مقالات

رگ به رگ شدن کمر چیست؟

رگ به رگ شدن کمر چیست؟

رگ به رگ شدن کمر یا کشیدگی عضلات کمر زمانی رخ می‌دهد که فیبرهای عضلانی کشیده یا پاره شوند. در این عارضه رباط‌های کمر، پاره می‌شوند و از اتصالات خود جدا می‌گردند.

به دلیل درگیر شدن کمر در هنگام انجام فعالیت‌هایی مانند بلند کردن اجسام، خم شدن و غیره، این عضو مستعد ایجاد کشیدگی و رگ به رگ شدن است.

رگ به رگ شدن کمر را می‌توان در یک معاینه فیزیکی کامل توسط پزشک تشخیص داد. متخصص یک تاریخچه پزشکی کامل از شما می‌گیرد و تعیین می‌کند که آسیب چگونه رخ داده، چه علائمی دارد، چه چیزی علائم را بدتر می‌کند و درمان آن چیست؟

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

ما در این مقاله به معرفی درمان در خانه، مدت زمان رگ به رگ شدن کمر، بررسی آمپول، قرص و پماد برای درمان این عارضه، سریع‌ترین درمان‌ها و ورزش برای درمان رگ به رگ شدن کمر می‌پردازیم.

رگ به رگ شدن کمر چقدر طول می‌کشد؟

رگ به رگ شدن کمر، اغلب حدود 2 هفته طول می‌کشد تا به بهبودی تقریبا کامل برسد. آزمایش تشخیصی معمولاً ضروری نیست مگر اینکه درد بیش از دو هفته ادامه داشته باشد و بهبود نیابد.

اگر درد به مدت طولانی ادامه داشته باشد، شاید پزشک برای رد سایر بیماری‌های احتمالی؛ رادیولوژی، رادیوگرافی یا ام آر آی را تجویز کند.

درمان رگ به رگ شدن کمر

آزمایش‌های تشخیصی برای رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر

آزمایش تشخیصی معمولاً ضروری نیست مگر اینکه درد بیش از دو هفته ادامه داشته باشد و بهبود نیابد. اگر درد به مدت طولانی ادامه داشته باشد، شاید پزشک برای رد سایر بیماری‌های احتمالی؛ رادیولوژی، رادیوگرافی یا ام آر آی را تجویز کند.

کشیدگی و رگ به رگ شدن خفیف معمولاً بر اساس سابقه پزشکی از جمله بررسی علائم و نحوه وقوع آسیب و معاینه فیزیکی توسط پزشک قابل تشخیص است.

در موارد کشیدگی و رگ به رگ شدن شدیدتر به ویژه زمانی که فرد را ناتوان یا زمین‌گیر می‌کند، شاید تصویربرداری با اشعه ایکس همچون رادیولوژی و رادیوگرافی برای بررسی شکستگی یا فتق (برآمدگی) دیسک به عنوان علت کمردرد انجام شود.

اشعه ایکس برای ر گ به رگ شدن کمر

اشعه ایکس تصویری از قسمتی از بدن تولید می‌کند و می‌تواند ساختار مهره‌ها و طرح کلی مفاصل را نشان دهد. اشعه ایکس از ستون فقرات برای جستجوی سایر علل بالقوه درد، مانند عفونت، شکستگی و غیره استفاده می‌کند.

تصویربرداری پرتو مغناطیسی MRI  

تصویربرداری پرتو مغناطیسیMRI  یک آزمایش تشخیصی است که تصاویر سه‌بعدی از ساختارهای بدن را با استفاده از آهنرباهای قدرتمند و فناوری رایانه‌ای تولید می‌کند.

ام آر آی می‌تواند طناب نخاعی، ریشه‌های عصبی و نواحی اطراف و تومورها را نشان دهد.

درمان رگ به رگ شدن کمر

درمان رگ به رگ شدن کمر

درمان رگ به رگ شدن کمر معمولاً ساده است و فقط برای مدت کوتاهی مورد نیاز خواهد بود. شاید یک برنامه ورزشی بلندمدت یا تغییرات ارگونومیک نیز توصیه شود.

در شروع درمان باید از دستکاری تهاجمی کایروپراکتیک اجتناب شود. بهتر است که سلامتی را در یک فرآیند بسیار تدریجی و اختصاصی بازیابی کنید و مراقب بدتر شدن علائم در هنگام طی شدن روند بهبودی باشید.

در نهایت، شدت آسیب عضلانی تعیین می‌کند که چه نوع درمانی لازم است. اکثر موارد کشیدگی شدن عضله با استفاده از خودمراقبتی استاندارد یا درمان‌های غیرتهاجمی برطرف می‌شوند.

برخی از درمان‌های معمولی در مرحله اول برای کشیدگی عضلات کمر عبارتند از:

پماد رگ به رگ شدن کمر

پماد پیروکسیکام جهت کاستن درد رگ به رگ شدن کمر می‌تواند مفید واقع شود.

آمپول رگ به رگ شدن کمر و شل‌کننده‌ عضلانی

شل‌کننده‌های عضلانی شاید به صورت کوتاه‌مدت برای کاهش اسپاسم عضلانی تجویز شوند. اکثر شل‌کننده‌های عضلانی مستقیماً بر عضلات تأثیر نمی‌گذارند، بلکه گیرنده‌های درد در سیستم عصبی مرکزی را کاهش می‌دهند.

آمپول رگ به رگ شدن کمر که بیشتر برای رفع درد این عارضه استفاده می‌شود، متوکاربامول است. به طور کلی، این داروها عوارض جانبی زیادی دارند و خطر اعتیاد را نیز به همراه خواهند داشت.

درباره بهترین آمپول برای درد سیاتیک بیشتر بخوانید!

ماساژ درمانی برای رگ به رگ شدن کمر

ماساژ، گردش خون را افزایش می‌دهد و عضلات را شل می‌کند، دامنه حرکتی را بهبود می‌بخشد و درد را کاهش می‌دهد. ماساژدرمانی همچنین باعث ترشح اندورفین می‌شود که سیگنال‌های درد را در سیستم عصبی کاهش می‌دهد. ماساژ عصبی عضلانی به ویژه برای درد عضلات کمر مفید است.

ورزش برای رگ به رگ شدن کمر

فعال ماندن در طول روز برای عملکرد و سلامت ساختارهای ستون فقرات مهم است. حتی پیاده‌روی‌های کوتاه و مکرر می‌توانند مفید باشند. پیاده‌روی به مدت 3 تا 5 دقیقه و چندین بار در روز می‌تواند به کاهش سفتی کمر کمک کند و این فرآیند، ناراحتی و درد را کاهش می‌دهد.

ورزش برای رگ به رگ شدن کمر

درمان رگ به رگ شدن کمر در خانه

کمپرس یخ برای درمان کشیدگی و آسیب به عضلات کمر

کمپرس یخ با کاهش التهاب در مدت کوتاهی پس از آسیب‌دیدگی عضله، تاثیرات مثبت خود را می‌گذارد. توصیه‌های معمول شامل استفاده از کیسه یخ به مدت 10 تا 20 دقیقه در فواصل منظم در طول روز و استفاده از حوله یا هر مانع دیگری بین یخ و پوست برای جلوگیری از سوزش پوست است.

درباره تاثیرات قرص منیزیم برای گرفتگی عضلات بیشتر بداتید!

درمان سریع رگ به رگ شدن کمر با کمپرس گرم

کمپرس‌های گرم، گردش خون را افزایش می‌دهند که روند بهبودی را سرعت می‌بخشد و تنش را در عضلات تحت فشار کاهش می‌دهد. به عنوان یک قاعده کلی، گرمادرمانی معمولاً از حدود 48 ساعت پس از وقوع آسیب شروع می‌شود.

برای جلوگیری از سوختگی باید یک لایه بین کمپرس گرم و پوست قرار گیرد. اعمال گرما قبل از تغییر وضعیت یا شروع یک فعالیت می‌تواند به کاهش درد مربوط به حرکت کمک کند.

به عنوان مثال، استفاده از یک پد گرم‌کننده روی کمر به مدت 10 دقیقه قبل از بلند شدن از رختخواب در صبح می‌تواند سفتی عضله را کاهش دهد.

اصلاح فعالیت برای درمان رگ به رگ شدن کمر

اجتناب از فعالیت شدید یا بلند کردن اجسام سنگین در زمانی که کمردرد شدید است، می‌تواند به جلوگیری از بدتر شدن آسیب عضلانی و کمردرد کمک کند.

در برخی موارد احتمالا یک دوره استراحت کوتاه توصیه شود. بهتر است استراحت را به یک یا دو روز محدود کنید زیرا استفاده کم از عضلات به مرور زمان باعث خشکی و سفتی آن‌ها می‌شود.

عوارض رگ به رگ شدن کمر

شایع‌ترین عوارض کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر، کاهش فعالیت است که می‌تواند منجر به افزایش وزن، کاهش تراکم استخوان و از دست دادن قدرت و انعطاف عضلانی در سایر نواحی بدن شود.

پلاتینر درمانی، کمربند برقی با مزایای فیزیوتراپی

پیشگیری از رگ به رگ شدن کمر

چگونه می‌توان از رگ به رگ شدن کمر جلوگیری کرد؟ پیشگیری از همه آسیب‌های کمر ممکن نیست اما می‌توانید اقداماتی را برای کمک به کاهش خطر رگ به رگ شدن انجام دهید:

 • یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید تا استخوان‌ها و عضلات خود را قوی نگه دارید.
 • وزن سالم را حفظ کنید. اضافه وزن به ساختار کمر فشار بیشتری وارد می‌کند.
 • به طور منظم ورزش کنید از جمله کشش، تا مفاصل خود را انعطاف‌پذیر نگه دارید و عضلات‌تان را در وضعیت خوبی حفظ کنید
 • اقدامات ایمنی را برای کمک به جلوگیری از افتادن، زمین خوردن یا سقوط از ارتفاع انجام دهید، مانند پوشیدن کفش‌های مناسب و راه‌پله‌های ایمن.
 • هنگام نشستن، ایستادن و بلند شدن، سعی کنید کمر خود را صاف و شانه‌های‌تان را عقب نگه دارید. هنگام نشستن، زانوهای خود را خم کنید و پاهای‌تان را صاف روی زمین نگه دارید.
 • بیش از حد، ناحیه دردناک را فشار ندهید و از حرکات پیچشی خودداری کنید. هنگام بلند شدن یا بلند کردن اجسام، زانوهای خود را خم کنید و از عضلات قوی ساق پا برای کمک به تعادل بار استفاده کنید
 • سیگار نکشید. نیکوتین در جریان خون‌رسانی به عضلات اختلال ایجاد می‌کند.

قرص برای رگ به رگ شدن کمر

ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن؛ التهاب را کاهش می‌دهند که اغلب به کاهش درد کمک می‌کند. داروهای ضدالتهابی بدون نسخه یا با نسخه در دسترس هستند.

استامینوفن با تداخل در نحوه ارسال سیگنال‌های درد توسط مغز، درد را به حداقل می‌رساند. استامینوفن همچنین احتمالا به عنوان یک ماده فعال در داروهای تجویزی، مانند ترکیب با مواد شیمیایی طبیعی و صنعتی مسکن شبیه به مرفین، گنجانده شود.

همچنین قرص باکلوفن ۱۰ برای کمردرد بسیار موثر است.

قرص رگ به رگ شدن کمر

زمان مراجعه به پزشک برای درمان رگ به رگ شدن کمر

 • درد شدیدی دارید و نمی‌توانید بیش از چند قدم راه بروید
 • در ناحیه آسیب‌دیده یا پایین پای خود، بی‌حسی دارید
 • قبلاً چندین بار از ناحیه کمر دچار آسیب شده‌اید
 • یک توده یا برآمدگی یا تغییر ظاهری غیرمعمول در ناحیه دردناک دارید
 • دردی دارید که خواب را مختل می‌کند
 • پس از آسیب‌دیدگی، ضعف آشکاری در دست یا پا دارید

به طور خلاصه، اجازه ندهید که درد و فشار در ناحیه کمر، به معضلی روزانه و مزمن در زندگی شما تبدیل شود و حتما آن را پیگیری کنید.

رگ به رگ شدن کمر چه حسی دارد؟

رگ به رگ شدن و کشیدگی معمولاً باعث درد گسترده و دردناک در قسمت پایین کمر می شود. درد ممکن است به یک طرف یا طرف دیگر محدود شود. ممکن است در خم کردن کمر یا ایستادن کاملاً صاف مشکل داشته باشید. همچنین ممکن است گاه به گاه دچار اسپاسم عضلانی شوید، به خصوص هنگام حرکت در اطراف یا هنگام خواب.

 آیا می توانم با رگ به رگ شدن کمر راه بروم؟

 در زمان رگ به رگ شدن کمر ماهیچه های شما ممکن است ضعیف تر شده و منجر به درد و سفتی بیشتر شود. بلند شوید و راه بروید، حتی اگر فقط چند دقیقه در هر زمان باشد. تمرینات کششی ملایم را در روز خود بگنجانید تا تحرک خود را بازگردانید و از کمر خود در برابر آسیب های بعدی محافظت کنید.

 علائم رگ به رگ شدن چیست؟

علائم زیر ایجاد می شود: ضعف در پاها، احساس اینکه ممکن است هنگام راه رفتن به زمین بیفتید، یا کاهش مسافتی که می توانید راه بروید. درد و بی حسی که به پاهای شما کشیده می شود و با عطسه، سرفه یا نشستن بدتر می شود. درد شما را در شب بیدار نگه می دارد یا در حالت دراز کشیدن بدتر است.

به‌طب آنلاین نمایندگی اصلی فروش زانوبند زاپیامکس 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *