کوآنزیم Q10 یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی است. همانطور که می‌دانید با افزایش سن از جذابیت پوست شما کاسته می‌شود. یکی از دلایل اصلی این موضوع، افزایش اکسیدان‌های آزاد در خون است. مصرف آنتی اکسیدان‌ها روند پیری پوست شما را به تاخیر می‌اندازند.

کوآنزیم کیوتن در چه مواد غذایی است؟

کوآنزیم کیوتن به مقدار زیادی در مواد غذایی مانند: ماهیچه گاو، پسته، روغن زیتون، روغن آفتابگردان، گردو، ماهی تن و سالمون، بادام و فندق، جعفری، کلم بروکلی، گل کلم و اسفناج، توت فرنگی، کشمش و سیب موجود است.

قرص کیوتن برای چی خوبه؟

مهم‌ترین اثراث قرص کیوتن شامل: ضد پیری(آنتی اکسیدان قوی)، افزایش تولید انرژی سلول، کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، کمک به درمان مشکلات عصبی، درمان دیابت، میگرن، باروری آقایان و بانوان، کاهش دردهای قاعدگی و کاهش التهاب لثه است.

آیا قرص کوآنزیم کیوتن برای بارداری موثر است؟

همانطور که اشاره شد مصرف مکمل کیوتن شانس باروری در زنان و مردان را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. اما بهتر است که برای مصرف این مکمل در دوران بارداری یا قبل زا بارداری با پزشک زنان و زایمان خود مشورت کنید. زیرا ممکن است پزشک داروی بهتری را برای شما در نظر داشته باشد.

قیمت قرص کیوتن چه مقدار است؟

در حال حاضر (تاریخ 25/9/1402) قیمت مکمل کیوتن 294 هزار تومن اعلام شده است. البته از آنجایی که این مکمل به شکل‌های مختلف قرص، کپسول و شربت به فروش می‌رسد، قیمت‌های متفاوتی دارد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *