مقالات

قرص ضد التهاب دیسک کمر؛ تسکین در سریع ترین زمان ممکن

قرص ضد التهاب دیسک کمر | به طب آنلاین

قرص ضد التهاب دیسک کمر را پزشکان هنگام افزایش درد تجویز می‌کنند. فتق دیسک یکی از شایع ترین علل کمردرد است. داروهای گوناگونی  برای کمک به کاهش درد افراد وجود دارد. اگرچه ممکن است در هر نقطه از ستون فقرات رخ دهد. مردم همچنین ممکن است از آن به عنوان یک دیسک پاره شده، برآمده یا بیرون زده یاد کنند.  آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا (AAOS) اعلام کرده که داروهای ضد درد، فتق دیسک را درمان نمی‌کنند. آن­‌ها فقط می‌توانند در زمان بهبودی دیسک به تسکین درد کمک کنند. در این مقاله  از سایت به طب آنلاین به برخی از داروهایی که فرد می تواند برای کاهش درد ناشی از فتق دیسک مصرف کند خواهیم پرداخت.

 التهاب دیسک چگونه ما را زمین­گیر می کند؟

فتق دیسک کمر (LDH) به شدت با التهاب در زمینه کمردرد مرتبط است. در حال حاضر، التهاب با علائم نامطلوب مرتبط با تحریک رشته‌های عصبی همراه است که ممکن است منجر به درد شود.  باید گفت 25 درصد ستون فقرات را مهره‌های 7گردن، 12مهره پشت و 5 مهره کمر و دبالچه تشکیل می‌دهد باید مراقب تاثیر التهاب دیسک بر روی این نواحی باشیم. تصحیح نشست و برخاستف و دقت در بلند کردن اجسام و پرهیز از ایستادن های طولانی به ما کمک می‌کند تا کمتر دچار التهاب دیسک شویم.

مسکن یا ضد التهاب؛ تفاوت‌ها در چیست؟

براساس گفته محققان داروهای مسکن شناخته شده برای کمردرد همان داروهای ضد التهاب هستند. اما تفاوت در نحوه مصرف آن هاست. به این ترتیب که مثلا شما برای سردرد ممکن است یک بار قرص ایبوبروفن مصرف کنید. در حالی که برای کمر درد مصرف این قرص ممکن است تا دو هفته ادامه یابد. مصرف طولانی این قرص باعث کاهش التهاب خواهد شد. پس مسکن ها هم می‌توانند ضد التهاب باشند.

مشاوره رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
شما به کدام درد مبتلا هستید؟!(Required)

مسکن فوری برای دیسک کمر

قرص ضد التهاب دیسک کمر و کاربرد قرص| به طب آنلاین

موارد زیر NSAID هایی هستند که ممکن است به تسکین درد ناشی از فتق دیسک کمک کنند. این قرص ها با آغاز درد دیسک کمر توسط پزشک تجویز خواهد شد و البته بدون نسخه هم در اختیارتان قرار می‌گیرد که بایستی با مراقبت و به اندازه مصرف شود. برخی از این قرص‌ها  را برای درمان کمردرد در پنج دقیقه استفاده خواهند کرد:

قویترین داروی ضد التهاب مفاصل؛ قرص ناپروکسن برای دیسک کمر

ناپروکسن سدیم نوعی اسید پروپیونیک است. در ناشی از التهاب دیسک کمر با این قرص تسکین می‌یابد. مصرف این دارو باتوجه به نوع درد و سن متفاوت است. یک دوز معمولی 1 تا 2 قرص – هر 220 میلی گرم (میلی گرم) هر 8 ساعت در روز طبیعی خواهد بود. یادتان باشد یک فرد نباید بیش از 660 میلی گرم ناپروکسن در روز مصرف کند.

ایبوپروفن (موترین یا ادویل)؛ قرص ضدالتهاب دیسک کمر

ایبوپروفن نوع دیگری از اسید پروپیونیک است. افراد ممکن است این دارو را با چندین نام تجاری از جمله Motrin و Advil پیدا کنند. دوز تعیین شده برای این قرص، 1-2 قرص (200 میلی گرم) هر 4-6 ساعت است. یک فرد نباید بیش از 1200 میلی گرم ایبوپروفن در روز استفاده کند.

آسپرین (بایر) موثر برای رفع التهاب

آسپرین یکی دیگر از NSAID های رایج است که از سالیسیلات های استیله تشکیل شده است. دوز معمول آسپرین 1 تا 2 قرص (325 میلی گرم منبع مطمئن) هر 4 ساعت است. از سوی دیگر، فرد می‌تواند هر 6 ساعت 3  این قرص را استفاده کند. یک فرد نباید بیش از 4000 میلی گرم آسپرین در روز مصرف کند.

قرص ضدالتهاب قوی؛ قرص ملوکسیکام برای دیسک کمر

ملوکسیکام برای درد و التهاب استفاده می‌شود. این دارو را معمولا پزشکان برای کسانی تجویز می‌کنند که از التهاب و آرتروز روماتیسمی  و التهاب مفاصل گله دارند. ملوکسیکام با مهار آنزیم های مسبب تولید پروستاگلاندین التهاب را کنترل می‌کنند و سبب تسکین درد خواهند شد. این دارو را باید با احتیاط مصرف کنید . مثلا مصرف این دارو برای کسانی که سابقه حمله و بیماری قلبی دارند توصیه نمی شود. زنان باردار نیز از مصرف این دارو منع شده‌اند.

عوارض جانبی قرص ضد التهاب دیسک کمر

گاهی مصرف مسکن ها سبب می شود تا افراد با مشکلاتی روبه رو شوند:

 • دل درد
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • سردرد
 • خواب آلودگی
 • سرگیجه
 • زخم معده

در موارد نادر، عوارض جانبی  ممکن است شدیدتر باشد. مانند واکنش های آلرژیک و مشکلات مربوط به قلب، کبد، کلیه ها و گردش خون.

اقدامات احتیاطی که باید هنگام استفاده از قرص‌ها در نظر گرفت انجام داد

اگرچه مصرف NSAID ها معمولاً بی خطر است، افراد زیر باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند:

 • افراد باردار
 • کسانی که برای باردار شدن تلاش می کنند
 • کسانی که پرستاری می کنند
 • افراد مبتلا به آسم
 • افرادی که قبلاً واکنش آلرژیک به NSAIDs داشته اند
 • افراد بالای 65 سال
 • افرادی که دارای شرایط پزشکی بوده‌اند که بر قلب، روده، کبد، کلیه‌ها یا فشار خون آنها تأثیر گذاشته است
 • افرادی که داروهای دیگری مصرف می‌کنند نیز باید با پزشک مشورت کنند تا مطمئن شوند که NSAIDs با داروهای فعلی آنها تداخل ندارد.

چگونه قرص ضد التهاب دیسک کمر اثر گذار خواهند بود

قرص ضد التهاب دیسک کمر و پلاتینر | به طب آنلاین

همه انتظار دارند پس از مصرف قرص ضد التهاب دیسک کمر نتیجه را ببینند. باید دانست قرص پس از رسیدن به معده تجزیه و وارد خون می‌شود. قرص به محل التهاب می‌رود و روند اثر گذاری آغاز خواهد شد. روند کاهش التهاب به تریج رخ می‌دهد. بهتر است پس از اینکه التهاب کاهش یافت مصرف قرص را ادامه دهید. قطع قرص باید با نظر پزشک صورت گیرد.  باید دانست امروزه به جای مصرف قرص از درمان های کاربردی تر مانند کمربند پلاتینر استفاده می‌کنند که این روزها طرفداران زیادی دارد. دراین مقاله درباره قرص ضد التهاب دیسک کمر  و نحوه اثر گذاری آن سخن گفتیم. به هر روی مصرف قرص‌هایی از این دست بایستی با احتیاط و زیر نظر پزشک باشد.

پرسش‌های مطرح در زمینه قرص ضد التهاب دیسک کمر

کدام قرص ضد التهاب دیسک کمربهتر است؟

پزشک ممکن است شل کننده های عضلانی را برای کاهش اسپاسم عضلانی تجویز کند. داروهای ضد درد عصبی، مانند آمی تریپتیلین (Elavil، Vanatrip)، دولوکستین (Cymbalta)، گاباپنتین (Neurontin)، پره گابالین (Lyrica) و ترامادول (Ultram) گزینه هایی برای کاهش درد هستند که در صورت پیشرفت درد تجویز خواهد شد.

درمان جدید دیسک کمر چیست؟

یکی از درمان‌های خانگی برای تسکین و درمان درد التهاب دیسک استفاده از کمربند پلاتینر است که به فناوری یو آی سی مجهز است. از آنجا که قیمت کمربند پلاتینر مناسب است درمانی مقرون به صرفه به شمار می‌آید.

بهترین ویتامین برای دیسک ستون فقرات چیست؟

ویتامین C، ویتامین D، منیزیم، اسیدهای چرب امگا 3، روی، گلوکزامین و کندرویتین همگی برای این بیماری مفید هستند. علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که برخی ویتامین‌های B نیز ممکن است در کاهش درد ناشی از فتق دیسک مفید باشند.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۲ رای

3 دیدگاه در “قرص ضد التهاب دیسک کمر؛ تسکین در سریع ترین زمان ممکن

 1. علیرضا رحیم پوران گفت:

  با سلام, من یکی از کسانی هستم که در سن ۴۷ سالگی نزدیک ۵ سال است که از درد کنر‌ رنج میبرم٫ میخواستم بدونم که این دیسک کمر ارثی میتونه باشه؟
  چون پدر من هم از این درد رنج میبرد و حتی ۲ بار عمل دیسک کمر انجام داد
  و ضمنا بالا رفتن سن هم باعث تشدید این درد میشه و در کل چه عواملی باعث بوجود آمدن دیسک کمر و انجام چه کارهایی باعث تشدید این درد و آیا اینکه کدام مهره التهاب پیدا کرده باشه آیا درمان‌های متفاوتی داره؟
  ممنون بابت راهنمایی و کمک شما

  1. نیلوفر شهابی گفت:

   سلام حدمت شما. دیسک کمر به هیچ عنوان ارثی نیست ولی ممکن هست اناتومی بدن و ضعف ماهیچه ها و استخوان های کمر ارثی باشد.
   به شما پیشنهاد میکنم مقاله : فتق دیسک کمر و درد دیسک کمر به کدام پا می زند؟
   روی کلمه ها کلیک کنید تا بخوانید

 2. عبدالرحمن اسکوئی گفت:

  بخاطر روشنگری های شما در خصوص شناسایی دردها و داروها از همه دست اندر کاران ممنون و سپاسگزار باشم سلامت و با نشاط باشیند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *